RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Bir kaç sorum olacak

+4
karadeniz
livan08
barut
malki
8 posters
YazarMesaj
malki

Doğum tarihi : 07/09/86
Aracınızın Modeli : 94 Renault 9 Broadway

Bir kaç sorum olacak Empty
MesajKonu: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-10-31, 21:39

Arkadaşlar biraz uzun yazıcam okuyan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Benim arabam 1993 model Renault 9 (sigorta kağıdında Renault 9 gtl yazıyor). Ruhsatta yazan bilgiler 950kg, 1397cc, 83bg.

134 binde motoru yeniledik (çok yağ yakıyordu ilk sahibi bayanmış hararet yaptırmış) ve baskı-balata değişti (sanırım debriyajla ilgili bişey Smile ) şu an motor 139 binde. Çok temiz bakıyoruz bu söylediklerim babamın zamanında yapılanlar o çok temiz baktı şimdi sıra bende. Ayrıca bilgi olsun diye; arabanın radyatörüdür, kalorifer petekleridir, amortisörleridir, bujidir + ıvır-zıvır ne varsa hepsi yenilendi. En son da subap ayarları yapıldı.

Şimdi lpg durumunu belirteyim 110 bin e kadar yanlış hatırlamıyorsam taktırmamakta ısrar ettik ama yakıtla baş edemeyince takmak zorunda kaldık. Küçük bir lpg tüpü var. Kafa olarak ya da regülatör mü deniyor bilmiyorum voltran var. Aracım şehir içinde 200 bin tl yakıyor, şehirlerarası da 170-180 bin tl. Bu değerler normal mi? Çünkü bir arkadaşımda 2001 fiesta var 1,6 yağ yakan bir motor 20tl koyuyor 2 kere manisaya gidip geliyoruz. Bende 1.4 tüplü motor bende 20 liraya 2 kere manisa yapabiliyorum (İzmir'de oturuyorum 2 arabada da her gidiş-gelişte 4 kişiyiz)

Araba bana kaldığından beri bu durumlarla uğraşıyorum amacım hep daha az yakmasını sağlamak. Yukarıda bahsettiğim degerleri arabayı inanılmaz ılımlı kullanarak yakalıyorum. Gaza 1 bilemedin 2 milimetre basıyorum Smile bu şekilde 200 tl yakıyor öyle aman aman bi trafikte kaldıgımda yok.

Voltran servisine gittiğimde elemanların dediği araba gidiyor mu gidiyor o zaman sorun yok. Böyle inanılmaz bir mantıkla yaklaşıyorlar o yüzden gitmiyorum. 4. Sanayi'de FilizlerOto yu önerdiler Sebahattin usta varmış. Evim yakın gittim ilk yaptığımız bilgisayarlı lpg ayarı yapmak oldu biraz kısın dedim 10tl tuttu. Sonuç; değişen birşey yok üstüne Manisa yolunu çıkamıyorum. Bir daha gittim usta miksere baktı bu mikser cok kötü gidemezsin cekmez bu araba dedi mikseri değiştirdi o araya da 30tl sıkıştı. Bir kez daha gaz ayarı yapıldı bu ayar yapılırken de bizim araba 10 lira yakıyor. Böyle böyle her ay 50 lira masraf ediyorum bu ayar mevzusuna ama değişen birşey yok.

Forumda bahsedilen hava filtresi borusu galiba bant takılıyor gibi bi durum var. Bizim arabada bant yok. Çünkü öyle bir boru yok. O boruyu sökmüşler borunun hava filtresine giden kısım tamamen kapalı. Benim düz mantığım oksijenin son derece yanıcı bir madde olduğu Smile bunu neden böyle yapmışlar bilmiyorum. Rölanti tüp takıldığı zamandan beri düzensiz iniyor cıkıyor kafasına göre takılıyor belki 100 kere ayara götürdüm bu yüzden. Birde farları açınca 100 devir düşüyor acaba 1000 devire ayarlatmak mı lazım çünkü 900 ayarlatınca 800 e düşüyor farlarla birlikte. Tabi sabit degil 500 ile 1100 devir arasında gidip geliyor. Bu da biraz fazla geliyor bana sorun var bence.

