RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Km günlük numaratör tamiri

+15
manga_
teknotas_71
modi
oguz
emolotion
burcinhan
volkan1111
Cihangir KALKAN
karadeniz
adu040
kudal
samsunlu R-9
guide
VetApex!
Renault9
19 posters
YazarMesaj
Renault9
Admin
Renault9

Doğum tarihi : 07/12/85
Aracınızın Modeli : 2005 Fiat Punto Dynamic 1.3 Multijet

Km günlük numaratör tamiri Empty
MesajKonu: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-08-10, 18:58

Arkadaşlar eminimki birçoğumuzun günlük kilometre sıfırlayıcısı çalışmıyordur. Bunun tamirini yapan oldumu hiç. Ben sordum 40 lira istediler. Yeni gösterge almakta istemedimkilometre sfırlanacak, çıkmacıda da sağlam parça bulunmuyor Smile

İş başa düştü şuan tamir ediyorum. İçeride bir plastik çentik kırılmış.Sağlam bir yapıştırıcı ile ek parça yaptım. İnşallah düzelecek. Kurumasını bekliyorum Smile

Varmı daha önce tamir eden ?
http://www.renault9-11.com
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-08-10, 20:43

tamir etmesi sorun değil ercan Very Happy sen yaparsın Wink
bizimki çalışıyor ama hiç sıfırlanmadığı için çalışıyo olmalı. resimlerden baktığım kadarıyla biraz uzunca bi parça, altına bi metal koyman gerekir bence..

bide göstergeyi açmak değil kapatmak zor, vida yerleri kırılıyor, bağlantı yerleri gıcırdıyor Sad
http://www.nettekalite.com
guide

guide

Doğum tarihi : 30/06/83
Aracınızın Modeli : Fiat Albea 1.2 SL AC

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-08-11, 06:13

ahhhhhhh ahhhh , keşke benim günlük km çalışsa , o kadar çok işe yarıyorki Sad Sad Sad ama çalışmıyor ...

adminim seninki olduktan sonra benimkinde staj yapsan ? Smile
http://www.allianz.com.tr
samsunlu R-9

samsunlu R-9

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : .

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-08-11, 10:32

araç hareket halindeyken sıfırlamayın ! birde öyle tek basışta yapamayabilir, benim önceki saatin sayacı sağlamdı, şimdikide sağlam, yapması kolay ama en zoru ibreyi söktükten sonra yerine doğru takabilmek.
kudal

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-08-11, 16:23

benimki çalışıyor çok şükür. bu sayaçlarda dikkat edilmesi gereken tek önemli nokta haraket halindeyken sıfırlamayın...
adu040

adu040

Doğum tarihi : 13/06/88
Aracınızın Modeli : 1992 SPRING

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-08-11, 16:46

Allaha şükür benimkide çalışıyor üstelik sürekli sıfırlanır. Yakıt alışımız babam zamanında full depo benzin alınır numaratör sıfırlanır ve depo bitince yakıt ölçümü yapılırdı bende ise tek fark LPG almam. En fazla sıfırlanan numaratör olsa gerek ama hep dururken sıfırlandı.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-08-11, 18:08

benim araba kadar sıfırlanan varmdırıd bilmem mhergün sıfırlanır neredeyse... Very Happy

hareket halindeyken basmamak lazım ya kalkış yapar yapmaz basıyorum (nedenini sormayın Very Happy ) ya da durduğu yerdeyken basıyorum...

nadiren de olsa hareket halindeyken bastığım oluyor...1 defasında hareket halinde bastım ve km sayacı 300-400 metre gitmeme rağmen hareket etmedi...aha dedim papazı bulduk tekrar basıp biraz hareket ettim baktım çalışıyo ohh beeaaa dedim Very Happy
http://www.ladatr.com
Cihangir KALKAN

Aracınızın Modeli : a

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-08-11, 19:33

Bizim peder neredeyse her seferinde araç hareket halindeyken sıfırlar.

