RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

performans artışı

+15
blackheart
bugRa
arkeo
dml860
weby
Cihangir KALKAN
-R9-
VetApex!
92BROADWAY
ozzz2110
okan4037
Schakal
Renault9
adu040
92gte_ereğlili
19 posters
YazarMesaj
92gte_ereğlili

Aracınızın Modeli : 92

performans artışı Empty
MesajKonu: performans artışı   performans artışı Empty2008-06-21, 00:00

arkadaşlar bizim arabalara performasn artışı bakımından basit anlamada neler yapılabilir.mesela açık hava filtresi yada spor egzost nekadrlık bi performans sağlar.yardımcı olursanız sevinirim.arabam 92 model broadway tamamen orjinal değişeni yok.bu aralar performans biraz düşük gibi geliyo.
adu040

adu040

Doğum tarihi : 13/06/88
Aracınızın Modeli : 1992 SPRING

performans artışı Empty
MesajKonu: Geri: performans artışı   performans artışı Empty2008-06-21, 07:41

Bizim arabalardan ne kadar performans beklenir bu da ayrı bir soru.
Renault9
Admin
Renault9

Doğum tarihi : 07/12/85
Aracınızın Modeli : 2005 Fiat Punto Dynamic 1.3 Multijet

performans artışı Empty
MesajKonu: Geri: performans artışı   performans artışı Empty2008-06-21, 08:00

Valla aracınızdaki LPGden kaybettiğiniz güç kaybını kazanmaya çalışabilirsiniz. Bu seferde yakıt artacak LPGnin bir espirisi kalmayacak. Motor güçlendirmesi ciddi bir yatırım ister,basit kısmı yoktur bu işin Smile
http://www.renault9-11.com
Schakal

Schakal

Doğum tarihi : 19/01/76

performans artışı Empty
MesajKonu: Geri: performans artışı   performans artışı Empty2008-06-21, 08:31

1.4 motor performanstan ziyade ekonomi baz alinarak
uretilmis bir motor . hava filtresi ,yok eksoz vs gibi basit
degisikliklerle 1-2 beygir alabilirsen ne ala . hatta cogu durumda
acik hava filtresi orjinal filtreye oranla daha fazla sicak hava
emdiginden performansta artis yerine dusus gorulur .

motordan alinabilecek gucun cok basit bir formulu var
bunun disinda 2. bir formul de yok malesef !!!
GUC = DAHA FAZLA HAVA + DAHA FAZLA YAKIT
okan4037

okan4037

Doğum tarihi : 17/08/89
Aracınızın Modeli : Peugeot 307 Gti :)

performans artışı Empty
MesajKonu: Geri: performans artışı   performans artışı Empty2008-06-21, 13:14

Bildiğim kadarıyla yazmaya çalışıyım....
Aracın Platin ateşlemeyse Elektroniğe çevirebilirsin hem yakıtın azalır hem performansın artar...Ama sanırım seninki zaten elktronik olması gerekir... ozamn yapacağın tek bişey var
Aracını benzinde götüreceksin en iyi ekonomi + performansı o verir bide kutu içi açık filtre tak ozamn performansın gayet guzel olcaktır ama tamamen su ankı yakıt tuketımıne gore 2 ye katlanacaktır kararını sen ver
ozzz2110

ozzz2110

Doğum tarihi : 21/10/85
Aracınızın Modeli : r9 gte 1992

performans artışı Empty
MesajKonu: Geri: performans artışı   performans artışı Empty2008-06-21, 15:59

en bariz güç artışı turbo ile olur , o da tuzlu olur Smile
92BROADWAY

performans artışı Empty
MesajKonu: Geri: performans artışı   performans artışı Empty2008-08-05, 13:41

Bende bir 92 broadway var arabanın baskı balatası bittiğinden arabada performans yoq sen arabanı bi servise sok derim ben ...
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

performans artışı Empty
MesajKonu: Geri: performans artışı   performans artışı Empty2008-08-05, 20:35