Aklımdan geçenler şunlar; hava borusunu yeniden taktırmak, Aldesa marka bir tüp kafası taktırmak ve bağlantısını miksere değilde direk karbüratöre yaptırmak (öyle okudum forumda gerci spring diyordu ama) ve böylece her ay yaptıgım 50 lira masrafı ortadan kaldırmak. Tabi önce size sormak Smile

Tüm bunlar ışığında siz olsaydınız ne yapardınız merak ediyorum. Yarın motorun fotolarını koyarım isterseniz. Oh baya da uzun anlattım rahatladım. Okuyan herkese teşekkürler..
barut

barut

Doğum tarihi : 22/01/77
Aracınızın Modeli : 1997 Golf Sport

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-10-31, 22:34

lpg kullanana bir çok arkadaşımızın sorunları arasındadır bu tip durumlar yani çokmu azmı yakma konusu bunu KİM NE YAKIYOR başlıklı konuda epeyce tartışıyoruz zaten istersen o konuya bir göz at

bant konusuna gelince karbüratör fazla hava almasın diye o bantı uğraşmamak için takıyorlar senin hava filitre kabının boru girişini kapatarak bu sorununu !!! çözmüşler
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/t10029-yte-yeni-barut-
livan08

livan08

Doğum tarihi : 01/01/81
Aracınızın Modeli : 2004 DAIHATSU TERİOS SX

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-10-31, 22:43

araca çok az gaz basmak az yakacak anlamına gelmiyor.uygun viteste ve uygun devirde kullanırsan az yakar.örneğin 3.viteste 1000 devirde aracı sürersen bu 2500 devirde sürdüğünden daha çok yakar.deviri yeşil ile gösterilen alanda kullan.ben 2200-2800 arası kullanırım.şehir içi yakıtın iyi ama şehirdışı fazla. 0,130kr-0,150 kr arası olması gerekir.
malki

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-10-31, 23:11

Kim ne yakıyor bölümünü inceledim bu yazıyı yazmadan önce çok sayfa var ve yakalayabildiklerimin içinde gördüğüm benim aracın şehir içi idare eder şehirlerarası cok yaktığı. Fakat ben çok uğraşıyorum, benim için önemli miktarlarda para harcıyorum. Arabanın herşeyi tıkırında biraz daha az yakmak istiyorum, bu temizlikte bi arabanın şehirler arası 130, şehir içi 160 kuruş yakması olurludur. Yani hala bir sorun olduğunu düşünüyorum hem rölantide hem yakıt sarfiyatında.

Devirsiz kullanmıyorum onu da belirteyim.

Yani ortak görüş hicbirşey yapma arabayı bu haliyle bırak mıdır?
barut

barut

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-01, 09:06

ölçümlerini nasıl yaptığınıda o konuda paylaşırmısın ?
livan08

livan08

Doğum tarihi : 01/01/81
Aracınızın Modeli : 2004 DAIHATSU TERİOS SX

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-01, 10:49

fazla uğraşma aşrı bir yakıt miktarın yok.yapacağın masrafla elde edceğin kar ters orantılı olacağından boşuna iş alma başına.
malki

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-01, 14:37

livan08 demiş ki:
fazla uğraşma aşrı bir yakıt miktarın yok.yapacağın masrafla elde edceğin kar ters orantılı olacağından boşuna iş alma başına.

livan rölanti için de birşeyler söyle madem
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-01, 15:41

izmir içindeki güzergahın nasıl, biraz tarif edersen yol duruma göre yakıt hakkında daha sağlam yorum yapabiliriz....

1 de şu var, km de kaç para yaktığına değil de, 100 km de kaç lt yakıt tükettiğine bakmak lazım arabanın... Wink çünkü 1,71 e de lpg var 1,55 e de, önemli olarak kaç lt yakıt ile kaç km gidebildiğin...

öncelikle moralini bozmak istemem ama yeryüzündeki en dandik lpg regülatörünü kullanıyorsun, o regülatör ile işin zor ayda 50 lira hakikaten iyi para, hem de sonuç alınamıyorsa yani, insanın moralini bozması bile yeter...sıfır aldesa regülatör alacağına temiz çıkma regülaötrler var çok fazla, 50-60 gibi paralara onlardan alabilirsin...rolanti tutmaması çok büyük ihtimal ile regülatör ile ilgili...

şunu da ekliyeyim, hava girişlerin de tamamen bant ile kapalı yanlış anlamadıysam, bu durum karburatörünün aşırı derecede hava aldığını gösterir, karburatörün o derdini de çözmeden regülatörü değiştirmek sonucu çok etkilemez bence... Wink
http://www.ladatr.com
malki

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-01, 16:08

Yok o karbüratör benim suçum. Babama çok baskı yaptım hızlı giderken boşa atınca istop ediyor diye. Ki 100 le giderken boşa atınca zorlanıyordu istop edecek gibi oluyordu. O yüzden öyle bir çözüm buldu. Sonradan öğrendim ki normalmiş tüplü araba çok boşa atılmazmış. Bant yok plastik ile kapalı üzerinde vida var Smile

Evet regülatör dediğiniz alet bende çok dandik. Araba hareketsizken sabit 1500 devirde tutuyorum. Kendi kendine 1600 oluyor 1300 oluyor. Çıkma nasıl nereden bulabilirim? Sıfırı 100 tl benim sorduğum ustada.