Belki bizim sistem sizinkinden farklıdır.Çubuğu çevirince sağdan başlayarak bir soldaki numarayla aynı hizaya geliyor. Son olarak da tüm numaralar aynı olur sıfırı görünceye kadar çubuk çevrilmeye devam ediyor. Siz düğmeye basma dediğiniz için yazayım dedim.
Renault9
Admin
Renault9

Doğum tarihi : 07/12/85
Aracınızın Modeli : 2005 Fiat Punto Dynamic 1.3 Multijet

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-08-11, 19:35

Ya pencereden aşağıya atacağım şimdi numaratörü Smile O derece yani...
http://www.renault9-11.com
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-08-11, 20:08

Renault9 demiş ki:

ya sen nie stres yapıyosun ki toplayamıyo gibiysen çıkmasını alırız orjinal km yi elle girersin olur gider işte... Wink
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-08-12, 08:14

Renault9 demiş ki:

Pencereden atmaktansa cıkma alırken hurdacıya vermeyi tercih ederim Wink Ercan al bi europa saati arabayı bile satmazsın Very Happy
volkan1111

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-08-14, 18:56

benimki çalışmıyordu Renault 9 un dediği gibi sıkışmıştı bende zorlamıştım. Bir tamirci sağolsun açtık söktü aynen bir parça kırılmıştı fakat yapıştırıcı kar etmedi. Bostancı sanayi de bi km ci varmış ondan parçayı istedik alalım diye taş çatlasa 1- 2 liralık birşey göstergede sökülmüştü adam 60 ytl çekti elim mahkum yaptırdım gösterge ışıklarını eski sahibi maviyle değişmiş ve aydınlatmıyordu. Dedimki bari orjinalini tak iyi aydınlatan sadece 2 led taktı ne benzin ne de hararet göstergesine led takamamış. Öyle terbiyesizce davrandı ki tenezzül bile etmeden parayı çarptım. Böyle şerefli esnaflarda var. Fakat bostancı sanayinde tekti bu adam mecburen 60 ytl yi verdim geldim. Ama yine en azından full gösterge almaktan iyidir.
burcinhan

burcinhan

Doğum tarihi : 02/03/77
Aracınızın Modeli : Subaru/Legacy

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-08-15, 06:37

kudal demiş ki:
benimki çalışıyor çok şükür. bu sayaçlarda dikkat edilmesi gereken tek önemli nokta haraket halindeyken sıfırlamayın...

Artık çok geç Very Happy
http://www.motur.org
emolotion

emolotion

Doğum tarihi : 10/07/87
Aracınızın Modeli : Flash

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-08-27, 11:13

benimk gayet güzel bir şekilde çalışıyor her benzin alışımda sıfırlanır her zaman kaç para yakarım die bakarım Very Happy
oguz

oguz

Doğum tarihi : 26/09/79
Aracınızın Modeli : 1991 flash

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-08-28, 06:19

emolotion demiş ki:
benimk gayet güzel bir şekilde çalışıyor her benzin alışımda sıfırlanır her zaman kaç para yakarım die bakarım Very Happy

her zaman mı? hesapla hesapla nereye kadar Smile zamanında bir araba almıştım yaşlı bir amcadan adam 15 sene boyunca üşenmemiş arabanın herşeyini bir deftere yazmış şukadar lira benzin aldım şu km yaptı şunu değişti bunu aldım gören yıkılıyodu gülmekten ama 90 model araba orjinal 50000 de aldım 85000 de sattım alıcılar inanmıyodu defteri gösterip çok iyi bir fiyata satmıştım sen bakarım diyince aklıma geldi bi anda Smile
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-08-28, 06:50

oguz demiş ki:
emolotion demiş ki:

her zaman mı? hesapla hesapla nereye kadar Smile zamanında bir araba almıştım yaşlı bir amcadan adam 15 sene boyunca üşenmemiş arabanın herşeyini bir deftere yazmış şukadar lira benzin aldım şu km yaptı şunu değişti bunu aldım gören yıkılıyodu gülmekten ama 90 model araba orjinal 50000 de aldım 85000 de sattım alıcılar inanmıyodu defteri gösterip çok iyi bir fiyata satmıştım sen bakarım diyince aklıma geldi bi anda Smile

valla ben de hep bakarım da o kadar yemedim daha kafayı... Very Happy
modi

modi

Doğum tarihi : 23/09/83
Aracınızın Modeli : ..........

