RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)

+31
delican
ozzz2110
hisarototest
Cihangir KALKAN
Evliya Çelebi
93 spring
Renault9
ssariyar
recepnas
miro
samsunlu R-9
bordo93
hakki_selvi
r9 dostu
dalgaci38
scaracco
adu040
TRKR
karadeniz
kLine
VetApex!
okan4037
xmen1979
Amca
rona13
mooncrown
Elbruz
Truva
anatomist
sahinmustafa
GhostRider
35 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
GhostRider

GhostRider

Doğum tarihi : 21/07/88
Aracınızın Modeli : '94 Fairway

LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty
MesajKonu: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-02, 13:16

arkdşlar lpg ayarını ben sürekli değştiriyorum tabi bilinçsiz olarak.. ya tam performans alamıyorum yada çok fazla yakıyor.. benm gördügüm 3 tane ayar yeri var lpgnin.. resimlerini ekliyorum.. bu ayar vidalarından hangisinin neyi değiştirdigi konusunda yardımcı olursanız sevinirim..

LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Dscn2817xh0

LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Dscn2816lo0
sahinmustafa

sahinmustafa

Doğum tarihi : 01/07/77
Aracınızın Modeli : 1988 - Renault 11 GTS

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-02, 13:19

Ben bildiğim kadarını söyleyim; Üstteki pirinç renkli olan regülatöre gelecek hava ayarı. Plastik olan rölanti ayarı, hortum üzerindeki de gaz ayarı. Eğer karbüratör hava girişi yeterince az hava alıyorsa pirinç renkli vidayı fazla sıkmaya gerek yok.
anatomist

Aracınızın Modeli : 1997 Beyaz Broadway RN

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-02, 13:43

sahinmustafa demiş ki:
Ben bildiğim kadarını söyleyim; Üstteki pirinç renkli olan regülatöre gelecek hava ayarı. Plastik olan rölanti ayarı, hortum üzerindeki de gaz ayarı. Eğer karbüratör hava girişi yeterince az hava alıyorsa pirinç renkli vidayı fazla sıkmaya gerek yok.

Bildiğim kadarıyla regülatöre motorun soğutma suyu (radyatördeki su) ve lpg den başka bişey girmez. Regülatörün ayrıca birde hava girişi mi var? scratch Question
http://www.fotokritik.com/kullanici/anatomist
sahinmustafa

sahinmustafa

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-02, 14:27

anatomist demiş ki:
sahinmustafa demiş ki:

Bildiğim kadarıyla regülatöre motorun soğutma suyu (radyatördeki su) ve lpg den başka bişey girmez. Regülatörün ayrıca birde hava girişi mi var? scratch Question

Ustamın yalancısıyım, pirinç vidanın hava ayarı olduğunu söyledi, regülatördeki hava ayarıyla alakalıymış..

ekleme :

OTOGAZ beynindeki hava ayar vanası (rölanti saplaması )çok açılmış ise araç LPG ’ yi çok yakar.Şayet OTOGAZ beynindeki hava ayar metali (genelde prinç ve birçok beyinde mevcut) açıldığında veya kısıldığında aracın rölantisinde değişme olmuyorsa araç bir yerlerden hava alıyordur demektir

kaynak : http://www.ladakulubu.com/lofiversion/index.php?t6262.html
anatomist

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-02, 16:53

sahinmustafa demiş ki:
anatomist demiş ki:
sahinmustafa demiş ki:

Ustamın yalancısıyım, pirinç vidanın hava ayarı olduğunu söyledi, regülatördeki hava ayarıyla alakalıymış..

ekleme :

OTOGAZ beynindeki hava ayar vanası (rölanti saplaması )çok açılmış ise araç LPG ’ yi çok yakar.Şayet OTOGAZ beynindeki hava ayar metali (genelde prinç ve birçok beyinde mevcut) açıldığında veya kısıldığında aracın rölantisinde değişme olmuyorsa araç bir yerlerden hava alıyordur demektir

kaynak : http://www.ladakulubu.com/lofiversion/index.php?t6262.html

Bu adresteki yazının tamamını okudum. benim aracımdaki lpg regülatöründe çok aradım ama hava girişi olabilecek bi yer bulamadım. çok iyi bildiğim bir konu değil ancak böyle bir yer zaten mantıksız geliyor bana. zaten karbüratör girişinde mikser olmasının amacı motora gereken hava lpg karışımını hazırlamaktır. dolayısıyla regülatörde hava girişi bulunması bana mantıklı gelmiyor. ustanızın ve yukarıdaki adresteki dokümanda hava denmesi bana sanki yalnış bir anlatımdan/anlamadan kaynaklanıyor gibi geldi. En iyisi bu işi iyi bilen arkadaşlardan konuya açıklık getirmelerini istemek. Selam ve saygı ile.
Truva

Truva

Doğum tarihi : 03/07/74
Aracınızın Modeli : RENAULT 11 TXE

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-02, 17:32

Regülatörde hava girişi yok. Motor havayı benzinde nerden alıyorsa lpgdede ordan alıyor.

