RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

elektrikli amotisör ?

+5
Cihangir KALKAN
bugRa
dml860
wolmax
Renault9
9 posters
YazarMesaj
Renault9
Admin
Renault9

Doğum tarihi : 07/12/85
Aracınızın Modeli : 2005 Fiat Punto Dynamic 1.3 Multijet

elektrikli amotisör ? Empty
MesajKonu: elektrikli amotisör ?   elektrikli amotisör ? Empty2008-07-20, 19:59

elektrikli amortisör

nasıl çalışır bu amortisör. bir tuşa basınca aşağı inip diğer tuşa basınca yükselir mi acaba?

birde böyle bir kontrol paneli koyarsak Smile

elektrikli amotisör ? 9633601_180365_c6bt022
parça
http://www.renault9-11.com
wolmax

wolmax

Doğum tarihi : 14/10/85
Aracınızın Modeli : 1989-Flash

MesajKonu: Geri: elektrikli amotisör ?   elektrikli amotisör ? Empty2008-07-20, 20:22

Panel Cok Hos Cokta Yakısır ama bence bızım aletlere kolay olacagını sanmıyorum bıldıgım kadarıyla elektrıklı amortısorler ıcın cok genıs alanlar gerekıyor o yuzdende ımpala gıbı arabalara daha rahat yapılıyor Razz
dml860

dml860

Doğum tarihi : 13/07/86
Aracınızın Modeli : 2000 Broadway 1.4i

MesajKonu: Geri: elektrikli amotisör ?   elektrikli amotisör ? Empty2008-07-20, 21:53

Cidden panel hoş ama pek ucuz olmaz olsa da Ercan hocam be. Ama araştıralım ne imiş öğrenelim yine de. Bilgimiz olur en azından Wink
bugRa

bugRa

Doğum tarihi : 29/10/88
Aracınızın Modeli : 1996 Renault 9 GTE

MesajKonu: Geri: elektrikli amotisör ?   elektrikli amotisör ? Empty2008-08-09, 09:54

el yapımı coiloverlarda bizim aracı alçaltıp yükseltmek için çevirdiğimiz parçayı dişli şeklinde yapıp daha küçük ama kuvvetli bir eletkrik motoru takarak önceden belirlenmiş oranlarla 3-5-8 cm gibi alçaltıp kaldırabiliriz diye düşünüyorum ben...
Cihangir KALKAN

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : a

MesajKonu: Geri: elektrikli amotisör ?   elektrikli amotisör ? Empty2008-08-09, 12:37

Bence hidrolik olarak yapmak daha mantıklı.
adnan05

adnan05

Aracınızın Modeli : 1993 spring

MesajKonu: Geri: elektrikli amotisör ?   elektrikli amotisör ? Empty2008-08-09, 16:09

o sistemin hidrolikli olanı citroen patentli bir olay.araç fabrikaları istesede yapamıyor.bilirsinizki citroenin 80 li yıllarda çıkardığı sistem.kontak açıldığında araç yükseliyor.ve giderken yolun eğimine göre süspansiyonu ayarlıyor.90 lı yıllara doğru ise dahada geliştirdiler xm modelinde felan gördüm ben 3 kademe olanını yaptılar.düşük orta ve yüksek diye.vites kolunun yanındaki düğme ile istediğin yol durumuna göre ayarlanıyor.sistem şu aracın 5 yerinde sensör var.yol durumuna göre düşen kısımı algılayıp otarafa fazla hidrolik gönderek aracın dengesini düz konuma geliyor.hatta bir teker patlasa ve yedek teker olmasa jantı söküyorsun ve 3 tekerle yola devam ediyorsun.ve bir özelliği daha araç dervilme şansının çok küçük olması ile ünlüdür.derler ki tavanı bozuk bir citroen yoktur... Smileşimdi ise bu sistem citroen c6 var diye biliyorum.dahada gelişmiş.eskileri fren,direksiyon ve süspansiyon sistemi birbirine bağlı olduğu için herhangi bir patlak veya arıza durumunda diğerleride etkileniyordu.ama c6 da bunu bu sistemleri birbirinden bağımsız yapmayı akıl etmişler:)
bunları nerden mi biliyorum? az kalsın citroen forumların da boy gösterecektim.Smile)bir araç düştü son anda almaktan vazgeçtim.parça sorunundan korktum.
konunun baya dışına çıktım ama bilgi bilgidir....
sıktıysam kusura bakmayınn Smile))
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: elektrikli amotisör ?   elektrikli amotisör ? Empty2008-08-09, 17:24

ben çok tuzluya geliceğini sanmıyorum ama amortisörlerin uydurulması sıkıntı yaratabilir...
http://www.ladatr.com
Cihangir KALKAN

