RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Dijital km göstergesi ?

+19
93 spring
konvekta
bluesmoke83
okan4037
satelliter
vatoz00
cakiroglu131
Gergy
ahmetozturk
rdmaksl
VetApex!
karadeniz
gorkemonat
sahinmustafa
sisyphos
kLine
teknotas_71
Renault9
XDiscovery
23 posters
Sayfaya git : 1, 2, 3  Sonraki
YazarMesaj
XDiscovery

XDiscovery

Doğum tarihi : 08/12/75
Aracınızın Modeli : 1994-Rainbow

Dijital km göstergesi ? Empty
MesajKonu: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-22, 19:57

Aracıma dijital hız göstergesi ve 5 haneli km sayacı yapmak istiyorum.
Tamamen led display kullanmak istiyorum. Display leride km kadranının altına takmak istiyorum.
Aceba bu çalışmayı daha önce yapan ve başarabilen varmı ? Konu hakında bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim.
Renault9
Admin
Renault9

Doğum tarihi : 07/12/85
Aracınızın Modeli : 2005 Fiat Punto Dynamic 1.3 Multijet

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-22, 22:17

Benim bilgim yok ama herzamankigibi gevezelik yapabilirim Smile

Bunun için öcelikli olarak mekanik olarak çalışlan kilometre teline bir sensör bağlayarak veriyi dijitale çevirmeniz lazım. Bununiçin kimisi taksimetrelerde kullanılan sensörün uygun olacağını söylüyor,kimisi ise elektronik dünyasında daha farklı bu iş için geliştirilmiş sensörler olduğunu söylüyolar.

Bisikletlere takılan kilometreler var. 15-20 ytl'ye satılıyor. Burada bir adet mıknatıs ve bunun karşılığında bir sensör var. Mıknatıs janta takılıyor ve her tur attığındasinyal gönderiyor,bu şekilde tekerlek çapını girerek kilometre ve benzeri bilgiler elde ediliyor. Tabi bunu aracın jantına monte etmek problem yaratabilir.

Şimdi bu sensör işini aşabilirsek geriye bir programlama işi kalıyor. Bununiçn muhtemelen PIC kullanılması gerekir. Bu devreye entegre birde pil bulunmalıki elektrik kesilidğinde bizimkilometre bilgileri kaybolmasın.

PIC üç farklı sonuç verecek şekilde çalışmalı. Bunun için 3 farklı led display kullanılabilir. Birincisi hız bilgisi olacak,nasıl olsa sensör ile bu bilgiyi elde ediyoruz. İkincisi toplam kilometre olacak üçüncüsü ise bir düğme yardımıyla sıfırlanabilen günlük kilometre sayacı olacak.

Eğer PIC'den anlıyorsanız tavsiyem led display yerine ufak grafil lcd ekranlardan kullanmanız. Hem daha güzel görünür. hemde daha fonksiyonel durur.

Elinizdeki devreye iç-dış sıcaklık,tarih ve saat bilgilerinide eklerseniz,buyrun size küçük çaplı bir yol bilgisayarı.
http://www.renault9-11.com
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-22, 22:31

Buaradaböyle projeler için yeni bir bölümmü oluştursak acaba :rolll: R9-11 Proje geliştirme merkezi diye Very Happy
teknotas_71

teknotas_71

Aracınızın Modeli : 1994 BROADWAY RN

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-23, 05:40

Açalım bence benim arıza kontrol panelinide o sayfaya taşırız
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-23, 07:57

Ercan Hocam,
Öncellikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
Ben daha önce hiç devir sayacı olmayan mazda kamyonette dijital devir sayacı yapmıştım. Bu iş için led sürücü olarak 7107 entegresini kullanmıştım. Şarz dinamosunu orayada minyatür bir dc motor takarak üretiği voltajdan devir'i ölçtürmüştüm.
Şimdi ise aynı çalışmayı hız göstergesi için yapabilirim. Bunun yanına birde sayıcı yaparsam işlem tamam olur.Ancak sayıcıya nereden ve nasıl veri alabileceğimi sonuçlandırmadım.Sayıcıyı zaten toplam km olarak değil de benim resetlemem sonraki km yi saysın istiyorum.Hatta en sağ hane 100 metrede atarsa daha güzel olur.
7107 entegresinin ölçme uçlarına başka alıcılarda takarsak ekranda sıcaklık gibi değerlerde görebiliriz.Ancak hepsini birden ekranda göremeyiz. Anahtar yardımıyla sadece istediğimiz 1 veriyi görürüz.Mesela hız veya km veya motor suyu sıcaklığı gibi.
Neyse ben bu konu üzerinde biraz hazırlık çalışmaları yapayım.
kLine

