RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil...

+11
samsunlu R-9
kudal
olvne
burcinhan
BJ6766
__bodrumlu__
fairwayBATU
onuruyar
volkan
murtaza
bluesmoke83
15 posters
YazarMesaj
bluesmoke83

bluesmoke83

Doğum tarihi : 20/11/83
Aracınızın Modeli : 94 r9 fairway

r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil... Empty
MesajKonu: r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil...   r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil... Empty2009-01-01, 23:17

merhaba arkadaşlar

aracımda bir kaç ay önce meydana gelen ve zaman zaman kesilen bi ses sorunu var. arac bozuk bisatıhta yavaş giderken sarsıntıdan kaynaklanan sallanmanın etkisiyle 1-2 aydır bagaj kısmının sagtarafından gacır gıcırt die bir ses geliyor. sorunun bagaj bağlantılarındamı yoksa amötisördemi yada helezondamı olduğunu anlayamadım. böyle bisorunla karşılasan veya tecrübe vedeneyimi olan arkadaşların yorumlarını ve yardımlarını bekliyorum. bir sorunumda elektirik aksamlarından birkaçtanesi birden çalıştığı zaman akü lambasının yanması. dinamonun üzerindeki konjektördür di esıfır alıp taktım ama netice olumsuz. aküde yeni sorun nedir anlamadım. aynı sorunu yasıyan ve çözen varmı acaba.

teşekkürler r9-11 üyeleri
murtaza

murtaza

Doğum tarihi : 13/07/85
Aracınızın Modeli : Yamaha yb(R1)25 - Tempra SX_A

MesajKonu: Geri: r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil...   r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil... Empty2009-01-02, 06:20

eksozu tutan lastiklere bi baktır. böyle bi sorun yaşamıştım. çok net, çok bariz bi şekilde gıcır gıcır kağnı gibi öter. dayanılmaz bi sestir. ben de bu konu yüzünden kafayı yiyordum...
volkan

volkan

Doğum tarihi : 22/07/76
Aracınızın Modeli : 1996-Renault 9 Fairway

MesajKonu: Geri: r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil...   r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil... Empty2009-01-04, 10:40

O gacır gucur sesi bir zamanlar benim Fairway'de de vardı. Bagaj kapağını ayarlatmak zorunda kaldım , kapağın yaylarından gelen bir sesti , ayarlandı ve yayın üstündeki lastik kılıf değiştikten sonra ses kesildi. Arkadan gelen ses torsiyondan da gelebilir , egzos bağlantı lastiklerin aşınmış olabilir , amortisör arızası bile olabilir. Şarj dinamosu için yapılacak tek şey komple dağıtılıp bakımının yapılması , gerekirse rulmanları ve kömürleri yenilensin ,bir şeyi kalmaz.
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil...   r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil... Empty2009-01-04, 10:52

eger araba saga veya sola donerken çat çat çat diye bir ses geliyor ise amortisör patlamıştır
onuruyar

onuruyar

Doğum tarihi : 12/07/82
Aracınızın Modeli : RENAULT 9 GTe Broadway (1992')

MesajKonu: Geri: r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil...   r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil... Empty2009-01-04, 12:26

arkada torsiyondan yapar...
bluesmoke83

bluesmoke83

MesajKonu: Geri: r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil...   r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil... Empty2009-01-04, 13:07

volkan demiş ki:
O gacır gucur sesi bir zamanlar benim Fairway'de de vardı. Bagaj kapağını ayarlatmak zorunda kaldım , kapağın yaylarından gelen bir sesti , ayarlandı ve yayın üstündeki lastik kılıf değiştikten sonra ses kesildi. Arkadan gelen ses torsiyondan da gelebilir , egzos bağlantı lastiklerin aşınmış olabilir , amortisör arızası bile olabilir. Şarj dinamosu için yapılacak tek şey komple dağıtılıp bakımının yapılması , gerekirse rulmanları ve kömürleri yenilensin ,bir şeyi kalmaz.