İzmir içinde güzergahım; bornova, pınarbaşı, bayraklı (aslında özkanlar Smile ), buca (ki otobandan giderim) en fazla gittiklerim. Evka-3 de oturuyorum. Şehirlerarası diye bahsettiğim ise şu aralar; öncelikle manisa, çeşme, seferihisar, kemalpaşa var o pek sayılmaz ama aracı 90 km sabit kullandıgım yollar.

Yakıtı da bp den alıyorum genelde 1,71 fiyat. en fazla 20 tl koyabiliyorum gücüm yetmiyor walla Smile
delican

delican

Doğum tarihi : 23/03/77
Aracınızın Modeli : Megane 1

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-02, 23:46

Her şeyden önce aracınız rolantide ayar tutmuyorsa bence karbüratörün bir elden geçmesi gereklidir derim. Siz ayda 50 tle vermek yerine 70-80 liraya bir kere kıyıp karbüratörünüzü bir söktürüp tam manasıyla bir elden geçirtin. Yani öncelikle yakıt sisteminizin ana temellerini bir sağlam atın. Bundan sonra yapacağınız yakıt sistemi ile ilgili her iyileştirme size artı olarak dönecektir.Malesef bantlama olayı herhalükarda yapılması gerekli bir uygulama gibi bir durumla karşı karşıya kalıdığımıda belirtmek isterim. Ne kadar bantsız bu işi halletmek istediysem dahi. İnanın aracın bant olayına kafa yorduğum kadar üniversite sınavlarına kafa yorsaydım mühendislik fakültesini kazanırdım herhalde.Şöyleki çok usta aradım durdum bu konuda. Saçmalayanları en başta eldedim el bile sürdürmedim araca en son babamın ustasına gittim. O vakitlerde bana 30 km yerdeydi üşenmedim gittim ama öncelikle karbüratörümü tam manasıyla elden geçirttim başka bir karbüratörcü ustasına.Zerre kadar sağdan soldan hava almaz hale kadar getirttim ve ustayla başladım konuşmaya.Temelde ustam bu bant işi nedir diye söze başlayarak başladım kafama takılanları bir bir sormaya.Ustanın ağzıyla konuyu anlatmaya çalışayım.Karbüratörlü araçlarda amaç maksimum performansı yakalamaktır dedi ancak bu performansın oranı hiç bir zaman 100/100 olmaz dedi çünkü sistemin temelde yapılış biçimi benzine göredir.Sistemde Karbüratör olduğu için lpg nin KESİNLİKLE değişken havayı sevmediğini üstüne basa basa söyledi bizim araçlarımızda broadwaydan bahsediyorum termoregülatör gibi bir ünite bulunduğundan karbüratörün çektiği havanın kesinlikle sabit kalamadığını bu nedenle lpg sistemine dönüştürürken araçlarımızı bu termoregülatör ünitesini bir şekilde sabitlenerek değişken hava emmesinin önüne geçilebileceğini belirtti. Bu nedenle termoregülatöre bir civata sıkarak içindeki klapenin harektesiz ve alttan hava ememiyecek şekilde sabitlenmesini sağladı ve öndeki girişide yarım bantlayarak stabil şekilde bir ayar yaptı(dikkat ederseniz karbüratörün kesinlikle sağdan soldan hava almadığınıda belirttim)ki birde sağdan soldan hava alan bir karbüratörü düşünün.Ve bu şekilde yaz-kış arabanın dağ- ova yani yükseklik ve sıcaklık ilişkilerinden kastederek etkilenmeyeceğini ve ayar farkının oluşmayacağını belirtti Sonuç mu 4-5 ay aracımı bu ayarla kullandım yakıt mükemmeldi 140 şehir dışı 200 şehir içi geçenlerde izine ayrılmıştım. Ustamın şu an bana 400 km uzakta olmasına rağmen oradan geçerken ustaya bir Allah razı olsuna uğramak istedim çünkü o bana o zaman söylemişti bana Allah razı olsuna gelirsin diye.Ve uğradığımda hemen ben gereksiz dediğim halde bile aracı makinaya bağladı ve çok çok az bir fazlalık var diyerek onuda ayarladı ayrıca kış olduğu için rölantiyide birazcık artırdı.Şu an aracımdan çok memnunum ve hiç bir kimseye gaz ayrını kurcalatmıyorum. Selim abiye bile kendisine sorabilirsiniz.Eğer araçlarımız enjeksiyonlu olsaydı onların gaz ayarlarında amaç 100/100 verimi yakalamak olurdu ki elektronik bir sistem ve yazılımla yakıt karışımı oranlanmaktadır bu sistemlerde. Ancak bizler 100/80 gibi bir başarıyı mükemmel olarak kabul etmek durumundayız. Elimizdeki tenik olarak sahip olabildiğimiz karbüratörlerimizden dolayı. Yani şehir içi 200- şehir dışı 140-150 kuruşa tekabül eder buda aşağı yukarı.Saygılarımla.
malki

