RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

iç hararet

+3
93 spring
toprak
flashtxe
7 posters
YazarMesaj
flashtxe

flashtxe

Doğum tarihi : 22/03/80
Aracınızın Modeli : peugeot 206

iç hararet Empty
MesajKonu: iç hararet   iç hararet Empty2010-01-18, 18:30

arkadaşlar lpg deki kullanımlarda yanma odasında oluşan yüksek ısı sebebiyle özellikle eksoz sübapları sıkıntı yaşar. hararet göstergesi normal seviyeyi gösterse dahi iç hararette sübaplar ve sübap yatakları soğutma suyunun etkisinden yararlanamayıp soğuyamadan aşırı ısı altında çalışırlar. bu durum tam kapanmama sebebiyle kompresyon kaçağına, sübap sıkışmasına,daha çabuk ayar gerektirmesine, daha çabuk subap aşınmasına yol açar. bu durumun etkisinin azaltılması için bir tedbir bilen arkadaş varmı?
(bazı otomobil üreticilerinin civalı subap kullandığını duydum şöyleki ; subapların başından sapına kadar içinde civa vardır, sübap her kapanışında civa subapın üst bölgesine doğru haraket ederek daha az sıcak olan bölgeden subapa ısı transferi yapar.)
toprak

toprak

iç hararet Empty
MesajKonu: Geri: iç hararet   iç hararet Empty2010-01-18, 19:36

motoru durdurmadan önce birkaç dakika rölantide bekletirsin.
flashtxe

flashtxe

iç hararet Empty
MesajKonu: Geri: iç hararet   iç hararet Empty2010-01-19, 09:00

asıl önemli olan zaten çalışma esnasında maruz kaldığı yüksek ısı ama
93 spring

93 spring

Aracınızın Modeli : param olunca range rower,para bitti game ower

iç hararet Empty
MesajKonu: Geri: iç hararet   iç hararet Empty2010-01-19, 09:11

abi,sadece egzost sibobu ısınır,fakat yanma ısısı 2500derecedir,istersen sibop ayarı yaptırırken egzost sibobunu olması gerekenden az fazla açtırırsın olur biter,aynı sorunu turbolar yaşadığı için emme ile egzost sibobu arasında aralık farkı çoktur
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

iç hararet Empty
MesajKonu: Geri: iç hararet   iç hararet Empty2010-01-19, 17:46

yok selim abi, olmuyor o iş...yine sıkıyor...buradaki sorunun temelini flashtxe anlatmış zaten (isminizi bilmiyorum) o yüzden aslen o işe çözüm bulmak lazım...

eğer araba oto. sübap ayarlı ise, yani silindir başına 4 sübap düşüyorsa pek sorun yok sübap konusunda...yok araç normal sübap ayarlı ise sıkıntı o noktada başlıyor..

ben buna çok kafa yordum, aklıma gelen çözümlerin ise şöyle bana göre en uygulanabilir olanları şunlar;

-egzos sübabının kılavuzunu özel 1 yöntem ile sürekli soğuk tutmak,
-genleşme katsayısı çok küçük malzemelerden yararlanmak
-yanma ısısını azaltıcı lpg katkıları kullanmak
-sübap yüzeyini ısıyı yansıtıcı, uzay mekiklerinin gövdelerindekine benzer zirkonyum/seramik karşımışlar ile desteklemek
-sübap içerisine su kanalları açarak motor suyunun sübap içinden geçmesini sağlamak

1 de en temiz yöntem, hiç lpg ye bulaşmamak... Very Happy

bununla ilgili özel 1 yöntem hiç duymadım ben ama yapılacağını biliyor/bekliyordum...çünkü kesinlikle ihtiyaç...hele şu direk püskürtme sistemler biraz daha yaygınlaşırsa araçlar artık fabrika çıkışlı lpg olacaklar, o zaman herşey çok daha güzel olacak... Smile
http://www.ladatr.com
flashtxe

flashtxe

iç hararet Empty
MesajKonu: Geri: iç hararet   iç hararet Empty2010-01-19, 19:16

ismiz "özgür" Deniz bugüne kadar hiç adımı kullanmadım sanırım kusura bakamsın arkadaşlar. Aşırı subap ısınmasına yaklaşımın gerçekten tam aklımdan geçen tarzda. Çözüm yöntemlerinden en uygulanabiliri bence, son seçenek olan soğutma suyunun subapda küçük kanalcıklar vasıtasıyla gezmesi. ben lpg ye henüz bulaşmadım zaten pek de düşünmüyorum sıralı sistem brc en az 1600-1700 tl ye mal oluyor. tüpün kendi içindeki işletme giderleri, muayene sızdırmazlık raporu, benzin pompasının arıza yapma olasılığının çok yüksek oluşu gibi etkenlerde amorti ediş süresini iyice uzatıyor. arabam 10 aylık 13600km de yani yılda ortalama 15bin km yapacağım gibi benzin tüketimide gayet makul olduğundan lpg ye hayır diyorum kendi adıma Smile yalnız bir cümlene takıldım direk enjeksiyon arttıkça arabalar direk fabrika çıkış lpg li olacak demişsin? direk püskürtmeye lpg uygulanamıyor yanılıyormuyum?
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

iç hararet Empty
MesajKonu: Geri: iç hararet   iç hararet Empty2010-01-19, 20:20

doğrudur abi, benzin enjektörleri direk silindir içine baktığı için motor çalışırken enjektörlerin tıkanmamasının tek yolu sürekli yüksek basınçta yakıt püskürtülmesi, o yüzden bu tip araçlara sonradan lpg montajı yapılamıyor...aslında yapılan örnekleri var ama benim aklım kesmedi, çıkış noktaları mantıklı değil çünkü, sadece ayak gazdan çekildiğinde cut-off anında benzin enjektörlerini çalıştırtarak tıkanmaları önlemeye çalışmışlar ama bana sorarsan traş...crusie kontrolde uzun yolda sabit 90 ile 150 km git, mahvolur bence o benzin enjektörleri... Smile

bunun önlenmesi için de işte aracın fabrika çıkışlı olarak lpgli olması lazım, onun da esprisi yine benzin enjektörlerinin ona uygun yapıda olması...

bence firmalar direct injection teknolojisinden vazgeçmezler, zaten geçmemeleri de gerekir çünkü çok verimli ve etkili 1 sistem....lpg seçeneğini de gözardı edemeyeceklerine göre, buna çözüm bulmak zorunda kalıcaklar çünkü bu şartlar altında atmosferik direct injection benzinli 1 aracın hiç 1 esprisi kalmaz...

misal TSI, ya da T-jet diyelim...ikisi de süperötesi teknoloji ürünü motorlar, T-jet 1750 devir dakikada 1400 cc den 200 nm tork veren fiatın benzinli motoru...ama gel gör ki lpg ile kullanamıyorsun... Smile bunu da çözecekler...işte o zaman tek lpg derdimiz depoyu doldurmak olacak... Smile
93 spring

93 spring

iç hararet Empty
MesajKonu: Geri: iç hararet   iç hararet Empty2010-01-20, 07:02

lastiğe basılan nitrojeni,gaza karıştırırsalar olur Very Happy
kozluca21

kozluca21

Doğum tarihi : 25/01/84
Aracınızın Modeli : 1992 broadway gte

iç hararet Empty
MesajKonu: Geri: iç hararet   iç hararet Empty2010-01-20, 12:32

bence motor suyu subaplardan dolaşırsa girerken 80 derece girip çıkarken kaynamış olarak çıkar aracın hararet yapmasını sağlar diye düşünüyorum..
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

iç hararet Empty
MesajKonu: Geri: iç hararet   iç hararet Empty2010-01-20, 17:08

zaten silindir kapağı, motor bloğu vs. açık ısı kaynakları, su da bunların hararetini almak için var...o konuda 1 sorun olmaz da sorun bana kalırsa hareketli olan sübaba motor suyunun kaçak yapmadan girip çıkmasını sağlamak olur... Rolling Eyes
flashtxe

flashtxe

iç hararet Empty
MesajKonu: Geri: iç hararet   iç hararet Empty2010-01-20, 17:16

subaptan geçen suyun hararetini karşılamak konusunda radyatörü 10cm2 büyük yapsan yeter Smile subağın üstünde gezen suyun silindire kaçak yapmamasını sağlayacak teknolijide vardır be deniz adamlar mikron mertebesinde ne çalışmalar yapıyor.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

iç hararet Empty
MesajKonu: Geri: iç hararet   iç hararet Empty2010-01-20, 17:18

böyle 1 uygulama var mı hiç bilgim yok, tamamen benim aklıma gelenlerden enstantaneler bunlar... Smile
93 spring