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-08-28, 07:04

oguz demiş ki:
emolotion demiş ki:

abi aslında yazmak lazım insan herzaman herşeyi aklında tutamıyor. yazarsan defter yanılmaz
teknotas_71

teknotas_71

Aracınızın Modeli : 1994 BROADWAY RN

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-09-11, 11:32

Herkeze Selam neler olmuş burda ben gelmiyeli Very Happy Valla Bu forumu bıraktığımda neydi şimdi ne olmuş Emeği geçenlere teşekkürler Gösterge ile ilgili çalışmaları çok seviyorum. R19 Gösterge Kaç liradır ikinci el fiyatları bilen varmıı lol! lol!
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-09-11, 13:28

R-19 İkinci el temiz komple gösterge saati 100ytl'ye aldım ,sanırım yine aynıdır.
teknotas_71

teknotas_71

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-09-11, 13:58

dostum resimleri varsa çok iyi olur aracına takarken sorun oldumu?
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-09-11, 14:58

Sorunsuz takılıyor, resim garajda. Wink
teknotas_71

teknotas_71

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-09-11, 14:59

yaw resim garajdada cep telinden felan fotomakinasından çekebilirsin gerçekten meraklandım şimdi
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-09-11, 15:02

Yanlış anladın ,resim garaj forumunda. Very Happy
teknotas_71

teknotas_71

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-09-16, 15:57

Yaw ben bu ustaları uçurcam birgün görcekler 2 aydır araba babamda idi yaptığım hiç bir deişim kalmamış hepsini sökmüş usta veya öyle görünen adam göstergede yaptığım tüm herşey iptal olmuş günlerimi harcamıştım onlar için ben silecek suyu vs hiçbiri yanmıyor.OFFF Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
emolotion

emolotion

Doğum tarihi : 10/07/87
Aracınızın Modeli : Flash

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-09-17, 21:39

oguz demiş ki:
emolotion demiş ki:

Ya aslında hesaplama diilde ne kadar yol yapıoz işte alıskanlık bende sıfırlarım her zaman bı ara 900 km cıktıgı olmustu Very Happy
manga_

manga_

Doğum tarihi : 29/10/78
Aracınızın Modeli : 87\' Renault 9 Broadway

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-10-09, 19:26

Benim gösterge panelinde devir saati, hız göstergesi, km sayacı falan.. Hepsi çalışıyor. Bir tek günlük km sayacı çalışmıyor. Dolayısıyla açılan bu konu beni de ilgilendiriyor. Lütfen bi sonuca varalım. Bunun nedeni nedir? Nasıl tamir edilir?
Bu günlük km sayacı için sanayiye gittim. 3 farklı ustaya sordum, 3 farklı yorum aldım.
- Biri dedi ki; İçerden halatı kopmuştur,
- Öbürü dedi ki; Mıknatısı arızalıdır,
- Diğeri dedi ki; Gösterge panelinin hepsi değişecek,

