RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Mikser lazım arkadaşlar.

+12
barut
legend
mustaf67
KAANPAKAY
cüneyt-34
osmankara
metin_mimoza
karadeniz
modi
93 spring
samsunlu R-9
haydarguducu
16 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
haydarguducu

haydarguducu

Doğum tarihi : 10/04/73
Aracınızın Modeli : 1992 broadwey gte

Mikser lazım arkadaşlar. Empty
MesajKonu: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2009-12-15, 13:46

Vizem yaklaştığı için şu aralar sanayiye çok gidip gelmeye başladım. Bugün gittim, regülatör artık sapıtmaya rolanti tutmamaya, devir ibresi 7 ile 12 arasında sürekli gezip ibrelik yapmaya başladığından. Regülatörü yenileyim dedim. Çıkma bir lovato buldum, alıyım derken eski jeepimin ustası geldi niye değiştiriyon dedi. Anlattım. Kaputu açtı paktı, hava girişini normal bant yerine flaster ile bantlamıştım. " Bu ne hava girişi kaza mı yaptı bantlamışsın " dedi. Anlattım ayar tutmuyor, çok yakıyor. Güldü geçti. Bantları söktü benzinde ayarı çekti, tüpe geçti, bantsız kesinlikle ayar yapamadı, hava girişini yarım kapadık ayarlandı. "Kesinlikle mikserin uygun değil delikleri fazla büyük veya yapısı uygun değil" dedi. Sanayide dolaştım, plastik mikserler var. Benim aklıma yatmadı. Aracıma uygun mikseri nereden bulurum. Netten sipariş verebileceğim bir adres varmı. Teşekkürler...
samsunlu R-9

samsunlu R-9

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : .

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2009-12-15, 13:56

Ustanızı tebrik ederim ,onu bırakmayın bence ,mikser işi biraz muamma bir iş ,en iyisi ,forumda rölanti sıkıntısı yada mikser sorunu yaşamayan arkadaşlardan mikser markası edinmek gibi görünüyor.
93 spring

93 spring

Aracınızın Modeli : param olunca range rower,para bitti game ower

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2009-12-15, 13:57

marka model söyle mikser göndereyim
haydarguducu

haydarguducu

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2009-12-15, 14:06

Araç 1992 model broadwey gte
mikser için marka model dersen bilemiyorum.
93 spring

93 spring

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2009-12-15, 14:28

haydarguducu demiş ki:
Araç 1992 model broadwey gte
mikser için marka model dersen bilemiyorum.
çift girişlimi istiyosun tek girişlimi,yada en iyisini göndereyim,istersen brodvaylarda randıman vereni,ortasıda delikli,benzinde sıkıntı yapmayanı,komple alüminyum,sade giriş sert plastik,15 tl falandı abi fiyatı
haydarguducu

haydarguducu

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2009-12-15, 14:43

Tek girişli abi
Ücret işini nasıl halledelim selim abi.
Adresi Ö.M. den atıyım istersen
haydarguducu

haydarguducu

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2009-12-15, 14:51

Selim abi yukarıdaki mesajı yazdıktan sonra, ustam aradı, cumaya bir mikser gelecek dedi. Cumayı bekliyelim mikser yine uyumsuz olursa tekrar yardım isteyim abi.
93 spring

93 spring

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2009-12-15, 14:53

tamam abi,randıman vermeyenlerin resmini atarsın bana,bide karbüratörün arkasında bi fiş var bi bakın bakalım,kopuk çıkık laçka olmasın Very Happy
modi

modi

Doğum tarihi : 23/09/83
Aracınızın Modeli : ..........