kLine

Doğum tarihi : 23/11/86
Aracınızın Modeli : 92 Broadway GTE R9

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-23, 11:19

XDiscovery demiş ki:
Ercan Hocam,
Ben daha önce hiç devir sayacı olmayan mazda kamyonette dijital devir sayacı yapmıştım. Bu iş için led sürücü olarak 7107 entegresini kullanmıştım. Şarz dinamosunu orayada minyatür bir dc motor takarak üretiği voltajdan devir'i ölçtürmüştüm.
Şimdi ise aynı çalışmayı hız göstergesi için yapabilirim. Bunun yanına birde sayıcı yaparsam işlem tamam olur.Ancak sayıcıya nereden ve nasıl veri alabileceğimi sonuçlandırmadım.Sayıcıyı zaten toplam km olarak değil de benim resetlemem sonraki km yi saysın istiyorum.Hatta en sağ hane 100 metrede atarsa daha güzel olur.
7107 entegresinin ölçme uçlarına başka alıcılarda takarsak ekranda sıcaklık gibi değerlerde görebiliriz.Ancak hepsini birden ekranda göremeyiz. Anahtar yardımıyla sadece istediğimiz 1 veriyi görürüz.Mesela hız veya km veya motor suyu sıcaklığı gibi.

son söylediginiz farklı verileri görmek megane 2 lerdeki gibi bişeyden mi bahsettiniz . bir tuş koyuyorsunuz ve ona basıldıkça farklı veriler ekrana geliyor.. böyle birşeyin yapılması gercekten arabayı farklı boyuta taşır.. ama masraflı olacagını düşünüyorum?
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-23, 11:39

Tamam her türlü konuda bende yardımcı olmaya çalışırım.
Sanırım elektronikten anlıyorsunuz,ben sadece kafamda kurgu yapabiliyorum bu konularda...

XDiscovery demiş ki:
Ercan Hocam,
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-23, 11:48

Meganlarda nasıl bilmiyorum.Hiç görmedim.
Ama dediğiniz gibi tek düğme ile farklı bilgileri tek ekranda görülebilir.
Maliyet olarak aslında çok gülünç rakamlar.Tabi kendi emeğimizi saymasak. Çünkü bu çalışmada malzeme ucuz ama emek çok.
Malzeme taş çatlasa 30-40 ytl arası tutar. Kullanılacak displayde önemli. Şayet arka aydınlatmalı lcd kullanırsak 50 ytl ye ancak varır.
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-23, 11:52

Xdiscovery;

Kilometre teline takılan sensörlerden bulsak,onun verdiği gerilime göre pic'de okutabilirmiyiz.

Şayet olabilirse,concorde'larda kilometre teline bağlı bir sensör var.çıkmacılara uğrayacağım bugün sorayım...
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-23, 12:08

Renault9 demiş ki:
Xdiscovery;

Kilometre teline takılan sensörlerden bulsak,onun verdiği gerilime göre pic'de okutabilirmiyiz.

