RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  SSSSSS  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Paylaş | 

Sızıntı

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
sahinmustafa

Doğum tarihi : 01/07/77
Aracınızın Modeli : 1988 - Renault 11 GTS

MesajKonu: Sızıntı   2010-01-09, 23:41

Bu gece gaz aldım eve geldim arabadan indim fssssssss diye bi ses, gaz dolum sibopunun orsının arka bağlantı kısmından kaçırıyor. elimle borunun birleşim yerini sıktığım zaman kesiliyor.
Sizce dolum ağzı mı bozulmuştur yoksa somun mu gevşemiştir ? Depodan 2 tane vanayı sıktım, ya depoda gaz kalmadı yada vana kapandığı için fsss sesi kesildi.
Sanayiye kadar nasıl götüreceğim onu düşünüyorum, elimle sıktırınca fssss kesildiğine göre şu tesisatçıların kullandığı beyaz bant gibi şeyle geçici olarak sızıntıyı kapayıp sanayiye öyle gitmeyi düşünüyorum.
Kullanıcı profilini gör
ahmetozturk

Doğum tarihi : 19/09/89
Aracınızın Modeli : 1991 broadway

MesajKonu: Geri: Sızıntı   2010-01-10, 00:37

evet abi teflon bantla tıka bi de deterjanlı suyla kontrolünü yap deponun üstünde göstergenin olduğu kısımda vanaları sık benzine al öyle götür noolur noolmaz
Kullanıcı profilini gör
sahinmustafa

MesajKonu: Geri: Sızıntı   2010-01-10, 00:58

şansa bak ki pazar bugun, abartmıyorum ne kadar aksilik varsa hep pazar gününe denk geliyor, radyatör delinir pazara denk gelir, gaz teli kopar pazar günü, şarj dinamosu arızalanır pazar günü.. offf.
Sağol dostum, bi çaresine bakayım.
Kullanıcı profilini gör
samsunlu R-9

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : .

MesajKonu: Geri: Sızıntı   2010-01-10, 09:25

Geçen gün BP istasyonuna girdim ,20 tl gaz aldık ,pompadaki görevli ''abi ücretsiz ölçüm yapıyoruz ,ayar ise 5 tl, gerekiyorsa baktır'' dedi , ''sağolasın öğrendiğimiz iyi oldu ,şimdilik gerek yok'' dedim ve ayrıldım. Yakınlarda BP istasyonu varsa bir sorun ,pazar günü düpçü kapalı olur sanayide.
Kullanıcı profilini gör
karadeniz
Çakma Admin

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: Sızıntı   2010-01-10, 09:28

deponun üzerinde 2 tane vana var abi, 1 i motora giden 1i de dolum ağzından gelen hortumun üzerinde...okla gösterir zaten anlarsın, dolum ağzına bağlı olanı kapa gaz geri gitmez artık... Wink ama onu kapalı unutup da benzinliğe dalma sakın... Very Happy
Kullanıcı profilini gör http://www.ladatr.com
samsunlu R-9

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : .

MesajKonu: Geri: Sızıntı   2010-01-10, 09:30

karadeniz demiş ki:
deponun üzerinde 2 tane vana var abi, 1 i motora giden 1i de dolum ağzından gelen hortumun üzerinde...okla gösterir zaten anlarsın, dolum ağzına bağlı olanı kapa gaz geri gitmez artık... Wink ama onu kapalı unutup da benzinliğe dalma sakın... Very Happy

Kullanıcı profilini gör
sahinmustafa

MesajKonu: Geri: Sızıntı   2010-01-10, 13:34

yok canım o kadar da cahal deiliz Smile) vanaları bilyorum Smile kapalı tutup gaz almaya gidilirmi zaten dolum yapmaz Smile
Dolum ağzının piyasası kaç liradır ? belki usta değişelim der de kazık yemeyelim.
Kullanıcı profilini gör
mustafaxx