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2009-12-15, 15:00

haydarguducu demiş ki:

Ücret işini nasıl halledelim selim abi.

tam kontör yollarsın diycektim ki Razz

sorun çözülmüş Mikser lazım arkadaşlar. 575679
haydarguducu

haydarguducu

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2009-12-16, 18:06

Bu gün Öğleye doğru bir arkadaşım var onda da 93 var . Sordum bant olayını. Bende bant mant yok dedi filtre kabını söküp. baktım, Miksere baktım mikser bu
Mikser lazım arkadaşlar. Filtrekab

veya bu .
Mikser lazım arkadaşlar. Broadway_b1_1241258016

Firma konya merkezli, telefon açıp sordum, perakende satışımız yok ama senin melekette var dediler.
Akşam saat 17 gibi o yağmurda parçacıları dolaşıp mikseri buldum. Araca yağmurun fırtınanın altında montelettim.Ama tabi filtre kabındaki gaz borularının girişi olsun mikserin altı olsun yayla durumunda. O anda slikon veya slikon conta yapamadığımıza göre o şekilde yeni bir ayar çekip, Eve geldim. Oldu veya olmadı demek için erken çünki hala bantlı. Ama tamircim arabanın gaz yemesi iyileşti dedi. Artık hava biraz düzelsin, slikonlanalım bizde bantları aldırmaya gideceğiz.
Filtre kabı mikserin altı ve gaz giriş borusunun altı haricinde nerden hava alır. Nereleri kontrol edeyim.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2009-12-16, 21:27

ah şu mikserlerden 1 kurtulsanız, tam süper olacak...
http://www.ladatr.com
93 spring

93 spring

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2009-12-17, 06:34

rolenti ayar deliğinden alır havayı ama problem olmaz,kapama mandallarından çoğu eksikse o zaman kötü,ama eksik tekse yine problem olmaz
haydarguducu

haydarguducu

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2009-12-17, 06:43

Rolanti ayar deiğin benzin rolanti ayarı olsa gerek. Hava filtresinin önünden çıkarttığım flasteri buraya yapıştırırım önemli değil. Flaster demişken benim usta ilk ayar yapacağında benimle kafa buluyor." Bilader geçmiş olsun hayırdır, hava girişi kazamı yaptı. Flaster var". Güleyim mi? ağlayayım mı bilemedim. Kapama mandallarının hepsi tam abi sorun yok.
93 spring

93 spring

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2009-12-17, 06:58

abi,flastere güvenme bende kullandım,ısınınca yumuşayıp görevini kesinlikle yapamaz
metin_mimoza

metin_mimoza

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2009-12-19, 20:32

Mikser lazım arkadaşlar. Dsc01365bMikser lazım arkadaşlar. W800

arkadaşlar bu resimdeki mikser benim yalnız.bu mikserin deliği gaz girişi gördüğünüz gibi ortada değil.ama ben bu mikseri 3 senedir kullanıyorum.bi ara mikseri değişeyim dedim.aşağıda 2. resimdeki mikseri aldım.bu seferde aracım çekmedi bende kızdım eski mikseri taktım.sizce aşağıdaki(Resmin 2) mikser r9 a uygunmudur?(isteyene satabilirim:)üstteki resimdeki benim şu an takılı mikserim.sorun yok ama arabada bant var birde ara sıra rolanti dengesizliği oluyor.ama çok az 800-100 arası.ben mikserden diye aşağıdaki mikseri aladım ama araba bu seferde hızlı gitmeyince yine eski mikserimi (üstteki)taktım.

Mikser lazım arkadaşlar. Dsc01363zMikser lazım arkadaşlar. W800
haydarguducu

haydarguducu

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2009-12-19, 22:27

Arkadaşlar üstteki verdiğim resimdeki mikseri monte ettim. Sıvı conta ile gaz borusunun çevresini ve mikserin altını üstünü güzelce kapattım. Bantsız ayar yapılabiliyor ama arabada çekiş çok kötü. Bu ayarı gazcım yaptı ama dediğim gibi çekiş çok kötü.Girişi tekrar 3/4 oranında kapatarak ayar yaptım. Zehir gibi gidiyor. Aklıma takılan şu;
bantsız ayarladığımda hava girişini elimle yavaş yavaş kapadım. Yarıya gelene kadar rolantide artış yok, Yarıda rolanti çok az artıyor. 3/4 yapınca rolanti az daha artıyor. Bantsız performans alamıyorsak ne kadar bantlayacağımızı neye göre belirlememiz lazım. Mesela bir ara 1 cm çapında bir açıklık bırakmıştım. 10 tl ile 34 km de bitmişti. Bu çok olmuştu herhalde. Aklıma ilk gelen şu;
Elimle yavaş yavaş kapamaya başladığımda rolanti sesi değiştiği anda bandı oraya takmalı mı?
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2009-12-20, 13:35

haydarguducu
abi, bilgisayarlı ayara girdiğin zaman zaten hava çok geliyosa CO oranından anlaşılır...sana sağlam 1 lpg ci lazım bence...bant işini de rolantiye göre değil çekişi en iyi yakladığın yere göre yap o zaman ama şu var, havayı normalden fazla kısarsan çekiş yine 1 miktar artar ama zengin karışımda gidebilirsin... Wink yarım bant ile 1 süre kullan, yakıtı ölç derim...

