RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

express

5 posters
YazarMesaj
ahmetozturk

ahmetozturk

Doğum tarihi : 19/09/89
Aracınızın Modeli : 1991 broadway

express Empty
MesajKonu: express   express Empty2008-05-22, 00:21

öncelikle hepinize selamın aleyküm bizim dükana geçenlerde renault1.9 d aldık ama bir ay içinde çalışanlar sağolsun 2 defa motoru yaktı bahane olarakta devir saatinin olmamasını söylediler işten atıldılar ancak ben devir saati takılmasından yanayım. elektronikçi olduğum için dijital devir saati tasarlayabilirim ancak sorun şu: sensörü nereye nasıl bağlayacağımı bilmiyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

express Empty
MesajKonu: Geri: express   express Empty2008-05-22, 00:54

acaba disbritör kapağı iş görür mü?
express Avans210

böle bi parça olması lazım..
motor devrinin tahminen yarısı kadar devir yapar..
http://www.nettekalite.com
Renault9
Admin
Renault9

Doğum tarihi : 07/12/85
Aracınızın Modeli : 2005 Fiat Punto Dynamic 1.3 Multijet

express Empty
MesajKonu: Geri: express   express Empty2008-05-22, 14:54

Alternatöre dahi yapabilirsiniz Smile yeterki dönen birşeyler olsun Smile

Expresste otomatik ateşleme varsa oradan gerekli çıkışları alabilirsiniz.
Sensöre gerek kalmadan hesaplama yapabilirsiniz Wink
http://www.renault9-11.com
ahmetozturk

ahmetozturk

express Empty
MesajKonu: Geri: express   express Empty2008-05-22, 17:16

oto elektroniği hakkında bayağı yeniyim resimle nereden sinyal alacağımızı veya çıkıştan kaç volt alacağımızı resimle yükleyebilirmisiniz çok şey istiyorum ama kusura bakmayın :drunken:
Renault9
Admin
Renault9

Doğum tarihi : 07/12/85
Aracınızın Modeli : 2005 Fiat Punto Dynamic 1.3 Multijet

express Empty
MesajKonu: Geri: express   express Empty2008-05-22, 17:38

En kısa zamanda ekleyceğim Wink

brodvey demiş ki:
oto elektroniği hakkında bayağı yeniyim resimle nereden sinyal alacağımızı veya çıkıştan kaç volt alacağımızı resimle yükleyebilirmisiniz çok şey istiyorum ama kusura bakmayın :drunken:
http://www.renault9-11.com
Gergy

Doğum tarihi : 01/05/74
Aracınızın Modeli : R21 Concorde 2L inj. (TXE)

express Empty
MesajKonu: Geri: express   express Empty2008-05-23, 19:25

brodvey demiş ki:

Sinyali en rahat ve kolay takometre girişinden alabilirsiniz, ya da ateşleme modülü çıkışından ki aynıdır ikisi de zaten. Buradaki sinyal kare dalgadır ve HZ düzeyinde sinyaller vardır. Örn. 3000 rpm'de 50 HZ veya 25 HZ olabilir. Bir PIC kullanrak çok rahat devir göstergesi yapabilirsiniz. Bunun için ya counter özelliğini kullanıp frekansı yani pulseları saydırırsınız ve hesaplatırsınız ya da freksansı voltaja dönüşütürüp PIC'in A/D özelliğini kullanıp volataj karşı devir bilgisini hesaplatabilirsiniz. Ben biraderin LADA Samara'sı için (ki Lada'ların en büyük eksiği bir takometresinin olmamasıdır bence) basit bir PIC olan 16F84 ile counter özelliğini kullanarak 8x2 alfanumerik lcd ile basit bir devir göstergesi yapmıştım. Devre şemasını ekliyorum buraya:

express Rpmhakan2cp9

express Hakanrpmpcblq8

Not: Siz takometre çıkışına seri bir direnç ve 5.1 V zener diyot bağlayarak bu devreye bağlantı yapın, çünkü + 12 V genlikli pulselar geliyordur.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

express Empty
MesajKonu: Geri: express   express Empty2008-05-23, 19:29

1,9 d express de ne ateşlemesi arkadaşlar... Question Very Happy sizi dikkate davet ediyorum...tek çare alternatör... Exclamation
http://www.ladatr.com
Gergy

express Empty
MesajKonu: Geri: express   express Empty2008-05-23, 19:33

karadeniz demiş ki:
1,9 d express de ne ateşlemesi arkadaşlar... Question Very Happy sizi dikkate davet ediyorum...tek çare alternatör... Exclamation
Doğrudur ben R9 sanmıştım, dizel araç olduğunu gözden kaçırmışım, dizel için alternatör üzerinden çıkış alınacak.
ahmetozturk