Şayet olabilirse,concorde'larda kilometre teline bağlı bir sensör var.çıkmacılara uğrayacağım bugün sorayım...
Şayet öyle bir parça varsa zaten iş bitmiş sayılır.Çünkü en önemlisi zaten veriyi alabilmek.
Ben pic programlayamıyorum zaten programlayacak malzememde yok ama bahsetiğiniz parçayı taktıktan sonra pice ihtiyaç yok.
Lcd ekran sürücüsüne(7106) bu veriyi voltaj olarak verirsek zaten iş bitiyor. Araya kalibrasyon için birde pot koruz tamamdır.
Ama bu sadece hız göstergesi olur.Km sayacı için sayıcı devre yapmamız gerekiyor.
Cevabları cep telefonundan yazdığım için gecikiyor kusura bakmayın.
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-23, 12:30

Km sayacı için ise km kadranını söküp ,telin geçtiği yerden elimizle çevirerek kaç turda 100 metre hanesi değişiyor öğrenmemiz lazım.
Şayet 10 veya 100 turda 100 metre hanesi değişirse bu da kolaylaşır. Ama cins bir rakamda değişirse zor olur.O zaman pice ihtiyaç olur.
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-23, 21:24

Bugün çıkmacıya uğradım elinde renault21 dijital göstergesi vardı. Adam her nekadar renault9 için desede görür görmez tanıdım. renault 9-11 için olsa affetmez alırdım Smile

Concorde kilometre telide yoktu elinde.100ytl gibi bir fiyattan bahsetti.sanırım kendiimkanlarımızla bir sensör yapacağız:)
sisyphos

sisyphos

Aracınızın Modeli : 85 R9 GTL

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-23, 22:29

R11 electronic'in paneli olsa çok güzel olurdu,
Dijital km göstergesi ? HPIM0285
Ayrıntılı bilgi için bildiğim çok güze bir site var TIKLA
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/garaj-f7/85-r9-gtl-sis
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-23, 22:31

Bener bugün çıkmacıda sanırım renault 21'e ait bir dijital gösterge paneli gördüm.
Fiyatıda uygundu ama bağlantıların yapılması zor olduğu için ve gitme vakti yaklaştığı için ilgilenemedim.

Bulduğum göstergenin fotoğraflarını bulabilirsem ekleyeceğim
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-23, 22:34

Dijital km göstergesi ? Palubka

İlk çıkarttıkları zaman renault 11 electronic göstergesi sanmıştım ve kalbim pırpır atmıştıSmile
sisyphos

sisyphos

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-23, 22:40

Gerçekten güzelmiş,
Schakal ile konuşsak bize bulabilir sanırım scratch
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-23, 22:42

Geçen gün ebay'de görmüştüm.
İki adet electronic göstergesi avrdı,phase1 ve phase2'ye ait. Birisi 10euro diğeri 20eurodan satıştaydı.
sisyphos

sisyphos

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-23, 22:47

Alacak olan arkadaşlar bunları da düşünmeli tabi daha sonra da montaj işini Wink

Bense hala bi çubuk bulamadım kelin merhemi olsa Razz
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-24, 19:13

Bu aralar internette bağlanamıyorum kusura bakmayın.
Bahsettiğiniz dijital göstergede güzelmiş gerçekten.
Yalnız ben bu gösterge yerine orjinal göstergenin kullanılmasından yanayım.Gerçi zevke göre değişir ama özellikle devir göstergesinin analog olmasından zevk alıyorum.
Ancak hız göstergesi analog ve sayaç dijital olsa tadından yenmez.
Er geç bu projeyi Allah'ın izniyle hayata geçireceğim.Tüm arkadaşlar içinde gelişmeleri fotoyla destekleyeceğim.Şu an hazırlık aşamasındayım.Tam çalışacak sistemi kağıt üzerinde bitirdiğimde asıl çalışmalarım başlayacak.
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-24, 19:31

Çalışmaları sbaırsızlıkla bekliyorum.

Forumdaki tüm projeler için 6 ay süre verdim size:)
ben askerden dönünce hazır olsunda bana da hazır yemek düşsün Razz
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-24, 19:47

Renault9 demiş ki:
Çalışmaları sbaırsızlıkla bekliyorum.