metinmimoza
r9 a uygun olsaydı sizin arabada da çalışırdı...1 de rolantinin arada sırada gezmesi mikser işi değil gibi çünkü mikser olsa sürekli sorun çıkarması lazım...regülatör ile ilgili olabilir o... Wink
haydarguducu

haydarguducu

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2009-12-21, 08:02

Peki şöyle bir şey sorsam;
Hava giriş borusu ile mikser çapı arasında bir orantı var mı. Bu oran nedir. Atıyorum mikser çapı hava giriş borusu çapından % 60 dar olacak gibi.
haydarguducu

haydarguducu

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2009-12-21, 08:48

Aklıma gelen şu hava girişlerini kapatmak yerine, mikserin deliğini küçültmek
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2009-12-21, 15:49

o da olur...önemli olan tıkamak, istersen hava filtresi hortumunun içine 1 parça sünger sok abi... Wink
93 spring

93 spring

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2009-12-21, 15:50

bulaşık teli 10 numara oluyor o deliğe
metin_mimoza

metin_mimoza

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2009-12-21, 18:15

bulaşık teli derken nasıl bir tel.kalın olanımı metal olanımı
haydarguducu

haydarguducu

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2009-12-23, 17:01

Bu gün bantlarımı aldırdım. Mikseride bu hale getirdim. Aslında orijinal oldu.
Mikser lazım arkadaşlar. Dsc00198kq

Mikserin delikleri yaklaşık 2,5 cm idi. Ortası 1,5 cm olan 2 pul alıp, önce balli ile sonra sıvı conta ile sabitledim. Lpg ayarı yapan arkadaş yoktu, ayarımı kendim yaptım. Sarı saplama vidayı aracı çalışacak kadar açıp, plastik vida ile rolantiyi ayarladım, gaz borusunu da tamircinin çırağı ile ayarladık. oturttum koltuğa elemanı, Verdim eline bir ayna. 3000 devirde dedim tut sabitle. Aynadan devir göstergesini görüyorum. gazı açıyom gösterge hareket etmiyor, Kısmaya başladım. 3000den geri adım attığı anda bıraktım. Girişlerde çıkışlarda hiç bir yerde bant yok. Çekiş güzel. Yakıtı deneyeceğiz artık.
Bu arada aklıma gelen;
Hava girişini bantlamak veya benim yaptığım işlem lpgnin vakumunu arttırabilmek veya olması gereken hale getirmek. Bantladığımızda hava girişinin bantlı kısmı yani thermoregülatörün önünden miksere gelene kadar hava 20-25 cm lik bir yerden geçiyor (thermoregülatör, filtre gibi). Ama burada aynı anda hem hava hem gaz giriyor. Bantlamak ile bu yaptığım işlem aynı yere mi varır
Birde mikserin yapısı (yeni taktığımda öncki de) 2 adet hava giriş deliği var ve bu 2 delik birbirine bağlantılı. Hava 2 deliktende geliyor. Mantıken 2si birbirinden bağımsız olması gerekmez mi. Normalde 1. delikten girip, 2. boğaz açıldığında 2. delikten giren havayıda 2. boğaz kullanması gerekmez mi. Yani bendeki delikler şu anda 1,5 cm ise 2 deliktende hava girişi olduğu için 3 cm olmuş oluyo
osmankara