öncelikle yardımınızdan ötürü herkese teşekkürler......

volkan kardeş bende bagaj kapağının yaylarından şüpeleniyorum aslında. acıp bakmıştım aslında ama çok dar bir yerde çok ilgilenemedim birde havalar çok soğuk. kendim uğraşıp yapmak isterim ama hasta olmakda istemem. kaportacılarmı bakıyo bu işe acaba kime göstermem lazım.

Ayrıca senin fairway de cok temiz duruyo gerçekten.
volkan

volkan

Doğum tarihi : 22/07/76
Aracınızın Modeli : 1996-Renault 9 Fairway

MesajKonu: Geri: r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil...   r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil... Empty2009-01-10, 22:43

Evet kaportacılar bakıyor, bagaj kapağın ayarsızsa somunlardan gevşetip düzeltiyorlar.
fairwayBATU

fairwayBATU

Doğum tarihi : 16/03/91
Aracınızın Modeli : 94 FAİRWAY

MesajKonu: Geri: r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil...   r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil... Empty2009-01-16, 18:34

aynısı benimde fairwayda olmuştu.. amortsöz burç lastiği bozuluo zamanla.. eskiden amörtsörlerin burç lastikleri değişiodu ama artık ne yazıkki küçücük bi lastik için amörtoru değiştirmek gerekio.. ama usta tanıdık olduğu için bi icat yaptı ona mengene ile iice büzüştürdü çukurlarda fln gıcırtı kalmadı uzun zamandır devam edioruz bu şelilde Smile
__bodrumlu__

__bodrumlu__

Doğum tarihi : 17/09/81
Aracınızın Modeli : R19 RNE 1600 CC

MesajKonu: Geri: r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil...   r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil... Empty2009-01-16, 18:59

arkadaşım bende 98 rni varken arkadan insanın içini gıcıklayan bir gıcırtı geliyodu.
arka bagaj yayları amortisör hepsine baktırdım sonuç sıfır
birgün arabaya aldığım kılıfları taktırırken arka koltuğu komple söktüler
adam tekrar takarken o gıcırtı sesi geldi
hemen kontrol ettim
arka dayamada çapraz şekilde olan koltuğun yaslandığı metallerin dibindeki kaynak kopmuş
ve birbirine sürttükçe ses çıkarıyo.
hemen kaynak ama karasörcülerin attığı bi kaynak var onla kaynattım
sorun çözüldü
bence sende orayı bi kontrol et
arka koltuğu sök ve güçlübir şekilde oraları oyna inşallah ordadır
iyi çalışmalar haberlerini bekliyorum.
BJ6766

BJ6766

Doğum tarihi : 14/12/87
Aracınızın Modeli : Opel Corsa

MesajKonu: Geri: r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil...   r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil... Empty2009-01-16, 22:49

Benim şuanda corsa da bu sesin aynısı var soğuklarda daha çok artıyor.

Çok gıcık bir ses inş çağresini bulursunuz
bluesmoke83

bluesmoke83

MesajKonu: Geri: r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil...   r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil... Empty2009-01-18, 18:40

__bodrumlu__ demiş ki:
arkadaşım bende 98 rni varken arkadan insanın içini gıcıklayan bir gıcırtı geliyodu.
arka bagaj yayları amortisör hepsine baktırdım sonuç sıfır
birgün arabaya aldığım kılıfları taktırırken arka koltuğu komple söktüler
adam tekrar takarken o gıcırtı sesi geldi
hemen kontrol ettim
arka dayamada çapraz şekilde olan koltuğun yaslandığı metallerin dibindeki kaynak kopmuş
ve birbirine sürttükçe ses çıkarıyo.
hemen kaynak ama karasörcülerin attığı bi kaynak var onla kaynattım
sorun çözüldü
bence sende orayı bi kontrol et
arka koltuğu sök ve güçlübir şekilde oraları oyna inşallah ordadır
iyi çalışmalar haberlerini bekliyorum.

teşekkürler arkadaşlar ilginizden dolayı.

öncelikle koltuğu sökmüştüm kısa zaman önce öyle bi kaynak atması filan yoktu. ancak bagaj yayları ve onun üzerindeki lastik kılıfla biraz uğrastım tabi havalar soğuk ve alanda dar olduğu için pek fazla uğraşamadım. ama suan ses gelmior. umarım gelmez artık. çünkü bazen uzun süregelmediği oluyo bazende her sallantıda oluyor. umarım sorun ordandır.

mesaj çeken herkeze tskrler
burcinhan

burcinhan

Doğum tarihi : 02/03/77
Aracınızın Modeli : Subaru/Legacy

MesajKonu: Geri: r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil...   r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil... Empty2009-03-13, 13:35

Koltuklardan gelen gıcırtı sesini kesmek için wd 40 tarzı yağlayıcılar kullanılır mı ?
http://www.motur.org
olvne

olvne

Doğum tarihi : 03/09/88
Aracınızın Modeli : 1995 Spring

MesajKonu: Geri: r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil...   r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil... Empty2009-03-13, 17:18

burcinhan demiş ki:
Koltuklardan gelen gıcırtı sesini kesmek için wd 40 tarzı yağlayıcılar kullanılır mı ?
Tabi gayet güzel oluyor Wd-40 sıkınca. Hem kızaklar daha hızlı çalışıyor hem de zamanla yağsız kalmasından dolayı gelen sesi kesiyor. Hatta kapı pimleri ve kilitlere de düzenli olarak sıkmakta fayda var.
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/otomobilim-f7/1995-ren
kudal

MesajKonu: Geri: r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil...   r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil... Empty2009-03-13, 19:18

bende de var o gıcırtı sesi. sağ arka taraftan geliyor. nedenini daha bulamadım...
samsunlu R-9

samsunlu R-9

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : .

MesajKonu: Geri: r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil...   r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil... Empty2009-03-13, 19:27

Koltuk başlıklarında öne ve arkaya doğru sallanma warsa gıcırtı sesi oluşur, arkaya binen kişiler inerken koltuk başlığına asılarak inerse başlık zamanla iskeletteki yerini bollaştırıyor bu da plastiğin metal kısımla sürtünmesinden dolayı uzun vadede gıcık bi sese dönüşüyor, ayrıca kızaklardaki yağsızlıkta gıcırtı yapar, kızaklar için gres iyi bir çözüm.
lıon

lıon

Doğum tarihi : 03/04/76
Aracınızın Modeli : Corolla luna

MesajKonu: Geri: r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil...   r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil... Empty2009-03-13, 21:36

sağ taraftan gelen bir ses ise egzost askı lastiği ihtimali zayıf.Öncelikli olarak amortisörlerini bildik ustaya test ettir.Ben aynı dertten muzdariptim amortisörler patlak olmamasına rağmen yıllar amortisörün direncini kaybetmiş(kullanımla alakalı)çok esnekti ön ve arkaları tek seferde değiştirdim ve sorun kayboldu..Amortisör harici arkadaşların dediği gibi torsiyondan gelen bir ses olabilir.
Akü lambası benimde 2-3 hafta önce yanıp sönüyordu,Artvine gitmem gerekmişti bu süre zarfında araba kayınbiladerde kalmıştı akü ikaz lambası direk yanmaya başlamış,şarj dinamosundaki kömürleri değiştirilince sorun giderilmiş...
93 spring