önce karar verelim arabanın performansı yerinde mi? yani daha fazla mı güç istiyorsun?
yılların eksilttiği gücü yakalamak biraz zor, araba kaç km de bilemiyorum ama yeterince tatmin etmiyorsa motor yaptırman gerekebilir. yoksa yaptığın her uygulama boşa gider.
sıkıştırma oranları iyi ise, yakıttan tasarruf etmek istemiyorsan yüksek oktanlı benzin ile doğrudan soğuk havayı alan kaliteli bi filtre motoru canlandırır. Schakal ın da dediği gibi havayı arttırırsan birazda benzini arttırman gerekecek. bunuda karbüratörcü ayarlayacak.
subap ayarı, buji tırnak ayarı, 15 40 yağ da hem bakımını yapıp hem biraz daha performans alabilirsin.
akü değişimi, alternatör bakımı, lastik bakımı, ağarlığı azaltmak, elektrik bağlantılarını kontrol etmekde önemlidir..

ama benim kafamdaki asıl soru şu : eskisi gibi performans mı? biraz daha fazlası mı?

araba bayırda seni üzüyo, araba geçerken zorluyo olabilir. motor orjinal olsa bu vites oranlarıyla biraz performans istiyeceğini sanmıyorum..
km yi buradan yaz ve orj. güçten daha fazlasını istiyorsan verebileceğin para miktarını, yakmak istediğin benzin/gaz miktarını yaz daha fazla yardım edelim..
http://www.nettekalite.com
-R9-

-R9-

Doğum tarihi : 22/01/89
Aracınızın Modeli : 99 broadway

performans artışı Empty
MesajKonu: Geri: performans artışı   performans artışı Empty2008-08-05, 22:58

karbüratör tip açık hava filtresi, dereceli egzantrik, headers 14" jant yolu tutacak yani patinaj cekmeyecek lastiklerin kullanılması headersdan sonra 61 lik düz boru ve son susturucu egzoz olarak remus veya borla volanın hafifletilmesi bujilerin spor araclarda kullanılan bujilerle değiştirilmesi karbüratörün memelerinin arabanın ciğ yakmayacak sekilde büyük memelerle değiştrilmesi sertleştirilmiş spor yay bunlar benim bildiklerim ve bilmediğim ama cevremde duyduğum seylerdir bu değişiklerle aracınızın performansını arttırabilrsinz..
92gte_ereğlili

Aracınızın Modeli : 92

performans artışı Empty
MesajKonu: Geri: performans artışı   performans artışı Empty2008-08-06, 19:13

araba daha 60,000 de ve de orjinal bakımlarıda yeniş.aslında arçtan bi sorunum yok olması gereken kadar gayet performasnı iyi.araç benzinli zaten tüp taktırmadım.ben düşündüğüm aslında açık tip hava filtresi performasn tip egzozo hatta hazır şu anda remus marka.onun dışında kapak taşlama olabilir.15 20 beygir arta yeter.şu haliyle bile 206 lara toz attırmaya yetiyo araç.max 165 yaptım anklaraya giderken daha yapardıda korktum.malüm uçan tabut bizimkiler.
Cihangir KALKAN

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : a

performans artışı Empty
MesajKonu: Geri: performans artışı   performans artışı Empty2008-08-06, 20:36

Aslında araçta bulunan C tipi motor güçlendirmelere karşı dayanıklı bir motordur ancak arkadaşların bahsettiği üzere güçlendirme işi masraflı bir iştir. C tipi motorda en somut örnek için Renault 11 Turbo incelenebilir.

Çekişte ufak artışlar için ateşleme sistemine dokunulabilir. Aracınız büyük ihtimalle elektronik ateşlemeli olduğundan daha etkili bir sistem de yoktur. Eğer varsa yüksek gerilim üreten bobin ile uygun buji sorunun ilk kısmını çözer.

