RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

LPG Göstergesi

+12
modi
manga_
selaocan55
sahinmustafa
mahmutvet
dml860
kudal
blackheart
Elbruz
xmen1979
Renault9
volkan1111
16 posters
YazarMesaj
volkan1111

LPG Göstergesi Empty
MesajKonu: LPG Göstergesi   LPG Göstergesi Empty2008-05-18, 17:04

Selamlar, 1994 Renault fairwayimde LPG ruhsata işli olmasına rağmen LPG göstergem mevcut değil. Ne kadar bir LPG ile gidiyorum bunu tahmin etmeye çalışıyorum km göstergeminde sıfırlama tuşu bozulduğu için bu çok zor bir durum haline geldi. LPG şamandırasını değiştirmek ve öne sağlam bir düğme ile gösterge takmak ne kadar mal olur acaba. Birde istanbul da tanıdığınız sağlam bir LPG Ci varmı. KM Göstergemde ömrünü doldurmaya başladı sanırım bunu değiştirmem de ne kadara mal olur. Bilgi verirseniz işimdiden teşekkür ederim.
Renault9
Admin
Renault9

Doğum tarihi : 07/12/85
Aracınızın Modeli : 2005 Fiat Punto Dynamic 1.3 Multijet

LPG Göstergesi Empty
MesajKonu: Geri: LPG Göstergesi   LPG Göstergesi Empty2008-05-18, 17:07

Kilometre göstergesi çıkma olarak temin edilebilirç sadece kilometre kısmı ise 30 ytl gibi bir fiyta satılıyor sanırım(sıfır).

LPG için bilgim yok.
http://www.renault9-11.com
xmen1979

xmen1979

Doğum tarihi : 01/01/79
Aracınızın Modeli : Honda Civic

LPG Göstergesi Empty
MesajKonu: Geri: LPG Göstergesi   LPG Göstergesi Empty2008-05-18, 18:40

volkan1111 demiş ki:
Selamlar, 1994 Renault fairwayimde LPG ruhsata işli olmasına rağmen LPG göstergem mevcut değil. Ne kadar bir LPG ile gidiyorum bunu tahmin etmeye çalışıyorum km göstergeminde sıfırlama tuşu bozulduğu için bu çok zor bir durum haline geldi. LPG şamandırasını değiştirmek ve öne sağlam bir düğme ile gösterge takmak ne kadar mal olur acaba. Birde istanbul da tanıdığınız sağlam bir LPG Ci varmı. KM Göstergemde ömrünü doldurmaya başladı sanırım bunu değiştirmem de ne kadara mal olur. Bilgi verirseniz işimdiden teşekkür ederim.

ben geçen sene taktırmıştım o ışıklı göstergelerden yanlış hatırlamıyorsan onlar set halinde satılıyordur 50-60 ytl falandı. ama o ışıklı göstergeye hiç inanmıyorum gene en iyi yol km den kontrol etmek.(km göstergesini yaptırmanı tavsiye ederim)
Elbruz

Elbruz

Doğum tarihi : 19/12/84
Aracınızın Modeli : Broadway

LPG Göstergesi Empty
MesajKonu: Geri: LPG Göstergesi   LPG Göstergesi Empty2008-05-24, 10:09

Işıklı gösterge bende tam doğrlukla çalışıyor,aynı şekilde tankın üzerindeki gösterge de tam doğru ve tabi daha hassas.Sistem BRC,geçen sene taktırmıştım.

Normalde multivalf ile gösterge takım halinde satılmıyor ama her gösterge her multivalfe de uymuyor,yani yine aynı marka takmak gerekiyor.Gösterge pahalı bişey değil,ama multivalf baya önemli parça,o biraz pahalı olabilir.

Arızanın hangisinde olduğu da önemli,belki birinden biri sağlamdır.Eğer tankın üzerinde gösterge varsa ve çalışıyorsa sadece aynı marka anahtar değişimi ile çözülebilir.
blackheart

blackheart

Doğum tarihi : 26/04/85
Aracınızın Modeli : flash txe 1700 1990 model

LPG Göstergesi Empty
MesajKonu: Geri: LPG Göstergesi   LPG Göstergesi Empty2008-05-24, 12:40

bayrampaşada atiker bayii var. çevik kuvvetin arkasında kalıyor. oradan temin edebilirsin. işçiliği sağlam.
kudal

LPG Göstergesi Empty
MesajKonu: Geri: LPG Göstergesi   LPG Göstergesi Empty2008-05-27, 13:49

LPG Göstergesi Pict00342xg3vn8

böyle bi şeylerde var. donanım haber forumunda gördüm bugün...
Renault9
Admin
Renault9

LPG Göstergesi Empty
MesajKonu: Geri: LPG Göstergesi   LPG Göstergesi Empty2008-05-27, 14:03

