RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Cut-off sistemi yapılabilir mi?

+22
modi
theboss
mcihan
45dr375
macorua
Bal_975
MirageMotorsports
dml860
VetApex!
gorkemonat
kudal
scaracco
turan19
mahmutvet
XDiscovery
Gergy
Truva
karadeniz
__RaVe__®
sisyphos
Elbruz
Renault9
26 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2, 3  Sonraki
YazarMesaj
dml860

dml860

Doğum tarihi : 13/07/86
Aracınızın Modeli : 2000 Broadway 1.4i

Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-05-31, 18:14

Ya bende ecu var. Benimkisi kendi yapsın artık Razz

Devir saatinden al diyonda gösterge panelini söktürmez baba deniz. Ya ben en iyisi proteus programında veririm kare dalga ile coşkuyu mikroişlemciye çalıştığında zaten arabada da çalışır. Sonra bir elektrikçiye al derim şu kabloyu buna devir palsini ver bir yerden derim. O da verir işte ya Razz Sağolsun Oto elektrikçisi Özer Abi var. Saygılar buradan Very Happy

(Gergy, bilmediğimden soruyorum bilgilendirisen sevinirim. Motor 3000d/d'da çalışıyorsa endüksiyon bobininden 50Hz'lik sinyal mi alınır? Yada sinyali alacağımız yerlerden gelen ortalama sinyal frekanslarını paylaşabilir misin? Ona göre yazılımı oluşturayım.Wink )

(Ercan bu konuya çok geç yazı yazmamdan kızmış bile olabilir. Bu cut-off sistemini taa ne zaman söylemişti bana Embarassed Sınav yaklaşıyor mazur görün artık)
Gergy

Doğum tarihi : 01/05/74
Aracınızın Modeli : R21 Concorde 2L inj. (TXE)

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-05-31, 20:23

karadeniz demiş ki:
dml860 demiş ki:
Mikroişlemcili devresini yapmasına yaparım da motoru açıp sizin o yapmış olduğunuz kapalı kutu hani içinde switch olan yapı, gözümde büyüyor. Aslında benim araba enjeksiyonlu bana faydası yok fakat karbüratörlü aracı olan arkadaşlara yardımı olabilir.

En sağlıklı sinyal alma yeri neresidir, devri ölçmek için? Bu sonradan takılma sportif devir saatlerinin kabloları nereye çekiliyorsa bende oradan darbeleri alabilirim sanırım. Gerisi yazılıma kalmış.

En kolay yer diye niye sordum, çünkü baba bey öyle her tarafını elletmez arabanın. En kolay yeri yada en azından aracı fazla dağıtmadan yazılımı araç üstünde test etmek için bir yer gösterirseniz çok müteşekkir olurum.

senin arabada devir saati yok mu ömer... Question Rolling Eyes oradan alabilirsin... Wink

ayrıca sende de malum enjektörü kapatmak suretiyle çalışmasını sağlayabilirsin... Wink hatta sende çalıştırmak daha basit olacaktır...

bu arada yazmadan geçemeyeceğim...gergy aracın ataleti değil momentumudur o... mühendislik bilgisine sahip birisine benzettiğim için bu uyarıyı yapmak gereği duydum...yanlış anlamayın lütfen...
En kolay yer ateşleme ünitesindeki takometre çıkışıdır. Devir saatinin arkasından falan almanıza gerek yok, ateşleme modülünde 3'lü bir soket vardır, + 12V, - şase ve takometre çıkışı, bu çıkışta pulselar üretilir ve bu pulseların kaynağı, krank (volan) sensörü (crankshaft position sensor) denilen sensörden (hall-effect) gelen sinyallerdir.