Hava filtresi de sanıldığı gibi ucuz değildir. Bazı araçlarda manifold, bazı araçlarda ise radyatör verimi engeller. Bu sorun filtre ağzının soğuk bir yerden çıkarılması ile çözülebilir. Bence filtreye uzanan boruları sıvı nitrojenle sarmalamak daha radikal bir çözüm olur.
weby

Doğum tarihi : 13/11/80
Aracınızın Modeli : 88 broadway

performans artışı Empty
MesajKonu: Geri: performans artışı   performans artışı Empty2008-09-06, 21:32

koyacaksın kaputun altına (tabi sığdırabilirsen) concordun 2000 motorunu oldumu sana performans birde kilometrede 400 lirayı çıkaracaksın gözden sana en krla performansı verir valla şaka bir yanada 1400 motor bir araba ile daha nekadar artış bekleyebilirsin ve zaman içerisinde motor aşınmasından kaynaklı ortalama sene başına 1 beygirinde motordan yitirildiğini düşünürsek yağına suyuna dikkat et hararet yaptırma aldığın performans en üst düzeydir dostum
weby

Doğum tarihi : 13/11/80
Aracınızın Modeli : 88 broadway

performans artışı Empty
MesajKonu: Geri: performans artışı   performans artışı Empty2008-09-06, 21:38

ha bu arada söylemeden edemicem avrupa ve hatta asyanın gelişmiş ülkeleri bile artık performans hız artışından çok güvenliğe meğil verdi özellikle araçların yol tutuşu ve yaya kazalarında karşı tarafa verilecek minumum hasar araştırlırken (kötülediğimden değil sonuçtan bende broadway sahibiyim)4 teker üstünde giden bir demir yığınıyla yaptığınız her 10 kilometre hız artışı azraile kuçak dolusu öpücük atmakla aynı şey 110 sınırdır benim gözümde broadway değil isterse audi a6 olsun sonuçta canımı sokakta işportadan almadım hayırlı yolculuklar Smile
dml860

dml860

Doğum tarihi : 13/07/86
Aracınızın Modeli : 2000 Broadway 1.4i

performans artışı Empty
MesajKonu: Geri: performans artışı   performans artışı Empty2008-09-06, 22:09

Valla büyük bir meblayı gözden çıkaran adam belirli sınırlar içerisinde istediği performansı alır R9 serisinden. Ama şu gerçek ki komple egzoz sistemi ve bir hava filtresinden güç değil sadece ses alırsın. Ben 1400cc'nin çokta hafife alınmaması taraftarıyım. Wolksvagen 1400cc'lik bir motordan 170bg çıkardı sonuçta.
arkeo

arkeo

Doğum tarihi : 15/03/80
Aracınızın Modeli : 98 toros tsw

performans artışı Empty
MesajKonu: Geri: performans artışı   performans artışı Empty2008-09-07, 11:01

evet dml860 arkadaşımın dediğine katılıyorum artık araba firmaları küçük motordan yüksek performans sağlıyorlar benim en garibime giden şey hadi b segmentindeki araçlar bu motor uyar ama malum vw 1.4 tsı 122 bg vw touronda ve seat altedada da kullnılıyor bu motorlar ama sanki 1.4 kullnmıyonda 2.0 kullnıyon hissi veriyor ee bide kasa ağır birtürlü anlayamdım

gelelim asıl konuya toros 72 bg ben performans tan memnunum heleki kalkışlrda ben torosuma bu güne kadar hiç lpg taktırmadım bende daha önce nanocharger vardı(yakıt tüketim cihazı)hem yakıt tüketiyor hemde performans veriyor benim torosumda yaklaşık 6-7 bg arttı 80 bg civarı geldi ama ben bu cihazdan memnun kalmadım yaklaşık 2 sene civarı kullandım sonra söktürdüm bu cihazlar enjeksiyonlu araçlarda tam randıman veriyor yani rn-rni kullanan arkadaşlar bu cihazı taktıklarında çok memnun kalacaklar hem tüketim lpg gibi olucak hemde performans olucak hemde motora zarar vermiycek ha bu arada toroslarımızın bg gücünü arttırmak için cift boğazlı weber 32 dir karbüratör(R12 1.3 ts modelinde kullanılan karbüratör) cözüyor