Daha gelişmiş bir bilgi ekranını renault21 forumundan Gergy usta yapmış. Onunkinde hem LPG mikarı hemde motor sıcaklığı,yakıt tüketimi,menzil,akü voltu gibi değerlrede yazıyor.
volkan1111

LPG Göstergesi Empty
MesajKonu: Geri: LPG Göstergesi   LPG Göstergesi Empty2008-06-17, 23:30

oooowww bu elektronik aletten takmak lazım Smile boşuna 1-2-3-4 yazan göstergeyle uğraşmayayım ben. Bulunabilir birşeymi yoksa kişisel çaba ürünümüdür.
dml860

dml860

Doğum tarihi : 13/07/86
Aracınızın Modeli : 2000 Broadway 1.4i

LPG Göstergesi Empty
MesajKonu: Geri: LPG Göstergesi   LPG Göstergesi Empty2008-06-18, 00:09

Kişisel çaba ürünüdür. Şamandıra sensöründen gelen bilginin ne olduğu bilinirse bir mikrokontrolcü ile yapılabilir.
Renault9
Admin
Renault9

LPG Göstergesi Empty
MesajKonu: Geri: LPG Göstergesi   LPG Göstergesi Empty2008-06-18, 03:54

1-5v arası değişen bir skala var sanırım. gergy ölçmüştü. basit bir adc ile litre olaak yazdırılabiliyor.
mahmutvet

mahmutvet

Doğum tarihi : 07/08/79
Aracınızın Modeli : lada samara hb.

LPG Göstergesi Empty
MesajKonu: Geri: LPG Göstergesi   LPG Göstergesi Empty2008-06-18, 07:20

Renault9 demiş ki:
Daha gelişmiş bir bilgi ekranını renault21 forumundan Gergy usta yapmış. Onunkinde hem LPG mikarı hemde motor sıcaklığı,yakıt tüketimi,menzil,akü voltu gibi değerlrede yazıyor.
adresi alabilir miyiz?
sahinmustafa

sahinmustafa

Doğum tarihi : 01/07/77
Aracınızın Modeli : 1988 - Renault 11 GTS

LPG Göstergesi Empty
MesajKonu: Geri: LPG Göstergesi   LPG Göstergesi Empty2008-06-18, 09:27

kudal demiş ki:

Harika birşey bu. KM göre tahmini olarak lpg almaktansa ne kadar lpg kaldı görebilmek süper olurdu.
Acaba ölçümü nasıl yapıyor ? yani bizdeki göstergeye ek yapsak çalışırmı acaba
volkan1111

LPG Göstergesi Empty
MesajKonu: Geri: LPG Göstergesi   LPG Göstergesi Empty2008-06-23, 12:07

Atiker e gittim şamandıra + gösterge yaptırmaya karar verdim. Contadanda sızıntı varmış 140 YTL istedi ama mecburen yaptıracaz artık. ve atiker göstergeleri sıoradan 1-2-3-4 rakamları yok baya ışıklı bişeye benziyor Smile
selaocan55

selaocan55

Doğum tarihi : 18/12/82
Aracınızın Modeli : 95 fairway

LPG Göstergesi Empty
MesajKonu: Geri: LPG Göstergesi   LPG Göstergesi Empty2008-08-26, 09:45

bu mikatr göstergesi süpermiş. temin edemeyizmiki?
manga_

manga_

Doğum tarihi : 29/10/78
Aracınızın Modeli : 87\' Renault 9 Broadway

LPG Göstergesi Empty
MesajKonu: Geri: LPG Göstergesi   LPG Göstergesi Empty2008-10-11, 04:40

kudal demiş ki:

Bu gösterge tam doğru ölçüyor muymuş acaba?
modi

modi

Doğum tarihi : 23/09/83
Aracınızın Modeli : ..........

LPG Göstergesi Empty
MesajKonu: Geri: LPG Göstergesi   LPG Göstergesi Empty2008-10-11, 08:52

ercan hocam gergy usta bu işi ticari olarak düşünmüyormu acaba..

üretimi hızlandırıp satmayı düşünmezmi ?
oguz

oguz

Doğum tarihi : 26/09/79
Aracınızın Modeli : 1991 flash

LPG Göstergesi Empty
MesajKonu: Geri: LPG Göstergesi   LPG Göstergesi Empty2008-10-11, 08:56

valla benimde çok hoşuma gitti yaptıran olursa bizimde haberimiz olsun.
burcinhan

burcinhan

Doğum tarihi : 02/03/77
Aracınızın Modeli : Subaru/Legacy

LPG Göstergesi Empty
MesajKonu: Geri: LPG Göstergesi   LPG Göstergesi Empty2008-10-13, 06:35

Yapan kişinin irtibat bilgileri belliyse bir mail falan yollasak bende çok beğendim.
http://www.motur.org
Gergy

Doğum tarihi : 01/05/74
Aracınızın Modeli : R21 Concorde 2L inj. (TXE)

LPG Göstergesi Empty
MesajKonu: Geri: LPG Göstergesi   LPG Göstergesi Empty2008-10-19, 17:41

adil CCT 98 demiş ki:
ercan hocam gergy usta bu işi ticari olarak düşünmüyormu acaba..