Ben şunu anlamıyorum; Bu insanlar yıllardır ustayız deyip dükkanda müşteri bekliyorlar. Nasıl olur da yılların tecrübesi bu insanlar böyle bir konuda farklı yorum yapabilirler? scratch Çünkü bunlardan en az 2 tanesi yanlış teşhiste bulundu.
renta

renta

Doğum tarihi : 14/09/79
Aracınızın Modeli : 1998 rl

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-10-09, 20:21

ben akşama kadar sanayi icinde olan biri olarak söylüyorum tüm ustalar alınmasın inanki piyasada kaliteli usta 100 kişide 2 tane ya var ya yok
ustaların coğu mantıksal olarak hareket etmez tek bildikleri konu üzerinde giderler
örnek al bu buşileri dördüde bozuk ya dört bujinin hepside bozuk olurmu ustaya diyorum hangisi bozuk hepsi bozuk haydaaa
herzaman haklılardır yoruma acık değildir boşuna dememişler ustayla eniştenin işine karışılmaz
zaten bu zamanda al tak biz parcayı veriyoruz onlarda takıyor tamir olayı yok
bana sorarsanız en büyük ustalık parca takmak değil doğru teşhisle arızayı tespit etmek arızayı buldukdan sonra gerisi hemen cözülür
bazen şahit oluyorum akşama kadar arızayı bulacam diye adamın arabada ne var ne yok değiştiriyorlar zaten hepsi değişdikden sonra arıza otamatik olarak ortadan kalkıyor
burda ustaları kötülemiyorum ama gercekden işini bilen dürüst usta piyasada bir elin parmaklarından az
modi

modi

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-10-10, 07:04

renta demiş ki:
ben akşama kadar sanayi icinde olan biri olarak söylüyorum tüm ustalar alınmasın inanki piyasada kaliteli usta 100 kişide 2 tane ya var ya yok
ustaların coğu mantıksal olarak hareket etmez tek bildikleri konu üzerinde giderler
örnek al bu buşileri dördüde bozuk ya dört bujinin hepside bozuk olurmu ustaya diyorum hangisi bozuk hepsi bozuk haydaaa
herzaman haklılardır yoruma acık değildir boşuna dememişler ustayla eniştenin işine karışılmaz
zaten bu zamanda al tak biz parcayı veriyoruz onlarda takıyor tamir olayı yok
bana sorarsanız en büyük ustalık parca takmak değil doğru teşhisle arızayı tespit etmek arızayı buldukdan sonra gerisi hemen cözülür
bazen şahit oluyorum akşama kadar arızayı bulacam diye adamın arabada ne var ne yok değiştiriyorlar zaten hepsi değişdikden sonra arıza otamatik olarak ortadan kalkıyor
burda ustaları kötülemiyorum ama gercekden işini bilen dürüst usta piyasada bir elin parmaklarından az

yazdıklarına tamamen katılıyorum gerçekten sorunu arayan usta bulmak zor..

biraz cesaret ve el becerimiz olsa o sahte ustaların yaptıklarını bizde yaparız..

aslında sanayiide bi yer açmak lazım kendin tamir et diye. tüm malzemeleri koyacaksın adam geldiğinde sorunun şurdan şurdan olabilir diye söyleyeceksin söksün kendisi yapsın tamiri..
kendin pişir kendin ye hesabıı Wink
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-10-10, 17:58

işte benim ustam o konuda 10 numaradır... Very Happy

geçende çift tırnak buji alıp gitmiştim çırağı takarken herhalde hayatında ilk kez görmüş olacak ki çift tırnak bujiyi "ercan abi 1 bak bu buji yanlış" dedi...ben de yoo doğru çift tırnak sadece dedim...çocuk olmaz bu dedi ustam da "tak oğlum tak deniz abin yapmıştır onun hesabını" dedi... Very Happy dükkanın ortasında koptum yaaa... lol! :laugh:
renta

renta

Doğum tarihi : 14/09/79
Aracınızın Modeli : 1998 rl

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-10-10, 18:15

ah cıraklık ah bende cıraklık zamanımda eski patronuma sandalyenin ayağını sökmüşdüm patrona dedimki hasan usta menagerin bu parcasını istiyor dedim oda akşama kadar katologda o parcayı aradı durdu az kaldı kafayı yiyecekdi sonunda dedimki abi karşıdaki sandalyeyi görüyormusun oda görüyorum dedi abi bi elindeki parcaya bak bide sandalyeye bak dedim tabiki bakmasıyla benim dükkandan kacmam bir oldu Very Happy Razz
ne günlerdi be
ustalarda az değil samimi oldukları müşderiye git parcacıdan egsoz bilyası al gel adam bize gelirdi ciddi cidi egsoz bilyası sorardı bizde gülerdik adam ne gülüyonuz lan derdi
bu sanayi inanınki eskiden cok alemdi
modi