Forumdaki tüm projeler için 6 ay süre verdim size:)
ben askerden dönünce hazır olsunda bana da hazır yemek düşsün Razz
Smile Tamam anlaştık.
6 ayda insan sıfırdan araba yapar valla.
Şimdi siz süre verince aklıma discovery kanaldaki hurdalık geldi. Adamlar arabaları bölüp yeniden ilginç birleştirmelerle araçlar yapıyorlardı Smile çok zevkliydi .Ama artık şifreli oldu gıcık Sad
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-25, 11:37

Bende bir ara uyduya geçmeyi düşünmüştüm ama şu şifreli kanallar sebebi ile kablotv'de devam ediyoruz Wink
Hatta şu saatlerde böyle bir program olması lazım discoveryde,izleyeyim(nasılda nispet yapıyorum Razz )
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-25, 12:31

XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-25, 12:53

Yeterli ingilizce olmayınca verdiğiniz linkler işe yaramıyor Smile
Son linkde benim düşündüğüm 7107 kullanılmış.Diğerleri pic programlama ile yapılmış.

Aslında bunlar zaten planladığım şeyler. Sistem zaten belli ;
Frekans üretecek parça -> frekansı voltaja çevirme -> lcd ye verme.

Sonuç : hız göstergesi

Frekans üretecek parça -> 4 haneli sayıcı

sonuç : km göstergesi

benim için problem ; frekans üretecek parçanın km teline sorun çıkarmayacak şekilde takılması.
Bu frekansı bir şekilde km telinden almamız gerekiyor.
Araçlarımız şaftlı olsaydı daha rahat çalışılabilinirdi. Ama olmadığı için tek km teli kalıyor.
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-25, 14:05

Dijital km göstergesi ? 5097_kmsayaci_002_1

Dijital km göstergesi ? Kmsayaci%20004

Dijital km göstergesi ? Kmsayaci%20005

www.mustafapatan.com
http://www.mustafapatan.com/3310_lcd_kilometre_sayaci.htm

Benim elimde bu tetikleyiciden var,cam alarm kitleri oluyor 2-3ytl ye satılan.onlarda oluyor. Bir bakayım km teline nasıl sabitleriz.
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-25, 14:39

Sanırım gerekli hız bilgisi sensörünü buldum Razz

http://www.asbtakograf.com/musirler.asp
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-25, 14:57

Buda universal bir parça.
Dijital km göstergesi ? CableSensor

22 sterline satılıyor. Türkiyede kesin vardır böyle birşeyler.
http://www.survmaster.com/products.htm
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-25, 17:42

Hocam sen askere gitmeden benim projeyi bitirdin yaw Smile

Mustafa isimli şahıs ne güzel yapmış. Bana iş bırakmamış.Üstelik 50 ytl galiba. Valla uğraşmaya değmez. Almak en güzeli Smile
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-25, 18:04

Evet fiyat uygun,hemde nokia 3310 grafik ekrana çıktı alıyor. Arkadaştan riva edersek bizim için yazan yazıları değiştirebilir.

Sorun bu tetikleyici sensörü kilometre teline nasıl monte edeceğiz?

XDiscovery demiş ki:

Mustafa isimli şahıs ne güzel yapmış. Bana iş bırakmamış.Üstelik 50 ytl galiba. Valla uğraşmaya değmez. Almak en güzeli Smile
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-25, 18:18

Renault9 demiş ki:
Evet fiyat uygun,hemde nokia 3310 grafik ekrana çıktı alıyor. Arkadaştan riva edersek bizim için yazan yazıları değiştirebilir.

Sorun bu tetikleyici sensörü kilometre teline nasıl monte edeceğiz?

XDiscovery demiş ki:

Bu devre olduktan sonra onu bir şekilde bağlarız.O kısmı kolay sayılır. Bu mıknatıs işi zor olursa optik de yapabiliriz.
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-25, 18:26

Xdiscovery;
Ben devre sahibine mail attım.Kilometre teli ile ilgili sıkıntıyı ilettim. Belki bizim için başka bir çözümü olabilir.Dediğinzi gibi optikte bir çözüm olabilir. Bir led ile işi çözeriz.