üretimi hızlandırıp satmayı düşünmezmi ?

Arkadaşlar, Ercan'ın da birkaç defa gündeme getirmesine rağmen bu işten ticari bir kazanç elde etmeyi düşünmedim ve bu işlerle uğraşmaya da vaktim yok.

Devrenin son halinde; lpg miktarı, girilen tüketim değerlerine göre şehiriçi ve şehirdışı menzil, motor sıcaklığı, araç içi sıcaklık, motor radyatör fanı açık kapalı bildirimi, akü voltaj seviyesi gibi bilgileri vermenin yanısıra ayarlar için menü ekranları ve teşhis (diagnostic) ekranları mevcuttur.

Devrenin son hali benzin göstergelerindeki gibi anlık değişimlere tepki vermemekte ve aynen benzin göstergelerindeki gibi yavaş düşümler ya da artımlar yapmaktadır. Devre prototip aşamasında bir bende bir de abidi'de var ve her araca uygulanması için teknik bilgi ve ekipman gerekecektir. Şu anda kullandığım devreye ilaveler yaptım, motor sıcaklığını aracın mevcut sensörünün yanısıra bir adet sıcaklık sensörü aracılığı ile direkt ölçüyorum. Birbirlerine yakın sonuçlar veriyor ancak ufak bir miktar sapma gösterdiği de oluyor. Şu anda kullandığım sıcaklık sensörü ile mükemmele yakın ve kesinlikte sıcaklık değerlerini gözlemleyebiliyorum. LPG tank eğrisini, daha önce basit doğrusal eğim hesabı yerine 5. dereceden polinom denklemi ile oluşturdum ve menüyü buna göre revize ettim ki artık 16 bitlik mikrokontrolcüyü (program belleği 32kb) son limitlerinde kullanıyor durumdayım. Daha ilerisinde mikrokontrolörü daha gelişmiş tipi iledeğiştirmem gerekebilir. LPG miktarı ise bugüne kadarki ölçüm ve denemelerimde neredeyse % 95 doğrulukta gösteriyor. Ancak her aracın lpg kiti ve şamandıra göstergesi farklı olacağından uygulama esnasında yukarıda bahsettiğim gibi teknik donanım gerekecektir. Yani, elektrik-elektronik bilgisi olmayanların uygulaması zor olacak ve basit bir (DIY) do-it-yourself uygulaması olmayacaktır, ayrıca devre plaketini en azından profesyonelce yaptırıp bastırmak gerekecektir. Ayrıca bu yol bilgisayarının kullanımı ve ayarları için gerçekten bir kullanma kılavuzu da gerekiyor. Bu ufak çaplı lpg yol bilgisayarı aracıma monteli durumda ancak lpg miktarına ilişkin eğri parametrelerini oturtmak için deneme ve ölçümlere devam ediyorum. R21 forumunda ilerleyen günlerde fotoğraf ve çekebilirsem videolarını ekleyeceğim.

Bu devrenin gelişimine ilişkin detaylı bilgi için : http://renault21club.forumotion.com/elektrik-elektronik-f17/grafik-lcd-den-lpg-yol-bilgisayary-tasarymy-t69-250.htm
bugRa

bugRa

Doğum tarihi : 29/10/88
Aracınızın Modeli : 1996 Renault 9 GTE

LPG Göstergesi Empty
MesajKonu: Geri: LPG Göstergesi   LPG Göstergesi Empty2008-10-19, 22:25

Gergy abi (abidir herhalde) ellerine sağlık çok güzel bi çalışma olmuş... Düzce desin sanırım bende Bolu luyum Bolu ya geldiğim bi fakit yanına gelip çalışmalarını görmek isterim... yol ilgisayarına gelirsek çok güzel bi açlışma ama dediğin gibi baya bilgi birikimi istiyor herkesin yapamayacağı bi iş ama yapıldığında da yararlı olan bi parça... aslında uzun bir araştırma ve epey deneme yanılma yöntemi ile yapılabilir ama bunada zaman ve maddiyat lazım... bu tarz şeyler yüzünden bazen diyorum keşke Sinema TV yerine bu tarz işleri yapabileceğim bana altyapı oluşturacak bi bölüm okusam... Smile çalışmalarının devamını merakle bekliyoruz...
Gergy

Doğum tarihi : 01/05/74
Aracınızın Modeli : R21 Concorde 2L inj. (TXE)

LPG Göstergesi Empty
MesajKonu: Geri: LPG Göstergesi   LPG Göstergesi Empty2008-10-19, 22:48

Sağolasın Buğra, evet abi diyebilirsin Wink Ben Düzce'deyim, beklerim. Devreye gelirsek, senin de dediğin gibi uygulanması için biraz bu işlerden anlamak lazım.

LPG Göstergesi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-