RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

far yükseklik ayarı

+8
emolotion
EnergyBlue
bugRa
olvne
kudal
karadeniz
VetApex!
92gte_ereğlili
12 posters
YazarMesaj
92gte_ereğlili

Aracınızın Modeli : 92

far yükseklik ayarı Empty
MesajKonu: far yükseklik ayarı   far yükseklik ayarı Empty2008-11-02, 12:30

arkadaşlar malüm bazı renault 11 modellerinde ve fairwayın son serisinde far yükseklik ayarı var.fakat bizim broadwaylerde bu özellik yok far yükseklik ayar düğmesi boş.bizzat fairwaylerden ve flashlardan uygulanamazmı bu sistem.bazen araç yüklü olduğu zaman gerekiyo bu sistem.yardımcı olursanız sevinirim.forumda böyle aracı olan arkadaşlar var onlarda bilgilerini paylaşırlarsa güzel bi çalışma olur
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: far yükseklik ayarı   far yükseklik ayarı Empty2008-11-02, 12:42

http://www.nettekalite.com
92gte_ereğlili

MesajKonu: Geri: far yükseklik ayarı   far yükseklik ayarı Empty2008-11-02, 13:34

benim dediğim yanlış anlaşıldı heralde bende far ayarını gerektiği zaman düz biyerde kendim yapıyorum ama orjinal bi şekilde otomatik yapmak istiyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim üstelik böyle daha şık olur.yapmasıda en azından basit gibi sonuçta flashlarda ve son fairwaylerde var bu özellik onlardan uygulayabiliriz
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: far yükseklik ayarı   far yükseklik ayarı Empty2008-11-02, 14:03

içeriden yapılan ayarı diyosun...

onu sonradan yapmak oldukça zahmetli...ki çok verimli çalışacağını ben düşünmüyorum... Rolling Eyes ancak yeni araçlarda olan motorlu ayarlar varsa o zaman olur... Wink yoksa hidrolikli ayarlarla uğraşmak bence anlamsız ve gereksiz...
http://www.ladatr.com
kudal

MesajKonu: Geri: far yükseklik ayarı   far yükseklik ayarı Empty2008-11-02, 15:28

boşver be hocam o da olmayıversin. aç kaputu ayarla 30 saniyeni almaz walla...
olvne

olvne

Doğum tarihi : 03/09/88
Aracınızın Modeli : 1995 Spring

MesajKonu: Geri: far yükseklik ayarı   far yükseklik ayarı Empty2008-11-02, 15:46

Evet zahmetli bir şey ancak Fairwaylerdeki ve Flash S'te kullanılan sistem aynı.Bizim araçlara göre dizayn edilmiş.Acaba çalışma mekanizması nasıl, far sistemine ekstradan ne bağlı ne gibi parçaları var?Olan arkadaşlardan biri eklerse çok güzel olur bu sayade belki çıkma ya da 0 bulunup uygulanabilir ki bizim elle yapacağımız ayardan çok daha verimli olur diye düşünüyorum.
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/otomobilim-f7/1995-ren
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: far yükseklik ayarı   far yükseklik ayarı Empty2008-11-02, 20:13

olvne demiş ki:
Evet zahmetli bir şey ancak Fairwaylerdeki ve Flash S'te kullanılan sistem aynı.Bizim araçlara göre dizayn edilmiş.Acaba çalışma mekanizması nasıl, far sistemine ekstradan ne bağlı ne gibi parçaları var?Olan arkadaşlardan biri eklerse çok güzel olur bu sayade belki çıkma ya da 0 bulunup uygulanabilir ki bizim elle yapacağımız ayardan çok daha verimli olur diye düşünüyorum.

valla 9 da nasıl bilemiyorum ama gene ladadan örneklersek o sistem hidrolik yağı ile çalışıyor...kolu çevirince yağa hareket veriyosun ve o da farları harket ettiriyor ama hava yaptı mı hava alacağın yeri yok ve devre dışı kalıyor... Very Happy

dediğim gibi illa böyle 1 kontrol yapılacaksa elektrik motorlu olanı tercih edilmeli... Wink
bugRa

bugRa

Doğum tarihi : 29/10/88
Aracınızın Modeli : 1996 Renault 9 GTE

MesajKonu: Geri: far yükseklik ayarı   far yükseklik ayarı Empty2008-11-02, 20:31

benimde aklıma gelmişti zenon taktıracağım zaman böle bi ayar mekanizması ama zenon işini erteleyince buda ertelendi... orj. de bazı modellerde ve kitapçıkta bu belirtiliyor.. şimdi orj. yapmaya kalkarsak zaten bulamayız bulsakta fiyatı uygun olur mu bilinmez... bu durumda en akılcı çözüm uydurmak... Karadeniz in dediği hidrolik sistemi ilk defa duruyorum... benim bildiğim kadarı ile küçük bir elekrtik motoru vasıtası ile yapılıyor bu işlem... piyasada uygun bir fark yükseklik ayar motoru bulur ve far üzerinde gerekli incelemeyi yapatıktan sonra güel bi işçilikle uygulanabileceğini düşünüyorum...
EnergyBlue