Very Happy Very Happy
bugRa

bugRa

Doğum tarihi : 29/10/88
Aracınızın Modeli : 1996 Renault 9 GTE

performans artışı Empty
MesajKonu: Geri: performans artışı   performans artışı Empty2008-09-07, 22:36

şimdi öncelikle motor hamini 1400 cc diye kaldırıp çöpe atmayalım... aşırı besleme ile çok güzel güçler alınabilir ama burda asıl sorun şu ki sınıfına ve hacmine göre ortalamalarda hatta başarılı sayabileceğimiz motor güçlendirme açısından verimsiz bir motor... yani sadece açık hava filtresi ve eszozla bişey elde edemeyiz... haa araç bir miktar rahatlar amaaradaki farkı belki anlarız belki anlamayız... ayrıca bu ikiliyle birlikte headers kopmle özel düz borular dereceli ile birlikte artırılan sıkıştırma oranı karbüratör ve yakıt sisteminin gerekli cevabı verebilmesi için ayarlanması ateşleme sistemi motorun soğuk hava temiz edebilmesi için filtre sisteminin yerinin yeniden ayarlanması vs. olarak gider ve sonuçta atmosferik motorlu 100 HP civarında güce sahip bir motorunuz olur ama hem ömrü azalır hemde benzini içer... veya bu kadar uğraşmak yerine turbo veya kompresör ile veya ustanın marifetine göre her ikisiylede donatılır ama sonuç olarakta motordaki çoğu parçanın değişmesi gerekecektir... bir diğer seçenek olarak ise hacim arttırma veya daha yüksek hacimli bir motorla swap yapmaktır ki yine bunlarda da seçilecek seçeneğe göre motordaki bir çok parça değişimi veya karoserde değişiklikler yapılması durumudur... sonuç olarak baktığımızda bizim araçlarımızda performans artışı maliyet ve bir dizi parçanın kombinasyonu ile sağlanmaktadır... eğer benim gibi sorun değil ben bu araca aşığım 10 tane R9 parası harcarım hayalimdekini yapar otobanda sol şeridi kapatırım ama bunu yaparkende uçan bir tabutla değil yüksek derecede yol tutan bi R9 la yaparım diyosanız burda paranın önemi kalmıyor işte... ayrıca motor güçlendirmesinin yanında yol tutuş fren sistemi gibi konularda var ama bunlarda başka bi dal... neyse dağıtmayalım hava filtresi egzost vs. gibi çoğu tunerın artık ilk adım sayılan işlemler bizim araçlarda yeni araçlar gibi güç artışı sağlamaz... rahatlatır mı hava filtresinin yerine ve havayı ne kadar soğuk aldığına ve egzost boruları ile son susturucuya göre değişir ve rahatlatır... ama fazlada bi beklenti içinde olmamak gerekir...

ayrıca yine eklemek isterim yeni nesil küçük hacimli turbodizel araçlarda kullanılan turbolardan kullanılarak belki motoruda fazla yormadan +10 ile +20 hp arası güçalınabilir diye düşünüyorum...
blackheart

blackheart

Doğum tarihi : 26/04/85
Aracınızın Modeli : flash txe 1700 1990 model

performans artışı Empty
MesajKonu: Geri: performans artışı   performans artışı Empty2008-09-16, 10:41

turbo takıldıktan sonra yakıt tüketimi ne kadar artıyor bilen varmı?
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

performans artışı Empty
MesajKonu: Geri: performans artışı   performans artışı Empty2008-09-16, 15:29

çok değişkenli 1 soru bu... Wink ama baya artar 2 ye katlıyacağı durumlar bile olur... Wink
http://www.ladatr.com
dml860

dml860

performans artışı Empty
MesajKonu: Geri: performans artışı   performans artışı Empty2008-09-16, 16:06