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-03, 02:11

Çok teşekkür ederim saygılar sunarım delican. Öncelikle belirtmek isterim ki benim aracımda sizin aracınızın kasasından ve sizi bulmuşken bir kaç soru daha yöneltmek isterim izninizle. Sizin aracınızda 83 beygir mi? Ya da benim aracım 83 beygir mi? Genelde 70 duyuyorum ben. Böyle olması diğer serilere göre yakıt sarfiyatını etkiliyor mu?

Karbüratöre girmemesi gereken bir yerden hava girdiğini nasıl anlarım? Arac calışırken karbüratörü sallamak ve rölanti hareketliliğini izlemekle anlaşılır mı?

Bahsettiğiniz usta tam ihtiyacım olan kişi ne yaptığını bilen ve yıllar sonra Allah razı olsuna gidebileceğim bir usta umut ediyorum İzmir'de bulurum. Çünkü gittiğim ustalar hep baştan savma iş yapıyorlar. Ben birşey dersem o parçaya bakıyor e bende tam bilmiyorum yani söylemesem bakmayacak pek de umursamıyor.

Size çok soru sormak isterdim çünkü arabamla hic iyi anlaşmıyoruz, buradan Van'a gitsem yolda bırakmaz ama ufak sorunları hic bitmez. Bende büyük sorunları severim adam akıllı girişirsin işe yaparsın olur biter ama ufak sorunlar delirtiyor beni. Derdini de anlatamazsın.

Dediğiniz gibi sıraya koydum. Önce karbüratörü elden geçiricem. Daha sonra regülatörü değiştirecem hic sorunu yoksa da değiştirecem tiksindim voltrandan. Bu bant olayınıda sizin ki gibi yapan biri cıkarsa zaten tam takır olur.

Bilgilerini paylaşan arkadaşlarıma abilerime tekrar teşekkür etmek isterim, her türlü paylaşımınızı beklediğimi söylemek isterim. İyi forumlar..
delican

delican

Doğum tarihi : 23/03/77
Aracınızın Modeli : Megane 1

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-03, 06:43

Kesinlikle tüm (broadwayların) motorları aynı hacimde ve aynı beygir gücündedir. Yakıt sarfiyatıyla kasanın hiç bir bağıntısı yoktur.Karbüratörün hava alıp almadığını götürün bir karbüratörcüye, karbüratörde bulunan hava ayar vidasını sonuna kadar kıstığında eğer almıyorsa motor stop edecektir şayet alıyorsa sonuna kadar kıstığında dahi motor hala çalışmaya devam edecektir en güvenilir garanti yöntemi budur.
barut

barut

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-03, 07:29

malki izmirde nerdesin ?
haydarguducu

haydarguducu

Doğum tarihi : 10/04/73
Aracınızın Modeli : 1992 broadwey gte

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-03, 07:32

Arabayı alalı yaklaşık 2 ay oldu bu tür sorunlarla bende çok uğraştım. Hala da uğraşıyorum. Aldığım arkadaşın yakıtla pek sıkıntısı yok. Doldur bin, tekrar doldur. Benim hava girişide şu anda ön tamamen kapalı, alt taraf 1 çay kaşığı kalınlığında açık. Araba ilk geldiğinde alt taraf tam açık, üst taraf 1/3 kapalı idi. Aynı zamanda regülatörden müksere giden boru üzerindeki ayar vanası yaklaşık 4 tur açıktı, şimdi 1 veya 1,5 tur açık.
Benim karbüratör güzel hava alıyor, bu doğru. Ustaya dağıtalım yapalım dedim. Bu sökülmez dedi. O kadar bakımsız ki bakalım daha neler çıkacak. En son hava filtre kabını çıkarttığımda yağ buharının gönderildiği boruya bağlı T'nin tamamen kırık olduğunu ve her yerleri yağladığını gördüm. Filtre kabını gaz borusu girişi için kare şeklinde delmişler ve öyle bırakmışlar. Size en basit 2 adet hava girecek yer. Bunun gibi nerelerden hava alıyordur kimbilir.
Her gün ş.içi 4 km gidip akşam dönüyorum. Yani araç tam ısınmadan gidip geliyorum. 1,74 den 20 tl lik gaz aldım şu an 95 km deyim belki 10 km daha gider ama daha fazlası olmaz herhalde. buda ş.içi 200 kr yaparki normaldir.
Senin ş.içi 200 kr normal ama ş.dışı biraz fazla gibi. Tavsiyem ; Arabanda termostat varmı bir kontrol et. yoksa taktır. (benimkinde de yokmuş, bende yeni taktırdım) regülatörü kesinlikle değiştir. burada fema 55 tl istediler. her ay 50 tl masraf edeceğine 1 tane regülatör taktır, ayarlat ve devam et. Sonuçları da paylaşırsanız seviniriz.
samsunlu R-9

