RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması.....

+39
karadeniz
onuruyar
c.aydinli
Elbruz
matclup
burcinhan
Liceneus
kudal
weby
olvne
seyitserbest
yugun
67ZU545
can31_561
tlg_srg
ozzz2110
sezer
oguz
konvekta
volkan1111
Schakal
ARMADA_FB
safranliyim
abdullahkoc
guide
modi
samsunlu R-9
boomerang
fsevencan
VetApex!
GhostRider
KAANPAKAY
rona13
Renault9
kLine
TRKR
dml860
By_Ne0
XDiscovery
43 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2
YazarMesaj
kudal

Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Empty
MesajKonu: Geri: Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması.....   Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Empty2008-11-30, 15:03

bugün yolda giderken resimde işaretli vidalar gevşediğinden dolayı sol koltuk yerinden çıktı. o sıra haraket halindeydim. kaza tehlikesi atlattım. koltuk direk arkaya yattı. arabanın kontrolünü yitirdim. ama kaza yapmadan güç bela durabildim. bauhausa gittim. 2 tane saplama ve civata alıp geçici olarak taktım. şimdilik idare ediyor. ama bunun asıl civatalarını takabilmem için kızağın sökülmesi gerekiyor. ancak kızak nasıl sökülecek?

Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Koltukgn3
Liceneus

Liceneus

Doğum tarihi : 11/06/75
Aracınızın Modeli : 1991 Spring

MesajKonu: Geri: Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması.....   Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Empty2008-12-01, 09:46

XDiscovery arkadaşımızın ilk yazısındaki ilk resimde, kızakları görüyorsun. Onu zemine sabitleyen 4 tane, yıldıza benzeyen girintileri olan vida yere sabitliyor. Öncelikle kolduğu mümkün olduğunca geriye çekip, öndeki vidaları söküyorsun, sonra koltuğu en öne çekip, arkadakileri söküyorsun. kızaklar boşa çıkmış oluyor böylece.
kudal

MesajKonu: Geri: Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması.....   Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Empty2008-12-02, 17:40

o vidaları sökemiyorum işte. normal yıldız tornavida ile olmuyor.
tlg_srg

tlg_srg

Doğum tarihi : 04/06/84
Aracınızın Modeli : 2000 peugeot 206 1.6 xt

MesajKonu: Geri: Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması.....   Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Empty2008-12-02, 18:23

kudal yıldızla olmaz değişik bi anahtarı vatr ben o anahtar takımını rico marka olan 10 ytl ye almıştım 30 parca heryerini söküyo arabanın renaultların tüm vidalarını söküyo bauhause dan alabilirsin ...
kudal

MesajKonu: Geri: Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması.....   Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Empty2008-12-02, 19:45

tlg_srg demiş ki:
kudal yıldızla olmaz değişik bi anahtarı vatr ben o anahtar takımını rico marka olan 10 ytl ye almıştım 30 parca heryerini söküyo arabanın renaultların tüm vidalarını söküyo bauhause dan alabilirsin ...

hımm.. tamam teşekkür ederim...
burcinhan

burcinhan

Doğum tarihi : 02/03/77
Aracınızın Modeli : Subaru/Legacy

MesajKonu: Geri: Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması.....   Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Empty2008-12-03, 06:22

kudal demiş ki:
o vidaları sökemiyorum işte. normal yıldız tornavida ile olmuyor.

Torks Allen, seti ile sökebilirsin.

Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Pr_01_1468_max
http://www.motur.org
kudal

MesajKonu: Geri: Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması.....   Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Empty2008-12-03, 18:33

Teşekkür ederim...
matclup

Doğum tarihi : 26/04/80

MesajKonu: Geri: Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması.....   Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Empty2008-12-15, 18:57

Ellerine emeğine sağlık süper olmuş teşekkürler.
Elbruz

Elbruz

Doğum tarihi : 19/12/84
Aracınızın Modeli : Broadway

MesajKonu: Geri: Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması.....   Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Empty2008-12-15, 19:00

Bizim araçlarda kullanılanlar yıldız allen tipi vida ve cıvatalardır.Set almadan tornavida ile açmak isterseniz de değişik boy yıldız allen tornavidalar var.
c.aydinli

c.aydinli

Doğum tarihi : 01/10/80
Aracınızın Modeli : 1997 Broadway 1.4 RN

MesajKonu: Geri: Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması.....   Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Empty2009-01-03, 20:30