MesajKonu: Geri: elektrikli amotisör ?   elektrikli amotisör ? Empty2008-08-09, 18:56

adnan05 demiş ki:
o sistemin hidrolikli olanı citroen patentli bir olay.araç fabrikaları istesede yapamıyor.bilirsinizki citroenin 80 li yıllarda çıkardığı sistem.kontak açıldığında araç yükseliyor.ve giderken yolun eğimine göre süspansiyonu ayarlıyor.90 lı yıllara doğru ise dahada geliştirdiler xm modelinde felan gördüm ben 3 kademe olanını yaptılar.düşük orta ve yüksek diye.vites kolunun yanındaki düğme ile istediğin yol durumuna göre ayarlanıyor.sistem şu aracın 5 yerinde sensör var.yol durumuna göre düşen kısımı algılayıp otarafa fazla hidrolik gönderek aracın dengesini düz konuma geliyor.hatta bir teker patlasa ve yedek teker olmasa jantı söküyorsun ve 3 tekerle yola devam ediyorsun.ve bir özelliği daha araç dervilme şansının çok küçük olması ile ünlüdür.derler ki tavanı bozuk bir citroen yoktur... Smileşimdi ise bu sistem citroen c6 var diye biliyorum.dahada gelişmiş.eskileri fren,direksiyon ve süspansiyon sistemi birbirine bağlı olduğu için herhangi bir patlak veya arıza durumunda diğerleride etkileniyordu.ama c6 da bunu bu sistemleri birbirinden bağımsız yapmayı akıl etmişler:)
bunları nerden mi biliyorum? az kalsın citroen forumların da boy gösterecektim.Smile)bir araç düştü son anda almaktan vazgeçtim.parça sorunundan korktum.
konunun baya dışına çıktım ama bilgi bilgidir....
sıktıysam kusura bakmayınn Smile))
Ben de ilgileniyorum. Yabancı modifiye firmaları Citroen sistemini uygulamıyor ancak amortisörler ayarlanabiliyor. Bence iş makinalarındaki gibi bir sistem olsa iş görür. İlla Citroen' deki sistem uygulanacaksa en basit sisteme sahip olan DS, GSA gibi modellerdeki sistem örnek alınabilir.
bugRa

bugRa

MesajKonu: Geri: elektrikli amotisör ?   elektrikli amotisör ? Empty2008-08-09, 22:54

Citroen deki sistem benimde aklıma gelmedi değil... pönomatik amortisör sistemi diye geçiyor olması lazım... yapılabilir neden olmasın sonuçta özel olacağı için adamların denk gelipte kontrol edipte bunun patenti bizde sökün diyeceklerini sanmıyorum... Very Happy ayrıca İzmir de aracına 3000 TL masrafı olan tamamen yerli üretim havalı sistem yapan biri vardı geçen dergide okumuştum... hava tankı hava kopmresörü siviçler borular basışç saatleri vs. ve en önemli nokta yazdıklarına göre yayların yerine takılan otobüslerdekine benzer hava körükleri... basıç saatlerini kontrol ederek ister ön ister arka ister sağ ister sol kaldırılabiliyor veya indirilebiliyordu... istersenin en kıral arazi aracından daha fazla zemin yüksekliği intersenizde asfalta değen tamponlar... Very Happy ama işte sistem biraz karmaşık ve basınç saatlerinden kontrol etmek gerekiyor... sistemin kaç bar basınçla çalıştığını tam hatırlamıyorum ama 8 diye aklımda kalmış yarın bakarım dergiye... ayrıca bu bahsettiğimiz elektrikli veya hidrolik sisteme göre bagajda hava tankı dolayısı ile yerde kaplıyor... bu konuda bahsettiklerimizle ise önceden kişisel isteğe göre belirlenmiş seviyelerde sadece içerde bir tuşa basarak ulaşabiliriz buda daha mantıklı geliyor bana ama tabii bunun sonucunda maliyet ne olur orasu meçhul...
adnan05

adnan05

Aracınızın Modeli : 1993 spring

MesajKonu: Geri: elektrikli amotisör ?   elektrikli amotisör ? Empty2008-08-10, 12:46

8 bar aracı biraz değil isterseniz göğe çıkartır valla Smile)koca otuz tonluk kırkayak kamyonların frenleri 8-10 bar hava ile duruyor:)
Cihangir KALKAN

MesajKonu: Geri: elektrikli amotisör ?   elektrikli amotisör ? Empty2008-08-10, 19:12

Anlaşılan size pasif bir sistem lazım. Ben hidroliği daha mantıklı buluyorum. Kamyon damperi gibi basit bir sistem varsa hesaplı da olur. Yoksa aktif sistem yapmak pek mantıklı değil.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: elektrikli amotisör ?   elektrikli amotisör ? Empty2008-08-11, 18:11

benim bu konuda tek anlamadığım yaylanmanın nasıl sağlandığı... Question hidrolik amortisörü yaparsın arabaya da takarsın hiç sorun değil de o amortisör nasıl yaylanacak... Question Rolling Eyes amortisör kule altlarına ya da amortisörün üst ya da alt noktlarından 1 ine harici 1 hidrolik piston koymak ve amortisörün bağlantısını bu pistona yapmak lazım bence...bu piston sadece yükseklik ayarını yapıcak normal yaylanma da devam edicek... başka türlü nasıl olabilir ki... Question
Cihangir KALKAN

MesajKonu: Geri: elektrikli amotisör ?   elektrikli amotisör ? Empty2008-08-11, 19:47

Yaylanma konusunu aydınlatmak için hidroaktif süspansiyondaki yaylanma prensibini gösteren şekli paylaşayım.
elektrikli amotisör ? 800px-Sus_hydropneumatic002
Sifer adı verilen kürelerin içine azot gazı basılır. Yağ sadece dengeyi sağlayan bir elemandır. Önemli olan gazın bitmemesi. Gaz bittiğinde siferler ölür.

