RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

LPG ayarı neden bozulur?

+6
Cihangir KALKAN
Renault9
oguz
samsunlu R-9
VetApex!
manga_
10 posters
YazarMesaj
manga_

manga_

Doğum tarihi : 29/10/78
Aracınızın Modeli : 87\' Renault 9 Broadway

LPG ayarı neden bozulur? Empty
MesajKonu: LPG ayarı neden bozulur?   LPG ayarı neden bozulur? Empty2008-10-11, 02:52

Onlarca tavsiye, yüzlerce nasihat sonunda iyi bir usta buluyoruz. Gidip aracımızı teslim ediyoruz. Gerçekten de güzel bir LPG ayarı yapıyor. Aracımızın hem performansı hem de yakıtı tam istediğimiz seviyeye geliyor. Aradan zaman geçiyor, günün birinde ayarın bozulduğunu görüyoruz. Performans artmış/düşmüş ve yakıt sarfiyatı artmış/düşmüş.
Ayarların bozulması sonucu ne olacağını kestirmek de zor. Çok ilginçtir ki ayarların nasıl bozulduğu konusu nerdeyse bir şehir efsanesine dönüşmüş. confused Acaba bilen birisi bu ayarların nasıl ve hangi yönde bozulduğunu madde madde açıklayabilir mi?
Kimisi sıcak/soğuk havadan etkilenir diyor, kimisi aracı benzine alıdıktan sonra LPG'ye geri döndüğünde eskisi gibi bulamazsın diyor..
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: LPG ayarı neden bozulur?   LPG ayarı neden bozulur? Empty2008-10-11, 06:53

ayarın bozulması bence

1- hava sıcaklığına
2- hava filtresi durumuna
3- ayar vidalarının gevşemesine
4- regülatör diyaframının sertleşmesiyle
5- karbüratör bakımına
6- alınan gazın markasına

göre değişir..
arada sırada regülatörün içindeki pislikleri temizlemeliyiz. 60 bin km de regülatör yada diyaframı değişir.
araçlarımızda karbüratör bence çok çabuk dağalıyor,6 ayda bir kontrol etmekte fayda var.
hava filtresi gaz ayarını kışın yaparken değiştirilmeli ancak değişimden hemen sonra değiştirmek de hava filtresi doldukça ayarları zengin karışıma doğru çekeceği için bir süre yeni filtre kullanıldıktan sonra yapılabilir.. ayrıca yaz ayarıda yapılabilir..(6 ayda 1)
özellikle karbüratöre giden boru üstündeki yüksek devir vidası yaylı olduğu içinmidir bilinmez arada gevşeyebiliyor.. bu nokta silikon veya oje ile tutturulabilir..
gaz istasyonunun çok önemli olduğunu anladık. bilmediğiniz güvenmediğiniz yerden almayın.
ayrıca hararet, aşırı ısınmada regülatörün gaz akışını değiştiriyor.
diğer motor bakımları aksatılmamalı, özellikle kablo ve bujiler..
belki sizin için ilginç olabilir ama gaz kuru olduğu için arada benzinle çalıştırmanın faydası bile varmış. yağlama yapıyormuş .. ustanın biri direk motorun içine yağı gönderip yaktırdı ve o an motor çalışması düzene girdi.. deneyebilirsiniz..
http://www.nettekalite.com
samsunlu R-9

samsunlu R-9

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : .

MesajKonu: Geri: LPG ayarı neden bozulur?   LPG ayarı neden bozulur? Empty2008-10-11, 08:02

Ustanın biri o yağı nerden gönderip nasıl yaktırdı açıklayın sayın modum, kulüpte yeni yeni araç kullanan , motorun dilinden anlamayan ,kimi zaman bildiğini bile unutan insanlar olabileceğini unutmayalım, hem açıklayınki iyi bir olaysa bizde deneriz Wink
Bu arada lpg ayarı için yazdığınız 6 madde doğrudur.
VetApex!

VetApex!