Merhaba arkadaşlar benim bir sorunum var 1997 Broadway 1.4 RN arabamın ön koltuklarının kızakları arızalı ve beşik gibi sallanıyorlar.Kızakları değişmek istedim tanesi 200 ytl işçilik hariç.Tamirde olmuyor.Zaten koltuklar biras rahatsız sevmiyorum bunları başka araba koltuklarıyla değiştirmek istiyorum.hangi arabanın koltukları uyar? bilgisi olan varmı? yardım lütfen.
onuruyar

onuruyar

Doğum tarihi : 12/07/82
Aracınızın Modeli : RENAULT 9 GTe Broadway (1992')

MesajKonu: Geri: Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması.....   Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Empty2009-01-11, 15:14

bende düşünüyorum iyi bişey yaa gerçekten...
olvne

olvne

Doğum tarihi : 03/09/88
Aracınızın Modeli : 1995 Spring

MesajKonu: Geri: Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması.....   Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Empty2009-11-27, 18:59

Ne zamandır görmezden gelmeye çalışsam da benim de kızak problemi baş gösterdi.

Sürücü kısmında koltuk arada sırada arkaya kayıyordu ben de tam kilitlenmemiştir diyip geçiştirdim ama bugün dik bir yokuşta şangur şungur geriye gidince anladım ki kızak sorunlu neyse söktüm güzelce temizledim ne demirinde bir eğrilik var ne de dağılan bilya söküp koltuğu yatırdığımda kilitleme mekanizması da gayet düzgün çalıştı. Nerde durursa dursun tak diye sabitleme sesi geldi. Tam sorun yok deyip yeniden taktığımda yine aynı şey koltuk ya en önde kilitleniyor ya da en arkaya otomatik kendi kayıyor. Sonunda koltukları yer değiştim ve yolcu koltuğunu takınca gayet sorunsuz çalıştı.

Neyse efendim uzun lafın kısası bu kızakların tamiri yok gibi ama benim arıza biraz ilginç herhangi bir yerinde bozulma yok sökünce kilit mekanizması çalışıyor fakat yerine takınca ya en önde ya da en geride duruyor. Hemen yan sanayi kızaklardan almak istemiyorum çünkü kmye göre kızak arızası için çok erken. Sizce sorun neden kaynaklanabilir?
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/otomobilim-f7/1995-ren
samsunlu R-9

samsunlu R-9

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : .

MesajKonu: Geri: Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması.....   Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Empty2009-11-27, 20:06

karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması.....   Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Empty2009-11-27, 20:17

başlıklar birleştirilmiştir...
http://www.ladatr.com
olvne

olvne

Doğum tarihi : 03/09/88
Aracınızın Modeli : 1995 Spring

MesajKonu: Geri: Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması.....   Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Empty2009-11-27, 20:28

Bu başlığı bugün hem kızakları sökmeden önce hem de söktükten sonra baya bir inceledim. Ustalık isteyen ayrıntılı bir iş. XDiscovery abiye saygım bir kat daha arttıSmile

Benim sorun pek burda anlatılana uymuyor gibi geldi bana. Kızak bozuk olsa koltuk söküldüğünde gayet sorunsuz çalışmaması lazım kilitleme sesi geliyor ve her durumda sabitlenip hiç oynamıyor cinsliği araca takınca tutuyor ne hikmetse. Ya en öne yakın bir pozisyonda ya da en geride kilitleniyor ortalarda durunca bir süre sonra geriye kayıyor.
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/otomobilim-f7/1995-ren
Mandrake_052

Mandrake_052

Doğum tarihi : 21/12/79
Aracınızın Modeli : 91 FLASH TXE

MesajKonu: Geri: Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması.....   Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Empty2010-01-27, 10:59

sezer demiş ki:
Ankara İvetik oto sanayide mevcut kızakları tornada yapıyorlar, herşey dahil 100 ytl fiyat almıştım ama yaptırmadım.

kardeş telefon bilgileri duyurmu...
93 spring

93 spring

Aracınızın Modeli : param olunca range rower,para bitti game ower

MesajKonu: Geri: Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması.....   Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Empty2010-01-27, 11:09