EnergyBlue

Doğum tarihi : 27/09/91
Aracınızın Modeli : Renault 12 TL 1977

MesajKonu: Geri: far yükseklik ayarı   far yükseklik ayarı Empty2008-11-02, 20:55

1984 ve öncesi Renault 12 SW'lerde tel ile yükseklik ayar yapabiliyor. Tüm R12 bineklerde yok sadece farın önünden elle ayar yapabiliyor. Çünkü SW bagajin yüküne göre rahat ayarlamak için tasarlanmiştir. Ayrıca tek sorunu; her yılda ayar teli bir yağlamak gerekiyor yoksa işe yaramiyor. Ayar mekanizmasi bakımlı oldugu halde kışta dondurulunca ayarlayamiyorsun. Bu yüzden R9'larda oldugunu gibi en iyisi R12 bineklerde farın önünde ayarlamak. İllaki içeriden ayarlamak istiyorsanız, motor ile ayarlayabilen olanlar uydurabilirsiniz. Ne kadar sağlıklı olur bilemem.

En son EnergyBlue tarafından 2008-11-02, 21:04 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi
http://www.renault12.tr.gg
olvne

olvne

MesajKonu: Geri: far yükseklik ayarı   far yükseklik ayarı Empty2008-11-02, 21:00

Lada'daki sistem değişikmiş gerçekten.Orjinal sistem dediğim gibi bulunması zor ama en rahat uygulanabilecek yöntem.Gerçi sistemin elemanlarını filan sordum ama forumda halen far yükseklik ayarı çalışan biri var mı bilmiyorum daha doğrusu far yükseklik ayarı olan Smile
bugRa

bugRa

MesajKonu: Geri: far yükseklik ayarı   far yükseklik ayarı Empty2008-11-02, 21:10

zannetmiyorum forumda orj. far yükseklik ayarına sahip olan bi aracın olduğunu... bildiğim kadarı ile sanırım bi ara yanlış hatırlamıyorsam Ercan abiylede konuşmuştuk TR de olmadığını söylemişti... orj. yapılmaya kalkılsa bile tuzlu olacağından bahsetmişti... tabii yanlış hatırlamıyorsam...
olvne

olvne

MesajKonu: Geri: far yükseklik ayarı   far yükseklik ayarı Empty2008-11-02, 21:23

Türkiye'de R9-11 modellerinde far yükseklik ayarı var.R9'larda 95-96 Fairwaylerde R11'lerdeyse Flash S'lerde blunmakta fakat olanlar da hala çalışır mı orası muamma. Ben parçaların 0'nı bulabilirim diye düşünüyorum sonuçta 96 yılına kadar üretilmiş tabi fiyatı ne olur bilemem bazen parçacıların elinde kalmış oluyor.
bugRa

bugRa

MesajKonu: Geri: far yükseklik ayarı   far yükseklik ayarı Empty2008-11-02, 21:46

aramak lazım... belki dediğin gibi parçacıların elinde kalmış olabilr tozlu rafların diplerinden çıkartırlar... Smile ama fiyatı neolur orası muamma...
92gte_ereğlili

MesajKonu: Geri: far yükseklik ayarı   far yükseklik ayarı Empty2008-11-03, 21:08

bugün sanayide renocu ustam var ona uradımda kendisi yardımcı olabileceğini söledi.buarada bi arkadaşın flash s sinde gördüm bu sistemi vede halen çalışıyor müsait bi zamanda çalışma sistemini incelicem.piyasada orjanal sıfır paketinde set halinde bulmak zor.uzstamın sölediğine göre eskiden dahi 95 96 yıllarında bile bu sistemler arıza yapınca yapılamıyomuş anca yetkili servisler yapıyomuş oada çok paraymış o zamanlar.ama piyasada eski hurdaya ayrılmış renaultlarda bu sistemi bulabiliriz.onun dışında çok zor.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: far yükseklik ayarı   far yükseklik ayarı Empty2008-11-03, 21:58

92gte_ereğlili demiş ki:
bugün sanayide renocu ustam var ona uradımda kendisi yardımcı olabileceğini söledi.buarada bi arkadaşın flash s sinde gördüm bu sistemi vede halen çalışıyor müsait bi zamanda çalışma sistemini incelicem.piyasada orjanal sıfır paketinde set halinde bulmak zor.uzstamın sölediğine göre eskiden dahi 95 96 yıllarında bile bu sistemler arıza yapınca yapılamıyomuş anca yetkili servisler yapıyomuş oada çok paraymış o zamanlar.ama piyasada eski hurdaya ayrılmış renaultlarda bu sistemi bulabiliriz.onun dışında çok zor.

işte yetkili servisler ed yapmıyolar değiştiriyorlar bütün tesisatını komple...çünkü gerçekten tamiri söz konusu olan 1 sistem değil... Smile
emolotion

emolotion

Doğum tarihi : 10/07/87
Aracınızın Modeli : Flash

MesajKonu: Geri: far yükseklik ayarı   far yükseklik ayarı Empty2008-11-04, 11:26

kendi işini kendin gör demişler az kaputuı düzelt Very Happy
olvne

olvne

MesajKonu: Geri: far yükseklik ayarı   far yükseklik ayarı Empty2008-11-05, 16:51