ahmetozturk

express Empty
MesajKonu: Geri: express   express Empty2008-05-24, 10:28

peki alternatörde mesela express max kaç dev/dak yaptığını bilmiyorum ama atıyorum 5000 yapıyor. alternatör, motor 3000 e geldikten sonra 14.4 volt üretti diyelim o zaman 3000 devirin üzerini alternatörün ürettiği gerilimle hesaplayamayız zaten kalibrasyon mümkün değil de ama alternatör kayış kasnaının üzerine bir optik okuyucu (cny70 olabilir) yerleştirmek daha mantıklı olur bence ama motor örneğin 3000 devir yaparken alternatör kasnağı kaç devir yapacak?
Gergy

express Empty
MesajKonu: Geri: express   express Empty2008-05-25, 11:23

brodvey demiş ki:
peki alternatörde mesela express max kaç dev/dak yaptığını bilmiyorum ama atıyorum 5000 yapıyor. alternatör, motor 3000 e geldikten sonra 14.4 volt üretti diyelim o zaman 3000 devirin üzerini alternatörün ürettiği gerilimle hesaplayamayız zaten kalibrasyon mümkün değil de ama alternatör kayış kasnaının üzerine bir optik okuyucu (cny70 olabilir) yerleştirmek daha mantıklı olur bence ama motor örneğin 3000 devir yaparken alternatör kasnağı kaç devir yapacak?

Dizel araçların çoğunun alternatörlerinde takometre pulse çıkışı vardır, voltaj mühim değil, motorun devrine göre frekansı değişen pulselar üretilir. Alternatör zaten sinüs dalgaları yani alternatif akım üretir ve bu diyotlarla doğrultulup doğru akıma dönüştürülür. Eğer sizin alternatörde bahsettiğim takometre çıkışı yoksa stator bobininden bir kablo ile sinüs dalgasını alıp diyot, direnç ve kondansatör kullanarak kare dalgaya dönüştürüp pulseları elde edebilirsiniz. Tabi, bunun için alternatörü sökmeniz gerekiyor. Bunlarla uğraşamam derseniz, bir optik okuyucudan ziyade hall effect sensor kullanmanızı tavsiye ederim. Malum kir, toz toprak yağ vs. optik sensörlerin okumasını olumsuz etkileyecektir. Alternatör kasnağına bir metal parça kaynatır veya sağlamca yapıştırırsınız ve buna karşılık mümkün olduğunca yakın mesafeya bir hall-effect sensor yerleştirirsiniz ve üretilen sinyalleri bir op-amp ile yükseltip bir PIC'e (örn. 16F84 gibi) oluşan pulseları saydırıp frekansı hesaplatabilirsiniz. Kasnağın kaç devir yapacağını ya oturup kasnak çaplarından hesaplarsınız ya da tüm devreyi oluşturduktan sonra deneme yanılma yolu ile PIC'in programındaki formülle oynayıp hessaplarsınız. İkinci seçenek çok kolaydır, yani frekansı düşünmeden ve hesap yapmadan ölçüm almaya başlayın, atıyorum, rölantide 800 rpm olması gerekiyor, sizin devrede 1200 görünüyorsa formüldeki değerleri bunu 800 gösterecek şekilde ayarlarsınız ve işlem tamamlanır.
ahmetozturk

ahmetozturk

express Empty
MesajKonu: Geri: express   express Empty2008-06-04, 15:40

arkadaşlar devir sayacını lcd de gösteren programı yazıp devreyi yaptım gayet güzel çalışıyor ancak şu deviri ölçmek için gereken pulseleri nereden alacağıma garar veremedim.alternatör frekansına bakarak ölçeyim dedim ama aküye bağlı olduğu için dc sinyal olacağını tahmin ediyorum ayrıca takometre pulselerinin geldiği yeri bilmiyorum resim varsa koyabilirmisiniz?
Gergy

express Empty
MesajKonu: Geri: express   express Empty2008-06-06, 09:11

brodvey demiş ki:
arkadaşlar devir sayacını lcd de gösteren programı yazıp devreyi yaptım gayet güzel çalışıyor ancak şu deviri ölçmek için gereken pulseleri nereden alacağıma garar veremedim.alternatör frekansına bakarak ölçeyim dedim ama aküye bağlı olduğu için dc sinyal olacağını tahmin ediyorum ayrıca takometre pulselerinin geldiği yeri bilmiyorum resim varsa koyabilirmisiniz?
Yukarıdaki mesajımda nasıl alınacağını yazmıştım, tekrar bir okuyun.

express
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-