RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Sonunda bende :)

+19
Elbruz
halilferhan
ozzz2110
TRKR
Fatih
kudal
sahinmustafa
samsunlu R-9
olvne
volkan
karadeniz
gorkemonat
okan4037
livan08
guide
GhostRider
adu040
VetApex!
Renault9
23 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2, 3  Sonraki
YazarMesaj
gorkemonat

Doğum tarihi : 03/07/84
Aracınızın Modeli : Fiat uno 70s

Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-05-28, 15:06

bende temizleteceğim ercan malum benim aracımda 96 model kirlenmiştir mutlaka benzinde tam gaza basınca muhteşem bir emiş sesi var açık hava filtresi olmamasına rağmen ama gidişte bir kesilme hissediyorum benzinde lpgde olmaması kirlenmeye delalet.
Renault9
Admin
Renault9

Doğum tarihi : 07/12/85
Aracınızın Modeli : 2005 Fiat Punto Dynamic 1.3 Multijet

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-05-28, 15:11

Evet benimde hiçel değmedi,ustalara baktırıncada sorun yoksa elletme diyorlar,sıkıntılı zahmetli işçünkü söküp temizlemek.

Birde bugün dikkatimiçekti LPGde jikle geçersiz duruma geçiyor jikleyi çekince sanırım hava azaldığı için araç stop ediyor,devir düşüyor.

Yazın sorun olmazda kış için bir jikle tertibatı dşünmek lazım. Belki gaz telini jikleye bağlayabiliriz bu sayede otomatik gaz vermiş olur araç,bu sayede kışın sorun yaşamayız.
http://www.renault9-11.com
gorkemonat

Doğum tarihi : 03/07/84
Aracınızın Modeli : Fiat uno 70s

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-05-28, 15:15

lpgde o sorun garip ben kışın tamamen bildiğimiz jikle tertibatını kullanıyorum.
olvne

olvne

Doğum tarihi : 03/09/88
Aracınızın Modeli : 1995 Spring

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-05-28, 15:16

Aslında daha yeni lpg takılmış olmasaydı egzost emisyon ölçümü de karışımda sorun olup olmadığı hakkında bir fikir verebilirdi. Siyah duman bence de karışımla ilgili.
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/otomobilim-f7/1995-ren
sahinmustafa

sahinmustafa

Doğum tarihi : 01/07/77
Aracınızın Modeli : 1988 - Renault 11 GTS

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-05-28, 16:50

4500 devirlere çıkararak bir süre kullandım düz yolda, psikolojikmi bilmiyorum motor biraz rahatladı gibi Smile bazen boğulur gibi olurdu biraz düzeldi gibi..
Karbon clean de uygulamaya gerek varmı ? ve nasıl uygulanıyor ? tamam konu biraz dağılacak gibi oalcak ama idare ediverin Smile
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-05-28, 17:20

ederiz... Very Happy

önce senden başlıyayım ercancım...

önce jigle...sendeki sistemde lpgde jigle çalışmaz...çünkü geçen gece sana anlattığım gibi gaz verdikçe lpg de gazı arttıran 1 sistem yok...zişra havayı kısınca sen emmeyi de azaltmış oluyorsun...e o olunca bu sefer gaz çekimi azalıyor... Wink yani sende çalışmaz jigle sistemi hiç uğraşma...

senin benzin olayında bence karburatör ayarın bozulmuş...şimdi önce arabayı benzine alacaksın rolantiyi 900 de sabitleyeceksin...bunu yaparken karburatördeki rolanti ayarını kullan...900 devire sabitlediğinde siyah dumandan anladığım kadarı ile hava girişini biraz biraz arttıracaksın ercancım...zira araban boğuluyor...1 de jigle tamamen itili iken jigle kelebeğinin tamamen açık olduğundan (yani havayı kısmadığından) emin ol... Wink bunun için hava filitresini tasını sökeceksin ve jigle kelebeğinin tam dik durup durmadığına bakacaksın...