Tamiri denildiği gibi ilk çıktığı yıllarda bile yapılamıyorsa ya da parçası bulunomuyorsa orjinal sistemi kurmak zor bu durumda ancak yeni nesil araçlarınki araştırılabilir.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: far yükseklik ayarı   far yükseklik ayarı Empty2008-11-05, 16:53

olvne demiş ki:
Tamiri denildiği gibi ilk çıktığı yıllarda bile yapılamıyorsa ya da parçası bulunomuyorsa orjinal sistemi kurmak zor bu durumda ancak yeni nesil araçlarınki araştırılabilir.

o da 1 dünya para... Very Happy (araştırmaya başlamadan söliyim dedim... )
olvne

olvne

MesajKonu: Geri: far yükseklik ayarı   far yükseklik ayarı Empty2008-11-05, 17:00

karadeniz demiş ki:
o da 1 dünya para... Very Happy (araştırmaya başlamadan söliyim dedim... )

Pahalı olacağı kesin de belki çıkma filan ayarlanır diye düşündüm eğer o da sağlam olmazsa tek çare bir küçük tornavidayla kaputu açıp yapmak çok yüklü olduğunda Laughing
flash95

flash95

Doğum tarihi : 14/06/84
Aracınızın Modeli : flash s

MesajKonu: Geri: far yükseklik ayarı   far yükseklik ayarı Empty2008-11-11, 20:09

arkadaşlar benim tomofile var fakat çalışmıyo nasıl bi sistemse ne kablo nede bi vida civata var ayar düğmesi çalışıyor fakat ayar yapmıyo yani farların olduğu kısımda hareket yok tamirini ben bulamadım yapamadımda yaptıramadımda
okan4037

okan4037

Doğum tarihi : 17/08/89
Aracınızın Modeli : Peugeot 307 Gti :)

MesajKonu: Geri: far yükseklik ayarı   far yükseklik ayarı Empty2008-11-11, 22:40

bugRa demiş ki:
zannetmiyorum forumda orj. far yükseklik ayarına sahip olan bi aracın olduğunu... bildiğim kadarı ile sanırım bi ara yanlış hatırlamıyorsam Ercan abiylede konuşmuştuk TR de olmadığını söylemişti... orj. yapılmaya kalkılsa bile tuzlu olacağından bahsetmişti... tabii yanlış hatırlamıyorsam...
olurmu biçok kişide var forumda makyajlı fairwaylerin hepsinde var flashlarında yarıyarıya var
92gte_ereğlili

MesajKonu: Geri: far yükseklik ayarı   far yükseklik ayarı Empty2008-11-12, 09:30

arkadaşlar sanırım bizim renault 1 lerde ve fairwaylerde(son kasa) bu sistem var bu sistemi kullanan arkadaşlar bilgi verirse fotorafını koyarsa daha iyi olur ben bu sistemi yapmaya karar verdim.parçaya gelince galerici bi tanıdığım var böle flash falan denk gelirse ondaki sistemi sökmeyi düşünüyorum.başka türlü orjinal sistem mümkün deil bulunamaz.yada günümüz arabalarını far yükseklik ayarını uygulamay çalışcam.
modi

modi

Doğum tarihi : 23/09/83
Aracınızın Modeli : ..........

MesajKonu: Geri: far yükseklik ayarı   far yükseklik ayarı Empty2008-11-12, 09:32

92gte_ereğlili demiş ki:
arkadaşlar sanırım bizim renault 1 lerde ve fairwaylerde(son kasa) bu sistem var bu sistemi kullanan arkadaşlar bilgi verirse fotorafını koyarsa daha iyi olur ben bu sistemi yapmaya karar verdim.parçaya gelince galerici bi tanıdığım var böle flash falan denk gelirse ondaki sistemi sökmeyi düşünüyorum.başka türlü orjinal sistem mümkün deil bulunamaz.yada günümüz arabalarını far yükseklik ayarını uygulamay çalışcam.

çıkmacılarda , hurdalıklarda vardır mutlaka o parçalardan bi araştırın isterseniz
AYTEKAYDIN

AYTEKAYDIN

Doğum tarihi : 04/07/81
Aracınızın Modeli : 1994 FLASH S

MesajKonu: Geri: far yükseklik ayarı   far yükseklik ayarı Empty2008-11-23, 20:27

benim aracımda da far yükseklik ayarı çalışmıyor. reçen söküp bakmak istedim ama tamir edilecek birşey değil. yalnız birşey dikkatimi çekti.daha önceki megane aracımda elektirikli far ayar motoru vardı. o motorlar belki araçlarımıza uydurulabilir. tabi motoru fara uydurduktan sonra aracın içine de ayar düğmesini takabilmekte bir iş. ama tam set halinde bir sistem temin edilirse yapılabilir. yolum hurdalığa düşerse bu parçaları araştıracağım.

far yükseklik ayarı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» lpg rolanti