RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi?

+5
adu040
sahinmustafa
livan08
onea
Amca
9 posters
YazarMesaj
Amca

Amca

Aracınızın Modeli : 1994 Spring

Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi? Empty
MesajKonu: Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi?   Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi? Empty2008-07-04, 08:47

Garantisi henüz bitmemiş LPG de sorun yaşıyorum. Birazdan anlatacağım bu sorun için, araçta baştan aşağı türlü türlü işler yaptırdım ama hiç biri sorunu çözmedi. Ya adamlar bilmiyor ya da çözüm masraflı olduğu için bilmemezliğe getiriyorlar.

Aracın ortalama 320 Km. gibi LPG si bitiyor. Nasıl kullanırsam kullanayım, +-20 Km hep aynı mesafede bitiyor LPG. İşin ilginç yanı LPG tankı 60 lık ama bitik depo bazen 43, bazen 56 litre LPG alıyor ama her seferinde 320 Km lerde bitiyor.

Aracın gidişi ve motorun çalışması çok iyi. Neden çok yakıyor yoksa gaz farklı zamanlarda mı kesiliyor diye düşünüyorum. Benzin altın değerine geldi ama son kez emin olmak için, benzin tamamen bitince, 10 Ytl lik benzin alıp, kaç Km gittiğime bakacağım. Benzin de eskisi gibi yakıyorsa demek ki LPG sistemi sorunlu.

Özet olarak;
Acaba gazın erken kesilmesine neden olan bir sorun mu var? Yorumlarınız nedir?
onea

onea

Aracınızın Modeli : broadway 1996

MesajKonu: Geri: Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi?   Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi? Empty2008-07-04, 11:41

60 lık deponun alması gereken gaz miktarı 48 litre dir.. Full dolum yaparken sistem deponun % 80 ini dolduktan sonra otomatik olarak kapanır. Eğer şamandıranız bozuk değilse.. % 20 si güvenlik açısından boş kalır.
livan08

livan08

Doğum tarihi : 01/01/81
Aracınızın Modeli : 2004 DAIHATSU TERİOS SX

MesajKonu: Geri: Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi?   Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi? Empty2008-07-04, 11:53

+1
sahinmustafa

sahinmustafa

Doğum tarihi : 01/07/77
Aracınızın Modeli : 1988 - Renault 11 GTS

MesajKonu: Geri: Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi?   Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi? Empty2008-07-04, 13:55

Hocam depoyu fullemek yerine eğer uzun yola çıkmıyorsanız kısım kısım LPG alsanız daha iyi olmaz mı ? hem takip etme imkanınız olur. Ben 10 - 15 -20 liralık alırım hep.
adu040

adu040

Doğum tarihi : 13/06/88
Aracınızın Modeli : 1992 SPRING

MesajKonu: Geri: Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi?   Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi? Empty2008-07-04, 16:47

LPG sistemin sağlamsa 56 lt alması imkansız ama gazı aldığın yerin sahtekarlığı olabilir. Ben bir defa mecburiyetten başka yerde aldım gazı acelem olduğundan o anlık hiçbirşeyi kontrol edemedim sonra baktım ki 40 lt'lik tanka 43 litre gaz basılmış.

Hep 320 km gidip alınan lt'nin farklı olması kullanım değişikliğidir.
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi?   Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi? Empty2008-07-04, 18:13

13 litre az fark değil bencede
sıcak 1 günde gaz alırsanız gerçekten normal kapasitesi için biraz zorlanıyor.
gaz istasyonları bazen dolup gaz kesildikten sonrada gaz basmaya çalışıyor.
gazın formülünde aynı sıcaklıkta buharı belki fark ediyo olabilir,buda farkı açıklar

az gaz ile daha fazla gittiğinizde kullandığınız gaz istasyonunun ismi nedir? Rolling Eyes
http://www.nettekalite.com
Elbruz

Elbruz

Doğum tarihi : 19/12/84
Aracınızın Modeli : Broadway

MesajKonu: Geri: Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi?   Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi? Empty2008-07-04, 18:34

Ben şimdiye kadar farklı şehirlerde birçok farklı yerden full dolum yaptım,hiç birinde de alması gerekenden daha fazla gaz almadı.60 litrelik tanka 56 litrelik dolum yapılması demek,multivalfin arızalı olduğunu gösterir.Arkadaşların dediği gibi alması gereken gaz 48,hadi bilemedin 50 litredir,50 litrenin üzerinde gaz geçişine multivalfin izin vermemesi gerekir.Dolum bittiğinde bu parçanın gürültülü bir şekilde akışı durdurması gerek.