Doğum tarihi : 06/03/70
Aracınızın Modeli : 94 spring

MesajKonu: Geri: Sızıntı   2010-01-10, 13:52

sahinmustafa demiş ki:
yok canım o kadar da cahal deiliz Smile) vanaları bilyorum Smile kapalı tutup gaz almaya gidilirmi zaten dolum yapmaz Smile
Dolum ağzının piyasası kaç liradır ? belki usta değişelim der de kazık yemeyelim.

dolum ağzının ucunda bilya var o bilya tozlandıysa bilyanın oturduğu lastikle arasında boşluk olur ordan kaçırır bilyayı bir kalem yardımıyla itekle boşa çıkar kendisi sabunlu süngerle silmeye çalış ve kurula tabiki bilyanın oturduğu yeridolum kapağının vidalanan yerine bak eğer çok uzunsa sıkınca bilyayı itekler ordanda yapar ve bilyanın araya toz almasını sağlar ayriyaeten dolum ağzından tanka kadar olan gazı salar tankdakini salmaz oda 200 gr gazdır ben o şekil çok bindim ama gerekli tedbirini alsan çok iyi olur bu gaz işi başka bir şeye benzemez zaten şuan vanaları açsanda dolum ağzından gaz kaçmaz bir dene kaçarsa hemen kapat
Kullanıcı profilini gör
sahinmustafa

MesajKonu: Geri: Sızıntı   2010-01-10, 14:01

Mustafa hocam sağolun, bilye kısmını dediğin gibi yapacağım, afedersin tükürükle bilyeli kısma test yapmıştım dün gece çok az hava çıkışı vardı, dediğin gibi toz küçk taş vb. bişeyde bilyenin arasına sıkışmış olabilir. Bir de pompacıların harala gürele pompayı basmasından oluyor bence dün gece ne olduysa oldu.

Sızıntı dolum ağzının bilyesinden değil malesef keşke öyle olsa, dolm ağzının arka kısmında lpg borusuyla dolum ağzının birleştiği somun kısmından kaçırıyor. Elimle kontrol ettim somun gevşek değil, acaba somunun içinde conta gibi birşey mi var da conta deforme olmuş ?
Kullanıcı profilini gör
mustafaxx

MesajKonu: Geri: Sızıntı   2010-01-10, 14:10

sahinmustafa demiş ki:
Mustafa hocam sağolun, bilye kısmını dediğin gibi yapacağım, afedersin tükürükle bilyeli kısma test yapmıştım dün gece çok az hava çıkışı vardı, dediğin gibi toz küçk taş vb. bişeyde bilyenin arasına sıkışmış olabilir. Bir de pompacıların harala gürele pompayı basmasından oluyor bence dün gece ne olduysa oldu.

Sızıntı dolum ağzının bilyesinden değil malesef keşke öyle olsa, dolm ağzının arka kısmında lpg borusuyla dolum ağzının birleştiği somun kısmından kaçırıyor. Elimle kontrol ettim somun gevşek değil, acaba somunun içinde conta gibi birşey mi var da conta deforme olmuş ?

tamam öylese orradaki somunu sök somunun önündeki sikıştırdığı kafanın arkasına( yani somunla kafanın arasına) ve somunun vidalandığı dişlere çeşmecilerin kullandığı teflondan dola ve sık kesin sonuç alacağına inanıyorum
Kullanıcı profilini gör
sahinmustafa

MesajKonu: Geri: Sızıntı   2010-01-10, 14:11

Birşeyi anlamadım, tanka gaz girişi tek yönlü mü ? yani tanka bağlı dolum ağzı tamamen açıkta kalsa gene tanktan gaz çıkışı kesilir mi ? Tıpkı parfüm şişeleri gibi ?
Kullanıcı profilini gör
karadeniz
Çakma Admin