Valla bu kulüp aldı başını gidiyor.Yakında dehşet renault9 ve 11ler gezecek piyasada... Konuşan filan Smile
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-25, 18:35

Tamam hocam. Gelecek cevabı sabırsızlıkla bekliyeceğim.
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-25, 18:50

Tabi cevap geşene kadar araştırmalara devam edelim biz:)

Bisiklet için apılmış bir hız göstergesi;
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/dosyalar/31/bisiklethiz.pdf
Dijital km göstergesi ? Devre

Buda reed anahtar hakkında;
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/dosyalar/31/reed.pdf

Birazda şu optik anahtar olayına bakınayım. Bu gece çözmem lazım yoksa uyuyamam Smile
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-25, 19:08

Optik algılama bir led ve karşısında fotosel alıcı ile oluşur. Aradan geçecek herhangi birşey frekans yapacaktır. Bu herhangi şey ise km telinin dıs kısmı 1cm kadar açılarak ve ortada dönen tele bağlanacak çok hafif bir plastik parçasıyla yapılır. Hafif ve ağırlık merkezi ortaya gelecek(balans yapmaması ve titreşim olmaması için) şekilde 2 cm uzunluğunda ince kibrit çöpü kalınlığında plastik takarsak ideal olur.
Iyi bir yapıştırıcı bile işi çözebilir.
sahinmustafa

sahinmustafa

Doğum tarihi : 01/07/77
Aracınızın Modeli : 1988 - Renault 11 GTS

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-25, 20:16

Arkadaşlar, konuyu ilgiyle takip ediyorum.
Belki çok basit olacak ama çinliler ebayda bir ürün satıyorlar :

Dijital km göstergesi ? OTIT-002

http://cgi.ebay.com/Multifunction-Bike-Bicycle-digital-Speedometer-Odometer_W0QQitemZ260185146716QQihZ016QQcategoryZ30108QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

eve kadar teslim posta dahil 7 dolara geliyor. Bunu tekere monte edebilme imkanı olabilir mi ? yoksa saçma bir fikir mi Smile ?

Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-25, 20:21

@sahinmustafa

bisikletçilerde 15 ytl gibi bir fiyata satılıyor bu aparatlar. Daha kalitlileri ise 20euro civarında satılıyor.

Ancak tekerleğe bağlamak biraz zor oalcaktır,biz şuanda kilometre teli üzerinden gitmeye çalışıyoruz. Ama şu olabilir,bu kitteki sensörü kilometre teline takarak bilgileri elde edebiliriz.Şuanda mıknatıslı sistemden ziyade optik sistemi araştırmalıyız,zira optik sistemi kurmak çok daha kolay olacak. Mıknatısı kilometre teline monte etme vs zor olacak.
gorkemonat

Doğum tarihi : 03/07/84
Aracınızın Modeli : Fiat uno 70s

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-25, 20:22

sahinmustafa demiş ki:
Arkadaşlar, konuyu ilgiyle takip ediyorum.
Belki çok basit olacak ama çinliler ebayda bir ürün satıyorlar :

Dijital km göstergesi ? OTIT-002

http://cgi.ebay.com/Multifunction-Bike-Bicycle-digital-Speedometer-Odometer_W0QQitemZ260185146716QQihZ016QQcategoryZ30108QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

eve kadar teslim posta dahil 7 dolara geliyor. Bunu tekere monte edebilme imkanı olabilir mi ? yoksa saçma bir fikir mi Smile ?

ne yazıkki imkansız bisiklet için olanlarda bir sabit alıcıyla bir mıknatıs mevcut o mıknatıs bisiklet jantına takılıyor ve her tur atışında hızı jant büyüklüğüne göre belirtiyor arabalardaki çıkılan hızları ölçme imkanına sahip değil ayrıca janta mıknatısı taktıktan sonra hemen yakınına alıcı parçayı montajlamak gerek o da gerçekleşebilecek bir durum değil ne yazıkki
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-25, 20:38

Xdiscovery;

sanırım bahsettiğiniz optik sensör olarak "cny70" kullanabiliriz.

Dijital km göstergesi ? Qrd1114

Yani yukarıda incelediğimiz devrelerde reed sensör yerine bunu takarsak sorun çıkmaz. Bunu bahsettiğiniz gibi kilometre teline adapte etmemiz çok daha kolay olacak. Kilometre telinin bis bölgesini hafifçe sıyırırız. Oraya gerekli plastik parçayı yapıştırırız. Daha sonra optik sensörüde yerleştireceğimiz plastik bir kutu hazırlarız. Sabitledikten sonra problem çıkmaz.