XDiscovery demiş ki:
Merhaba Arkadaşlar,

Koltuğumun aşırı sallanması ve rahat ileri geri hareket etmemesi, fren yapma neticesinde kendi kafasına göre ileri-geri yapması gibi rahatsızlıklarından dolayı bu işe el atmaya karar verdim. Daha öncede zaten bu rahatsızlıkları gidermek için koltuğun altına(kızağa) 2 adet cıvata sıkıştırmıştım. Ama koltuğun ileri-geri gitmesi iptal olmuştu
Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Img5549ko7

Çalışmamı belki başka arkadaşlarında yapabileceğini düşündüğümden ve onlara faydası olabileceği için fotoğraf makinesi eşliğinde yaptım.
Öncelikle başta lazım olan aletleri sayacağım. Bu aletleriniz yok ise hiç bu işe girişmeyin. Aletlerin yanı sıra iyi bir el işçiliğinizde olması lazım.

Gerekli olan aletler ;

1-Koltuğu sökmek için alyan anahtar
2-Matkap
3-Taşlama makinesi ( Eğe de olabilir ama çok zorlanırsınız)
4-Kaynak makinesi ( Maalesef gerekli)
5-Perçin
6-Yıldız ve düz tornavida

Lazım olan malzemeler ;

1-Eski şarz dinamosu bilyası.

Sırayla yapılan çalışmayı anlatmaya başlıyorum ;
Koltuğumuzu 4 adet cıvata tutuyor. Koltuğu en öne alarak arkadaki 2 civatayı çıkarıyoruz. Sonra koltuğu en arkaya alarak öndeki 2 civatayı çıkarıyoruz. Böylece koltuk boşa çıkıyor. Artık dışarı alabiliriz.

Koltuğu söktükten sonraki aracın durumu ;
Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Img5550rv2

Koltuğun ileri-geri gitmesini sağlayan kızağı diğer bölümden ayırıyoruz. Bu kızağı tutan ise 4 adet yıldız vida ;
Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Img5551yw9

Koltuğumuzun ileri-geri gitmesini engeleyen ve biz istediğimiz zaman hareket etmesini sağlayan mekanizma ve yay ise şu şekilde ;
Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Img5552rb2

Kızağı sağlı-sollu iki ray oluşturuyor. Bu rayları ise 8 perçinle bir saç parçası tutuyor. Matkap ile bu perçinleri çıkarıyoruz ;
Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Img5553kk7

Bu da rayların ayrılmış vaziyetti ;
Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Img5554zt8

Koltuğun ileri geri gitmesini engelleyen mekanizma ve yayı da raylardan çıkarıyoruz;
Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Img5555lw2

Rayı elime aldığımda nasıl laşkalaştığını ve yan tarafa açıldığını görmüş oldum. Zaten bu sebepten ötürü koltuk sallanıyor. Ray boşluk yapıyor. Çekiş yardımı ile bu rayı tekrar dikdörtgen şekline getirmemiz gerekiyor.
Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Img5556zv0

Rayın içinde ileri-geri giden parçayı çıkarabilmek için öncellikle baş taraflarında bulunan çıkıntıyı taşlama makinesı ile alıyoruz. Böylelikle rayın içinde hareket eden parça kolaylıkla dışarı çıkıyor.
Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Img5557cv0

Yine burada koltuğun ileri geri gitmesini engelleyen parçayı görüyorsunuz;
Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Img5558hb1

Rayın içini açtıktan sonra karşınıza birçok bilya çıkıyor.Ufak ufak. Zaten rayların bozulmasındaki en büyük etken bu bilyaların zamanla raydan dışarı firar etmesi.
Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Img5559yc2

Bir rayın içinde sağlı-solu olmak üzere toplam 4 bilya oluyor. Ben tek tarafı anlatayım ; Tek tarafta en uçta 2 bilya ,ortada yaklaşık 15cm uzunluğunda ve bir bilya genişliğinde plastik , ve öbür ucunda yine 2 bilya var. Ortadaki plastik bilyaların tek tarafa toplanmasını engeliyor. Bu plastikte firar etmiş ise yerine aynı büyüklükte başka sert bir şey koymanız gerekiyor. Ben bunun yerine yazıcıdan söktüğüm demir saplamayı keserek koydum.Eksik olan bilyaların yerine ise aynı ebatta bilya barındıran rulman(tornet) kırarak tamamlamanız gerekmekte ;
Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Img5561tt9
Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Img5562oe7