samsunlu R-9

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : .

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-03, 08:36

Zamanında bir arkadaşada demiştim Voltranın en güzeli Çizgi filmi ,, benzinde çalışır şekilde herşeyi olması gerektiği haale getirin ,regülatörü değişin (aldesa-brc-lovato-tartarini vs.) sonra bir kaç kez tam olurunu bulana kadar ayara girin . geçmiş olsun.
malki

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-03, 12:30

shawsang izmirde bornova evka-3 deyim.

haydarguducu aracın fotolarını koyucam lütfen bana foto üzerinden de yardımcı olun bir de şu an aracım 250 kuruş belki biraz daha fazla yakıyor.

samsunlu r-9 teşekkür ederim brc nin karbüratörlü araclara da takılanı var mı?
barut

barut

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-03, 12:34

gaziemir tarafında olsaydın sana tavsiyem olacaktı ama 3. sanayide de deniz arkadaşın tavsiye ettiği bir usta vardı ona bakayım şimdi hatırlamıyorum
barut

barut

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-03, 12:37

Alıntı :
3. sanayi aktif otogaz lovato türkiye distrübitörü benim de hemşerimdir mustafa abiyi bul ayarları yapar...

demiş deniz arkadaşımız bir arkadaşa sende bulabilirsen uğra istersen
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-03, 17:25

o bahsettiğin güzergahta 200 lira yakmak 1,71 den asla ve asla kabul edilemez...karburatör sorunu olduğu belli...bantlama işinin temeli havayı azaltmaktır, havayı kıstıkça haliyle yakıtı da kısmış oluyoruz, hava girişini bant ile kapatıp karburatör ayarını (benizni yani) o hava girişine göre yapsak, araba benzinde de az yakar sonucu çıkar...ama performans bundan etkilenir....

delican abi çok güzel açıklamış mükemmel sistem olayını, ben bantsız,kokusuz,titremesiz izmir ş. içinde 9,5-10 lt lpg de geçmeyen spring bildiğim için bant olayını sorun çözümünde asla kabul etmiyorum ama amaç tabi ki arabaya binip 1 yerden 1 yere ekonomik olarak gitmek olunca, bantlama olayı da tercih edilir oluyor...
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-03, 17:26

shawshang demiş ki:
Alıntı :
3. sanayi aktif otogaz lovato türkiye distrübitörü benim de hemşerimdir mustafa abiyi bul ayarları yapar...

demiş deniz arkadaşımız bir arkadaşa sende bulabilirsen uğra istersen

hemen düzeltme yapalım abi, 3. sanayiden taşındı mustafa abi, şimdi 6. sanayide otokent kapısından girdiğinde tam ilk sağ köşe dükkanda... Wink
malki

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-03, 18:53

6. sanayi bana çok uzak aslında 3. sanayi de olsaydı cok iyi olacaktı.

Karbüratöre bugün bizim(4.sanayi) sanayide gecerken uğradım bi ustaya baktırdım bi gaz verdi baktı bişeyi yok gibi dedi ama sonra getir arabayı komple bir motoruna bakalım dedi.

Sanırım götürmiyecem çünkü motor yeni, subap ayarlarına bakalı daha 2 hafta oldu. Gerci acelemiz olduğu için motor sıcakken ayar cekildi ama usta sorun olmaz dedi 2 ayarı varmış fabrikanın verdiği, bi sıcakken bir de soğuk. Yalnız ayar cekerken usta baya sıkışmış dedi sanırım yeni motor olmasından motoru yapan usta da o dur Çınarlı da karakola çok yakın bir yer.