Şuana kadarki araştırmalarda çok cüzi ücretlere bu malzemeleri temin edebileceğiz. Tek maliyet lcd ekran olacak. Bunun içinde clio-meganelardaki gibi bir ekran kullanırsak sanki display ekrandan daha hoş duracak.

Dijital km göstergesi ? Denemefz8
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-25, 20:44

Tekere sensörü bir şekilde taksak bile tek tekerden yapılan ölçüm hatalı olur.Virajlarda sağ ve sol tekerlekler farklı hızlarda döner. Çok kısa mesafede belki az hata olur ama 500 km lik bir yolda çok yanlış sonuçlar alınır.
Bu yüzden km telini kullanmak zorundayız.
Km telide teker ile aynı turda dönmediğinden yukardaki hazır aletleri kullanamayız. Teker 1 tur atana kadar km teli birkaç tur atıyor.
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-28, 13:44

Bu iş için iki adet optik sensör aldım. Biri cny70 diperinin adını hatırlayamıyorum. Yapıları farklı biraz.Km teline nasıl monte ederiz onu araştıracağım şimdide Smile
Buarada mustafa tapan'dan cevap geldi,maalesef yardımcı olamıyor. Eh ne yapalıma rtık hazır projelerden birşeyler çıakrtacağız.

Benim düşüncemde 3 veri göstermesi var.
1-hız
1-toplam km
3-günlük km

2 adet buton bulunacak.
1.buton bu üç veri arasında değişim yapıp ekranda gösterilmesini sağlayacak
2.butonda günlük km'yi sıfırlayacak.

Şu sensör işini halledersek gerisi kolay olacağa benziyor.

Birdegüzel lcd bulmak lazım. Piyasadakileri gördüm hesap makinesi ekranı gibi kocaman Very Happy
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-28, 13:58

Hocam felaket hızlısın ya Very Happy Sürat felakettir.

Şimdi hocam,

İlk önce devreyi dışarıda yani hiç araca bulaştırmadan çalışacak pozisyona sokmalısın.

Dikkat etmen gereken en önemli şeylerden biride ; 1 metre ilerlemede veya 10 metre ilerlemede km teli kaç tur atıyor ? Bunu bulmalısın. Çünkü devreyi tamamen bu tur hesabına göre inşaa edeceksin.

Şayet ben başlamış olsaydım yeni bir km teli alır ve onun üzerinde monte çalışmaları yapardım. Ama bu son iş. Dediğim gibi önce tur hesabını çözmek gerekiyor.

Ben daha başlamadım. Şayet başlasaydım önce tur olayını açığa kavuşturudum.
Böylece yardımcı olamayacağını söyleyen Mustafa Bey otomatikmen yardımcı olmuş olur.
Çünkü pic i bu tura göre programlar. İşte o zaman monte çalışmalarını yaparsın.
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-28, 14:24

XDiscovery;

Valla hiç üstüme almıyorum ben projeyi,tamamen size ait,ben sadece yardımcı olurum Razz

Şaka bir yane km teli alıp üzerinde montajı denemek lazım.

Tur hesabını bilemiyorum bende. Nasıl buluruz,nasıl hesaplarız?
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-28, 14:30

Gösterge panelini sökünce zaten tel ortaya çıkıyor.Ucuna japon ile kibrit çöpü yapıştrıp 1 km gitmek lazım. Tabi biriside kibrit çöpünün kaç tur atığını sayması lazım lol!
100 metre gitsekte olur ama 1 km daha ideal olur. Doğru veri için.

Ben müsait bir zaman yaparım bu sayma işini ama bu aralar yapamam. Hem daha 5 ay 25 günüm var Very Happy
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-28, 14:36

Sıkıntı tam 1km olduğunu nasıl bileceğiz Smile
Sonuçta mekanik gösterge yavaş hareket ediyor. 980 metre olur,950 metre olur.bilemeyiz yani.
En garantisi dijital km göstergeli bir araç ve uzun boş düz biryol bulmak.
Mesela cliolarda dijital gösterge var.Bir nokta işaretleyeceğiz,dijital kilometreyi sıfırlayacak ve 100 metrede bir işret koyacağız yola.
Buarada km telimize sensörümüzü yerleştirmiş olacağız,ve ekranda bize kaç devir yaptığını gösterecek. her yüz metrede bir kaç devirdöndüğünü hesaplayıp bir ortalama alırsak en sağlıklı sonuca ulaşırız.