rolantiyi 900 e benzinde sabitledin... (yada 1000 çok fark etmez) havayı arttırdıkça rolanti yükselirse aslında benzin için doğru yoldasındır ama lpg de sıkıntı yaratabilir (yaratır demiyorum dikkat et.. Exclamation ) havayı arttırdıkça yükselen rolantiyi tekrar karburatördeki rolanti ayar vidasından düşür...eğer rolanti havayı açtıkça azalıyorsa ve araba titrer gibi oluyosa elleme iş tahminimizden biraz daha karışık demektir... Exclamation

rolantinin yükseldiğini varsayark devam ediyorum...

bu şekilde havayı açıp rolantiyi kısarak motorun hem en düzgün çalıştığı hem de egzos gazının sabit 1 basınçla hiç siyah duman atmadan geldiğini gördüğünde karburatörü bırak... (benzin için artık doğru ayardasın... )

şimdi arabayı lpg ye al

lpg ye geçtikten sonra anlatmana göre rolanti biraz yükselecek...bu yükselmeyi regülatörün üzerindeki sarı renkli vidayı sağa doğru çevirerek azaltacaksın...lpg de de işini garantiye almak için deviri 1000 e sabitle...

çık 1 gez dolaş...arabanın hem benzinde hem de lpg de gaza verdiği tepkileri 1 dene...lpgdeki tepkileri beğenmezsen mavi renkli vanadan gazı biraz aç tekrar dene... Wink

ama bu şekilde ayar tutturman takdir edersin ki biraz da şans...artık kolay gelsin ne diyim... Very Happy iice mıçarsan arabayı çalışabilir hale getirip lpg ciye git o ayarlar... Very Happy
http://www.ladatr.com
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-05-28, 17:23

sahinmustafa demiş ki:
4500 devirlere çıkararak bir süre kullandım düz yolda, psikolojikmi bilmiyorum motor biraz rahatladı gibi Smile bazen boğulur gibi olurdu biraz düzeldi gibi..
Karbon clean de uygulamaya gerek varmı ? ve nasıl uygulanıyor ? tamam konu biraz dağılacak gibi oalcak ama idare ediverin Smile

hayır psikolojik değil...yüksek devir gören motor biraz canlanır... sebebini anlatmıştım daha önce...

carbon clean yaptırmak istiyorsanız yaptırın tabii... ama bu şekilde kullanırsanız çok gerek kalmaz onu da söliyeyim...

carbon clean aracın kendi yakıt sistemi devre dışı alınarak motora belli 1 süre boyunca kimyasal 1 sıvı yaktırırlarak yapılır...silindir içi, manifolt portları, sübap gaydları, sübap çevreleri, egzos içi vs vs... tamamen kurumdan temizlenir, motor fabrikadan yeni çıkmış gibi tertemiz olur... Wink
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-05-28, 17:56

LPG regülatörü üzerindeki vida sadece rolantiyimi ayarlıyor? Peki bu vidayla oynarsak aracın çekişinde bir değişiklik olurmu yoksa etkisi sadece rolantiylemi sınırlı ?
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-05-28, 19:44

genel olarak o basıncı arttırıyor veya azaltıyor...rolantide ayarı buradan yapıyosun...çünkü araç en az yakıtı rolantide harcıyor...ama tabi bunu düşürmek çekişi 1 miktar etkiler...onu da işte mavi vanadan dengeliyeceksin... Wink
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-05-29, 13:04

Neyse şimdilik ben ellemeyeyim. Sistem yeni bozmayalım ayarı ilk günden Smile Bu şekilde iyi oldu LPG nin rolantisi filan. Tüketimde güzel aslında;
Şehir içi 17.1 kuruş yakmışım. 60YTL LPG ile 350km yol gitmişim.Bugün senin dediğin gibi fulledim pompa atar atmaz kestirdim(Birde bu pompa benzin pompası gibi atmıyormuş,çat çut dedi attı,patlayacak sandım Mad )30.4 litre lpg aldı,53 ytl ödedim. Bakalım kaç km götürecek. Razz
sahinmustafa

sahinmustafa

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-05-29, 13:59

Ercan hocam regülatör iyice ısındıktan sonra rölanti vidasını iyice kıs istersen. istop etmeyecek kadar, bende şu an öyle. Ben kaç kez oynadım o vidalarla bilmiyorum Smile şu an tam istediğim gibi.
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-05-29, 15:41

bitane o vida ile bitmiyo ona göre.. tavsiye etmiyorum Very Happy
http://www.nettekalite.com
kudal