modi

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-10-10, 18:38

renta demiş ki:
ah cıraklık ah bende cıraklık zamanımda eski patronuma sandalyenin ayağını sökmüşdüm patrona dedimki hasan usta menagerin bu parcasını istiyor dedim oda akşama kadar katologda o parcayı aradı durdu az kaldı kafayı yiyecekdi sonunda dedimki abi karşıdaki sandalyeyi görüyormusun oda görüyorum dedi abi bi elindeki parcaya bak bide sandalyeye bak dedim tabiki bakmasıyla benim dükkandan kacmam bir oldu Very Happy Razz
ne günlerdi be
ustalarda az değil samimi oldukları müşderiye git parcacıdan egsoz bilyası al gel adam bize gelirdi ciddi cidi egsoz bilyası sorardı bizde gülerdik adam ne gülüyonuz lan derdi
bu sanayi inanınki eskiden cok alemdi

lol! lol! lol!

alemmiş gerçekten Razz
manga_

manga_

Doğum tarihi : 29/10/78
Aracınızın Modeli : 87\' Renault 9 Broadway

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-10-16, 09:14

Arkadaşlar ben günlük km sayacını tamir ettim. Gösterge panelini açtık. Kolay bir şekilde açılıyor. Hiç korkmayın. Altta 2 tane vidası var. Onları çıkarın sonra da panelin kapağını yukarı doğru hareket ettirip tutunduğu çentiklerden kurtarın.
Biz açtık ve km sayacını inceledik. Şanzımandan gelen halat göstergenin arkasından mekanizmanın içine giriyor ve bir saat gibi dönüp çarkları çalıştırıyor. Biz de halatın girdiği yere uyan alyana benzer bir uç bulduk. Bu ucu akıllı vidalama yapmaya yarayan aletin (adı aklıma gelmedi) ucuna yerleştirdik. Aletin düğmesine basıp çalıştırdığımızda gösterge de aynı anda çalışmaya başladı. Göstergeye baya bi km yaptırdık. Hatta belki de hiç göremeyeceği 180 km hıza ulaştırdık. Bir yandan da sayaçlara göz attık. Zaten büyük km sayacında bi problem yoktu. O çalışıyor. Fakat günlük km sayacı çalışmıyordu. Onun da enlemesine sağından ve solundan ufak baskılar yaptık ve dişlilerin karşı karşıya gelmelerini sağlayıp çalıştırmayı başardık. Sabit durması için de küçük bir tel kullandık.
Şu anda günlük km sayacı çalışıyor ama sıfırlanmıyor. Benimki düğmeye basılarak sıfırlanıyor. Mekanizmayı incelerken gördük ki düğmeye bastığımızda boşa inip çıkıyor. Yani çarklara dokunamadığı için onları sıfırlayamıyor.
Yanımda fotoğraf çekecek bi cihaz olmadığı için fotoğrafını çekemedim ama size bir iyi bir de kötü haberim var:
Kötü haber : Paneli yerine takmadan önce aydınlatmasını da güçlendirmek istedik ama yeterince iyi olmadı. Neyse böyle de idare eder deyip yerine taktık. Taktıktan sonra yolda farkettim, bu sefer de yağ lambası yanmıyor.
İyi haber : Yağ lambası yanmadığı için paneli tekrar açmak zorundayım. Bu sefer fotoğraf çekip burda yayınlayacağım inşallah.
teknotas_71