Yalnız hakkını yiyemiyecegim bi yönü var şu an aracın, motor yağ gibi akıyor. Çekiş çok iyi sessizlik süper gaza tepkisi süper. Bu kadar yakmasına normal dediğinizi duyar gibiyim Smile

Resim cekmeyi yine unuttum Sad inş yarın..
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-03, 20:10

o kadar yakmasına o güzergahta asla normal diyemem... 10 litre bile yaksa 1,71 den km de 17 kuruş yakması lazım, 20 kesinlikle çok... Exclamation
malki

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-03, 21:10

Buradaki usta hava filtresine giden boruyu bedava takacağını ayar yapacağını söylemişti. Mikseri taktırdığım usta. Acaba o boruyu tekrar taktırsam karbüratör de hava alıyorsa nasıl anlarım?? Yakıt sarfiyatı daha da mı artar ya da araba çekmez gibi birşey mi?
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-03, 21:39

karburatörün hava aldığını işinin ehli usta gördü mü anlar zaten, hava filtresini kabına araba çalışırken üstten bastır, arabanın çalışması değişiyorsa 1 kere tabanından kesin alıyodur, contaları bitikse contalardan da alıyo demektir ki bu halde düzgün 1 ayar için gazı oldukça açmak lazım, bantlamak hikaye... Wink

karburatörlü arabalarda gaz ayarı giden havaya göre gazı açarak yapılır...adam egzos emisyonunu ölçer, hava çok giriyorsa gazı da mecburan oranı tutturmak için açar... Wink basit 1 şey aslında atla deve değil, içten yanmalı motoru yeniden tasarlamıyoruz sonuçta ama adamlar bıkmış mı desem, bezmiş mi desem nedir, işini severek yapan yok, ilgi alaka göstermiyolar pek...
barut

barut

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-03, 21:42

karabağlarda 1 usta var doğan oto gaz diye daha öncede bahsetmiştim bu adamdan steteskop gibi bişey yapmış ucunda hortum var onunla karbüratörün sağını solunu inceliyordu ilk o demişti bana hava alıyor değişmesi lazım diye

2 tane saplama ile çözerim deseydi ona yaptırırdım ama o kalktı değişmesi lazım dedi Smile
malki

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-03, 22:53

shawshang demiş ki:
karabağlarda 1 usta var doğan oto gaz diye daha öncede bahsetmiştim bu adamdan steteskop gibi bişey yapmış ucunda hortum var onunla karbüratörün sağını solunu inceliyordu ilk o demişti bana hava alıyor değişmesi lazım diye

2 tane saplama ile çözerim deseydi ona yaptırırdım ama o kalktı değişmesi lazım dedi Smile

peki sonra yaptırdınız mı karbüratörü? yani başka bir yerde..
barut

barut

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-04, 07:54

karbüratörden pek anlamayan ustama durum böyle böyle civataların sıkmamasından dolayı hava alıyormuş dedim o zaman kolay 2 saplama yaparız civataya olay biter dedi gerçektende bitti ( Bu arada veliye teşekkürler bu zaman içinde arabamı turbo yaptı Smile )
malki

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-04, 19:57

shawshang demiş ki:
karbüratörden pek anlamayan ustama durum böyle böyle civataların sıkmamasından dolayı hava alıyormuş dedim o zaman kolay 2 saplama yaparız civataya olay biter dedi gerçektende bitti ( Bu arada veliye teşekkürler bu zaman içinde arabamı turbo yaptı Smile )

abi avatardaki senin araba mı?
barut

barut

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-04, 20:24

nerdeeeeee Smile imzadaki buda benim barut linkinden bakabilirsin arda perk arkadaşımız boş zamanlarında photoshop işi ile hallediyor
malki

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-04, 20:47

shawshang demiş ki:
nerdeeeeee Smile imzadaki buda benim barut linkinden bakabilirsin arda perk arkadaşımız boş zamanlarında photoshop işi ile hallediyor

bizde bir tane 11 vardı ama flash değildi. yani hicbiyerinde flash yazmıyordu bide 1.4 motordu ve orjinal fransızdı. çok güzel arabaydı bir emniyet kemeri civatasını bulamadığımız için satıp sonra cok üzülmüştük. ama parcalarını bulamıyorduk gercekten.
barut

barut

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-04, 20:53

renault 11 ve 1.4 motorsa GTS dir benim eski aracımda GTS nerden baksan 6 yıldır binerim parça sorunu hiç çekmedim
malki

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-04, 21:20

parça sorunu fransız yapımı olmasından kaynaklıydı zaten
malki

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-08, 12:16

Arkadaşlar bana İzmir de en iyi karbüratör ustasını önerin uzak olsa da gidicem ve en iyi regülatör hangisidir? yapmışken tam yapmak istiyorum. teşekkür ederim..
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-08, 13:44

en iyi regülatör brc-lovato dan 1 idir...en iyi ustayı bilemem ama herkesin memnun kaldığı 1 ustası vardır, benim ustam da gaziemir/sarnıçta...Ercan çalışkan menderese cad. no 117 ... Wink
barut

barut

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-08, 13:53

velininde hakkını yeme deniz Smile
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-08, 14:27

veli başka... Very Happy
barut

barut

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-08, 15:39

bide yakın olsa o dükkandan çıkmam ercanıda veliyide bıktırırım Smile
barut

barut

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-08, 17:37

aynı yerdeler Smile
malki

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-11-08, 19:04

gercekten uzaklar Smile
malki

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2009-12-01, 18:27

arkadaşlar bugün aracın hava filtresine giden boruyu taktırdım. Aslında olay şuymuş orada termos varmış tam termosun kapağının arkasına bi vida takmışlar böylelikle o kapak acılıp kapanmıyor sadece kapalı kalıyor onu öğrendim. o vidayı cıkarıp boruyu taktık.

sonra bilgisayardan ayarlamak için taktık calıştırdım arabayı 3bin devirde falan tut dedi hicbişey yapmadı ayarla ilgili ayarda bi sorun yok dedi cıktım bugün yol yaptım hic bi fark göremedim ama ayarının bozulmamış olması normal mi? bana yaptıkları işi çok çakma yapıyorlar gibi geliyor da..
yasin gökmen

Doğum tarihi : 06/01/75
Aracınızın Modeli : reno 9

MesajKonu: Geri: Bir kaç sorum olacak   Bir kaç sorum olacak Empty2010-07-13, 14:10

malki demiş ki:
Arkadaşlar biraz uzun yazıcam okuyan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Benim arabam 1993 model Renault 9 (sigorta kağıdında Renault 9 gtl yazıyor). Ruhsatta yazan bilgiler 950kg, 1397cc, 83bg.

134 binde motoru yeniledik (çok yağ yakıyordu ilk sahibi bayanmış hararet yaptırmış) ve baskı-balata değişti (sanırım debriyajla ilgili bişey Smile ) şu an motor 139 binde. Çok temiz bakıyoruz bu söylediklerim babamın zamanında yapılanlar o çok temiz baktı şimdi sıra bende. Ayrıca bilgi olsun diye; arabanın radyatörüdür, kalorifer petekleridir, amortisörleridir, bujidir + ıvır-zıvır ne varsa hepsi yenilendi. En son da subap ayarları yapıldı.

Şimdi lpg durumunu belirteyim 110 bin e kadar yanlış hatırlamıyorsam taktırmamakta ısrar ettik ama yakıtla baş edemeyince takmak zorunda kaldık. Küçük bir lpg tüpü var. Kafa olarak ya da regülatör mü deniyor bilmiyorum voltran var. Aracım şehir içinde 200 bin tl yakıyor, şehirlerarası da 170-180 bin tl. Bu değerler normal mi? Çünkü bir arkadaşımda 2001 fiesta var 1,6 yağ yakan bir motor 20tl koyuyor 2 kere manisaya gidip geliyoruz. Bende 1.4 tüplü motor bende 20 liraya 2 kere manisa yapabiliyorum (İzmir'de oturuyorum 2 arabada da her gidiş-gelişte 4 kişiyiz)

Araba bana kaldığından beri bu durumlarla uğraşıyorum amacım hep daha az yakmasını sağlamak. Yukarıda bahsettiğim degerleri arabayı inanılmaz ılımlı kullanarak yakalıyorum. Gaza 1 bilemedin 2 milimetre basıyorum Smile bu şekilde 200 tl yakıyor öyle aman aman bi trafikte kaldıgımda yok.

Voltran servisine gittiğimde elemanların dediği araba gidiyor mu gidiyor o zaman sorun yok. Böyle inanılmaz bir mantıkla yaklaşıyorlar o yüzden gitmiyorum. 4. Sanayi'de FilizlerOto yu önerdiler Sebahattin usta varmış. Evim yakın gittim ilk yaptığımız bilgisayarlı lpg ayarı yapmak oldu biraz kısın dedim 10tl tuttu. Sonuç; değişen birşey yok üstüne Manisa yolunu çıkamıyorum. Bir daha gittim usta miksere baktı bu mikser cok kötü gidemezsin cekmez bu araba dedi mikseri değiştirdi o araya da 30tl sıkıştı. Bir kez daha gaz ayarı yapıldı bu ayar yapılırken de bizim araba 10 lira yakıyor. Böyle böyle her ay 50 lira masraf ediyorum bu ayar mevzusuna ama değişen birşey yok.