Doğum tarihi : 01/01/85
Aracınızın Modeli : r 9

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2010-01-18, 17:39

selam kardes ben usaktan osman aynını bende taktırdım yenı ama sılıkon yok altında bırde pul neden koydun bende hıc sorun yok performans super ama yakıtı olcmedım
haydarguducu

haydarguducu

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2010-01-19, 07:41

Slikon mikserin altından ve gaz borusunun girişinden hava almasını engelliyor. Yani sadece hava hortumundan alıyor havayı. Pula gelince, Pul koymadan yaptığım veya yaptığımız ayarda çekiş kötüydü. Pul koyduğumda mikserin hava girişini biraz daraltmış oluyoruz. Bant yerine pul. Hava girişi daralınca emiş güçleniyor. Yakıt ful depo doldurdum. 1,84X31=57,04 tl ile günde 4km sabah gidiş 4 km akşam dönüş olmak üzere 265 km yaptım. 215 kr yapıyor. Çok görünebilir belki ama bence değil. Performansım benzinle hemen hemen aynı, lastikler 14 jant normalden biraz daha ağır ve geniş. Regülatör Atıker ve 3 yıl filan olmuş takılalı. Belki regülatörü değiştirsem biraz daha düşer.
osmankara

Doğum tarihi : 01/01/85
Aracınızın Modeli : r 9

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2010-01-20, 20:05

selam kardes benım relantı sorunu yok yakıdı olcup pulu denemek lazım ılkten gaz yemıyor ama ıkı sanıye sonra araba sankı ucuyor gazı kısık olabılır ama pul mantıklı denemek lazım
cüneyt-34

cüneyt-34

Doğum tarihi : 08/08/58
Aracınızın Modeli : SPRİNG - 1994

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2010-01-21, 00:54

Arkadaşlar boş verin mikseri ben mikseri atalı 1 seneden fazla oluyor.
Bakın son altı aydır da ne band var ne de başka bir tıpa.
Her yer tamamen açık Benzinde olsun gazda olsun çekiş süper,yakıt da aynen öyle.Ne kışın ne de yazın asla benzine almıyorum ve en fazla iki marşta çalışıyor sabahları.
Yani Filtrenin hiç bir yeri kapalı değil benzinli iken nasıl ise şimdi de öyle.
Size tavsiyem iyi bir usta bulun bu işi anlayan ve karbüratöre bir gaz girişi için alt kısıma delik açtırın,mikseri atın.
Bakın göreceksiniz ki çok iyi randıman alacaksınız.
hepinize sevgi ve saygılarımla...
http://www.yurtpartisi.org.tr
haydarguducu

haydarguducu

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2010-01-21, 08:13

Broadway'ler çift boğaz karbüratör kullandıkları için bu dediğin olur, ama bayaa bi uğraştırır. İzmir Çimen lpg diye bir firma yaprak mikser diye birşey bulmuş. Karbüratör deldirmeye alternatif. Yalnız renault 9-11 için şu an yok.
Yukarıda anlattığım gibi benim maksadım. hava girişini filtreden önce değil, tam gaz ile karışacağı yerden kısmak. Yakıtım belki fazla görünebilir, 1200 rakımdayım, her gün 4 git 4 gel ve kış yakıtı çok etkiliyor. Ama arabanın benzinden hiç fark yok ve araba bana güven veriyor. Gazı kıstığımda her arabanın soluna girdiğimde tereddütle girerdim. Şİmdi ne yokuşlarda ne araçlar solluyorum bir bilseniz şaşarsınız.
haydarguducu

haydarguducu

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2011-02-22, 17:33

Yeni konu açmadan buradan devam edeyim dedim. Geçenlerde sipariş verdiğim çift girişli mikserim ve çift girişli vana geldi. Sanayiide taktırmak istedim, kimse olumlu bakmadı. Cumartesi kendim takacağım artık.
Mikser lazım arkadaşlar. Dsc00629s

]
Bu mikserin gazı da ayrı yerden havasıda. Yalnız mikseri taktığımızda karbüratörün üzerinde 1. boğaza giden sarı boru, tamamen karbüratörün üzerine oturmasını engelliyor.
Mikser lazım arkadaşlar. Fotoraf0076
buradaki sarı boru. Kafamdaki sistemi yapmam için 2 boğaz arasındaki mikserin altına gelecek yeri birşeylerle kapatmam lazım gibime geliyor. Tabi ilk önce hiç bişey yapmadan mikseri monte edip bağlayıp, ayarlayıp test edeceğim. Selim abimin dediği gibi mühendisler ölçmüş, biçmiş, yapmış. İstediğim çekişi yakalayamazsam, sonrasında düşünürüm. Çünki bu mikserler yakıtı çok fazla düşürmesede performansı etkiliyormuş. Bakalım deneyip göreceğiz...
KAANPAKAY