MesajKonu: Geri: LPG ayarı neden bozulur?   LPG ayarı neden bozulur? Empty2008-10-11, 08:21

samsunlu R-9 demiş ki:
Ustanın biri o yağı nerden gönderip nasıl yaktırdı açıklayın sayın modum, kulüpte yeni yeni araç kullanan , motorun dilinden anlamayan ,kimi zaman bildiğini bile unutan insanlar olabileceğini unutmayalım, hem açıklayınki iyi bir olaysa bizde deneriz Wink
Bu arada lpg ayarı için yazdığınız 6 madde doğrudur.

öncelikle geçmiş olsun mustafa abi.

istersen birlikte r9 ve r11 de nereden nasıl yağ gönderileceğini resimli şekilde bir başlıkta açıklayalım? projemiz olsun Wink
oguz

oguz

Doğum tarihi : 26/09/79
Aracınızın Modeli : 1991 flash

MesajKonu: Geri: LPG ayarı neden bozulur?   LPG ayarı neden bozulur? Empty2008-10-11, 08:27

o yağ yaktırma işlemini arada benim ustada yapıyor senede bir falan ama imkan varsa bunu yapacağınız zaman şehiriçinden uzak bir yerde yaptırın çünkü epey bir zaman arabanın eksozdan hani sinek ilacı sıkarlar ya duman şeklinde aynen öyle duman çıkıyor hatta şöyle söyleyim siz o şekilde trafikte yol alırken arkanızdakinin görüşü epey düşüyor.
Renault9
Admin
Renault9

Doğum tarihi : 07/12/85
Aracınızın Modeli : 2005 Fiat Punto Dynamic 1.3 Multijet

MesajKonu: Geri: LPG ayarı neden bozulur?   LPG ayarı neden bozulur? Empty2008-10-11, 08:43

Valla LPG kuru yakıt diyoruz da benzin sıvı mı acaba? Benzin buharı yanıyor araçta sonuçta o da gaz haline geçip yanıyor.

Arada bir benzin karbüratör için iyi ama motora ne kadar etki eder emin değilim ben. Onun yerine motorsilk yada borpower gibi katkılardan kullanmak daha çok fayda sağlar.

Birde supapları değiştirirken çelik supap mı ne varmış. Onlar LPG ye daha dayanıklı oluyormuş. Bilginize Wink
http://www.renault9-11.com
manga_

manga_

Doğum tarihi : 29/10/78
Aracınızın Modeli : 87\' Renault 9 Broadway

MesajKonu: Geri: LPG ayarı neden bozulur?   LPG ayarı neden bozulur? Empty2008-10-11, 18:57

Peki aracı benzinle çalıştırmamız LPG ayarını bozar mı? Bozarsa neden bozar?
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: LPG ayarı neden bozulur?   LPG ayarı neden bozulur? Empty2008-10-12, 09:12

Bozmaz bozsaydı her benzin-lpg geçişinde tekrar ayara girmesi gerekirdi, yada şöyle diyelim 1 hafta benzinde kullansak lpg ayarı bozulurmu ? hayır bozulmaz , basınç değişmediği sürece ve aracın motor ayarları değişmedikten sonra lpg ayarıda deişmez. Burada basıç, yaz kış (soğuk hava ve sıcak havada) lpg nin genleşme basıncıdır.
Cihangir KALKAN

Aracınızın Modeli : a

MesajKonu: Geri: LPG ayarı neden bozulur?   LPG ayarı neden bozulur? Empty2008-10-12, 10:20

Renault9 demiş ki:
Valla LPG kuru yakıt diyoruz da benzin sıvı mı acaba? Benzin buharı yanıyor araçta sonuçta o da gaz haline geçip yanıyor.

Arada bir benzin karbüratör için iyi ama motora ne kadar etki eder emin değilim ben. Onun yerine motorsilk yada borpower gibi katkılardan kullanmak daha çok fayda sağlar.