Konfor bakımından muhteşemdir. Kapıları kapatırken bile aracın sallanmasını hissedebilirsiniz. Endişelendiğim tek konu pasif sistemde amortisörlerin yumuşaması yol tutuşunu zayıflatabilir.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: elektrikli amotisör ?   elektrikli amotisör ? Empty2008-08-11, 20:07

tamam işte benim tahminlerime çok yakın 1 sistem...

amortisörlerin sertliği standart mı... Question Rolling Eyes
bugRa

bugRa

MesajKonu: Geri: elektrikli amotisör ?   elektrikli amotisör ? Empty2008-08-11, 22:03

sanırım sertlikte sifer adı verilen küre içindeki hala ile orantılı olarak sağlanıyor... Citroen lerdeki pönomatik süspansiyon sistemide resimdeki gibi amartisörlerin tepelerindeki körelere içindeki hidrolik seviyesi ile oynayarak yükseklik ayarlanıyor... işte burada şu çıkıyor o zamanda kürelere hidrolik doldukça sertleşecek azaltıkça yumuşayacaktır... sertleşmesi tamam belki göz ardı edilebilirde yumuşadığı zaman yer yer problemler yaşanabilir... bi dengesi vardır mutlaka ama nasıl...

resimdeki gibi bir sistem hava körüğü mantığı ile birleştirilip uygulanabilir mesela... körük içinde hava yerine hidrolik... ayrıca körüğünde fazla büyük geniş olnasına gerek kalmaz...
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: elektrikli amotisör ?   elektrikli amotisör ? Empty2008-08-12, 10:59

havalı sistemlerden bahsetmiyomuyuz? mesela otobüslerde kullanılanlardan?

otobüslerdeki sistem dengeli çalışıyo, yani nekadar düzde giderse okadar yumuşak olur ama virajlarda yük binen tarafa hava basılır(belki başka bişey daha) ozaman sertleşir dengeyi korur. otobüse binenler viraj dönerken
içte kalan taraftaki çukurlukları daha fazla hissetmiştir..
aslında körükler önler ve arkalar olarak çalışır, belkide artık bütün tekerlere dağıtmışlardır..

yatma problemini denge çubuklarıyla çözemezmiyiz?
http://www.nettekalite.com
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: elektrikli amotisör ?   elektrikli amotisör ? Empty2008-08-12, 17:41

VetApex! demiş ki:
havalı sistemlerden bahsetmiyomuyuz? mesela otobüslerde kullanılanlardan?

otobüslerdeki sistem dengeli çalışıyo, yani nekadar düzde giderse okadar yumuşak olur ama virajlarda yük binen tarafa hava basılır(belki başka bişey daha) ozaman sertleşir dengeyi korur. otobüse binenler viraj dönerken
içte kalan taraftaki çukurlukları daha fazla hissetmiştir..
aslında körükler önler ve arkalar olarak çalışır, belkide artık bütün tekerlere dağıtmışlardır..

yatma problemini denge çubuklarıyla çözemezmiyiz?

çözemezsin...o sadece içte kalan tekerleğin dönmeden kaynaklı yarattığı kuvveti aynı akstaki diğer tekere de iletir...ön 2 teker ve arka 2 teker viraj dönerken aynı kuvvet etkisi altında kalsın, 2 si de arabaya dönme için aynı gücü uygulasın diye var o çubuk...
Cihangir KALKAN

MesajKonu: Geri: elektrikli amotisör ?   elektrikli amotisör ? Empty2008-08-12, 20:30

Hidroaktif sistemde sertlik ayarı yoktur. Adı üzerinde aktif olarak çalışır. Hidrolik sürekli olarak pompalanır. Yük binen kısma daha fazla hidrolik basılır. Hatta aracın herhangi bir tekerini çıkarıp slalom bile yapabilirsiniz. Videosunu çok zor bulmuştum ama Amerikan otomobiller kadar da iyi yaylanıyor.

Başka seçenek düşünüyorsanız yabancı modifiye sitelerine bakmak lazım.
OnLyBaRoN

OnLyBaRoN

Doğum tarihi : 11/06/87
Aracınızın Modeli : Megane II 1.5 dci 2005 dynamique

MesajKonu: Geri: elektrikli amotisör ?   elektrikli amotisör ? Empty2008-08-12, 22:04

bu sistemi hava ile yapmak daha kolay olur araca bir kompresör ve amortisörler yerine körük bağlanırsa otobüstekiler gibi tabi daha ufakları hem daha ucuza hem daha konforlu bi iş çıkar...

elektrikli amotisör ?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» elektrikli motorlar