93 spring

Aracınızın Modeli : param olunca range rower,para bitti game ower

MesajKonu: Geri: r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil...   r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil... Empty2009-03-14, 15:08

samsunlu R-9 demiş ki:
Koltuk başlıklarında öne ve arkaya doğru sallanma warsa gıcırtı sesi oluşur, arkaya binen kişiler inerken koltuk başlığına asılarak inerse başlık zamanla iskeletteki yerini bollaştırıyor bu da plastiğin metal kısımla sürtünmesinden dolayı uzun vadede gıcık bi sese dönüşüyor, ayrıca kızaklardaki yağsızlıkta gıcırtı yapar, kızaklar için gres iyi bir çözüm.

abi adam arabanın arkasından gıcırtı geliyor demiş,sen yanlış anlamışın r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil... 366156
bluesmoke83

bluesmoke83

MesajKonu: Geri: r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil...   r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil... Empty2009-03-14, 23:57

gıcırtı sesi yine hortladı.geçenlerde arabanın yağını değiştirmeye götürdüm. arabayı havaya kaldırdıklarında arka amörtisörleren sanki biraz yağ kaçırmış gibi geldi sorun bu olabilir sanırım. birde klasik r9 hastalığı ama arabanın arkası çok çökmüş gibi. nası yükseltebiliriz. birde sert yay takma imkanımız varmıdır zira arkaya 3-4 kişi bimdiği zaman yerle arasında 4 parmak kalıyor...

bu yaz iyi bi bakıma gircek sanırım.
lıon

lıon

Doğum tarihi : 03/04/76
Aracınızın Modeli : Corolla luna

MesajKonu: Geri: r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil...   r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil... Empty2009-03-15, 21:03

bluesmoke83....amortisörleri değiştir sert yay takmana gerek kalmayacak...Ben yazın bagaj dolu,arka koltuklar cam hizasına kadar dolu vaziyette 2 kişi 1400km yol sorunsuz gittim.Anlatımdan kastım amortisör işi çözecektir.
bluesmoke83

bluesmoke83

MesajKonu: Geri: r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil...   r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil... Empty2009-03-15, 21:57

lıon demiş ki:
bluesmoke83....amortisörleri değiştir sert yay takmana gerek kalmayacak...Ben yazın bagaj dolu,arka koltuklar cam hizasına kadar dolu vaziyette 2 kişi 1400km yol sorunsuz gittim.Anlatımdan kastım amortisör işi çözecektir.
yaza artık bu soğukta hiç sanayiye gidecek dermanım yok zaten. bide arkada helezon yay yok diyolardı sanırım doğrumudur. eğer yoksa nasıl bi sistemvar merak ettim.
burcinhan

burcinhan

Doğum tarihi : 02/03/77
Aracınızın Modeli : Subaru/Legacy

MesajKonu: Geri: r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil...   r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil... Empty2009-03-16, 07:58

olvne demiş ki:
burcinhan demiş ki:
Tabi gayet güzel oluyor Wd-40 sıkınca. Hem kızaklar daha hızlı çalışıyor hem de zamanla yağsız kalmasından dolayı gelen sesi kesiyor. Hatta kapı pimleri ve kilitlere de düzenli olarak sıkmakta fayda var.

Teşekkürler.
http://www.motur.org
drahreis

drahreis

Doğum tarihi : 14/05/85

MesajKonu: Geri: r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil...   r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil... Empty2009-05-09, 19:10

kabortacılar bakıyorlar ona yada ustan bakar
bnymn

bnymn

Doğum tarihi : 17/08/88
Aracınızın Modeli : broadway

MesajKonu: Geri: r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil...   r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil... Empty2011-07-09, 13:01

selam arkadaşlar 2000 model rn kullanıcısıyım aynı ses bendede vardı kafayı ymk üzereyken buldum arka frenlerin merkezi sabit değil geçmeli yapılmış ve cukura lakaya girdikçe ötüyo gerekli olan sadece biraz gres yağı

r9 fairwayim dee sebebini bulamadığım gıcırtı sesi ..acil...
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» broadway sesi
» Motor sesi sevenlere,Citroen GT
» Karburatorden patlama sesi ve vuruntu