Bilyaların geçtiği yatak ise şurası ;
Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Img5563xw6

Dikkatli bakarsanız bilyanın takılmış vaziyetini görürsünüz.; (Parlıyor)
Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Img5564hp5

Evet bilyaları da güzel bir şekilde taktıktan sonra tekrar rayımızı topluyoruz.Taşlama yaparak rayın iç kısmını çıkardığımız parçanın taşladığımız kısmını kaynak makinesı ile tekrar dolduruyoruz.Yoksa koltuk raydan dışarı çıkar.
Sökme işleminin son safhasından geri doğru monte işlemini yapıyoruz. Hareketli kısımların greslenmesinide ihmal etmiyoruz.

Bu da toplanmış son hali;
Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Img5565bw6

Böylelikle yeni kızak almaktan kurtuluyoruz ve kendi kızağımızı ağız tadıyla kullanmaya devam ediyoruz.
Ben bu işlemleri dün yalnız başıma yaptım. İstedikten sonra ve gerekli aletler olduktan sonra herkes yapabilir.

Bu çalışmamı ve ayrıntılı far kolu çalışmamı paylaşmam, sadece bu siteye olan borcumu ödemek içindi.Çünkü bu site sayesinde birçok merak ettiğim sorulara cevap buldum. Karşılığını vermek ve bir katkımın olmasını istedim.
Ancak bulunduğum bölgede ADSL olmadığından dolayı internette pahalı olan GPRS yöntemi ile bağlanmama sebep oluyor. Çok pahalı olan bu yöntem artık dayanılmaz bir hal aldı. Öylekki ayda 140 ytl fatura ödemek zorunda kaldım.
Dolaysıyla ayın 21 inden sonra malesef yeni kavuştuğum ve çok hoşuma giden bu ortamda olamayacağım. Arasıra bağlanabilirsem bağlanacağım.
Hakkınızı helal edin diyerek sözlerimi bittiriyorum.....

Saygılar.
tebrikleri borç biliriz,ellerinize sağlık
burcinhan

burcinhan

MesajKonu: Geri: Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması.....   Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Empty2010-11-10, 12:03

Dün sürücü koltuğum ciddi şekilde sallanıyordu, Koltukları söküp gevşeyen vidaları loctite ile güzelce sıktım. Umarım bir daha bozulmazlar.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması.....   Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Empty2010-11-10, 14:24

burcinhan demiş ki:
Dün sürücü koltuğum ciddi şekilde sallanıyordu, Koltukları söküp gevşeyen vidaları loctite ile güzelce sıktım. Umarım bir daha bozulmazlar.

amma loctiteymiş beh... Very Happy eğer vida yerinde laçkalaşma yoksa salmaz abi...
http://www.ladatr.com
burcinhan

burcinhan

MesajKonu: Geri: Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması.....   Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Empty2010-11-10, 14:27

Akşamlarıda çorbaya katıyorum Smile
Murat_çavus

Murat_çavus

Doğum tarihi : 29/10/85
Aracınızın Modeli : Honda Euro Civic 1.6i LS

MesajKonu: Geri: Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması.....   Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Empty2010-11-10, 16:23

Aslında birara benimde koltukları elden geçirmem gerekiyor magirus kolduğundan farkı yok hertürlü araziye uyum sağlıyor Very Happy
http://www.rcpano.com
canerland

canerland

Doğum tarihi : 18/12/80
Aracınızın Modeli : 93 Broadway Gte Platin

MesajKonu: Geri: Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması.....   Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 Empty2010-11-11, 16:45

Benimyolcu koltuğuda azcık sallanıyor.Sanırım renault'un bir güvenlik önlemi frene basılınca yolcu rahatsız olsun.Kendi toplayıp yaymasın diye Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması..... - Sayfa 2 916329
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com

Ayrıntılı Koltuk Kızağı Çalışması.....
2 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2
 Similar topics
-
»  KOLTUK