KAANPAKAY

Doğum tarihi : 21/10/79
Aracınızın Modeli : 1992 renault 9 broadway

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2011-02-22, 18:47

tek hortumlu mikserden farkını anlamadım .tek boruludada gaz dağılıyor iki kelebeğe.ha mikerinde dağılmış ha boru ile.
mustaf67

mustaf67

Doğum tarihi : 01/01/76
Aracınızın Modeli : 1988 R11 GTS

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2011-02-22, 20:04

Haydar abi bir ara ben de istedim bu mikserden taktırmayı 70 TL istediler, fiyat abartı geldiği için bıraktım. Netten aldın ise link verebilir misin?
legend

legend

Doğum tarihi : 28/09/88
Aracınızın Modeli : broadway rn 1998

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2011-02-22, 20:31

bu mikserlerin hepsi yalan arkadaşlar ben mikseri tornada yaptırdım el imali yani yakıt tüketimi süper tek marş stop olayı jikle felan yalan dolan oldu:)
legend

legend

Doğum tarihi : 28/09/88
Aracınızın Modeli : broadway rn 1998

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2011-02-22, 20:33

ha bu arada unuttum çıkan mikseride attım keşke atmasaydım ...
haydarguducu

haydarguducu

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2011-02-22, 21:12

mustaf67 demiş ki:
Haydar abi bir ara ben de istedim bu mikserden taktırmayı 70 TL istediler, fiyat abartı geldiği için bıraktım. Netten aldın ise link verebilir misin?

Mikser 10 tl
vana 5 tl
borular ve kelepçe 10 tl. (bu çok fazla oldu.)

Pamaks otomotiv. Beyşehir de bir firma.
http://www.pamaksotomotiv.com.tr/index.php?page=urunler&yuid=159
mustaf67

mustaf67

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2011-02-22, 21:28

Abi çok sağol yarın sabah arayıp isteyeceğim, insanı günaha zorluyor bizim esnaflar.
mustaf67

mustaf67

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2011-02-23, 09:25

Haydar abi firmayı aradım bi cep numarası verdiler, eleman cuma günü kapımın önünden geçecekmiş, tekrar teşekkür ederim cheers
haydarguducu

haydarguducu

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2011-02-23, 09:55

Bana da cep numarası vermişlerdi. Bu arkadaş türkiyeyi dolaşıp dağıtım yapıyormuş herhalde.
barut

barut

Doğum tarihi : 22/01/77
Aracınızın Modeli : 1997 Golf Sport

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2011-02-23, 10:16

müşterinin ayağına gitmesi süper Mikser lazım arkadaşlar. 261607
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/t10029-yte-yeni-barut-
haydarguducu

haydarguducu

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2011-02-27, 20:13

Mikseri cumartesi monte ettim. Fotoğraf çekemedim ama zaten çok da önemli olduğunu sanmıyorum. Tek vana yerine tek girişli çift çıkışlı vana. Mikserde tek yerine çift giriş. Öncelikle yukarıdaki karbüratöre mikser takıldığını düşünün. Mikser ile karb. arasonda 1 cm gibi bir boşluk kalıyor. Yani önceki mikser ile aynı hesap olacak. üstte 2 delik altta 1 cm boşluk. Arada hava ve gaz istediği gibi hareket ediyor. Bunun için bu aradaki 1 cm lik boşluğa uygun bir silgi kestim, üzerine mikseri monteledim. Maksadım her boğaz kendisi için çalışsın. Mikserin altını, filtreye giren boruları güzelce slikon ile kapattım. yaklaşık 3-4 saat sonra bir ayar yaptım. yola çıktım. Ama arabada bir isteksizlik var. Birkaç çeşit ayar denedim olmadı. Tek girişli mikserdeki çekişi bir türlü yakalayamadım. Bugün yani pazar günü, biraz daha uğraştım olmadı. Ha mantık doğru mikserin ortasındaki boşluğu silgi ile kapatınca boğazlar birbirinden habersiz. Azda olsa mikserin içinden haberleşiyorlar ama az. Mesela 1. boğazı kapatınca araç çalışmıyor. 2. boğazı kapatınca devir azda olsa yükseliyor. Her ne kadar çekişi pek beğenmesemde, tamam artık yakıta bakalım deyip bir de benzinde denemeye karar verdim. O da ne araba benzinde yüksüz 2000 devirden yukarı çıkmıyor. Canım sıkıldı. Arayı kapamanın yanlış olduğunu veya benzin ayarının kötü olduğunu düşünmeye başladım. Özene bezene slikonladığım mikserin civatalarını söktüm. aldım benzine çalıştırdım, Araba kükrüyor. Benzinle bir tur attım, sıkıntı yok. Aradaki boşluğu kapatan silgiyi söküp, mikseri tekrar monteledim. Araba bu defa hakkını verdi.
Yalnız aklımda şöye birşey kaldı.