Bildiğim kadarı ile regülatör üstündeki vidaların biri gazın girişindeki diğeri çıkışındaki ayarı hortum üstündeki ise motora girmeden önceki gaz ayarıdır.

Aslında benim merak ettiğim regülatörün görevi nedir. Ne iş yapar.
sahinmustafa

sahinmustafa

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-02, 18:06

Bir LPG ustasının çıkıp da burada açıklama yapmasını mı bekliyorsunuz ? Smile ekmeğin aslanın midesinde olduğu bir devirde bu gibi bilgileri pek fazla paylaşmıyorlar ne yazık ki.. biz ancak gözlemlerimiz, internetteki kaynaklar ve ustaların ağzından kaçırdığı bilgillere dayanarak öğrendiklerimizi paylaşıyoruz.
GhostRider

GhostRider

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-02, 19:18

sahinmustafa, teşkkrler verdiginiz link gerçekten yararlı bilgiler içeriyor..
anatomist

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-02, 19:18

Truva demiş ki:
Regülatörde hava girişi yok. Motor havayı benzinde nerden alıyorsa lpgdede ordan alıyor.

Bildiğim kadarı ile regülatör üstündeki vidaların biri gazın girişindeki diğeri çıkışındaki ayarı hortum üstündeki ise motora girmeden önceki gaz ayarıdır.

Aslında benim merak ettiğim regülatörün görevi nedir. Ne iş yapar.

internetteki okumalarım sonucu öğrendiğim; regülatörün görevi tüpten gelen sıvı haldeki yanıcı maddeyi (likid petrol gazi) basıncını düşürmek, buharlaştırarak gaz haline gelmesini sağlamak (bu yüzden motorun suyuyla ısıtılır ve motor soğuk iken randımanlı çalışmaz yada hiç çalışmaz Mad ) birde üzerindeki vida/vanalar ile miktarı ayarlıyor.
Elbruz

Elbruz

Doğum tarihi : 19/12/84
Aracınızın Modeli : Broadway

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-02, 19:52

Ben size açıklayayım.Resimdeki regülatördeki mantığı anlayamadım ama genelde şöyledir.Regülatörün yan tarafında bir ya da iki vida bulunur,pirinç ya da plastik olması çok bişey ifade etmez,bunlar üst üstedir.Alttaki rolanti ayar vidasıdır,genel karışımı pek etkilemiyor olsa gerek,çünkü arabaya devir verip bununla oynayınca değişiklik olmuyor.Rolanti ise çok az inip çıkıyor,ama esas rolantide giden gazı ayarlıyor.Bu çok kısılırsa araba gazda çalışmıyor,çok açınca da yakıt biraz artar.İdeal olan tam kararını bulup aracı soğukta gazda birkaç marşta çalıştırabilecek ayarı bulmaktır,ben birkaç deneme ile buldum.Önce yeterince kıstım,araba hiç çalışmadı,az bişey açtım,iki üç marşla çalışmaya başladı.Bu bende pirinç saplamalı.

Üstte ise genelde vida bulunmuyor,daha doğrusu vida var ama üzerinde rolantideki gibi saplama olmuyor.İşte bu genel gaz karışım ayarıdır.Bu benimkinde fabrika çıkışı ayarlı geldi ve kimse kurcalamadı.Üzerinde saplama varsa da bunu kurcalamayın.

Bir de regülatörün altında karşıya bakan bir saplama var,bu da sanırım regülatördeki pislikleri temizlemek için açılan saplama.

Hortum üzerindeki de genel gaz ayarı,ama bu karışımı değil direk miksere giden miktarı ayarlıyor.Regülatördeki zaten ayarlı olduğu için gaz ayarı buradan yapılır.Eğer hava girişi yeterince kapalıysa,bu da ona oranla kısık olur ama çekiş değişmez.Yalnız kötü tarafı bu sefer benzinde yakıt artıyor.

Bunda da ayar şöyle bulunur,eğer usta bir otogazcıya zamanında iyi ayar yaptırdıysanız mutlaka hava girişiyle oynamıştır.Bende termoregülatörün olduğu yere bişeyler yapmış ama yaparken görmediğim için bilmiyorum.Hava girişi makul düzeyde ise araba elle 3-4 bin devir civarına getirilir,sonra bu vana kısılır,idealden fazla açıksa devir düşmez,ne zaman ideale gelip daha da aşağı inersiniz,devir hızla düşmeye başlar.Deviri düşürecek kadar kıstıktan sonra bu sefer yavaşça açılır,ne zaman devirdeki oynama minimumdur,orada bırakılır.Daha da açarsanız bir yere kadar daha ufak oynama olur,ama dediğim gibi devir bir anda yükselip artık değişim minimale inince ayar bulunmuştur.
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-02, 19:58

Örneğin bugün bujileri değiştirdim,ve kendim yien ayar yaptım.Biliyorsunuz arabanın çok yakmasından şikayetçiydim,tavsiye edilen bir ustaya geçen hafta gittim,o da iyi ayar yapmıştı.Ama geçenlerde biraz motor açayım diye arabayı birkaç kez kompresyona bindirince zaten sorunlu olan birinci silindirin bujisi iyice kurum kaplayıp çalışamaz hale gelmiş.Böyle olunca araba yürüyemez hale geldi.Buji olduğunu tahmin etmediğim için ustaya götüreyim dedim,ama içinde benzin de olmayınca mecbur lpg'ye kaldık.O da zaten hava soğuk olunca çalışmadı,ben de rolantiyi ve gaz ayarını kökleyip anca çalıştırdım,bütün ayar gitti.Bugün bir ayar tutturdum sanırım,bakıp göreceğiz.
mooncrown

mooncrown

Doğum tarihi : 20/04/76
Aracınızın Modeli : şu an yaya

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-02, 20:24

regülatörde yani lpg beyninde hava ayarının neişi var diyoruz
bazen freni pompalayınca arabanın rölantisi niye yükseliyo..

madem hava yla alakası yok westınghause ile lpg beyni nasıl birbirni etkiliyo onu anlamadım..? Wink Question
rona13

Aracınızın Modeli : broadway95 yakut

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-02, 20:28

ben ne zaman ustalara ayar yaptırsam araba rampada zorlanır bende gaz ayarını çeyrek tur açar biraz daha rahat giderim. asıl ekonomi sağ ayağa hakim olmak tan geçiyor. hız aldınımmı ayağımı areabayı yavaşlatmayacak kadar gazdan çekerim . bunuda linki verilen forumdan öğrendim.
şu anda rolantim 1000 civarında gazda fazla açık 40ytl gazla 240 km gidiyor karma kullanımda.sıcaklık gece gündüz ortalaması -15. rakımda minimum 1700mt. vangölü seviyesi.
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-02, 21:03

mooncrown demiş ki:

madem hava yla alakası yok westınghause ile lpg beyni nasıl birbirni etkiliyo onu anlamadım..? Wink Question

Onun sebebi westinghaus'un yaptığı vakumun ateşleme avansını değiştirmesidir.Lpg beyni ile herhangi bir alakası yok.Aynı şeyi benzinde dene,onda da rolanti değişir. Wink
GhostRider

GhostRider

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-03, 00:17

Elbruz, arkadaşım süpersin.. yeterince açık olmuş anlatımın.. seni tebrik ederim.. teşekkürler.. Wink
anatomist

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-03, 09:02

Elbruz demiş ki:
mooncrown demiş ki:

Onun sebebi westinghaus'un yaptığı vakumun ateşleme avansını değiştirmesidir.Lpg beyni ile herhangi bir alakası yok.Aynı şeyi benzinde dene,onda da rolanti değişir. Wink

Verdiğiniz bilgi gerçekten açıklayıcı olmuş. teşekkürler. açıklamanızı okuyunca aklıma birşey geldi. benim araçta motor rölantide çalışırken arka cam rezistansı yada farları yaksam fazla akım çektiklerinden olsa gerek motor sesi değişiyor rölanti hafifçe düşüyor. acaba bu da karbüratör veya distribütör gibi biyerlerin ayarını mı etkiliyor? bu yüzden mi rölanti değişiyor?
Amca

Amca

Aracınızın Modeli : 1994 Spring

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-03, 09:20

LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Dscn2817xh0cf4

Hava aldığı yer, kırmızıyla çizdiğim kısım olmasın?