Turbo isteyen zaten tüpü unutsun derim ben. Ekonomi için kullanılan bir yakıtı, performans alınmak istenen bir araca bağlamak bana ters geliyor. Ama turbonun yakıtı bariz bir oranda arttıracağı kesin. Ne kadar ekmek o kadar köfte hesabı bu bana göre. Daha fazla güç almak için verdiğin soğuk ve yüksek basınçta daha fazla hava, eskisinden bir o kadar da fazla yakıt isteyecektir. Zaten onu da taktıktan sonra siz zaten gaza basacaksınız. Yoksa niye takasınız ki. Yani, yakıt artar Wink
adu040

adu040

performans artışı Empty
MesajKonu: Geri: performans artışı   performans artışı Empty2008-09-16, 18:35

dml860 demiş ki:
Turbo isteyen zaten tüpü unutsun derim ben. Ekonomi için kullanılan bir yakıtı, performans alınmak istenen bir araca bağlamak bana ters geliyor. Ama turbonun yakıtı bariz bir oranda arttıracağı kesin. Ne kadar ekmek o kadar köfte hesabı bu bana göre. Daha fazla güç almak için verdiğin soğuk ve yüksek basınçta daha fazla hava, eskisinden bir o kadar da fazla yakıt isteyecektir. Zaten onu da taktıktan sonra siz zaten gaza basacaksınız. Yoksa niye takasınız ki. Yani, yakıt artar Wink

Öyle Ömer Carreforu'daki şovunda bayağı bi yakıt harcamıştı.
dml860

dml860

performans artışı Empty
MesajKonu: Geri: performans artışı   performans artışı Empty2008-09-16, 18:38

Ömer'in orada harcadığınla ben eve gittim. Razz
adu040

adu040

performans artışı Empty
MesajKonu: Geri: performans artışı   performans artışı Empty2008-09-17, 15:42

dml860 demiş ki:
Ömer'in orada harcadığınla ben eve gittim. Razz

Senin eve gittiğinle de Nuri abi bize İzmir turu attırıp evimize bıraktı sağolsun.
dml860

dml860

performans artışı Empty
MesajKonu: Geri: performans artışı   performans artışı Empty2008-09-18, 09:25

İlla arabamız tüplü diye belirtceksiniz Razz
halilferhan

halilferhan

Doğum tarihi : 17/07/87
Aracınızın Modeli : renault191,4rn

performans artışı Empty
MesajKonu: Geri: performans artışı   performans artışı Empty2008-09-23, 19:34

izmirde dereceli egzantirik ve hava filtre kitleri ile artı performan s veren uygulama yapan yerler var isim vermem olmaz ama burda
haluk

haluk

Doğum tarihi : 14/06/82
Aracınızın Modeli : renault 9 spring

performans artışı Empty
MesajKonu: Geri: performans artışı   performans artışı Empty2009-06-28, 20:03

valla arkadaşlar 4-2-1 haders, 6 cm ara boru, sağlam bi süpersprint, dereceli eksantrik ve kapak taşlaması yapılmış bir 92 model bir broadway'e binmiştim bi abimin arabasıydı, 2000 senesi falandı ister inanın ister inanmayın 3. viteste .......km/h gördük ve arabanın kalkışı bi 106 GTİ ı aratmıyodu. Yani lafın kısası bunlar yapılarak iyi bi makine çıkıyo ortaya ama tüpü çıkarıp atacaksınız ve km de 300 ü gözden çıkaracaksınız ama değecektir Smile Twisted Evil
ahmetozturk

ahmetozturk

Doğum tarihi : 19/09/89
Aracınızın Modeli : 1991 broadway

performans artışı Empty
MesajKonu: Geri: performans artışı   performans artışı Empty2009-08-22, 01:55

ben daha 19 yaşımı bitirmedim enerji dolu çılgınlık yapacağım aklımın 5 karış havada olduğu dönemlerde 1.6 astrayı elimle itip broadway alan bir insanım. tüplü olduğu ve ayarı kötü olduğu için dynoya sokulsa 45 beygir gelecek bir araca sahibim (allaha şükür) sadete geleyim renaultuma hız için değil onu kullandığım için keyif alarak sürüyorum bence hiçbir performans parçasına gerek yok. tüpünü söktürün güzelce bir bakımdan geçirin tadından yenmez valla:D :saygılar:

performans artışı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-