- Ustam, karbüratörün boğaz kelebeğinden hava alıyor demişti. Ne yaparsan yap bunu halletmezsek, havayı az da olsa kısmadan iyi yakıt ve çekiş yakalayamazsın demişti.

- İnternette şöyle bir yazı okumuştum, BRC haricindeki hemen hemen tüm regülatörlerin diyafamları BRC'nin diyaframına oranla daha küçüktür. Dolayısıyla araçta regülatöre göre mikser kullanılmalı, Örnek bir araçta BRC için 3 cm lik mikser genişliği varsa diğerleri için % 20 oranında daha küçük olmalı yani 2,6 cm olmalıdır.
Bunları düşünerek önceki mikserimde olduğu gibi 2,2 cm olan boğaz çaplarını 1,8 cm lik pul kullanarak daralttım. Bu şekilde kabaca bir ayar çekip yola çıktım. Araba benzinle eşitlendi sayılır. Özellikle yokuşlarda bayılma azaldı. Daha geç devirden düşer oldu.
Artık yakıta bakacağız. Çekiş iyi olduğu için yakıt düşmesi lazım. Aynı kalır veya azcık artarsa bile bu şekilde devam edeceğim.

Mühendisler çizmiş denemiş yapmış, çift girişli mikserde iki delik arasında geçiş olmaması lazım, mantıken yani. Ama tek girişlide olduğu gibi bu mikserde de 2 boğaz arasında azda olsa geçiş var.
Benim anladığım Her iki delik arasında boşluk var ki. Araç güç istediğinde boğazlar arası gaz veya hava artık neyse geçişi sağlansın ve araca istediği havayı ve gazı versin.

Mikserin yapısındanmıdır nedendir anlamadım. Eskiden 1500 devirden aşağı inmeyen benzin rolantisi 1000 devirlere geri geldi.
ahmetcan466

ahmetcan466

Doğum tarihi : 03/11/80
Aracınızın Modeli : 93 RAINBOW I.R.D. idi :(

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2011-02-27, 20:37

Abi Senin miksere giden gaz ayarını aşağıdaki resimde bulunan gibi vanayla yapman lazım
Mikser lazım arkadaşlar. Z
mustaf67

mustaf67

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2011-02-27, 21:05

benim mikser de geldi ama fırsat bulup takamadım.
barut

barut

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2011-02-28, 07:25

Haydar abi gerçekten imreniyom sana LPG konusunda bence uzmanlaşıyorsun Mikser lazım arkadaşlar. 261607 ahmetin verdiği resimdeki gibi ayar vanasını çift borulu lpg kiti takılan flashlarda görmüştüm monte edersen işe yarıyacağına eminim.
KAANPAKAY