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-05-29, 18:09

ben işte bunu sevmiyorum. yok regülatörmüş bilmemneymiş. ben arabama benzin alır geçerim. hiç yok karbüratörmüş regülatörmüş uğraşmam. en sevmediğim şey....
livan08

livan08

Doğum tarihi : 01/01/81
Aracınızın Modeli : 2004 DAIHATSU TERİOS SX

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-05-29, 18:35

kudal demiş ki:
ben işte bunu sevmiyorum. yok regülatörmüş bilmemneymiş. ben arabama benzin alır geçerim. hiç yok karbüratörmüş regülatörmüş uğraşmam. en sevmediğim şey....

madem lpg olayını sevmiyorsun,lpg taktırmayacağım diyorsun,lpg başlıklarını neden inceliyip,lpg ile ilgili olumsuz düşüncelerini lpg kullanan bizlerle paylaşma gereğini duyuyorsun.
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-05-30, 04:58

Bende sevmiyorum kudal,ama sistem daha yeni olduğu ve ince ayarları yapılmadığı için herşey tam değil. Bakma bendeki kaşıntıdan kaynaklanıyor,orayı burayı karıştırıyorum,efendi gibi beklesem 100km sonra servis zaten her türlü ayarını yapacak Smile Benzinde de karbüratör adamı uğraştırır eğer ayarsızsa. Sonuçta arabanın tüm parçaları bakım ister zamanı gelince.

kudal demiş ki:
adu040

adu040

Doğum tarihi : 13/06/88
Aracınızın Modeli : 1992 SPRING

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-05-30, 08:44

Jigle olayını çok kafanıza takmayın. Ankara'da bir kere bile üçüncü marşı istemedi araba, İzmir gibi biryerde tık diye çalışır bence.
ozzz2110

ozzz2110

Doğum tarihi : 21/10/85
Aracınızın Modeli : r9 gte 1992

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-05-30, 18:08

hayırlı olsun,aldesa ile sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum,biz de kendi aracımıza aldesa uyguladık,2 senedir de hiç bir sorun çıkarmadı,bazı markalarda regülatör arızası oluşuyor sende arabanın nabzını tutmazsan anlamıyorsun yaktıkca yakıyor ,biz daha böle bir şeyle karşılaşmadık,izmirdeyiz rölantisi 500 de daha hiç marş almada sorun yaşamadık,izmir ılıman iklimdir ama soğunuda bilen bilir aramızda izmirli çok,bizde uzun süre tüp taktırmayalım orijinalliği bozulmasın , haberlere bakıyoruz işte tüplü araba alev aldı , yok çok sorun çıkarıyormuş vs bunları duydukça kaçtık ama bir dostumuz aynı marka ve model aracına çıkar çıkmaz taktırmıştı dediği tek şey lpg arabada filtrelerin ve bujilerin her zaman temiz olacak normalden önce değişmeli dedi ve bir zaman sonra bizde karar verdik ve tatbik ettik,şimdi iki buçuk sene oldu nazar değmesin tık demedi,bir iki defa fazlasıyla kıstırdık yakıt motorsiklet gibi oldu ama rampa çıkmıyordu hemde öle basit rampalar şimdi çok iyi bir ayar elde ettik 16.1 kuruş ben kullanırsam 18.5 Smile karma tüketim çünkü sık sık tire ye gidiyoruz (izmirliler bilir).sonuç olarak bakımını aksatmazsan ustanda ehilse sorun çıkmıyor korktuğumuz hiç bir şey başımıza da gelmedi
halilferhan