Bunlar bulunur yapılır nasıl olsa 5 ay 25 gün var:)
XDiscovery

XDiscovery

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-28, 15:04

Ön tekerleğin birini kriko ile kaldırıp bol bol sayım yaparız. Boşver clio yu felan. Sonra ayarı clio ile yaparsak bu seferde bizim analog ile dijital farklı km ler göstermeye başlar.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-28, 15:07

arabayı krikoya alın ön tekerlerden 1 ini elinizle 1 tur çevirin...lastik ebatlarından zaten tekerleğin çevresini hesaplarsınız...

aynı şekilde içeriden de 1 tur çevirdiğinizde telin kaç tur attığını ölçün...

ölçümün bilimsel olması için en az 3 ölçüm yapın...

sonra da oranlayın işte... Wink

ya hiç 1 km lik dümdüz boş yol olur mu... Question Very Happy türkiyede yaşıyoz yaw...
http://www.ladatr.com
teknotas_71

teknotas_71

Aracınızın Modeli : 1994 BROADWAY RN

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-28, 15:19

Renault9 demiş ki:
Xdiscovery;

sanırım bahsettiğiniz optik sensör olarak "cny70" kullanabiliriz.

Dijital km göstergesi ? Qrd1114

Yani yukarıda incelediğimiz devrelerde reed sensör yerine bunu takarsak sorun çıkmaz. Bunu bahsettiğiniz gibi kilometre teline adapte etmemiz çok daha kolay olacak. Kilometre telinin bis bölgesini hafifçe sıyırırız. Oraya gerekli plastik parçayı yapıştırırız. Daha sonra optik sensörüde yerleştireceğimiz plastik bir kutu hazırlarız. Sabitledikten sonra problem çıkmaz.

Şuana kadarki araştırmalarda çok cüzi ücretlere bu malzemeleri temin edebileceğiz. Tek maliyet lcd ekran olacak. Bunun içinde clio-meganelardaki gibi bir ekran kullanırsak sanki display ekrandan daha hoş duracak.

Dijital km göstergesi ? Denemefz8

Embarassed :cyclops: :cyclops: :cyclops: Buda nesi ercan abi adam uçmuş yaw photoshop değil demi bu ekrandaki sayaç lol! lol! lol!
Renault9
Admin
Renault9

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-28, 22:17

http://www.elektrobilim.org/forum/showthread.php?t=82

Burada tam aradığımı konu var.
Reset tuşuna varana kadar yapımışlar. Devir sayısını gösteriyor,biz buradan tekerlek çapıan göre hız ve kilometreyi hesaplatacağız.

Krikoya kaldırmak iyi fikir Smile Daha az zahmetli olur.
gorkemonat

Doğum tarihi : 03/07/84
Aracınızın Modeli : Fiat uno 70s

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-28, 22:51

ercan ciddi o fotoğraftaki gibi bir görüntü elde edebilirmiyiz eğer üsttekide bu tarz bir hale çevrilebilecekse dehşet olur o eskimiş görüntüden kurtuluruz.
kLine

kLine

Doğum tarihi : 23/11/86
Aracınızın Modeli : 92 Broadway GTE R9

MesajKonu: Geri: Dijital km göstergesi ?   Dijital km göstergesi ? Empty2007-11-28, 22:54

abi resimdeki gösterge 0 yanlız onun albenisi de çok büyük Very Happy gösterge tablosunu yenileseniz bile eskimiş görüntü değişir diye düşünüyorum...

Dijital km göstergesi ?
1 sayfadaki 3 sayfasıSayfaya git : 1, 2, 3  Sonraki
 Similar topics
-
» Dijital termometrem
» Dikiz Aynasna Dijital Saat