Forumda bahsedilen hava filtresi borusu galiba bant takılıyor gibi bi durum var. Bizim arabada bant yok. Çünkü öyle bir boru yok. O boruyu sökmüşler borunun hava filtresine giden kısım tamamen kapalı. Benim düz mantığım oksijenin son derece yanıcı bir madde olduğu Smile bunu neden böyle yapmışlar bilmiyorum. Rölanti tüp takıldığı zamandan beri düzensiz iniyor cıkıyor kafasına göre takılıyor belki 100 kere ayara götürdüm bu yüzden. Birde farları açınca 100 devir düşüyor acaba 1000 devire ayarlatmak mı lazım çünkü 900 ayarlatınca 800 e düşüyor farlarla birlikte. Tabi sabit degil 500 ile 1100 devir arasında gidip geliyor. Bu da biraz fazla geliyor bana sorun var bence.

Aklımdan geçenler şunlar; hava borusunu yeniden taktırmak, Aldesa marka bir tüp kafası taktırmak ve bağlantısını miksere değilde direk karbüratöre yaptırmak (öyle okudum forumda gerci spring diyordu ama) ve böylece her ay yaptıgım 50 lira masrafı ortadan kaldırmak. Tabi önce size sormak Smile

Tüm bunlar ışığında siz olsaydınız ne yapardınız merak ediyorum. Yarın motorun fotolarını koyarım isterseniz. Oh baya da uzun anlattım rahatladım. Okuyan herkese teşekkürler..

Arkadaşım konu çok eski ama yine çok yakıyorum diyen arkadaşlara bir kaç tavsiyemiz olsun.
1-Bunu defalarca yazdık söylendi aracınız lpgde çok yakıyorsa direk lpg sistemine dalıp bir sürü para harcamayın lütfen
Bu durumda ilk önce aracın benzindeki performansına bakmamız gerekli.
2-Ateşleme bobini,bujiler,buji kabloları,sibop ayarı,avans ayarı,karbüratör ayarı ve benzindeki aracın yakışı ve çekişi.
3-Tüm bunları ayarladıktan sonra gelelim lpg sistemine.O bahsettiğiniz karbüratöre gelen hava hortumu ve mikser olayına.Bahsettiğiniz hortum eksoz manifoltundaki sıcak havayı motora vererek motorun daha çabuk ısınmasını sağlamak içindir.Bu sistem dünyada çoğu araçta kullanılan ve adına termo regülatör denilen bi nevi hava termostatıdır.Motorun sıcaklığı 30-35C ye gelene kadar karbüratörün hava girişin kapatarak o bahsettiğiniz hortum tarafını açarak karbüratöre sıcak hava verir.Gerekli dereceye geldiğinden manifolttan gelen tarafı kapatır normal karbüratör hava yolunu açar,tabiki termo regülatör çalışıyorsa.
4-Benzin ile lpg arasındaki ters orantı yüzünden mikser,bantlama ve hava ayarı gibi terimler var lpg sisteminde.Benzinli sistemde çok hava gereklidir.Lpgde ise daha az hava gereklidir.Bunu çözmek için üreticiler mikser denilen bi karıştırıcı yapmışlar ama yine de sisteme tek başına fayda etmiyor.Lpg'ciler ilk başta hava gaz ayarı için bu manifolttan gelen hortumu kapatarak havayı kısıyorlar oda yetmezse karbüratörden gelen kısmın yarısını kapatırlar böylece sistemin gaz rahat çalışacağı gibi hava girişi sağlarlar.Tabi bu tam tersi benzinde performansı düşürür daha çok gazda kullanacağımız için biz pek aldırmayız bu duruma.mikseri iptal ederseniz bu defa karbüratörünüzün etrafıda bantlanır onu size belirteyim.
5-Bundan sonrada çok yakıyorum diyenler Lpg regülatörünüz diyafram kalitesi devreye girer.Tabi birde çok önemli regülatör su bağlantısı.(Çoğu işin kolayına kaçan lpgci kololifer hortumlarına iki te atar biri giriş hortumu öbürüde dönüş hortumu su bağlantısı yapar.regülatör ne kadar geç ısınınırsa o kadar fazka gaz yakar bağlantıyı doğru yerden alırsa sıcak daha çabuk gelecek ve yakıt miktarı azalacaktır.Kışın kaloliferin performansıda düşecektir çünkü kaloliferin sıcak suyundan çalıyoruz.
6-Çok azda bir faktörde regülatörün bağlantı yeri karbüratöre yakınlığı tercih aracın çekişini etkilediği söyleniyor.

http://yasingokmen@windowslive.com

Bir kaç sorum olacak
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
»  bir sorum var