halilferhan

Doğum tarihi : 17/07/87
Aracınızın Modeli : renault191,4rn

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-06-03, 18:10

arkadaslar bütün yazılanları okudum benim lpg ayarım tam dört dörtlük olmasa bile az yakması için bujiler ve en önemlisi buji jkablosu ve distiribitör kapağının içinde ki cakmak tası gibi olan taslar ve hava filtresi doğru lastik basıncı ben 31 yapıyorum sahsen önleri arkaları 33 birde 7000 devir cevirdim 6500 devir cevirdimdiyerek yazmıssınız ben daha önceki renault 9 aracıma da bu aracımada fin 25 olarak adlandırılan teflonlu motor katkısı koydum ekisini gördüm ve yağdan önce de yağdan sonrda iki aracımda 7000 devri geciyordu devir ibresii ve bu aracların motorları cok sağlam güvenle korkmadan motorunuza yüklene bilirsiniz
Elbruz

Elbruz

Doğum tarihi : 19/12/84
Aracınızın Modeli : Broadway

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-06-03, 21:45

Bir ara bu lpg olayları ile ilgili de görüş yazarım ama kudal'ın yaptığını ben de başka forumlarda adsl ile ilgili başlıklarda yapıyorum,adam yazıyor adsl'de sürekli kopuyor,hız düşüyor bilmemne diye,ben de kablo internet kullanıyorum gayet memnunum diyorum. Very Happy
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-06-07, 19:50

Bugün ilk ayara götürdüm aracımı. Bilgisayara bağladık,sadece regülatör üzerinden ufak bir kaç ayarla işimizi bitirdik. Aracın çekişi şuan çok iyi,yakıtta kullanım tarzıma göre makul. Bakalım yarın uzun yol denemesi yapacak araç(İzmir-Busa-İzmir). Tüketim değerleri umarım makul ölçülerde çıkar.
VetApex!

VetApex!

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-06-07, 20:10

Renault9 demiş ki:
Bugün ilk ayara götürdüm aracımı. Bilgisayara bağladık,sadece regülatör üzerinden ufak bir kaç ayarla işimizi bitirdik. Aracın çekişi şuan çok iyi,yakıtta kullanım tarzıma göre makul. Bakalım yarın uzun yol denemesi yapacak araç(İzmir-Busa-İzmir). Tüketim değerleri umarım makul ölçülerde çıkar.
pardon kaç km olduki ercan ? alışma periyodu ne kadar mış onu soruyorum Wink
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-06-07, 20:23

800-900km filan oldu. 500km sonra gel demişlerdi.
sahinmustafa

sahinmustafa

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-06-07, 20:29

Renault9 demiş ki:

Ne gibi ayarlar yaptılar ? detaylı oalrak mümkün ise anlatabilirmisiniz ? çok makbule geçer Smile
livan08

livan08

Doğum tarihi : 01/01/81
Aracınızın Modeli : 2004 DAIHATSU TERİOS SX

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-06-07, 20:47

Renault9 demiş ki:
Bugün ilk ayara götürdüm aracımı. Bilgisayara bağladık,sadece regülatör üzerinden ufak bir kaç ayarla işimizi bitirdik. .
VetApex!

VetApex!

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-06-07, 20:50

muhtemelen rolanti kısılıncaya kadar regületörü kısmıştır, sonrada gaz bastırıp 3000 devirde devir biraz düşünceye kadar borulardan kısmıştır bukadar Very Happy
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-06-07, 20:57

Valla şaşıracaksınız ama ayarla pek ilgilenmedim,daha doğrusu o sırada bir dostumuzu gördüm ve sohbete daldık. Ustamada gözüm kapalı güvendiğim için neyi ne kadar çeirdi neye ayarladı bilmiyorum Very Happy Tek bildiğim sadece regülatör üzerinden ayarlama yaptığıydı.

Bant vs yok araçta. Çekiş çok iyi. Yakıtında farkedeceğini sanmıyorum daha fazla. Şehir içi biraz agresif kullanımda 17 kuruş bana makul geldi.

Pek merak salmak istemiyorum bu ayar işine yoksa her hafta soluğu LPGcide alacağım.
samsunlu R-9

samsunlu R-9

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : .

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-06-08, 07:28

Ş.içi pek hesaplanmasada 17 krş iyi bi değer, yakıtlarımız aynı(galiba kullanma tarzıda öyle, Very Happy ), karbüratör girişli olduğu için sorunsuz çalışır.

Ercan birde ustana sorarmısın, distrübitörün karbüratöre giden vakum borusundan araç çalışırken yağ göndermek iyi bi şeymidir, benim ustam öğretti bunu bana, özellikle uzun yolda her yakıt alışta veya molada yola çıkmadan 10luk enjektörle yarıya yakın yağ gönderiyorum, ustam ''pistonların kafaları kuru kalıyor bu yöntemle yağlama yaptırıyorsun'' dedi, şimdilik bi problem yok hatta motoru kısa bir süre rahatlatıyor.
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-06-08, 07:50

Bir dahaki gittiğimde sorarım ancak bu yağlama işlemleri pek tutmadı. Şu sıralar Prins böyle bir supap yağlayıcı geliştirmiş yakında Tr'ye gelecek deniliyor. Tabi sıralı sistem için ama biz onu manuale çeviririz. Gelsin de bir inceleyelim.
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-06-08, 07:52

Ok. Sonunda bende :) - Sayfa 2 261607
modi

modi

Doğum tarihi : 23/09/83
Aracınızın Modeli : ..........

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-06-08, 09:51

samsunlu R-9 demiş ki:
karbüratör girişli olduğu için sorunsuz çalışır.

.
bu karbüratör giriş farkı ne oluyorki arkadaşlar biraz açsak. yani normalle karbüratör giriş farkı nedir Sonunda bende :) - Sayfa 2 161223 : Sonunda bende :) - Sayfa 2 161223
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-06-08, 10:29

Adil;

Samsunlu-R9'un ve benim springimde mikser yok. Gnelede karbüratörün üst kısmına mikser yerleştiriliyor ve lpg-hava burada karışarak karbüratör içerisine gönderiliyor. Bizimkinde ise bu mikser yok,gaz karışımı karbüratörün içerisinde gerçekleştiriliyor. Nasıl dersen; Karbüratörümüzü deldirerek bir adet meme yerleştiriyoruz,bu sayede lpg bu meme ile püskürtülüyor. verim artıyor tüketim düşüyor. Tek boğaz karbüratörlerde sorunsuz uygulanabilir ama çift boğazı araştırmak gerekir.
Elbruz

Elbruz

Doğum tarihi : 19/12/84
Aracınızın Modeli : Broadway

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-06-08, 11:54

Evet,dün ben de ustama sordum bu olayı,çift boğaz karbüratörde zor olur,iki boğazı birden deldirmek gerekir dedi.Bir de çift boğazda her boğazın istediği kadar miktar karbüratöre tam gönderilebilir mi o da var.
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-06-08, 12:14

Gaz motorun vakumuna göre çekilmiyormu regülatörden.ikinci boğazda vakum olduğunda çekecektir gazı. Ne zaman devreye girerse ozaman gönderir.Mikserde nasıl durum. Her iki boğazada eşit miktardamı gaz gönderiliyor yoksa vakuma bağlı olarak 1. ve 2. boğaza ayrı miktarlarda mı gidiyor?
Hem birinci boğaz hemde 2. boğaz için ayrı ayrı ayar vidası olursa belki daha stabil çalışır.

Bunun için denemek gerekir bu işin çözümü budur. Tabi kimse çıkması bile 200ytl olan karbüratörünü deldirmeyeceği için iş tıkanacak.

Biz spring kullanıcılarda sistemin keyfini süreceğiz Very Happy Very Happy
modi

modi

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-06-08, 13:21

Renault9 demiş ki:
Gaz motorun vakumuna göre çekilmiyormu regülatörden.ikinci boğazda vakum olduğunda çekecektir gazı. Ne zaman devreye girerse ozaman gönderir.Mikserde nasıl durum. Her iki boğazada eşit miktardamı gaz gönderiliyor yoksa vakuma bağlı olarak 1. ve 2. boğaza ayrı miktarlarda mı gidiyor?
Hem birinci boğaz hemde 2. boğaz için ayrı ayrı ayar vidası olursa belki daha stabil çalışır.

