RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın !

+3
samsunlu R-9
adu040
VetApex!
7 posters
YazarMesaj
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın ! Empty
MesajKonu: biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın !   biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın ! Empty2008-03-14, 23:00

BİYOGAZ Biyogaz başta hayvan gübreleri ve bitki artıkları olmak üzere, her türlü organik materyalin havasız koşullarda fermantasyonu sonucu elde edilen, ileşiminde metan ve karbondioksit gazı bulunan bir gaz karışımıdır. Isıl değeri yüksek bir enerji kaynağıdır. Biyogaz dendiğinde sadece akla enerjinin gelmesi yanlış değerlendirmelere neden olmaktadır. Tarımsal üretimle uğraşanlar ve ülke ekonomisi açısından biyogazın asıl önemi, biyogaz üretimi sonucunda fermente olmuş değerli bir organik gübrenin elde edilmesidir. Biyogaz uygulamaları sonucunda temiz bir çevreye sahip olunmakta ve gübrelerle yayılan hastalıklar en aza indirilerek çevre sağlığına olumlu etkiler sağlanmaktadır. Bu nedenle biyogazı bir bütün olarak düşünmek, hiç tükenmeyecek bir kaynak olarak göz önüne almak, biyogaz konusunda yapılacak çalışmaları organize etmek ülke ekonomisi açısından önem taşımaktadır.

elde etmek için yaklaşık 1 birim hayvan atığına 2 birim su katılarak 1-2 hafta kadar bakteriyel fermantasyon için beklenilir.gaz bu süre sonunda 2 ay kadar salınır.eğer depo edilirse istenilen amaç için kullanılabilir..

hayvan atığının 1 gramında 10 üssü 13 adet bakteri vardır. bu bakteriler hayvana ot odun olarak verdiğimiz değersiz ürünleri hayvan sindiirm kanalında işleyerek hayvanın ihtiyaçlarını karşılarlar.. son üründe ise canlı bakteriler hücre çeperi nedeniyle henüz kullanılmayan bitkileri tekrar işleyerek hem kendilerine hem bize enerji çıkartırlar..

bir ew için 3-5 metreküplük toprak altına yerleştirilebilecek depo alanı yeterlidir.ayrıca özel yöntemlerle araba içinde kullanılmalıdır.

biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın ! S1

BİLEŞENLER
Hac. %’si
CH4: Metan
40-80
CO2: Karbon dioksit
20-50
H2S: Hidrojen sülfür
0.0005-0.0002
NH3: Amonyak
0.0005-0.0001
N2: Azot
0-3
H2: Hidrojen
0-5

Biyogaz doğal gaza alternatif bir gaz yakıt olarak aşağıdaki alanlarda kullanılabilir:

biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın ! CicekDoğrudan yakma-Isınma ve ısıtma
biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın ! CicekMotor yakıtı olarak kullanım
biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın ! CicekTürbin yakıtı olarak kullanım-Elektrik eldesi
biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın ! CicekYakıt pili yakıtı olarak kullanım
biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın ! CicekDoğalgaz içine katkı olarak kullanım
biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın ! CicekKimyasalların üretiminde kullanım

ÖZELLİKLER

DOĞAL GAZ
BİYOGAZ

Bileşim, hac. %’si
95 – 98
55 – 65

Mol Ağırlığı, kg/molkg
16.04
26.18

Yoğunluk, kg/m3
0.82
1.21

Isıl Değer, MJ/m3
36.14
21.48

Maksimum Tutuşma Hızı, m/san
0.39
0.25

işte benim projem burada başlıyor; biyogazı bişekilde arabaya katmak.
örneğin yerım depo gaz üzerine basınç tabancası ile tekrar biyogaz şeklinde gaz basmak..

otomobilde kullandığımız gaz bileşimi;
%70 bütan, %30 propandır..

metan CH4
bütan C4H10
propan C3H8

YANİ;
METAN: CH4 + 2 O2 => 2 H2O + CO2
----- ----- ------- ----
1BR 2BR 2BR 1BR

BÜTAN: 2 C4H10 + 9 O2 => 10 H2O + 4 CO2
------ ---- ------- ------
2BR 9BR 10BR 4BR

PROPAN: C3H8 + 5 O2 => 4 H2O + 3 CO2
------ ----- ------ ------
1BR 5BR 4BR 3BR

Kimyasal olarak formulleri böle olan gazlarda altlarında yanmaları için kaç birim hacim havaya ihtiyaç duydukları yazıyorum. burada bütan ve propan otogaz olarak kullanılıyorlar. bir bileşik nekadar fazla c bağı yapıyorsa okadar fazla enerji verir diyebiliriz..
sonuçlara bakıldığında metan gazının belki araba regülatörleri ile kullanıldığında veya biraz fazla modifiye ile yaklaşım 2 ye 1 oranında gaz /hava karışımı ile kullanılabileceği ortaya çıkar..
bu karışım çok az hava içerdiğinden motor hacminiz belki 4-5 kat düşmüş kadar verimsiz ve güçsüz çalışacaktır.

