RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Elektrik sorunu yardım

+2
93 spring
mehmet27
6 posters
YazarMesaj
mehmet27

mehmet27

Doğum tarihi : 23/04/79
Aracınızın Modeli : Broadway 1992

Elektrik sorunu yardım Empty
MesajKonu: Elektrik sorunu yardım   Elektrik sorunu yardım Empty2009-09-28, 08:10

Arkadaşlar hepinize merhaba, 92 model Broadway aracımda elektrik sorunu yaşıyorum. sorun şu; gösterge panellerindeki lambalar ve farlarım açık iken, ışıklarda titreme oluyor. sanki elektrik voltajı düşük gelip, artıyormuş gibi, gaz verince titreme artıyor. cheers engin fikirlerinize ihtiyacım var.
93 spring

93 spring

Aracınızın Modeli : param olunca range rower,para bitti game ower

MesajKonu: Geri: Elektrik sorunu yardım   Elektrik sorunu yardım Empty2009-09-28, 08:25

çalışırken kutup başını sök ,içerde gaz ver bak bakalım aynımı,ya akü,yada şarj dinamosundaki diyot,yada gösterge arkasındaki geniş soketler,veya far kolu,dikkat et uzuna alınca kısaya zor geçiyosa far kolu değişçek,yani,elektrikçiye göstermen lazım,hatta arka stop fişleri veya arka stoptaki ampullerin vat farklarıda içeri yansır
mehmet27

mehmet27

MesajKonu: Geri: Elektrik sorunu yardım   Elektrik sorunu yardım Empty2009-09-28, 08:57

Çalışır vaziyette şarj dinamosu fişini çektiğimizde titreme kesiliyordu. şarj dinamosu diyotlarını değiştirdim. sorun devam etti. akü yeni, far kolunda dediğiniz problem var. uzundan kısaya zor geçiyor. far kolunu değiştireceğim. sorun devam ederse diğer tavsiyelerinizi de deneyeceğim. Teşekkür ederim abiciğim sağol..Smile
93 spring

93 spring

MesajKonu: Geri: Elektrik sorunu yardım   Elektrik sorunu yardım Empty2009-09-28, 09:10

farkolu tehlikedir
Evliya Çelebi

Evliya Çelebi

Doğum tarihi : 15/09/84
Aracınızın Modeli : 1990 Model Mitsubishi Lancer 1.5 Special Edition :)

MesajKonu: Geri: Elektrik sorunu yardım   Elektrik sorunu yardım Empty2009-09-28, 10:13

93 spring demiş ki:
çalışırken kutup başını sök ,içerde gaz ver bak bakalım

Buda tehlikeli değilmi abi, şarj dinamosunun voltajı yükselip halihazırda yada arka planda standby da çalışan birşeyler varsa zarar verebilir bence , gaz vermeden olsa neyse ama devir yükseldikçe artan dinamo çıkış voltajı zararlı olabilir diye düşünüyorum.
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/t5950p50-1990-model-mi
93 spring

93 spring

MesajKonu: Geri: Elektrik sorunu yardım   Elektrik sorunu yardım Empty2009-09-28, 10:21

efecelebi demiş ki:
93 spring demiş ki:
çalışırken kutup başını sök ,içerde gaz ver bak bakalım

Buda tehlikeli değilmi abi, şarj dinamosunun voltajı yükselip halihazırda yada arka planda standby da çalışan birşeyler varsa zarar verebilir bence , gaz vermeden olsa neyse ama devir yükseldikçe artan dinamo çıkış voltajı zararlı olabilir diye düşünüyorum.
aküyü anlamak için yazdım ama neyse gaz vermeyin,ben aküsüz 160 km yol geldim,marşa bastım aküyü yardım edene verdim,kutup başlarına vileda geçirdim,59 belairi kapının önüne çektim
Evliya Çelebi

Evliya Çelebi

Doğum tarihi : 15/09/84
Aracınızın Modeli : 1990 Model Mitsubishi Lancer 1.5 Special Edition :)

MesajKonu: Geri: Elektrik sorunu yardım   Elektrik sorunu yardım Empty2009-09-28, 10:58

Benimde yapığım ama başkasından aldığım uyarı üzere buraya eklemek istediğim bir konuydu, araçlar yenileştikçe elektronikleşti, i.e , ecu v.b. bu sebeple risk faktörü olacağını düşünüyorum, benim 75 R12 yede bişey olmamıştı ama Elektrik sorunu yardım 120224 :
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/t5950p50-1990-model-mi
92gte_ereğlili

Aracınızın Modeli : 92

MesajKonu: Geri: Elektrik sorunu yardım   Elektrik sorunu yardım Empty2009-09-28, 13:56

aynı tireme sorunu bendede vardı sanki voltaj bi yükseliyo bi düşüyo gibiydi diyotlar deişti şarj dinomosunun.sonra akü uyarı ışığı söndü ama bu sorun devam etti tama diyotta sorun vardı o düzeltildi fakat titreme sorunu devam etti.hatta teyipten bile gaz verdikçe motor sesi geliyo.en sonunda gittik elektirikçiye baktı bi sorun yok kutup başları malüm bizim araçlarda çok iyi sıkmıyo onlara şöle vidalı taş gibi sıkan kutup başı taktı şase kablosununda kapaortaya bağlanan yerini iyice temizleyip taş gibi sıktı hiç bi sorun kalmadı büyük ihtimal sorun akünün kutup başlarından.senin uyarı ışığıda yanmıyomuş diyotlarda bi sorun yok demekki.
mehmet27

mehmet27

MesajKonu: Geri: Elektrik sorunu yardım   Elektrik sorunu yardım Empty2009-09-29, 07:53

92gte_ereğlili demiş ki:
aynı tireme sorunu bendede vardı sanki voltaj bi yükseliyo bi düşüyo gibiydi diyotlar deişti şarj dinomosunun.sonra akü uyarı ışığı söndü ama bu sorun devam etti tama diyotta sorun vardı o düzeltildi fakat titreme sorunu devam etti.hatta teyipten bile gaz verdikçe motor sesi geliyo.en sonunda gittik elektirikçiye baktı bi sorun yok kutup başları malüm bizim araçlarda çok iyi sıkmıyo onlara şöle vidalı taş gibi sıkan kutup başı taktı şase kablosununda kapaortaya bağlanan yerini iyice temizleyip taş gibi sıktı hiç bi sorun kalmadı büyük ihtimal sorun akünün kutup başlarından.senin uyarı ışığıda yanmıyomuş diyotlarda bi sorun yok demekki.

Kutup başlarında sorun olduğunu sanmıyorum ama, Şase ile ilgili sorun olabilir. bu gün baktıracağım.
Josefcan

Josefcan

Aracınızın Modeli : 93 Spring

MesajKonu: Geri: Elektrik sorunu yardım   Elektrik sorunu yardım Empty2009-10-03, 21:08

Buna benzer bi' problem bende de var. Farlar açıkken aniden göstergelerin ışığı gidiyor, kafasına göre gidip geliyor.
EsK26

Doğum tarihi : 30/08/92
Aracınızın Modeli : Fiat Brava SX

MesajKonu: Geri: Elektrik sorunu yardım   Elektrik sorunu yardım Empty2009-10-04, 07:55

bütün renault 9 larda var bu sorun bendede var hatta bende park lambalarındaki ısıklardan birisi cok süper yanıyo otekisi kedi gozu gibi

Elektrik sorunu yardım
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-