Bunun için denemek gerekir bu işin çözümü budur. Tabi kimse çıkması bile 200ytl olan karbüratörünü deldirmeyeceği için iş tıkanacak.

Biz spring kullanıcılarda sistemin keyfini süreceğiz Very Happy Very Happy
arkadaşlar teşekkürler bilgiler için
desenize vay benim halime.
3 boğaz evde 2 boğazda arabada ben nasıl doyurcam bu boğazları. :wacko: :wacko:
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-06-08, 13:30

Yine araçlarımız ekonomik,parçaları ucuz,vergileri düşük.
Şu kriz döneminde millet balkondan izliyor ancak aracını,bakım masrafları çok yüksek yeni nesil araçların ...
modi

modi

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-06-08, 13:41

o zaten tartışılmaz bir konu. ekonomik olması çokgüzel
ancak haftada 1 gün arabaya binecem malum burası antalya 7 ay sıcak insanın canı klima istiyor. benim ençok sevdiğim olaysa parça sorunu diye bişey yok utanmasa millet marketlerde satacak reno parçasını.

fenada olmazdı hani
marketçiye :

abi 2 ekmek bi yoğurt bide broadway silindir kapak contası versene :laugh: :laugh:
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-06-21, 09:00

Bugün birşey dikkatimi çekti;

Aracı LPGden benzine alıp biraz çalıştırayım dedim.
LPGde tam doksan üzerinde duran ibre daha yukarıda 1-2mm durmaya başladı. Yani benzinde daha fazla ısınıyor motor. Hani LPG hararet yapardı Smile Açıklayın bakalım bu durumu Razz

Not: Karbüratör şuanda benzine göre ayarlı olmadığından zengin karışım yakma ihtimalinide göz önünde bulundurmak lazım. Benim yorumum zengin karışımdan dolayı böyle oluyor ama araç hareketsiz konumda bu davranışı gösterdi.
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-08-28, 19:11

Ah şu LPG ayarı Smile

İlk taktırdığımda çok güzeldi. Hem tüketim hem performans.Şimdi bir türlü o yarı tutturamıyorum. Ne bilgisayarda ne kulak ayarıyla Smile En son ben kendim girişeceğim ayar işine.

Anladığım kadarıyla regülatör üzerinde iki adet vida var.

Birisi rolanti ayarını yapıyor (ince)
Diğeri motora giedecek olan lpg'nin basıncını ayarlıyor. Eğer basınç düşük olursa siz boru üzerindeki ayar vidasını ne kadar açarsanız açın araç gitmeyecektir.

Benim ayar sürecim;
- Önce regülatör üzerinde basınç vidası açılır. Bu arada boru üzerindeki vida da sonuna kadar açılır.
- Basınç vidasından aracın maksimum verimli olacağı basınç ayarlanır. Bu rolantide ve 3000-4000 devirde olabilir Eğer 3000 devirde ayarlarsak araç 3000 devir sonrası performans düşüklüğü yaşar. 4000'e göre ayarlarsak 4000sonrası performans kaybı yaşar.

-Basınç ayarından sonra boru üzerindeki vidadan ince ayar yapılır. İstediğimiz devire göre ince ayar yapılır.

Biri yazdıklarımı doğrulayabilir mi Very Happy
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-08-28, 19:29

Galiba ''biri'' buralarda yok, hani şu çakma olan ! Hazır yokken ben açıklamaya çalışayım :regülatörden karbüratöre giden hortum üzerindeki ayar vidasını tam kapat ,sonra tam 2-3tur aç, regülatörün pirinç vidasınıda tam kapat ve 1-2tur aç, 3500d/dk yap,rolanti normalse, eksozda patırtı yoksa tamamdır, doğrulama için bir cihaza bağlat ayarı kontrol ettir.
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-08-28, 19:32

patırtı var yaw şuan egzozda nedendir bu patırtı. zengin mi fakir mi karışım. boru üzerinden mi kısayım regülatör üzerinden mi. yarın gece yola çıkıom vakit yok ustaya gidecek Sad
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-08-28, 19:41

Patırtı çok ve şiddetliyse gaz kısık ,boru üzerinden saat yönü tersine, 2-3mm aç, az patırtı normal, fazla kurcalama.
VetApex!