teknotas_71

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2008-10-16, 16:03

dostum soketler yılların yorgunluğu sebebiyle oksitlenme ve ark yapabiliyor bu yüzden eline ucu sivri bişey al soketleri ve oturduğu yeri temizle ampülünü kontrol et duyların çentiklerini yukarı kaldır biraz eğer daha yanmıyorsa göstergenin devre kanallarına bak derim yanmış olabilir.
cakiroglu131

cakiroglu131

Doğum tarihi : 10/12/82
Aracınızın Modeli : 1995 Spring

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2009-04-06, 13:06

merhaba arkadaşlar bende de bir sorun var
Öncelikler Km sayacı 100.000 'de kaldı...ilerlemiyor..
günlük sayaç ise sıfırlanıyor... 19 dan sonra 20'ye atması gerekirken 10 oluyor..
bu konu hakkınd a yardımcı olabilcek arkadaşlar varsa memnun olurum..şimdiden tşkler
onuruyar

onuruyar

Doğum tarihi : 12/07/82
Aracınızın Modeli : RENAULT 9 GTe Broadway (1992')

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2009-04-09, 09:52

çıkma bakın bence tamir zor yani uğraşmak bi yana toplanmayabiliyorda açarken kolay çünkü...
remzi38

remzi38

MesajKonu: Geri: Km günlük numaratör tamiri   Km günlük numaratör tamiri Empty2009-09-30, 08:17

manga_ demiş ki:
Arkadaşlar ben günlük km sayacını tamir ettim. Gösterge panelini açtık. Kolay bir şekilde açılıyor. Hiç korkmayın. Altta 2 tane vidası var. Onları çıkarın sonra da panelin kapağını yukarı doğru hareket ettirip tutunduğu çentiklerden kurtarın.
Biz açtık ve km sayacını inceledik. Şanzımandan gelen halat göstergenin arkasından mekanizmanın içine giriyor ve bir saat gibi dönüp çarkları çalıştırıyor. Biz de halatın girdiği yere uyan alyana benzer bir uç bulduk. Bu ucu akıllı vidalama yapmaya yarayan aletin (adı aklıma gelmedi) ucuna yerleştirdik. Aletin düğmesine basıp çalıştırdığımızda gösterge de aynı anda çalışmaya başladı. Göstergeye baya bi km yaptırdık. Hatta belki de hiç göremeyeceği 180 km hıza ulaştırdık. Bir yandan da sayaçlara göz attık. Zaten büyük km sayacında bi problem yoktu. O çalışıyor. Fakat günlük km sayacı çalışmıyordu. Onun da enlemesine sağından ve solundan ufak baskılar yaptık ve dişlilerin karşı karşıya gelmelerini sağlayıp çalıştırmayı başardık. Sabit durması için de küçük bir tel kullandık.
Şu anda günlük km sayacı çalışıyor ama sıfırlanmıyor. Benimki düğmeye basılarak sıfırlanıyor. Mekanizmayı incelerken gördük ki düğmeye bastığımızda boşa inip çıkıyor. Yani çarklara dokunamadığı için onları sıfırlayamıyor.
Yanımda fotoğraf çekecek bi cihaz olmadığı için fotoğrafını çekemedim ama size bir iyi bir de kötü haberim var:
Kötü haber : Paneli yerine takmadan önce aydınlatmasını da güçlendirmek istedik ama yeterince iyi olmadı. Neyse böyle de idare eder deyip yerine taktık. Taktıktan sonra yolda farkettim, bu sefer de yağ lambası yanmıyor.
İyi haber : Yağ lambası yanmadığı için paneli tekrar açmak zorundayım. Bu sefer fotoğraf çekip burda yayınlayacağım inşallah.

güzel bilgi için tşk
bende bir kaç defa gösterge panelini sökmeyi denedim taki km halatını sayaca girdiği yerden ayıramadım geçmeli yada vidalımı bilmiyorum zorlamakta isyemedim tarif ederseniz birde ben temizlik ve bakım yapmak istiyorum.

Km günlük numaratör tamiri
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Polyester ile plastik tamiri