RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  SSSSSS  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Paylaş | 

lpg nin kendini amortisi hakkında

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
flashtxe

Doğum tarihi : 22/03/80
Aracınızın Modeli : peugeot 206

MesajKonu: lpg nin kendini amortisi hakkında   2009-08-05, 07:15

arkadaşalar 2-3 ay önce sıfır km benzinli 1.4 pug 206 sedan aldım ve lpg taktırma konusunda kararsızım öyle bir hesap yaptım.

araç benzinde ortalama 6.1 l/100km yakıyor. yani 100km de 6.1 X 3.25 = 19.8 TL yakıyor.

lpg de ise tüketimin 6.7l/100km ye yükseldiğini varsayalım. yani 6.7X1.60= 10.7 TL yakar.

yani 100km de 19.8-10.7= 9.1 TL kar ederiz. 10.000km de 910 Tl kar eder 20.000 km de ise 1800TL kar ederiz.

BRC marka sıralı lpg sistemi de 1.5 milyar dersek yaklaşık 18.000kmde kendini amorti eder.

Fakat bu aracın özellikle kışın bir süre benzile gittiğini farz edelim, muayenede sızdırmazlıkla uğraştığımız, ayar işi için boş yere ustaya gittiklerimi, lpg sisteminin kendi elemanlarının bakım onarım maliyetleini, motor ömründen az da olsa çaldığını da eklersek lpg kendini en az 25.000km de amaorti eder diye tahmin ediyorum. Ve yaklaşık 25.000kmde amorti edecek bir sistem içinde 4500km deki arabaya kıyamıyorum açıkçası.
Kullanıcı profilini gör
Cihangir KALKAN

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : a

MesajKonu: Geri: lpg nin kendini amortisi hakkında   2009-08-05, 07:25

Motor ömründen çalma konusu o kadar önemli değil. Bu araçlar kurşunsuz benzine uygun yapıldığı için gazda büyük bir sorun çıkarmaz diye düşünüyorum. Sıralı sistem konusunda bilgim yok fakat mikser, vs. eleman olmadığı için ayarı karbüratörlüden daha kolay, çekişi de daha fazla olabilir. Aracın bakım zamanlarını aksatmazsanız sorunla karşılaşacağınızı sanmam.

Amorti için bulduğunuz kilometreyi geçeceğinizi düşünüyorsanız taktırabilirsiniz. Sırdırmazlık büyük bir dert değil. Sadece ruhsata işleme olayı yorucu olabilir.
Kullanıcı profilini gör
karadeniz
Çakma Admin

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: lpg nin kendini amortisi hakkında   2009-08-05, 07:31

hesap yanlış değil ama eksik...en önemli soru şu, günlük yol ne kadar ve hangi şartlarda yapılıyor... Question
Kullanıcı profilini gör http://www.ladatr.com
93 spring

Aracınızın Modeli : param olunca range rower,para bitti game ower

MesajKonu: Geri: lpg nin kendini amortisi hakkında   2009-08-05, 07:37

bu araç lpg li de olsa sürekli bir müddet benzin de kullanacaktır yani,benzin ve lpg harcaması,eski benzin yakıtına denk gelecektir,eğerki dediğiniz gibi 6.1 l/100km yakıyorsa,
benim aracım benzini tahminen 300 üstü yaktığı için lpgli kullanıyorum ,sizin araç kadar yaksa benzinle gezerim
Kullanıcı profilini gör
onurfairway

Doğum tarihi : 10/12/83
Aracınızın Modeli : ladas vegas:P

MesajKonu: Geri: lpg nin kendini amortisi hakkında   2009-08-05, 08:05

bencede taktırma değmez fazla kullanmıyorsan yakıtı baya iyiymiş
Kullanıcı profilini gör
burcinhan

Doğum tarihi : 02/03/77
Aracınızın Modeli : Subaru/Legacy

MesajKonu: Geri: lpg nin kendini amortisi hakkında   2009-08-05, 08:45

Deniz'in söylediğine ek olarak 4500 km yi ne kadar sürede yaptığı yada 18.000 km yi ne kadar sürede yapacağıda önemli.
Kullanıcı profilini gör http://www.motur.org
karadeniz
Çakma Admin

MesajKonu: Geri: lpg nin kendini amortisi hakkında   2009-08-05, 10:25

burcinhan demiş ki:
Deniz'in söylediğine ek olarak 4500 km yi ne kadar sürede yaptığı yada 18.000 km yi ne kadar sürede yapacağıda önemli.