VetApex!

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-08-28, 19:45

Renault9 demiş ki:
patırtı var yaw şuan egzozda nedendir bu patırtı. zengin mi fakir mi karışım. boru üzerinden mi kısayım regülatör üzerinden mi. yarın gece yola çıkıom vakit yok ustaya gidecek Sad

aman elektrik arızası vardır, karşımla ilgisi yoktur bence !
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-08-28, 19:48

Bak Baak, 2 defa sanayite gitti nelerde öğrenmiiş, ama ne yazıkki 2 defa daha gitmen gerekiyor Vetacıııım.
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-08-29, 16:38

Yok artık anıl benim arabada da elektrik arızası var dersen bozuşuruz Very Happy

Olm arabanın ateşlemeyi yeniledik neredeyse 1 hafta önce Very Happy

Kısık olsun sorun değil. bu gece bi gideyim yola tatil dönüşü ince iş yaptırırım.
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-08-29, 16:47

iyi yolculuklar.
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-09-01, 11:10

Gittik geldik ama LPG gol attı bize son dakikada. Yokuş yukarı performans çok fena.Kamyonlardan farkım yoktu hep sağdan gittik.

Şimdi karbüratörde önce benzin-hava karışımını ayarlatayım diyorum serviste. Sonrada LPGcide birşeyler yapacağız. Çünkü benzinde de karbüratör ayarı makine ile yapılmadı.
adu040

adu040

Doğum tarihi : 13/06/88
Aracınızın Modeli : 1992 SPRING

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-09-01, 11:55

Renault9 demiş ki:
Gittik geldik ama LPG gol attı bize son dakikada. Yokuş yukarı performans çok fena.Kamyonlardan farkım yoktu hep sağdan gittik.

Şimdi karbüratörde önce benzin-hava karışımını ayarlatayım diyorum serviste. Sonrada LPGcide birşeyler yapacağız. Çünkü benzinde de karbüratör ayarı makine ile yapılmadı.

4+bagaj ile gitmişsin çok dert etme normaldir köy dönüşü Elmadağ mevkiinde neler yaşadığımı bir ben bilirim. Aksi durumda çok yakarsın LPG'nin esprisi kalmaz.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-09-01, 12:07

akın ercanın arabada gerçekten lpg ile benzin arasında çok az 1 fark vardır...karburatöre lpg memesi takılması çok etkiledi... Wink

ercan inan ki lpg ayarı konusunda çok net 1 bilgim yok...ama şunu söliyeyim karburatör ayarın erconun ayarladığı gibi ise gerçekten iyidir...lpg ayarını da sen kafana göre kurcala ve dene... Very Happy

benim lpg ayarı ile hiç işim olmuyor ki 47.000 km olmuş ne ayar ne 1 şey...sadece karışım değerleri kontrolü yapılıyor bilgisayardan o kadar...
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-09-01, 12:24

Bilmiyorum valla deniz.Tek kişi şehir içinde bir sıkıntı yok ama uzun yolda çok sıkıntı çektim.
İlk taktırdığımda yapılan ayarda böyle sıkıntım olmamıştı.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Sonunda bende :)   Sonunda bende :) - Sayfa 2 Empty2008-09-01, 14:39

anladım...ben de gidicem bu ara mustafa abiye yaa bende de arabayı benzine aldığımda lpg ile gaz biririne karışıyor galiba... Rolling Eyes çok saçma 1 durum nasıl olabilir böyle 1 şey bilmiyorum... Exclamation

Sonunda bende :)
2 sayfadaki 3 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2, 3  Sonraki
 Similar topics
-
» 112000. mesac bende