ANCAK BİYOGAZ BEDAVA

anlıyacağınız gibi bu hemen herkesin yapabileceği bir tekniktir.Hayvansal atık bulmak türkiyenin büyük bölümü için çok büyük bir sorun değildir.ayrıca hayvancılığın çok yapıldığı yerlerde biyogaz tesis ihtiyacı dışında satılabilir.
yakında otogaz dolum tesisi yanında biyo - otogaz tesisleride görebilirz.bu gaz metan bütan propan ın karışımından oluşabilir ve gazı yarı fiyatına alabiliriz.

(evet genel sohbet bölümünde aklıma geldikten sonra düşündüm araştırdım)yorum ve önerilerinizi bekliyorum ..

Anıl (VetApex)
http://www.nettekalite.com
adu040

adu040

Doğum tarihi : 13/06/88
Aracınızın Modeli : 1992 SPRING

MesajKonu: Geri: biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın !   biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın ! Empty2008-03-15, 06:50

Güzel bilgi.
samsunlu R-9

samsunlu R-9

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : .

MesajKonu: Geri: biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın !   biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın ! Empty2008-03-15, 08:49

denenebilir. Neutral
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın !   biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın ! Empty2008-03-15, 09:00

maliyet ne kadara çıkıyo peki?? Very Happy affraid affraid affraid lol! :flower: :flower: :albino: :cherry:
VetApex!

VetApex!

MesajKonu: Geri: biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın !   biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın ! Empty2008-03-15, 10:55

takara34 demiş ki:
maliyet ne kadara çıkıyo peki?? Very Happy affraid affraid affraid lol! :flower: :flower: :albino: :cherry:

hayvan varsa etrafta, bedava atık bulabilirsen gerisi basit..

çamurdan bile bi oda yapsın, poşetten depo yapabilirsin. yani kurulum bile 50 tl ye yapılabilir..
işlem bile yok..

önemli olan çıkan gazın arabaya nasıl verileceği?
-R9-

-R9-

Doğum tarihi : 22/01/89
Aracınızın Modeli : 99 broadway

MesajKonu: Geri: biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın !   biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın ! Empty2008-03-15, 11:04

lpg tüpleri kullanılabilir aslında ama lpg tüpüne o gazı nasıl basıcaz? ve bu gazın aslında değerleri çok düşük Sad biraz daha yüksek olsaydı araba için kullanılır ve normal gazdan pekte bi farkı kalmaz diyebilrim o zmn hem cekiş problemi olmaz Very Happy Very Happy bi kaç yerde biogaz ile çalışan araba ile ilgili seyler duymuştum ama ne kadarı doğru ne kdrı yanlış Wink
VetApex!

VetApex!

MesajKonu: Geri: biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın !   biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın ! Empty2008-03-15, 11:47

-R9- demiş ki:
lpg tüpleri kullanılabilir aslında ama lpg tüpüne o gazı nasıl basıcaz? ve bu gazın aslında değerleri çok düşük Sad biraz daha yüksek olsaydı araba için kullanılır ve normal gazdan pekte bi farkı kalmaz diyebilrim o zmn hem cekiş problemi olmaz Very Happy Very Happy bi kaç yerde biogaz ile çalışan araba ile ilgili seyler duymuştum ama ne kadarı doğru ne kdrı yanlış Wink

yazımda aslında bu konulara değindim ya ;

depolama ve arabaya basma ve güç..

arabaya koymak için tabanca mı , kompresör mü lazım bilemiyorum, tartışmak istedim
ayrıca zaten bana göre yarı yarıya bu gaz konulmalı..yani yarısı normal gaz (araba deposunun) yarısı ise biyogaz konularak çekiş problemi düzeltilebilir.

ama gazlar homojen karışırmı? yanma veya basınç altında gazların öncelikleri varmı bilemiyorum..

bide araba deposunda belli basınç nedeniyle gaz aslında sıvı halde ve regülatörde zaten ani sıvıdan gaz fazına geçişleri sağlıyo. yani basınçla basmak şart.

lütfen yazdıklarımı okuyun arkadaşlar..
samsunlu R-9

samsunlu R-9

Aracınızın Modeli : .