MesajKonu: Geri: Sızıntı   2010-01-10, 14:16

sahinmustafa demiş ki:
Birşeyi anlamadım, tanka gaz girişi tek yönlü mü ? yani tanka bağlı dolum ağzı tamamen açıkta kalsa gene tanktan gaz çıkışı kesilir mi ? Tıpkı parfüm şişeleri gibi ?

kesilir, oradan sızan gaz sadece tank ile ağız arasında kalan borunun içindeki gazdır abi.. Wink

lpg sistemi sakat iş, o yüzden 1 sürü güvenlik önlemi var... Wink sağlamdayız yani... Very Happy
mustafaxx

MesajKonu: Geri: Sızıntı   2010-01-10, 14:18

sahinmustafa demiş ki:

aynen öyle eğer tank girişindede sorun yoksa varsa zaten vanaları açarken kaçırmaya başlar... çakmağa gazı basarsın geri salmazya onun gibi düşün
Kullanıcı profilini gör
sahinmustafa

MesajKonu: Geri: Sızıntı   2010-01-10, 14:24

Anladımm , sağolun. Ben tanktan sürekli gaz çıkıyor diye panik yapmıştım. Ozaman ben bir kendim uğraşacağım tabi ki açık alanda apartmanın park yerinde Smile Baktım sonuç alamadım ozaman ustanın yolunu tutarım.
Kullanıcı profilini gör
sahinmustafa

MesajKonu: Geri: Sızıntı   2010-01-11, 14:35

Bugün dolum ağzının arkasındaki somunu açmaya çalıştım, namussuz o kadar sıkışıkki, somunu açayım derken dolum ağzı da beraberinde dönüyor. Tampona monte olduğu için dar alanda çalışmakda zor. Bende birkaç günlüğüne geçici olarak üstten teflon sardım sıkıca, üstüne de tesisat bantı sardım. Bir lpg ciye gidip gerekeni yaptırmak icab etti, tek başıma yapamadım Sad
Kullanıcı profilini gör
Evliya Çelebi

Doğum tarihi : 15/09/84
Aracınızın Modeli : 1990 Model Mitsubishi Lancer 1.5 Special Edition :)

MesajKonu: Geri: Sızıntı   2010-01-11, 14:45

Orası sürekli suya maruz kaldığı için sökmesi çok zor,
bende geri geri gelirken çarpmıştım dolum ağzını, sonra gaz alırken şiddetle kaçırınca fark ettim, 5-7.5 TL ye FEMA marka aldım, tamircim BRC de olsa çok farketmez demişti
Geçmiş olsun.
Kullanıcı profilini gör http://renault9-11kulubu.forumotion.com/t5950p50-1990-model-mits
sahinmustafa

MesajKonu: Geri: Sızıntı   2010-01-11, 14:48

sağolasın, dolum ağzı pahalı değilmiş de işçiliğe en az 25 lira alırlar, altı üstü bir somun sıkmak halbuki.
Kullanıcı profilini gör
karadeniz
Çakma Admin

MesajKonu: Geri: Sızıntı   2010-01-11, 14:55

o dolum ağzının yerini ben montaj sırasında resmen çizdim adama... Rolling Eyes metreyle ölçüp de taktı... Smile
Evliya Çelebi

MesajKonu: Geri: Sızıntı   2010-01-11, 14:56

sahinmustafa demiş ki:
sağolasın, dolum ağzı pahalı değilmiş de işçiliğe en az 25 lira alırlar, altı üstü bir somun sıkmak halbuki.