abi paragrafın sonunu atlamışız, 2-3 ayda 4500 km yapmış araç, bu durumda yılda 18.000 km yapar...bence lpg taktırmak için sınır 1 değer bu ama aracın yeni olduğunu düşünürsek ve daha da kullanmaya niyetimiz varsa taktırmak mantıklı olabilir...ben yılda 32.000 km yaptığım için lpg ye geçmiştim... Wink

olayın bu yüzünü çözmeden diğer kısımlara geçmek istemedim ama diğer hesaplamalarda da bence hata var...benzinde 6,1 lt yakan araba lpg de 6,7 lt yakamaz, min. 7,5 lt lpg tüketir... Wink ben aracımla 5,8-6 arasında benzin tükettiğim şartlarda 7-7,3 lt lpg tüketiyorum...bu da olabilecek en iyi tüketim değeri neyazıkki... Smile

ama bunlardan daha önemli olan ilk yazdığım tabi ki, ne kadar araç kullanılıyor ve ne şartlarda kullanılıyor...sürekli kıza mesafelerde motoru durdur/çalıştır yapılıyorsa kazanç çok düşer...yok tek basışta benim gibi 60 küsür km gidiyorsan tadından yinmez... Very Happy

motora zararını geçiniz, göze almaya bile değecek hasarı yok motora...bu hasar da zaten montajın düzgünlüğü ve ayarların doğruluğu ile ilgili...

ayrıca ayardan bahsetmişsiniz ama, lpg sistemi takıldıktan sonra başka ayar yapılmayacak aracınıza...sadece 15-20 bin km de 1 gidip lpg filtrelerini değiştirmeniz lazım ki o da değiştirdiğinizde filtrelerin takıldığı gibi çıktığını görüceksiniz... Wink dediğim gibi tek dikkat edilecek nokta, yapılan yolun uzunluğu ve şartları...zira benzin tüketimi de bunlara bağlı...ben 50 liralık benzin ile kendi kullanım şartlarında 13-14 bin km yapabiliyorum...
93 spring

Aracınızın Modeli : param olunca range rower,para bitti game ower

MesajKonu: Geri: lpg nin kendini amortisi hakkında   2009-08-05, 10:28

karadeniz demiş ki:
burcinhan demiş ki:

zira benzin tüketimi de bunlara bağlı...ben 50 liralık benzin ile kendi kullanım şartlarında 13-14 bin km yapabiliyorum...
ne diyon ağbi sen,lpg yi nano teknolojiylemi yakıyon
Kullanıcı profilini gör
karadeniz
Çakma Admin

MesajKonu: Geri: lpg nin kendini amortisi hakkında   2009-08-05, 10:31

yok abi ya, hani araç ilk benzinde çalışıp sonra kendi kendile lpg ye geçiyor ya, e ben de sürekli uzun yol gittiğim için bana yetiyor... Very Happy
ozzz2110

Doğum tarihi : 21/10/85
Aracınızın Modeli : r9 gte 1992

MesajKonu: Geri: lpg nin kendini amortisi hakkında   2009-08-05, 10:43

benzinde 6 lt yakıyorsa gazda bu 7.5 litrenin altına düşmez gibi geliyor ama litre birim fiyatından kurtarıyor tabi.Abi arabanı az kullanıyorsan ne dizel ne lpg benzinlide gidiceksin bence.Çok km yapmıyorsan abi hiç girişme bence zaten araç ekonomik değil mi ?
Kullanıcı profilini gör
flashtxe

Doğum tarihi : 22/03/80
Aracınızın Modeli : peugeot 206

MesajKonu: Geri: lpg nin kendini amortisi hakkında   2009-08-05, 13:22

arkadaşlar yorumlar için öncelikle teşekkürler. aracımın katalogdaki tüketim değeri 5.1l/100km ama ben kendim denediğimde 6.1l/100km gibi bir değer yakaladım genelde. bu denemelerin %75i uzun yol şartlarıydı belki araç 5000km yol yaptıktan sonra tüketimi biraz daha düşecektir. ben aracımı pek ş.içi kullanmıyorum. fakat yılda 15000km yi geçeceğimide sanmam o yüzden kararsız kaldım. brc yi 1000-1100TL ye takacak düzgün bir yer bulsam aslında taktırıım ama 1500 den aşağı takan bir yer görmedim. atikere 900TL civarı diyorlar. ama ben sanki benzine devam edeceğim gibi geliyor.
Kullanıcı profilini gör
Sponsored content

MesajKonu: Geri: lpg nin kendini amortisi hakkında   Bugün 23:51

lpg nin kendini amortisi hakkında
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» obitet - araba hakkında ayrıntılı bilgi kaynağı
» Triple H Hakkında
» Kamera lensleri hakkında bilgiler( fiziksel yapısına göre)
» 2006 Focus dizel hakkında pratik bilgiler
» SBS Kayıtları Hakkında Bilgi