RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Gaz ayarını bozdum.

+6
onuruyar
samsunlu R-9
VetApex!
Elbruz
Evliya Çelebi
vatoz00
10 posters
YazarMesaj
vatoz00

Doğum tarihi : 02/03/80
Aracınızın Modeli : fairway

Gaz ayarını bozdum. Empty
MesajKonu: Gaz ayarını bozdum.   Gaz ayarını bozdum. Empty2009-04-13, 13:05

Arkadaşlar aracın gazını kısayım derken ayarı bozdum.Araç belli bir devre gelince kafa sallıyor.Sizin çözmem için önerileriniz nelerdir.ustaya gitmeden yapabilirmiyim.
Evliya Çelebi

Evliya Çelebi

Doğum tarihi : 15/09/84
Aracınızın Modeli : 1990 Model Mitsubishi Lancer 1.5 Special Edition :)

MesajKonu: Geri: Gaz ayarını bozdum.   Gaz ayarını bozdum. Empty2009-04-13, 13:45

Muhtemelen regülatörden karbüratöre giden hortum üzerindeki vanayı kıstınız,
Araç tölantideyken gaz pedalına sonuna kadar basın, üst devirlere gelince titreme silkelenme yapıyormu? Eğer bu vana kısıksa üst devirlere ya da en son devre gelmeden titrer ve son devre ulaşmaz,
Gaz ayarı yaparken elle yapanlar gaz telini iyice çeker, yaklaşık 5000-6000 yada son devirdeyken iyice kısarlar titreme yapmayacak kadar tabii, daha sonrada rölanti devrini regülatör üzerindeki plastik düğmeyi çevirerek ayarlarlar,

Benim acizane bilgim bu kadar deneyin sonucu yazın.

Selam ve dua ile
Saygılar...
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/t5950p50-1990-model-mi
Elbruz

Elbruz

Doğum tarihi : 19/12/84
Aracınızın Modeli : Broadway

MesajKonu: Geri: Gaz ayarını bozdum.   Gaz ayarını bozdum. Empty2009-04-13, 13:57

Profilinde Eskişehir yazıyor ama Turgutlu'dayım diyorsun,burda olsan ben yaparım diyecektim ama.
vatoz00

MesajKonu: Geri: Gaz ayarını bozdum.   Gaz ayarını bozdum. Empty2009-04-13, 14:04

Teşekkürler.Eskişehirliyim o yüzden:)
şimdi plastik siyah büyük vida var ben onunla onyandım ondan diyorsunuz yani.Ben onu gaz ayarı diye biliyordum.KArbüratöre yakınolan vanayı kurcalamadım pek ama regülatörde bir vida daha var onunla rolanti ayarı sandım ve onu kurcaladım gerçi çeviremedim ama azıcık zorla çevittirdim acaba o neydi ki yaylı da değil.
Evliya Çelebi

Evliya Çelebi

Doğum tarihi : 15/09/84
Aracınızın Modeli : 1990 Model Mitsubishi Lancer 1.5 Special Edition :)

MesajKonu: Geri: Gaz ayarını bozdum.   Gaz ayarını bozdum. Empty2009-04-13, 14:26

Nerdeki vidaları ne kadar çevirdiğinizi detaylı olarak yazarmısınız?
Birde boştayken gazı kökleyince son devre ulaşmadan gaz bitecek gibi vuruntu mu yapıyor? Kafa sallama dediğiniz ta olarak nedir?

Selam ve dua ile
Saygılar...
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/t5950p50-1990-model-mi
vatoz00

MesajKonu: Geri: Gaz ayarını bozdum.   Gaz ayarını bozdum. Empty2009-04-13, 15:47

regülatördeki plastik siyah vidayı sıktım sonra çalışacak kadar açtım.araç boşta sorunsuz gaz yiyor ayrıca vitesteykende de dipgaz yapınca tekleme yapmıyor ama normal sürüş içinde normal gaza basışta belli bir devirde tekleme yapıyor devir yükselince kesiyor.
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: Gaz ayarını bozdum.   Gaz ayarını bozdum. Empty2009-04-13, 19:19

gaz ayarı hakkındaki konulara bakmanızı öneririm. kendinizde bi yardımcı ile gaz ayarı yapabilirsiniz

https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/lpg-forumu-f15/gaz-lpg-ayari-t300.htm

https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/lpg-forumu-f15/lpg-dokumanlary-t2678.htm
http://www.nettekalite.com
samsunlu R-9

samsunlu R-9

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : .

MesajKonu: Geri: Gaz ayarını bozdum.   Gaz ayarını bozdum. Empty2009-04-13, 19:28

Turgutlu'da o işten anlayan biri'leri muhakkak vardır, şansa ayar yapmayın derim, hayat bu belli olmuyor bi aracın ne zaman nereye gideceği ,ne zaman nerde sollama yaparken zor durumda kalacağı Exclamation , o gaz pedalına canınızı malınızı kurtarmak için asıldığınızda, karşılığında aracınız şahlanmazsa ,keşke !!! diyecek kadar zamanınız olmayabilir.
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: Gaz ayarını bozdum.   Gaz ayarını bozdum. Empty2009-04-13, 19:55

samsunlu R-9 demiş ki:
Turgutlu'da o işten anlayan biri'leri muhakkak vardır, şansa ayar yapmayın derim, hayat bu belli olmuyor bi aracın ne zaman nereye gideceği ,ne zaman nerde sollama yaparken zor durumda kalacağı Exclamation , o gaz pedalına canınızı malınızı kurtarmak için asıldığınızda, karşılığında aracınız şahlanmazsa ,keşke !!! diyecek kadar zamanınız olmayabilir.

Sad derinden etkiledin beni abi Gaz ayarını bozdum. 806563

oraya geliyimde canavarı uyandıralım
http://www.nettekalite.com
onuruyar

onuruyar

Doğum tarihi : 12/07/82
Aracınızın Modeli : RENAULT 9 GTe Broadway (1992')

MesajKonu: Geri: Gaz ayarını bozdum.   Gaz ayarını bozdum. Empty2009-04-18, 13:54

çok romantik cümle olmuş..
vatoz00

MesajKonu: Geri: Gaz ayarını bozdum.   Gaz ayarını bozdum. Empty2009-04-18, 14:36

Arkadaşlar gaz ayarını kendim düğzelttim nasıl yaptım bilmiyorum en son bozuk halde benzinde kullanmaya başladım ve memlekete geldiğimde yeniden gaz aldım ve sorunsuz bi şekilde sallama olmadan gazda sürüyorum şuan nasıl oldu bilmiyorum ama çok kurcaladım.
samsunlu R-9

samsunlu R-9

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : .

MesajKonu: Geri: Gaz ayarını bozdum.   Gaz ayarını bozdum. Empty2009-04-18, 14:52

onuruyar demiş ki:
çok romantik cümle olmuş..

Romantik'mi, ormantik'mi ,o an (makasta),(Allah düşürmesin !) anlarsın. Wink
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: Gaz ayarını bozdum.   Gaz ayarını bozdum. Empty2009-04-18, 17:25

ben bu başlığı nasıl görmem ya... Rolling Eyes sorun çözüldü ise mesele yok...ama sana tavsiyem eğer ayar ile oynayacaksan kafana göre ayarın ilk halini işaretler ile belirle... Wink o mavi vananın yeri ve regülatör üzerindeki basınç vidasının konumunu 1 koli kalemi ile işaretlersen kafana göre ayar ile oynayıp olmazsa eski yerine getirebilirsin... Wink
http://www.ladatr.com
vatoz00

MesajKonu: Geri: Gaz ayarını bozdum.   Gaz ayarını bozdum. Empty2009-04-18, 18:15

basınç vidası hangisi ki.Ben regülatörde plastik siyah büyük vidayı kurcaladım hep.Birazda bi vida vardı küçük onu kurcalamaya çalıştım ama onu döndüremedim tornavida yamulacaktı ama o milim ancak oynadı.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: Gaz ayarını bozdum.   Gaz ayarını bozdum. Empty2009-04-18, 18:24

dediğim vida saplama gibi 1 şey...onu çevirdikçe rolanti etkilenmez ama ilk çalışma bozulur...çok kısarsan sıcak motorda bile ilk çalışmada zorluk çıkabilir...diğeri de rolanti için regülatör üzerinden yapılan ayar... senin ellediğin ayardan sonra rolanti değişti mi Question
http://www.ladatr.com
ucanturk

ucanturk

Doğum tarihi : 10/07/78
Aracınızın Modeli : Tempra sxa 93 1.6 Karb.

MesajKonu: Geri: Gaz ayarını bozdum.   Gaz ayarını bozdum. Empty2009-09-28, 01:27

Benzer sorun bendede var. Aracım Flash. Geçen hafta biri biliyorum diye kurcaladı ve araç şimdi düşük hızda titriyor, bayırlarda zorlanıyor ve eskisi gibi hızlan mıyor. Kendim yapabilirsem tarif eder misiniz arkadaşlar?
ucanturk

ucanturk

Doğum tarihi : 10/07/78
Aracınızın Modeli : Tempra sxa 93 1.6 Karb.

MesajKonu: Geri: Gaz ayarını bozdum.   Gaz ayarını bozdum. Empty2009-09-28, 20:17

Gölcük sanayide bilgisayarla yaptırdım gaz ayarını 10 liraya. Flash uçak gibi oldu. Allah işini bilmeyen ustaların doktorların şerrinden korusun Smile
haydarguducu

haydarguducu

Doğum tarihi : 10/04/73
Aracınızın Modeli : 1992 broadwey gte

MesajKonu: Geri: Gaz ayarını bozdum.   Gaz ayarını bozdum. Empty2009-09-29, 20:58

karadeniz demiş ki:
dediğim vida saplama gibi 1 şey...onu çevirdikçe rolanti etkilenmez ama ilk çalışma bozulur...çok kısarsan sıcak motorda bile ilk çalışmada zorluk çıkabilir...diğeri de rolanti için regülatör üzerinden yapılan ayar... senin ellediğin ayardan sonra rolanti değişti mi Question

Peki bu saplama vidayı fazla açarsak ne olur. Sitedeki dokümanlarda sonuna kadar sıkıp 3 tur gevşetin yazıyor. Arkasından deviri 900 e gelecek şekilde yarım tur sıkın veya sökün deniyor.

Aslında öğrenmek istediğim ve bu dokümanlarda belirtilene göre Termostatım 85 gibi açıyor fan devreye giriyor. Fan devreye girmişse araç yeterince ısınmış demektir.
1. beyinden karbüratöre giden vanayı tam aç
2. saplama vidayı tam sık, 3 tur gevşet
3. plastik başlı vidayı tam sık.
4. aracı çalıştır, çalışmazsa saplama vidayı yarım tur sök veya sık, araç 900 devirde rölanti almışsa
5. plastik başlı vidayı 8 tur gevşet veya rölanti sesi değişmeye başlayınca gevşetmeyi bırak
6. aracı 3000 devirde sabitle karbüratöre giden vanayı kısmaya başla, ne zaman devir az da olsa düşüp ses azalmaya başladı ayarımız tamamlanmıştır.

3000 yerine 4000 de bunu yaparsam ne olur. biraz çok yakar ama çekiş artar mı? veya tersine 2500-2750 gibi yaparsam çekiş ve yakıt az da olsa artar mı.
Bu işlemler bilgisayarlı ayarlamanın olmadığı ortamda en iyi ayarmıdır. Eksik anlatımlarım varsa düzeltin lütfen. Pratik olarak bunu uygulamadım. Eğer doğru biliyorsam hemen yapacağım.
93 spring

93 spring

Aracınızın Modeli : param olunca range rower,para bitti game ower

MesajKonu: Geri: Gaz ayarını bozdum.   Gaz ayarını bozdum. Empty2009-09-30, 08:03

bilgisayarlı ayaragit eksozdan co ya göre ayar yaparlar,avansı devir herşeyi monitöre bakarak yapıyolar
haydarguducu

haydarguducu

Doğum tarihi : 10/04/73
Aracınızın Modeli : 1992 broadwey gte

MesajKonu: Geri: Gaz ayarını bozdum.   Gaz ayarını bozdum. Empty2009-09-30, 17:05

Abicim bizim burada sanayide 1 tane var bilgisayarlı ayar yeri. Ben kendim aynı zamanda devlet hastanesinde 50 bilgisayarı olan bir ağı yönetiyorum. Bilgisayarlarla aram iyi. Sanayiye gidip bilgisayar ile ayar yapan yere geldim, baktım nasıl birşey diye. Gelen araca kafasına göre ayarı yapıyor. Bilgisayarın önüne varıp "tamamdır abi" deyip gönderiyor. Bilgisayarın burda rolü süs. Onun için kendim yapabilirmiyim diye yazdım ve yorumlamanızı istedim.
93 spring

93 spring

Aracınızın Modeli : param olunca range rower,para bitti game ower

MesajKonu: Geri: Gaz ayarını bozdum.   Gaz ayarını bozdum. Empty2009-10-01, 05:54

yakıtın nasıl şu anda

Gaz ayarını bozdum.
1 sayfadaki 1 sayfası