Karadeniz, yanlış anlayacak birşey yok, ben de mühendisim ancak makine veya fizik mühendisi değilim Smile bu konulardan uzun yıllar uzak kaldım, doğrusu momentum mudur yoksa atalet momenti=eylemsizlik momenti = moment of inertia mıdır? Sürç-i lisan ettikse affola Wink

dml860, 4 silindirli motorlarda krankın 1 tam devrinde bobinden iki ateşleme pulsu gerçekleştirilir, 6 ve 8 silindirli motorlarda bu değerler farklıdır, senin sorduğun 3000 d/d , saniyede 50 devir anlamına gelir ve bu durumda krankın 1 devri için 2 pulsedan hareketle, 100 HZ'lik bir sinyal alırsın. Ama, bazı araçlarda ECU'dan veya ateşleme modüllerinden gelen sinyalin frekansı farklı olabiliyor.

En son Gergy tarafından 2008-05-31, 21:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
dml860

dml860

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-05-31, 20:48

Paylaştığınız değerli bilgiler için teşekkürler. Başlayalım artık o zaman. Kelebek kontrol switchini ve kontrol kartı çıkışından lpgyi kesme bölümünü de anakart bittikten sonra danışırız artık. Siz Elektronik Mühendisi misiniz?

En son dml860 tarafından 2008-05-31, 20:56 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Gergy

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-05-31, 20:54

dml860 demiş ki:
Siz galiba Elektronik mühendisisiniz.
Hayır Gıda Mühendisiyim. affraid :yahho:
dml860

dml860

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-02, 07:36

1 günde yapabildiğim şimdilik bu kadar. Projeye devam. Wink

Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Tasarmhi8
Gergy

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-02, 07:45

Kolay gelsin, yalnız neden Atmel mikrokontrolör kullandığınızı sormak isterim, heryerde kolayca bulunamayabilir ve bildiğim kadarı ile microchip PIC'lerinden daha pahallı değil mi?
dml860

dml860

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-02, 07:51

Gergy demiş ki:
Kolay gelsin, yalnız neden Atmel mikrokontrolör kullandığınızı sormak isterim, heryerde kolayca bulunamayabilir ve bildiğim kadarı ile microchip PIC'lerinden daha pahallı değil mi?

Lisede ve üniversite de bunun yazılım eğitimini aldım. Yaklaşık 4 yılı aşkındır bu mikrokontrolör üzerinde çalışıyorum. Aslında Atmel İzmir piyasasında daha ucuz. 2 porta sahip 89C2051 1.25 -1.50 Ytl arası değişmekte. Bu projede kullanacağım ise en fazla 3Ytl. Pic derseniz, 16F84 ler burada bir ara 5Ytl idi. Smile
Gergy

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-02, 08:58

dml860 demiş ki:
Gergy demiş ki:

Lisede ve üniversite de bunun yazılım eğitimini aldım. Yaklaşık 4 yılı aşkındır bu mikrokontrolör üzerinde çalışıyorum. Aslında Atmel İzmir piyasasında daha ucuz. 2 porta sahip 89C2051 1.25 -1.50 Ytl arası değişmekte. Bu projede kullanacağım ise en fazla 3Ytl. Pic derseniz, 16F84 ler burada bir ara 5Ytl idi. Smile

OK, o zaman size kolay gelsin Wink
dml860

dml860

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-02, 16:50

Alıntı :
OK, o zaman size kolay gelsin

Teşekkür ederim arkadaşım.

Şimdi bu karta dışarıdan neler bağlanacak. Biri bana teknik olarak açıklama yaparsa sevinirim. Yani mesela, karbüratörden bir sinyal gelecek işte o gelince devirin şu aralıklarda olduğuna bakıp çıkışta şunu yapacaksın gibi bir açıklama gelirse projenin bitimi daha kısa sürede olur.
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-02, 17:56

dml860 demiş ki:
Şimdi bu karta dışarıdan neler bağlanacak. Biri bana teknik olarak açıklama yaparsa sevinirim. Yani mesela, karbüratörden bir sinyal gelecek işte o gelince devirin şu aralıklarda olduğuna bakıp çıkışta şunu yapacaksın gibi bir açıklama gelirse projenin bitimi daha kısa sürede olur.

anladığım kadarıyla herhangi dönen bi parçadan frekans almalıyız..
bu frekansı devire göre tekrar ayarlama yapabilmeliyiz..
50 hz de 3000 dd
60hz de 3600 dd gibi .. bunuda orjinal devir saati ile bişekilde kısıp çoğaltarak ayarlamak gerekecek..

hız için eğer vites koluna hangi viteste olduğunu anlamamıza yardım edecek bi aparat yerleştirebilirsek vitese göre devir hızı ile çarpıp bize hız hakkında bilgi vermesi sağlanabilir..
http://www.nettekalite.com
Gergy

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-02, 18:16

dml860 demiş ki:
Alıntı :
OK, o zaman size kolay gelsin

Teşekkür ederim arkadaşım.

Genelde enjeksiyonlu araçlarda cut-off şöyle çalışır belli devrin (örn. 1700 rpm) üzerinde iken gaz kelebeği kapanırsa yakıt kesilir, devir belli bir değerin altına düşünce (örn. 1300 rpm) veya gaza basılınca yakıt sisteme tekrar verilir. Enjeksiyonlu sistemlerde yakıtın kesilip açılması enjektörün beslemesinin kesilip açılması ile sağlandığından yakıt kesilmesi hissedilmez ve tekrar verilmesi de hissedilmez ancak, gazın miksere kadar olan gecikmesinden dolayı anlık debriyaja basma durumlarında devrin hızlı düşmesi esnasında stop etmeleri bir nebze engellemek için de debriyaj pedalına fren müşürüne benzer bir müşür takılabilir.

Yani, programı yaparken devri izleyeceksin, belli devrin üzerinde gaz kelebeğine bağlı switchin açık veya kapalı olmasını izleyeceksin ve uygun şartlar varsa yakıtı keseceksin, devir belli değerin altına düşerse veya gaza basılıp kelebek açılırsa yakıt tekrar verilecek. Bunlara ilaveten debriyaja müşür takarsanız bir de bunu izleyeceksiniz. Herhalde anlaşılmayan bir nokta yoktur?
dml860

dml860

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-02, 18:48

Bunları programa eklerim eklemesine ama üstünde deneyeceğimiz bir araç olmalı. Yoksa sadece simulatörde deneme durumunda yarın sabaha biter yani program.
sisyphos

sisyphos

Aracınızın Modeli : 85 R9 GTL

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-02, 18:59

Hadi bakalım gergy ve ömer hayranlıkla takip ediyoruz sizi Wink

15ine yetişirmi ömer Rolling Eyes
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/garaj-f7/85-r9-gtl-sis
dml860

dml860

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-02, 19:08

Programı bitirdikten sonra (bir anlık gaza gelirsem bu gece biter Smile) Ayın 15'ine size bir prototip gösterebilirim herhalde. Ama kobay bir araba lazım Twisted Evil Ben çıkayım da başlayım o zaman programı şekillendirmeye.
Renault9
Admin
Renault9

Doğum tarihi : 07/12/85
Aracınızın Modeli : 2005 Fiat Punto Dynamic 1.3 Multijet

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-02, 19:14

Hadi benimkinde deneriz Ömer,kobay olayım sanada.Bende ozamana kadar switchi yerleştirecek bir yer bulurum herhalde karbüratör üzerinde. Sen Gergynin sölediği gibi debriyajada müşür koyulacağını düşünerek yap cutt-off'u ve ayrıca devreye gireceği devride ayarlayabileceğim bir sistem olsun Wink
http://www.renault9-11.com
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-02, 20:28

o zaman ben de şu fotoyu koyayım sana yardımcı olur ercan... Wink

Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Karburat%C3%B6r+2-1

bu samara karburatörü...11 numaralı kablo kelebek açık/kapalı switchinin sinyalini taşıyor... (dikkat edin kolaylık sağlaması için şase anahtarlı... Wink )
http://www.ladatr.com
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-03, 03:48

O 11 numaradan Ercan abide vardır değil mi deniz,sağda solda kalmış pert karbüratörden çıkma???
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-03, 08:48

olmamı yaw... Very Happy ercan abinin dükkan çıkmacı gibi zaten ne ararsan var...
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-03, 16:50

Tamam ozaman bana bir tane 11 numara bir tane 23 birtanede 44 numaradan bulalım ercan abinin dükkandan. :d
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-03, 17:57

ben sübap ayarına gidecem ama buluşmadan önce gitmem herhalde... Rolling Eyes gittiğimde kaşla göz arası elense çekerim 1 karburatöre... Wink
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-03, 18:00

ne zaman gideceksin,cumartesi gidebiliriz?
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-03, 18:23

benim pazartesi finalim var be ercan... Rolling Eyes ayrıca bu hafta sonu erikler de toplancak...ama final sonrası gidebiliriz belki...

yaw fecii uzak be ercan kafadan 80 km turgutluya... Very Happy onu da geçitm bu sıcakta o yol çekilmiyor...
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-03, 18:28

iyi iyi erik işini hallet buluşmada bir kasa yeriz artık Smile
dml860

dml860

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-05, 02:50

Proje tamamlandı arkadaşlar. Simulatör ortamında çalışıyor. Kullandığım simulatör iyi bir altyapıya sahip olduğundan gerçek bir kartta denemede de çalışır mutlaka. Ama araç üzerinde ufak ayarlamalar olabilir. Simulatörde ki çalışma anını kamerayla çektim ve bir video oluşturdum.

Bir video sitesine upload edemedim. İzlemek isteyenler için adres:

http://rapidshare.com/files/120184844/cutoff.wmv.html
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-05, 09:56

dml ha ri ka sın !!

tom's veya donanımhaberde teknik veriler sunmalısın.. Very Happy

bütün gece çalıştın, bence imkansız olan bi projeyi başardın, çok teşekkürler, tebrik ederim..

monitörün 85hz de olması işe yaramış Wink
http://www.nettekalite.com
Gergy

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-05, 10:55

dml860 demiş ki:
Proje tamamlandı arkadaşlar. Simulatör ortamında çalışıyor. Kullandığım simulatör iyi bir altyapıya sahip olduğundan gerçek bir kartta denemede de çalışır mutlaka. Ama araç üzerinde ufak ayarlamalar olabilir. Simulatörde ki çalışma anını kamerayla çektim ve bir video oluşturdum.

Bir video sitesine upload edemedim. İzlemek isteyenler için adres:

http://rapidshare.com/files/120184844/cutoff.wmv.html
Proteus'ta simüle etmişsin, güzel çalışma ancak devir sinyalinin girişini nasıl yaptın? Yani o kısım için nasıl bir devre veya program kullanacaksın? Surprised
dml860

dml860

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-05, 12:35

Temel bilgim olmasına karşın bu sabah tanıdığım bir oto elektrikçisine gidip endüksiyon bobininden kartıma nasıl sinyal alabileceğimi sordum.

Bildiğiniz üzere bobine bağlı 3 adet kablo bulunmakta. Ortadan çıkan kablo yüksek voltaj çıkışıdır. Direk distribütöre gider. Diğer kablo 12V'tur kontaktan gelir. Diğer kablo ise "0" girişi okuyucudan geliyor. Yani tetik girişidir.

Ben şöyle düşünüyorum tetik girişi "0" sinyali olacağından ve devremin beslemesi aracın ki ile ortak olacağından uyum sorunu yaşamayacağım kanaatindeyim.

Eğer tam tersi olursa yani kontak hattından sabit "0" sinyali gelir eğer tetik (pals) sinyali "12V" ise bu seferde mikroişlemci 5V ile çalıştığından bir optokuplör ile mikroişlemciye okutmayı düşünüyorum.

Bir şekilde okuyacağız artık. Wink

(Videonun görüntü kalitesi düşüktü sanırım kusura bakmayın. 300-400mb'tan 20 küsur mb'a indirince çok kayıp oluştu kusura bakmayın. Bir de sabaha karşı bitti, ki hala uykusuzum Razz)

(Teşekkürler Anıl, güzel düşüncelerin için. İnşallah araçta da aynı verimi alırız.)
Gergy

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-05, 13:03

dml860 demiş ki:
Temel bilgim olmasına karşın bu sabah tanıdığım bir oto elektrikçisine gidip endüksiyon bobininden kartıma nasıl sinyal alabileceğimi sordum.

Bildiğiniz üzere bobine bağlı 3 adet kablo bulunmakta. Ortadan çıkan kablo yüksek voltaj çıkışıdır. Direk distribütöre gider. Diğer kablo 12V'tur kontaktan gelir. Diğer kablo ise "0" girişi okuyucudan geliyor. Yani tetik girişidir.

Ben şöyle düşünüyorum tetik girişi "0" sinyali olacağından ve devremin beslemesi aracın ki ile ortak olacağından uyum sorunu yaşamayacağım kanaatindeyim.

Eğer tam tersi olursa yani kontak hattından sabit "0" sinyali gelir eğer tetik (pals) sinyali "12V" ise bu seferde mikroişlemci 5V ile çalıştığından bir optokuplör ile mikroişlemciye okutmayı düşünüyorum.

Bir şekilde okuyacağız artık. Wink

(Videonun görüntü kalitesi düşüktü sanırım kusura bakmayın. 300-400mb'tan 20 küsur mb'a indirince çok kayıp oluştu kusura bakmayın. Bir de sabaha karşı bitti, ki hala uykusuzum Razz)

(Teşekkürler Anıl, güzel düşüncelerin için. İnşallah araçta da aynı verimi alırız.)
O 3 kablolu sokette -, +12V ve takometre pulseları çıkışları olması gerekiyor. Distribütöre bobinden kablo gidiyor. Ölçüm yapıp gözlemlersen göreceksin. Ama bunu kullanmak istemezsen, Ateşleme modülüne (senin tabirinle bobine) giren bir de crankshaft sensörü (volan sensörü) vardır, iki kablolu, bu da hall-effect sensördür, bunun çıkışlarını schmitt-triger ve op-amp ile kullanabilirsin devir bilgisi için, bunu da bir düşün.
dml860

dml860

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-05, 13:50

Zaten ben sadece temel olarak ne yapacağımı belirtim. Teknik açıdan bakarsak zaten önce o sinyali kare dalga forma dönüştürmem lazım. Başka türlü mikrokontrolcüye veremem zaten. Bunun içinde genellikle ben "CD40106" entegresini kullanıyorum. Schimitt trigger yapıda bir entegre.

Üniversitede bitirme projem pwm ile hız ayarı ve kapalı devre devir kontrolü idi. Ondan aslında motor hız kontrol denetimi ve devir okuma uygulamalarına pek yabancı değilim. Ama paylaşımın için gerçekten çok teşekkür ederim.

Sizin mesleğiniz nedir sorması ayıp Smile Bu tip konularda tecrübelerinizi ve bilgilerimizi paylaşalım mutlaka. Biliyoruz, bilgi paylaştıkça değerlenir, çoğalır.
Gergy

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-05, 14:16

Daha öncede sormuştun mesleğimi Wink ben de söylemiştim ama yine tekrarlayayım; Gıda Mühendisiyim. Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 261607 :yahho: Ercan ile meslektaşız anlayacağınız :gamer:
Gergy

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-05, 14:19

Bu arada bahsettiğim takometre çıkış sinyali kare dalgadır, biraz parazit barındırıyor, osiloskopta görmüştüm bu oto testçisinde bağlatıp, keşke fotoğrafını çekseydim Neutral Ama parazitler genelde kare dalganın 0-1 yükselme yani başlangıç kısmında oluşuyor, keskin pikler halinde.
dml860

dml860

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-05, 14:25

Gergy demiş ki:
Daha öncede sormuştun mesleğimi Wink ben de söylemiştim ama yine tekrarlayayım; Gıda Mühendisiyim. Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 261607 :yahho: Ercan ile meslektaşız anlayacağınız :gamer:

Ya kusuruma bakmayın dışarıdayım şu anda ve dünden beri hiç uyumadım Sad
Bir anlık bu proje ile ilgilenen görkemonat diye bir arkadaş vardı. Onunla karıştırdım. Ben hep fizikçileri bu tip elektrik-elektronik işlerine yatkınlığı var sanırdım meğerse ayırmamak lazımmış. Gıda mühendisleri de ilgileniyormuş baksana lol!

Bu parazitlerin aynısı butonlar da olur. Hatta buna teknik olarak switch debouncing deniyor. Sinyal "0" dan "1" seviyesine çıkarken birkaç kere 1-0-1-0 yapar ve "1" de kalır. Eğer siz bunları filitrelemezseniz yada programda görmezden gelmezseniz, 1 pals yerine 3-4 pals aldığınızı zanneder programın yanlış çalıştığını düşünürünüz. Bu bilgiyi paylaştığınız iyi oldu. Yarın zaten üniversitemin otomotiv bölümüne bölümümden osilaskop alıp sinyali inceleme düşüncesindeydim. Ki artık kesin oldu. Wink
Gergy

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-05, 16:22

dml860 demiş ki:
Gergy demiş ki:

Bir anlık bu proje ile ilgilenen görkemonat diye bir arkadaş vardı. Onunla karıştırdım. Ben hep fizikçileri bu tip elektrik-elektronik işlerine yatkınlığı var sanırdım meğerse ayırmamak lazımmış. Gıda mühendisleri de ilgileniyormuş baksana lol!

Bu parazitlerin aynısı butonlar da olur. Hatta buna teknik olarak switch debouncing deniyor. Sinyal "0" dan "1" seviyesine çıkarken birkaç kere 1-0-1-0 yapar ve "1" de kalır. Eğer siz bunları filitrelemezseniz yada programda görmezden gelmezseniz, 1 pals yerine 3-4 pals aldığınızı zanneder programın yanlış çalıştığını düşünürünüz. Bu bilgiyi paylaştığınız iyi oldu. Yarın zaten üniversitemin otomotiv bölümüne bölümümden osilaskop alıp sinyali inceleme düşüncesindeydim. Ki artık kesin oldu. Wink

Evet, bu teşhisi ben de koymuştum, bouncing olayı gibi görünüyor, ancak sebebinden tam emin olmamakla birlikte tevzi makarasının ateşleme anında ilgili pinle olan temasından kaynaklanıyor olabilir. Hoş bunu minimize etmek için bilirsiniz 200 mikrofarad'lık bir kondansatör kullanılır renaultlarda (diğer araçlarda da var ama değerini bilemiyorum) Ben bu parazitleri devre girişinde low-pass filtre ve diyot kullanarak engellediğimi sanıyorum, frekans-voltaj dönüştürücü devrenin çıkışına da butterworth filtre koyarak tabandaki paraziti de büyük ölçüde önlemiştim. Osiloskop ile sinyali inceleyecekseniz size zahmet benim yapmayı akıl edemediğim kameraya alma veya fotoğraf çekme olayını yapmanız, ileride bu ve benzer proje geliştirecek arkadaşlara faydası olacaktır.
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-05, 16:29

Proje ekibiçok hızlı çalışıyor maaşallah. Bir ben başlayamadım bu işlere,

Gergy;
Gönderdiğin dökümanlara bir kez bakabildim,bilgisayarda tüm programlar ve dersler full hazır ama zaman sıkıntısından çalışamıyorum Sad
Gergy

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-05, 16:49

Renault9 demiş ki:
Proje ekibiçok hızlı çalışıyor maaşallah. Bir ben başlayamadım bu işlere,

Gergy;
Gönderdiğin dökümanlara bir kez bakabildim,bilgisayarda tüm programlar ve dersler full hazır ama zaman sıkıntısından çalışamıyorum Sad
Benim gibi yapacaksın, uzun ve uykusuz :lazy: gecelere alışacaksın, :whistle: en verimli çalışabildiğim, daha doğru tek vakit ayırabildiğim zamanlar gece yarısından sonra oluyor, kendimden ve uykumdan fedekarlık etmem gerekiyor, aksi takdirde iş güç, çoluk çocuktan ve sosyal aktivitelerden hiç fırsat bulamıyor insan. :heat:

Not: Bekarların işi nispeten daha kolay :01:
dml860

dml860

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-05, 17:17

Gergy, şimdi projede çabuk ilerlemek açısından ben yarın okula gideceğim fakat siz yine kendi devrenizde uyguladığınız filtrenin şematiğini ekleyebilirseniz çok sevinirim. Çünkü yarın motoru çalıştırsamda eğer osilaskopu bulamazsam oraya gitmiş olmamamın hiçbir anlamı olmayacak. O sinyali görmeden de filtre devresi tasarlamamın imkanı yok.

Çünkü sizin sanırım halihazırda çalışan bir sisteminiz var. Ondan demiştim Rolling Eyes
Gergy

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-05, 18:25

dml860 demiş ki:
Gergy, şimdi projede çabuk ilerlemek açısından ben yarın okula gideceğim fakat siz yine kendi devrenizde uyguladığınız filtrenin şematiğini ekleyebilirseniz çok sevinirim. Çünkü yarın motoru çalıştırsamda eğer osilaskopu bulamazsam oraya gitmiş olmamamın hiçbir anlamı olmayacak. O sinyali görmeden de filtre devresi tasarlamamın imkanı yok.

Çünkü sizin sanırım halihazırda çalışan bir sisteminiz var. Ondan demiştim Rolling Eyes

frekans-voltaj dönüştürücü devrenin solundaki direnç ve kondansatörler low ve high pass filtreler ve sağındaki ise butterworth filtre, proteus similasyonunda farklı frekanslar için filtre elemanlarını ve parazitleri göreceğiniz üzere osiloskopta inceledim, devre elemanlarını bunlara göre oluşturdum, daha detaylı devre şemalarını aşağıdaki Renault 21 Kulübü linkinden inceleyebilirsiniz.

http://renault21club.forumotion.com/downloads-kylavuz-manual-ve-pek-cok-ey-f3/lpg-cut-off-devre-emalary-t7.htm

Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Lm290711

En son Gergy tarafından 2008-06-05, 22:45 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
gorkemonat

Doğum tarihi : 03/07/84
Aracınızın Modeli : Fiat uno 70s

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-05, 22:28

dml860 demiş ki:
Gergy demiş ki:

Smile ben daha ucuz olan elle kapama yolunu seçtim şimdilik ama büyük merakla izliyorum çalışmalarını şu an gayette güzel gittiğini söyleyebilirim :)gerçi mesleğim benimde pek alakasız bu işlerle avukatım Smile
Elbruz

Elbruz

Doğum tarihi : 19/12/84
Aracınızın Modeli : Broadway

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-05, 23:04

Ağzımız açık izliyoruz sizi,dml860 ve Gergy. Shocked

O kapama ne yazık ki bende işe yaramıyor,ancak depoda benzin olmazsa yarıyor,gazdan benzine geçerken anahtarı ortaya alınca sistem otomatik olarak benzin göndermeye başlıyor BRC'de.
dml860

dml860

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-06, 00:50

Sağol gergy. Linki inceleyeceğim Wink
Gergy

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-06, 09:07

Sana frekans-voltaj dönüştürücü devrenin dsn dosyasını da gönderiyorum, nasıl olsa proteus var elinde orada simülasyonda da görürsün filtrelerin etkisini ve devrenin nasıl çalıştığını.

http://rapidshare.com/files/120460445/LM2907-cut-off_devre-butterworth_filter-son.DSN
dml860

dml860

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-06, 13:26

Teşekkür ederim gergy.

Bugün okula gittim birkaç hocamla görüştüm. Otomotiv bölümündeki tüm araçları kullanabilirsin dediler Smile. Ayrıca haftaya Salı 5 gibi tekrar gideceğim motorlar konusunda güvenilir bir öğrenci arkadaşla birlikte çalışacağız.Bir taşla iki kuş vurdum resmen.

Ancak sistemle ilgili kafama takılan sorunlar var ondan evvel orada geçen birkaç konuşmayı size aktarmak istiyorum.

Oraya gittiğimde bölüm koordinatörü bir sürü cut-off devresi gösterdi. Ufak plastik bir kutu içinde devre var çıkışında ise ucu uzun pimli, hareketli bir parça. Bu kutu karbüratörlü araçların cut-off'udur dedi. Sistem gaz kelebeğinden sinyali alır devride ölçer ve 1700-1800d/d'ın üstündeyse bu pimi dışarı doğru ittirir dedi (selenoid valf gibi bir parçaydı sanırım) bu karbüratörün yakıt girişini çok daraltır dedi bu da cut-off etkisi oluşturur dedi. Kutunun üstünde yerli bir firma ismi yazıyordu. Ve 90'lardan sonraki karbüratörlü araçların çoğunda vardır bu sistem dedi.

Kafama takılan ise gergy siz yakıtı tamamen mi kesiyorsunuz? Yakıtı tamamen kesersek motor stop etmiyor mu? (Tamam araç hareket halinde ve tekerleklerde ki kinetik enerji şanzıman üzerinden motora ulaşarak pistonları hala hareket ettiriyor. Belki yakıt verilmiyor ama motor içindeki vakum devam ediyor.) Fakat bu vakum hidrovak için yeterli mi? Yani yakıt kesildiğinde frenlerde bir değişiklik söz konusu mu?
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-06, 16:41

yakıt kesildiğinde frenler daha da güçlenir ömer... Very Happy

hadi 1 i sorsun neden diye... Question Very Happy
dml860

dml860

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-06, 17:09

Hadi ben sorayım bari Razz neden?
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-06, 18:11

emme manifoldu içindeki vakumun en yüksek olduğu zaman motorun kompresyona bindiği andır...siz yakıtı keserseniz motoru daha çok kompresyona bindirirsiniz ki bu manifolt içindeki vakumu daha da arttıracağından doğal olarak westhinghause vakumu da artar...

basitçe deneme

uzun ve dik sayılabilecek 1 rampanın başında durun...vitesi 2 ye takın ve yavaş yavaş freni bırakın...araç 30 km gibi 1 hıza çıktığında fren pedalındaki baskıyı arttırarak aracı durdurmaya çalışın...fren pedalının sertliğini algıladığınız anda ayağınızı debriyajdan yavaşça çekip motor devrini kompresyona binmek suretiyle arttırın...fren pedalının aniden az miktarda olsa yumuşayıp aşağıya indiğini göreceksiniz... Wink
Gergy

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-06, 20:09

Karadeniz, gerekli açıklamayı yapmış, zaten ekleyecek pek fazla birşey yok. Bahsi geçen cut-off için pimli selenoid valf de lada karbüratörlerinde var, ama tabi lpg için bir fonksiyonu yok.
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-13, 16:26

ömer buluşmaya yetiştirebilecekmisin sistemi,
olmazsa gergy ustanın yaptığı sistemi senden rica ederim artık sen yaparsın bizlere...
dml860

dml860

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-13, 17:23

Elektronik tasarımı bitti, kartıda hazır. Aslında benden bu kadar gibi ama malum projeyi arabaya takmak lazım. Ege M.Y.O'nun otomotiv bölümünü sağolsunlar bana açtılar kullanayım diye. Ama tabi gidemiyorum bu aralar yoğun oraları malum bütünleme sınavları var öğrencilerin. Fakat son halini bir kartta görmek isterseniz, buluşmaya kartını getiririm.
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-13, 17:28

oke bekleriz:)
dml860

dml860

MesajKonu: Geri: Cut-off sistemi yapılabilir mi?   Cut-off sistemi yapılabilir mi? - Sayfa 2 Empty2008-06-14, 13:30

Gergy, sizin yazılımda motor sıcaklığına göre değişen bir cut-off devri mi var yoksa sabit bir değer mi?

Birkaç yerde duydum motor sıcaklığı belirli bir yere geleseye kadar 2100-2200 devir belirli sıcaklıktan sonra 1800'lere ayarı çekiyorlarmış.

Yada gerek yok mu? Hayır bir sensör koyar sıcaklığı da ölçeriz ama pek önemli değil derseniz koymayız.

Cut-off sistemi yapılabilir mi?
2 sayfadaki 3 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2, 3  Sonraki
 Similar topics
-
» ESP sistemi