MesajKonu: Geri: biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın !   biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın ! Empty2008-03-15, 11:53

Kompresör o gazı havaya hiç karışmadan kendine çekip vanayı açınca tanka basamazmı ? sistemde gazın biriktiği yerden kompresöre sızıntısız gidiş hattı, kompresörün vana çıkışındanda lpg girişine aynı pompadaki tabancadan konulsa olmazmı ?
Cihangir KALKAN

Aracınızın Modeli : a

MesajKonu: Geri: biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın !   biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın ! Empty2008-03-15, 13:36

Bence arabada kullanmak yerine konut ısınmasında kullanmak daha vermli olur. Devasa kapasitede gaz depolanamayacağına göre en verimli şekilde kullanmak gerekir.
sahinmustafa

sahinmustafa

Doğum tarihi : 01/07/77
Aracınızın Modeli : 1988 - Renault 11 GTS

MesajKonu: Geri: biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın !   biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın ! Empty2008-03-15, 14:04

Mad Max - Road Warrior filminde öyle bir şey vardı, çölün ortasında şehir kurmuşlar yerin altında domuz çiftliği var, domuzların pisliklerinin gazlarını biriktirip enerji olarak kullanıp şehire elektrik, ısı gibi şeyler sağlıyorlardı.
Yani yapılabilir birşey ama, bence böyle çamurla poşetle olmaz. Ufak bir kıvılcım patlatır ortalığı. Çöplüklerdeki patlamalar gibi. Kontrollü teknolojik bir üretim yeri olsa neden olmasın ? Öyle bir yerinde kirası, çalışanı, elektriği vergisi vs derken gene pahalıya satılır o gaz Smile
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın !   biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın ! Empty2008-03-15, 14:39

çok güzel 1 proje aslında...

ama çok büyük problemler var bence...

1. si bu biyogaz doğalgazın yaklaşık yarısı kadar ısıl enerjiye sahip...halbuki doğal gaz bile direk araçlara basılıp kullanmaya kalktığında hissedilir derecede perf. düşüşü yaşatıyor...lpg nin neredeyse yarısı kadar 1 ısıl değere sahip doğalgaz...yani bu durumda kabaca biyo gaz lpg nin 4 de 1 i kadar ısıl enerji taşıyor...bu da arabalarda kullanıma uygun değil...

ancak doğal gaz ile çalışan otobüsler var... Wink amerikadaki çevre kirliliği nedeniyle geliştirilmiş falan filan... ama bunlarda tabi motordan tut da yakıt sistemine kadar herşey yepyeni 1 teknolojiye sahip... Wink

bu biyogaz da araçlarda lpg gibi sıvı halde depolanabilir o konuda sorun çıkmaz...bütün gazlar yavşak yapıdadır yüksek basınçta sıvılaşırlar ama dediğin gibi yoğunluk farkından dolayı biyogaz sıvı haldeyken dibe çöker lpgnin içinde... Wink homojen olarak karışsalar bile dipte daha yoğun biyogaz sıvısı bulunur... Wink

yani bunu lpg ya da cng (doğal gaz) ile karıştırıp kullanmak pek mümkün değil...ama bazı kimyasal işlemlerden geçirilip zenginleştilirse kullanıma uygun olabilir ama zenginleşse bile gene de çok fakir 1 gaz bu... Rolling Eyes araba nasıl kullanılır bilemiyorum... Exclamation

ama şehirlerde elektrik üretiminde ısınmada vs.. kullanılabilir... Wink onun için uygun problem yaşanmaz... Wink

yalnız metan bütan propan konusunda yorum yanlışlığın var... Wink

1600 cc 1 araba düşün...1600 cc yi de gazla dolduacaksın ama metan için bu oran yarı yarıya diyelim...800 cc metan dolacak 800 cc metan yandığında kaç joule lik enerji alacaksın ? ,

9 a 2 bütan da 1600 cc de 290cc bütan olur 920 cc bütan kaç joule lik enerji verir diyip aynı şeyi propan için de hesaplayıp sonuçları yorumlaman lazım... Wink yani kimyasal denklemlerin entalpilerini (DH) bilmek lazım... Wink

ama en yüksek enerjiyi bu denklemlerde metan veriyor onu biliyorum... Wink
http://www.ladatr.com
VetApex!

VetApex!

MesajKonu: Geri: biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın !   biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın ! Empty2008-03-15, 21:31

bugaz son ürünün son ürünüdür. çok enerji verir diye bi iddaam yok, hatta farkındayım ki arabalar bu gaz ile fazla güç üretemezler..

ozaman takıldığımız nokta gazların karışıp karışmıyacağı.. çünkü eğer karışıyorsa benim gibi işletme kurma hayali olan biri için kar araçlarından biri olacak.. ama ne olursa olsun biyerde birikmiş enerji varsa onu kullanırız.günümüz temiz enerji gerektiriyor.

bi fikir daha var ;
2. regülatör ile gaz veya hava girişine bu gaz ayrı bir depo beslemesi ile verilebilir. yani 2 tüplü araba gibi. gaz karışma problemi olmaz ayrıca mutlaka birmiktar enerji vereceği için tüketim düşer..

bunlar ideada kalmasın ; öle hayal edelim ki yapmış kadar olsun. belki hayvan atığı ve üretim şekli hoşunuza gitmeyebilir..

güneş enerjisi gibi bir konu. yani güneş enerjisi ile suyu ısıtma son 10 yıldır ancak yaygın ondan önce bukadar enerji boşa gidiyordu.bi düşünün yazın ortam 30-35 derece ısınacağına bu enerjiyi depolayıp başka işler için kullanabilirz.

hiçbir enerji boşa gitmesin
enerjiden yararlanmayı arttıralım bişeyler yapalım..bu araba içindi..
devlete bunu çaktırmamak lazım yoksa hemen zam konur
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın !   biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın ! Empty2008-03-16, 09:54

çift regülatör gücü arttıracağı gibi yakıta da etki eder... Wink regülatörleri birbirine seri bağlama şansımız yok çünkü regülatör hem basıncı düşürür hem de sıvı lpg yi gaz fazına geçirir... Wink gaza dönüşüm tam olsa bile basınç düşüşü yaşanır...

paralel olurlarsa bu sefer de sanki çift karburatörlü araba gibi çalışırlar... Wink ancak belki gene tek miksere girecekleri için yakıta çok fazla etki etmese de ben çok gerekli olduğunu düşünmüyorum... Rolling Eyes

elbette haklısınız enerjileri değerlendirmek gerekli bu konuda sonuna kadar sizi destekliyorum...mesela kömür gazı da aynı şekilde doğal gazdan çok daha fazla enerjiye sahip... Wink lpg kadar değil ama araçlarda kullanıma daha uygun ve türkiyede doğal olarak oluşuyor ve kullanıma hazır olarak sondajlarla alınabiliyor... Wink ayrıca katkılarla zenginleştirme yapılarak daha verimli hale getirilebilir de... Wink

bu biyogazın fermantesi biraz uzun vadeli ama dediğiniz gibi tam 1 dönüşüm ve üretilebilir olması bakımından da üstünde durulması gereken 1 oluşum... Wink

eğer bu gazı araçlarda kullanmak istersek işe en başından bu biyogazla çalışacak motor tasarımından başlamamız lazım... Wink yani bizim araçlarımıza uyarlanabileceğini ben pek sanmıyorum... Rolling Eyes amacım şevk falan kırmak değil sakın yanlış anlaşılmasın bu arada... Smile

sanayide ve konutlarda kullanıma uygun olabilir...ancak bu sistemi sıfırdan tasarlayıp çalışır hale getirmek takdir edersiniz ki çok büyük 1 iş... Wink sağlam 1 ilk yatırım sermayesi gerektiriyor...bunun altından kalkmak da ancak büyük şirketlerin desteği ile olur... Wink

tübitak ın bu konuda 1 araştırması var mı acaba... Question Rolling Eyes
http://www.ladatr.com
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın !   biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın ! Empty2008-04-01, 18:48

bu olay zaten kullanımda
ev arkadaşım bulgaristanlı orada biogaz satılıyo ve kullanılıyor
fakat bu gazı dizellerde kullanıyorlar sanırım oktan ı lpg ye gore baya
dusuk ve daha zor yanıyor
arabaya zararı olur kanaatindeyim
geleceğe dönüşü hatırlayalım adam viski koyuyordu ve benzin enjektörü parçalanıyordu (orada öle bi kelime geçmişti)

biyogaz kullanımı ile bedavaya yol alın !
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-