Ama akış kesildikten sonra da azar azar gaz basılabilir,işte bu işlem devamlı ve uzun süre yapılır ise multivalfin şamandırası bozulur,ayrıca fazla hızlı gaz basan dispenser'lar da buna sebep olabilir.Bir iki kez daha depoyu tam bitirip güvendiğiniz bir yerden full doldurun,her seferinde farklı miktar alırsa bir lpg servisine baktırın.Ya da full dolum yapmayın,deponun içindeki miktar 50 litreyi geçmeyecek kadar gaz alın,çünkü yaz aylarında güvenlik sınırını geçirmek tehlikelidir.
mahmutvet

mahmutvet

Doğum tarihi : 07/08/79
Aracınızın Modeli : lada samara hb.

MesajKonu: Geri: Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi?   Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi? Empty2008-07-04, 18:59

ilk montajda alabilir ancak ondan sonrasında %80 den fazla almaması lazım. siz birde heabınızı ona göre yapın isterseniz. birde lpg deposu benzin deposuna benzemez. şöyleki tam olarak lpg yi sıfırladığınızda multivalfi yeniden ayarlatmanız gerekir.(son cümlem aracıma taktırdığım lpg kitinin kullanım kitapçığından alıntıdır.)
Amca

Amca

Aracınızın Modeli : 1994 Spring

MesajKonu: Geri: Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi?   Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi? Empty2008-07-05, 08:33

İstasyon ya da LPG kiti markası vermek istemiyorum. Genel olarak gaz aldığım 3 istasyon var, üçü de farklı markalar. Gaz bittiğinde o an en yakınımdakine gidiyorum. Aynı olay üçünden de aldığım gazda oldu. Yani sahtekarlık olduğunu sanmıyorum.

LPG kitini aldığım yerdeki ustayla konuştum, 55 litre alabilir, bir daha dene, gene çok alıyorsa getir deyip, başından savdı. Bu işi düzgün yapan birileri yok mu diyeceğim, mutlaka vardır ancak işlerinin çoğaldığı bugünlerde, düzgün çalışanlarda bile bu tarz garanti kapsamında servis isteklerine baştan savma yaklaşım olması muhtemel.

Henüz garanti bitmediği + maddi durum pek parlak olmadığı için başka yere de gitmek istemiyorum açıkçası. Adamları mahkemeye versem, ne uğraşacak vaktim var, ne de param.

Son bir kez daha denilenleri yapıp, adamları ziyaret edeceğim. Hala düzelmediyse (ki hiç sanmıyorum) ya da gene baştan savarlarsa, sonrasında LPG nin bile gün itibariyle 1,91 olduğu memlekette, param olup, sizlerden marka ve ilgili markanın düzgün bir servisinin tavsiyesini isteyene kadar arabayı elden geldiğince az kullanacağım.

Yeri gelmişken;

İleride başka bir marka kit taktırmak istesem, gene o kağıt-bürokrasi işlerine gerek var mı? Yoksa zaten ruhsata işli olduğu için hepsini söktürüp, yeni bir markaya sorunsuzca geçebilirmiyim?
livan08

livan08

Doğum tarihi : 01/01/81
Aracınızın Modeli : 2004 DAIHATSU TERİOS SX

MesajKonu: Geri: Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi?   Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi? Empty2008-07-08, 11:21

ben 3 ay önce voltran regülatörü değiştirdim ve aldesa taktırdım.1 hafta öncede aracı fenni muayenesini yaptırdım ve sorun çıkmadı
drahreis

drahreis

Doğum tarihi : 14/05/85

MesajKonu: Geri: Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi?   Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi? Empty2008-12-30, 11:34

evet kalıyor bizimki değişirken tüpü açık bir yere bıraktılar içinden su gibi birşey çıktı Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi? 261607 Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi? 261607

Depo da fazla LPG kalıyor olabilirmi?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» lpg depo seviyesi