93 spring

iç hararet Empty
MesajKonu: Geri: iç hararet   iç hararet Empty2010-01-21, 06:46

benim arabada niye lpgde siboplara bişey olmuyo,10 yıldır az benzin full lpg
flashtxe

flashtxe

iç hararet Empty
MesajKonu: Geri: iç hararet   iç hararet Empty2010-01-21, 06:57

abi sendede kesin kompresyon kaçağı vardır ama pek hissetmiyorsunudur aracın yaşından ve aracı ilk aldığından beri alışagldiğinden dolayı. ve tahminim benzinli bir araca göre subap ayarına daha sık gidiyorsundur. benzinli 3 yılda birse sende 2 yılda bir misal. veya ben hiç benzinli aracın subap değişime ihtiyaç duyduğunu duymadım.
93 spring

93 spring

iç hararet Empty
MesajKonu: Geri: iç hararet   iç hararet Empty2010-01-21, 07:47

kardeşimin spring,tam 250binde ve sibop ayarı için dahi kapak açılmadı,ve 10 numara titreşimsiz bi motoru var,bozmaya korktuklarından ustalarda motoru açıp ayarı ellemeye korkuyolar,araç since 1999 lpgli dir.ilk farı sinyali stobu geçen hafta değişti mayneye girdi,kendi fırçayla yaptığı rütüş dışında boya yok Very Happy
ayılan

ayılan

Doğum tarihi : 03/06/85
Aracınızın Modeli :

iç hararet Empty
MesajKonu: Geri: iç hararet   iç hararet Empty2010-01-21, 10:26

motor ellerinde kalır diyemi korkuyorlar iç hararet 366156
93 spring

93 spring

iç hararet Empty
MesajKonu: Geri: iç hararet   iç hararet Empty2010-01-21, 11:02

aracı 10 numaradır,sessiz ve sakin yürüyen bi spring Very Happy .daha bi kablosunda bant yok
burcinhan

burcinhan

Doğum tarihi : 02/03/77
Aracınızın Modeli : Subaru/Legacy

iç hararet Empty
MesajKonu: Geri: iç hararet   iç hararet Empty2010-01-21, 11:26

Bende kendi elimle iki defa gittim sibop ayarına, her seferinde usta araban iyi gerek yok dedi.
http://www.motur.org
93 spring

93 spring

iç hararet Empty
MesajKonu: Geri: iç hararet   iç hararet Empty2010-01-21, 11:30

burcinhan demiş ki:
Bende kendi elimle iki defa gittim sibop ayarına, her seferinde usta araban iyi gerek yok dedi.
elletme abi,arabana ayrıca ben ve arkadaşlarım hayranız yani
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

iç hararet Empty
MesajKonu: Geri: iç hararet   iç hararet Empty2010-01-22, 09:10

yalnız bu her tek araç için geçerli değil, nasıl oluyorsa aynı marka/model aracın aynı yaştaki 2 farklı arabasının 1 inde sübap sıkıntı çıkarmazken, 1 inde çıkartabiliyor lpg yüzünden... Smile

özellikle soğuk iklimde hararetli çalışması için yapılmış araçlarda lpg sübapları çok daha fazla zorluyor...
93 spring

93 spring

iç hararet Empty
MesajKonu: Geri: iç hararet   iç hararet Empty2010-01-22, 09:35

soğuk iklimde hararetli vaaawwww
flashtxe

flashtxe

iç hararet Empty
MesajKonu: Geri: iç hararet   iç hararet Empty2010-01-22, 12:07

abi bu 15-20 yaşındaki arabalarda nicel gözlem yapmak oldukça zordur, çünkü arabanın motor durumunu etkileyen o kadar çok parametre oluşuyorki yorgunluğa bağlı olarak. ve tabiki bu lpg nin yanma ısısı benzininkinin de 2 katı değil yani o üst mesajlarda bahsettiğimiz etki %17-18 civarlarındadır. Ama motorda başka sıkıntılarda varsa bu etki tetikleyici oluyor ve bu oran %25 lere varabiliyor.
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

iç hararet Empty
MesajKonu: Geri: iç hararet   iç hararet Empty2010-01-22, 14:59

1 de sürücü etkeni var, benim gibi bakım yaparken hiçbişeyine acımadığınız gibi gaza kullanırken de acımazsanız, böyle olur... Smile

iç hararet
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» hararet yapma