KAANPAKAY

Doğum tarihi : 21/10/79
Aracınızın Modeli : 1992 renault 9 broadway

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2011-02-28, 10:34

SONUÇ NE HAYDAR TAVSİYE EDERR MİSİN?
haydarguducu

haydarguducu

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2011-02-28, 22:13

Ahmet bu mikserde bahsettiğin vanayıda kullansak diğerini de kullansak farketmiyor. mikserin iki deliği birbirinden bağımsız çalışmıyor.iki delik arasında gaz ve hava geçişi var. Onun için vanalardan geçen gaz farklı ayarlı olsa bile arabanın isteğine göre gazı çekiyor. Benim bu mikseri takmamdaki esas sebep Çift girişli ise sanki iki tane birbirinden bağımsız mikser hesabı idi. Arabanın çekişindeki fark ise hava girişi artıyor, doğal olarak gazıda açıyorsunuz. Çekiş artıyor. Buna paralel olarak yakıt ta artıyor gibi. Genellikle uzun yol yapıyorsanız mikseri değiştirin. Yoksa gerek yok gibi. Mikserin delikleriniin çapı 2,2 cm. Toplamda 4,4 cm lik bir hava girişi var. Bizim filtreye tam oturacak ve tam ortasına monte edilecek tek gözlü bir mikser ile dahi araç çalışabilir. Belki bu mikserin yapısından kaynaklanıyor (aradaki delikten boğazların arasında gaz ve hava geçişine izin vermesi) bilmiyorum ama yakıtı da bir değerlendirmek lazım. Ondan sonra tekrar yazarım. Ama deponun göstergesinden gördüğüm kadarıyla yakıt arttı gibi.
haydarguducu

haydarguducu

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2011-03-01, 17:41

Ahmetin gazına gelip mikseri tekrar monte ettim ve bu vanadan taktım.
Mikser lazım arkadaşlar. Images?q=tbn:ANd9GcQ6N-8fwDYEFKfB003jTpnKZdAM5-aLmQEgDujUoaOrAwIZzhAxWQ&t=1

Mikseri monte ettikten sonra hiç bir yerini slikonlamadan çalıştırdım. kaba bir ayar yaptım, çıktım. Çekiş hakkaten güzel. Ne mikserin üzerinde pul var, nede hava girişlerinde. Ama ayarı nasıl yapacağım onu tam bilmiyorum. Fikri olan beri gelsin. Slikon ile mikseri ve boruların etrafını güzelce kapattım. Yarın kuruyunca ayar yapacağım.
1. boğazı nye göre, 2. boğazı neye göre ayarlayacağım. Ahmet nerdesin gel çıkar taşı kuyudan...
geek
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2011-03-01, 19:30

Bildiğim kadarıyla 1. boğazı 3000 devire kadar ,2. boğazı 3000 devirden sonra ayarlayacaksın , yani 2. boğazı açmalı ki ayar olsun.

Bende bugün dikkat ettimde motor suyu ortalama 30-40 dereceden azken lpg ye geçersem hafif tekleme yapıyor ,motor ısınsa dahi Exclamation (sıralı sistemde)
ahmetcan466

ahmetcan466

Doğum tarihi : 03/11/80
Aracınızın Modeli : 93 RAINBOW I.R.D. idi :(

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2011-03-01, 20:29

Haydar Abicim 2. Kelebeğe Giden vanayı kompile kapat sonra arabaya gaz ver 3000 devire kadar sonra 1. kelebeğe giden vanayı kısmaya başla ne zaman devir düşmeye başladı 1 tur geriye aç sonra 2. kelebeğe giden ve ayar yaparken tamamen kapalı olan vanayı da 1 tur aç ayar tamamdır...
barut

barut

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2011-03-01, 21:00

samsunlu R-9 demiş ki:
Bende bugün dikkat ettimde motor suyu ortalama 30-40 dereceden azken lpg ye geçersem hafif tekleme yapıyor ,motor ısınsa dahi Exclamation (sıralı sistemde)

kendisi otomatik olarak geçmiyormu lpg'ye ? ( bendeki 35 dereceye ayarlı sanırım o ısıya gelmeden geçmiyor )
samsunlu R-9

samsunlu R-9

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2011-03-01, 21:30

Geçiyoda erken oluyo ,sanırım yazlık bi ayar yapılmış ,bende yaz geliyo diye kurcalamıyorum .
haydarguducu

haydarguducu

MesajKonu: Geri: Mikser lazım arkadaşlar.   Mikser lazım arkadaşlar. Empty2011-03-02, 09:59

Tamam ahmet deneyeceğim.

Mikser lazım arkadaşlar.
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki
 Similar topics
-
» Ara mikser ( yaprak mikser ) alternatif
» mikser
» mikser sorunu