Eskisini söküp bakır boruyu kesecek, sonra somunu bakır boruya geçirip araya bir parça koyuyordu adını unuttum, onunla beraber sıkacak, sonra gevşetip bakacak düzgün oturmuşmu diye, düzgünse tekrar sıkacak hepsi bu en fazla 10 Tl ver abi
Kullanıcı profilini gör http://renault9-11kulubu.forumotion.com/t5950p50-1990-model-mits
livan08

Doğum tarihi : 01/01/81
Aracınızın Modeli : 2004 DAIHATSU TERİOS SX

MesajKonu: Geri: Sızıntı   2010-01-11, 16:42

yeni başlık açmayayım diye burada paylaşayım:benzin kesicisi benzin kaçırıyordum.lpgciye götürdüm.adam bir baktı hıı dedi olum şu kesiciyi değiştir dedi.eleman çıkardı kesiciyi aldım alttan yuarı doğru olan vidayı söktün ve ordaki contanın deforme olduğunu gördüm.ustaya dedim burdan kaçırıyor olmasın ,sadece contayı değiştirsek olmaz mı dedim.yok yine kaçırır komple değişecek dedi.sen sadece contayı değiş yin kaçırırsa gelir değiştiririrz dedim.contayı değiştilerbirde ataara sooktum 5 tl verdim çıktım.herhalde 25-30 liradan kurtardım son anda.2 gündür kullaıyorum gram kaçak yok.
Kullanıcı profilini gör
karadeniz
Çakma Admin

MesajKonu: Geri: Sızıntı   2010-01-11, 17:06

sahinmustafa

MesajKonu: Geri: Sızıntı   2010-01-12, 20:08

bi elemana 10 lira verdim, borunun somununu söktü teflon sardı tekrar iyice sıktı.
Ulen dedim ben niye açamadım o somunu ? Smile Bilmem abi ben açtım dedi.

Bu arada tankın üzerindeki vidaların kenarından çok çok az kaçırma var, vidayı uygun bi pozisyonda tutunca kaçırmıyor. ustaya sordum, o zor iş içini açmak vs. lazım içindeki siboplarda sorun oluyor genelde dedi. Şimdilik böyle idare ediyorum zaten tankın son kullanım tarihi bitiyor bu sene.
Kullanıcı profilini gör
karadeniz
Çakma Admin

MesajKonu: Geri: Sızıntı   2010-01-12, 20:22

aman ha abi, bak o iş sakat gaz arabanın içinde birikirse çok kötü olur allah korusun... Exclamation bence sen en kısa zamanda o depoyu değiştir...
sahinmustafa

MesajKonu: Geri: Sızıntı   2010-01-12, 22:56

dostum vida çok açılınca çok hafif bir koku geliyor, köpükle test ettim vida uygun pozisyona getirilince gaz çıkmıyor. Zaten tüpün zamanı dolmak üzere muayane gelmeden değiştirirm, bugün sordum 100 lira dedi, anahtar da değişecek dedi, sendeki anahtar yeni tüplere uymaz dedi yorumsuz kaldım. Atiker markaydı.
Kullanıcı profilini gör
Evliya Çelebi

MesajKonu: Geri: Sızıntı   2010-01-13, 06:53

karadeniz demiş ki:
aman ha abi, bak o iş sakat gaz arabanın içinde birikirse çok kötü olur allah korusun... Exclamation bence sen en kısa zamanda o depoyu değiştir...

Bence de
bu sene üretimli bulabilirseniz ha muayenye yakın ha önce değişmiş farketmez, geçen sene bile olsa zaten aldığınız riske değmez.

Benim eski R12 nin bi haftasonu gazı full ledim, pazar gece otobüsle şehirdışına gittim geldim, sonra arabaya bindim oda ne, göstergede tek ışık yanıyor, herhalde şamandıra bozuldu derken arkadan bir fısıltı, gaz deposunun şamandırasından kaçırmış ve aracın içi gaz ile dolmuş, koku var hafiften ama o kadar az bi şekilde kaçırıyorki ama yinede bu depoyu hemen hemen bitirmeye yetmiş, benzin deposu olmayan aracın gaz depo şamandırasının değişmesi gerektiğine kanaat ettik, LPG istasyonunun oraya çekip içindeki gazı bitirmeye çalışmış ve işe gitmiştim...
Tam bir macera yumağıydı o araba Very Happy
Sponsored content

MesajKonu: Geri: Sızıntı   Bugün 14:39

Sızıntı
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası