RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  SSSSSS  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Paylaş | 

Havalandırma ızgarası tamir ve boyası

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
yugun

Doğum tarihi : 29/10/81
Aracınızın Modeli : Flash S 95

MesajKonu: Havalandırma ızgarası tamir ve boyası   2008-04-14, 18:00

Geçtiğimiz haftasonu biraz arabayı temizleyeyim dedim. Cumartesi günü detaylı temizlik ile uğraştım. Arabayı temizerken bazı ayrıntılar da iyice gözüme battı. Sonuç olarak ön havalandırma ızgarasında oluşmuş ve acemice halledilmeye çalışılıp iyice batırılmış çatlakalar gözüme çarptı.
Önce havalandıra ızgarasını söktüm ve eve aldım. ilk aşamada güzel bir ılık sabunlu banyo ile işe başladım. Kuruttuktan sonra çatlakları japonla yapıştırıp içtem daha esnek olan silikonla geçtim. Kuruyunca dıştan japonyadan özel getirttiğim maket macunu ile çatlaklara dolgu yaptım sonra güzel bir zımpara sürecinden sonra maskelemeye hazır hale geldi öncelikle orjinalinde boyalı olan kısımları maskeleyerek boyasız olan kısımlara akçalı metelik gri boyayı attım. Maskeleri söktükten sonra bu kez boyalı kısımları açıkta bırakacak maskelemeye geçtim. daha önce boyadığım kısımları ve renault amblamini maskeldikten sonra orjinal boyalı daha önce zımpara işlerini tamamadığım yüzeyleri komple beyaza boyadım. Bir daha kurumasını bekleyip bu sefer alttaki çıtayı (far altı çıtalarıyla bütünleşen çıtayı) beyaz kalması için maskeledim. Corel draw programıyla istediğim boyutta bir ay-yıldız çıkarttım ve kağıttan maket bıçağıyla çıkarttırken altına kağıt maskleme bandı yapıştırdım. Böylelikle kağıttan kestiğim ay yıldız şekli banda da çıktı. bu ay-yıldız şekilli bantı beyaz boyadığım zemine de yapıştırınca son boyaya hazır hale geldik. Son olarak farların arasında kalan kısmı Akçalı parlak sprey ile boyadım ve son kurumaya aldım. Bundan sonra montaj ile işlemi bitirdim. İşte bir pazar gününü böyle değerlendirdim. Buraya yazmayı önceden planlamadığım için yapım aşamalarını fotoğraflamadım ama bitmiş halini resimde görebilirsiniz. çatlaklardan eser yok üstelik artık benim zevkime uygun bir havalandırma ızgarasına sahip oldu araba. yapılan işin keyfi ise zaten hiç bahsetmiyorum.

Kullanıcı profilini gör http://www.kampciyiz.org
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Havalandırma ızgarası tamir ve boyası   2008-04-14, 18:51

basarılı bi calısma tebrik ederim ya bu tampondaki kabarmıs yerler bendede var onun bi caresi tokmu siyah kısımdaki tümseklerden bahsediorum ???
yugun

MesajKonu: Geri: Havalandırma ızgarası tamir ve boyası   2008-04-14, 19:09

Evet benim de dikkatimi çekiyor. Tahminime göre zamanında adi yan sanayi parça kullanılmış ondan kaynaklanıyor. Henüz araştırmadım ama tamponu değiştirmekten başka aklıma birşey gelmiyor.
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Havalandırma ızgarası tamir ve boyası   2008-04-14, 19:15

ya bendeki orj tampon ama yine o tümsekten var sadece bende deil ben cewremdeki renaultlara bakıorum hepsinde var aynı sorun acaba fabrika cıkıslımı tofaslardad tampon aralığı var mesela Wink
By_Ne0

Doğum tarihi : 17/09/89
Aracınızın Modeli : 93 RENAULT Broadway

MesajKonu: Geri: Havalandırma ızgarası tamir ve boyası   2008-04-14, 19:59

Güzel örnet byreno9 arkadaşım evet arkadaşlar bende dikkat ediyorum bu tampondan takılı olan renolarda hep aynı sorun yani bu sorunu olmayan tampon nadir görüyorum
Kullanıcı profilini gör
VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: Havalandırma ızgarası tamir ve boyası   2008-04-14, 20:08

tebrik ederim, güzel iş olmuş
araç boyaları satılıyor mu? yani bizim arabada macun zınpara ve boya işleri var ben tek başıma halledebilirmiyin?
Kullanıcı profilini gör http://www.nettekalite.com
yugun

MesajKonu: Geri: Havalandırma ızgarası tamir ve boyası   2008-04-14, 20:49

Vetapex
Boya işi çok alengirli iş yapılamaz demiyorum ama birdenbire arabaya girişmek doğru olmaz. Bazı parçalar üzerinde denemeler yaparak tekniğini geliştirmelisin. bu işler pek hata götürmüyor.
Ben plastik maketler yapıyorum hobi amaçlı o yüzden elim yatkın bu işlere ayrıca branşım gereği.
Eğer istiyorsan bu işi duck gibi marshallın colorworks serisi yada bulabilirsen akçalı gibi boyalarla yapabilirsin ama boya işinin yüzde doksanı hazırlıktır. iyi hazırlanmış bir zemin, temizlik, kaliteli boya ve ustalık bu iş için şart. Basit şeyler üzerinde denemeler yapmalısın.
Bahsettiğim boyaların renkleri özellikle colorworksünkiler renk kodları yerli arabalarla çoğunlukla tutabiliyor. Orjinal duck bulamazsan raykon var. Koçtaşta bulabilirsin.
VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: Havalandırma ızgarası tamir ve boyası   2008-04-14, 20:55

yugun demiş ki:
Vetapex
Boya işi çok alengirli iş yapılamaz demiyorum ama birdenbire arabaya girişmek doğru olmaz. Bazı parçalar üzerinde denemeler yaparak tekniğini geliştirmelisin. bu işler pek hata götürmüyor.
Ben plastik maketler yapıyorum hobi amaçlı o yüzden elim yatkın bu işlere ayrıca branşım gereği.
Eğer istiyorsan bu işi duck gibi marshallın colorworks serisi yada bulabilirsen akçalı gibi boyalarla yapabilirsin ama boya işinin yüzde doksanı hazırlıktır. iyi hazırlanmış bir zemin, temizlik, kaliteli boya ve ustalık bu iş için şart. Basit şeyler üzerinde denemeler yapmalısın.
Bahsettiğim boyaların renkleri özellikle colorworksünkiler renk kodları yerli arabalarla çoğunlukla tutabiliyor. Orjinal duck bulamazsan raykon var. Koçtaşta bulabilirsin.

anlıyorum, cvp için teşekkürler. ben elimi sürmeyeyim. işi anlayana bırakayım ozaman.. herkes bildiği işi yapsın dimi.. Very Happy
Kullanıcı profilini gör http://www.nettekalite.com
-R9-

Doğum tarihi : 22/01/89
Aracınızın Modeli : 99 broadway

MesajKonu: Geri: Havalandırma ızgarası tamir ve boyası   2008-04-14, 21:30

arkadaşlar tampon aralıkları ve tamponun üst kısmındaki tümseklerin yokedilmesi kolay tamponunuzu sökün ve tamponun iç kısmında darbe emici plastik kalıplar var onların bittiği yerlerde tampon aşağı çöküyor orası çöküncede biraz ilerisi kabarıyor bunun çaresi ise tamponu söküp tamponun içindeki plastik darbe emici yatakları kalın plastik parcalarla desteklemeli bnm arka tamponumda öleydi ben eski bi tampondan kestiğim plastik çıtalarla destekledim ve taktım dümdüz oldu tamponum ve bölelikle aralıkları azaldı Very Happy
Kullanıcı profilini gör
belebaz

Aracınızın Modeli : 1994

MesajKonu: Geri: Havalandırma ızgarası tamir ve boyası   2008-04-26, 10:37

bu arabaların hastalığı bu zaten bide marşpiyellerdeki çürükler Razz
Kullanıcı profilini gör
drahreis

Doğum tarihi : 14/05/85

MesajKonu: Geri: Havalandırma ızgarası tamir ve boyası   2009-02-25, 12:20

panzura baya yapmak lastik boyamak gibi çok zor uzaktan dalgalı gözükür
Kullanıcı profilini gör
barut

Doğum tarihi : 22/01/77
Aracınızın Modeli : 1997 Golf Sport

MesajKonu: Geri: Havalandırma ızgarası tamir ve boyası   2010-08-29, 08:53

hortttt

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-aksesuar-oto-arazi-araci-renault-9-orj-kalorifer-havalandirma-izgarasi-29504101/detay

bej renk göğüslüğü olanlara Very Happy
Kullanıcı profilini gör http://renault9-11kulubu.forumotion.com/t10029-yte-yeni-barut-ka
olvne

Doğum tarihi : 03/09/88
Aracınızın Modeli : 1995 Spring

MesajKonu: Geri: Havalandırma ızgarası tamir ve boyası   2010-08-30, 18:20

Artık nerde orjinalliği bozulmamış bej renk konsollar Smile
Kullanıcı profilini gör http://renault9-11kulubu.forumotion.com/otomobilim-f7/1995-renau
Sponsored content

MesajKonu: Geri: Havalandırma ızgarası tamir ve boyası   Bugün 19:51

Havalandırma ızgarası tamir ve boyası
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Havalandırma ızgarası tamir ve boyası
» araç sorgulama bilgileri
» far yükseklik ayarı