Birde supapları değiştirirken çelik supap mı ne varmış. Onlar LPG ye daha dayanıklı oluyormuş. Bilginize Wink
Benzin contaları bozuyor. Aracın LPG' de çalışması bile şart değil. Aracınızı uzun süre çalıştırmazsanız contalar özelliğini kaybediyor. Halbuki o contalar kutuda kesinlikle bozulmuyor. LPG' nin kuru yakıt olduğu muhakkak ama benzinin ne kadar yararlı olduğu da bu örnekten sorgulanabilir.
VetApex!

VetApex!

MesajKonu: Geri: LPG ayarı neden bozulur?   LPG ayarı neden bozulur? Empty2008-10-12, 10:27

ayrıca atmosfer basıncı lpg ayarını çok etkiliyor..
burcinhan

burcinhan

Doğum tarihi : 02/03/77
Aracınızın Modeli : Subaru/Legacy

MesajKonu: Geri: LPG ayarı neden bozulur?   LPG ayarı neden bozulur? Empty2008-10-13, 06:41

Benim aracımda, hava filtresini bantlama durumları kesinlikle yok. Benzindede gazdada tek marş çalışıyor. Düz yolda stabil "yüksek hızda" km sabit hızla seyredebiliyorum. Yakıtım şahane ve bunu benim ustam sadece 30 sn lik bir ayarla yaptı.

Bence iş ustada bitiyor.
http://www.motur.org
ibr0064

MesajKonu: Geri: LPG ayarı neden bozulur?   LPG ayarı neden bozulur? Empty2008-10-13, 08:06

Merhaba benim arabam 95 spring sabah ları ilk çalışırken gazda hemen çalışmıyor.5-6 defa basıyorum öyle çalışıyor.Ama sonradan her basısta çalışıyor.neden olabilir yardım edbilirmisiniz?teşekkürler
modi

modi

Doğum tarihi : 23/09/83
Aracınızın Modeli : ..........

MesajKonu: Geri: LPG ayarı neden bozulur?   LPG ayarı neden bozulur? Empty2008-10-14, 14:28

ibr0064 demiş ki:
Merhaba benim arabam 95 spring sabah ları ilk çalışırken gazda hemen çalışmıyor.5-6 defa basıyorum öyle çalışıyor.Ama sonradan her basısta çalışıyor.neden olabilir yardım edbilirmisiniz?teşekkürler

büyük ihtimalle sübap ayarındandır, başımdan geçti.. sübaplar çok sıkı olunca araba sabahları ilk çalıştırmada insanı çileden çıkartıyor ancak daha sonraki marşlarda hiç sorun yok..

normal bakım çerçevesinde buji ve kabloları değişti ayrıca sübap ayarı yapıldı iyi bir gaz ayarıyla tamamlandı şimdi en soğuk zamanlarda bile gaza hafif dokunuş tek marşla çalışıyor ve stop etme olayıda yok... LPG ayarı neden bozulur? 261607
VetApex!

VetApex!

MesajKonu: Geri: LPG ayarı neden bozulur?   LPG ayarı neden bozulur? Empty2008-10-14, 14:33

cakiroglu131

cakiroglu131

Doğum tarihi : 10/12/82
Aracınızın Modeli : 1995 Spring

MesajKonu: Geri: LPG ayarı neden bozulur?   LPG ayarı neden bozulur? Empty2008-10-15, 14:20

valla arkadaşlar ben büyük bi yükden kutuldum....daha önce 20 liralık gazla taş çatlasa 50-60 km yapıyodum.geçen gaz ayarı yaptırdım.20 liralık gaz alldım yaklaşık 100 km yol yaptı hemde şehir içinde dur-kalk yaparak....ama bence biraz daha km yapsa iyi olacak
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: LPG ayarı neden bozulur?   LPG ayarı neden bozulur? Empty2008-10-15, 15:55

ölçüm doğruysa yakıtınız normale dönmüş, daha fazlası bu ülkede imkansız.

LPG ayarı neden bozulur?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» lpg rolanti