Bu arada, LPG ile araba çalışmaz, zor çalışır, verimli olmaz vs. denir herkes tarafından. Benim arabada tam tersine benzinle zor çalışıyor. Yaz sıcağında bile benzinle çalıştırmakta zorlanabiliyorum. LPG ise bu soğuk havalarda bile en fazla 2-3 basışta çalışıyor.
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-03, 10:40

Hayır,oradan hava almıyor,o sadece bir vida.

Sanırım mavi olan pislik saplaması,yukarı bakan pirinç olan da ya gaz,ya rolanti saplaması.Bu regülatörün olayı farklı biraz,bir de montaj da değişik.Benim gördüğüm regülatörlerde bu mavi olan aşağıda,diğerleri de regülatörün ön yüzünü karşıya alınca sağda.
Amca

Amca

Aracınızın Modeli : 1994 Spring

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-03, 15:31

Vida olduğundan emin değilim. Kendi arabamdaki zımbırtıda da aynı "yer" var. Bakınca bir boşluk görüyorsunuz ama içinde ne var belli değil.
sahinmustafa

sahinmustafa

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-03, 16:02

Amca demiş ki:
Vida olduğundan emin değilim. Kendi arabamdaki zımbırtıda da aynı "yer" var. Bakınca bir boşluk görüyorsunuz ama içinde ne var belli değil.

regülatörde hava deliği olması mantıklı değil ama bakır vidanın "hava" ayarlaması ( gaz değil ) ifadesi kafayı karıştırıyor. Bu sorunun yanıtını en iyi regülatör üreticiler verebilir, ben birkaç ay önce Voltran regülatöre mail atıp detaylı klavuz istemiştim zahmet edip bir cevap vermediler.
Bir ürün üretiyorsanız teknik klavuzunu da basılı olarak ya da PDF olarak sağlamanız lazım.
xmen1979

xmen1979

Doğum tarihi : 01/01/79
Aracınızın Modeli : Honda Civic

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-09, 13:17

arkadaşlar bende bişey ekleyeyim. Sanayiye gaz ayarı için gitmiştim. pazar günü olduğu için sürekli gittiğim yer kapalıydı neyse açık bir yer buldum adam sözde ayarladı. biraz oynadı vanalarla adamdaki matık şu gaz devir saatini rölentiden 10' nun üstüne getirmek. (nasıl ayarsa) neyse ayarladı sözde. sonra çıktım yola araba çekişten düştü. sonra geri döndüm. anlattım böyle böyle biraz daha kurcaladı tuttu karbüratöre giden hava borsuna yarınısını kapatacak şekilde bant yapıştırdı. bu ayar tutmuyor hava alıyor bir yerden diye (iyice kıl oldum tabi adama ben sanki 5 yıllık arabamı bilmiyorum )neyse uzatmayayım adamın parasını verdim kendim çektim boş bi alana söktüm yapıştırdığı bandı kendim o vanalarla oynaya oynaya tutturdum ayarı üstelik süper oldu. Neyse kusura bakmayın baya uzattım ama siz siz olun işini doğru dürüst bilmeyen eline tornavida alıp tulum giyip ustayım diyenlere aldanmayın.
herkese sevgiler.
okan4037

okan4037

Doğum tarihi : 17/08/89
Aracınızın Modeli : Peugeot 307 Gti :)

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-09, 15:54

eee kerim motorun nasıl oldu şimdi ayarı iyi oldumu Very Happy
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-09, 19:44

fema marka gaz beynini lovatonun diyaframı bozulunca değiştirmek zorunda kaldık..

araba sabah çalışmaz oldu, düzen tutmaz oldu. gaz ayarını açsanız bile yola gitmez oldu. yani araba gözümde bitti.

motoru yeni yaptırmamıza rağmen, birçok kez ustaya ayar yaptırmamıza rağmen netice berbat..
en iyi ayarı ise gaz vanası kısık ve hava girişi %80 kadar kapalı iken alıyoruz. oysaki lovatoda hava ve ayar konusunda hiç sorun yaşamamıştık,hatta hava girişi bile tamamen açıktı..
1700 flash s le bile yolda bi iddam kamadı Sad

yani işin özeti sadece bi gaz beyni bile neler değiştiriyor anlamanızı istiyorum.belki memnun olabilirsiniz ama brc ve lovato boşyere pahalı değil ve boşyere yoksatmıyor..
http://www.nettekalite.com
kLine

kLine

Doğum tarihi : 23/11/86
Aracınızın Modeli : 92 Broadway GTE R9

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-09, 19:48

vetapex demiş ki:
fema marka gaz beynini lovatonun diyaframı bozulunca değiştirmek zorunda kaldık..

araba sabah çalışmaz oldu, düzen tutmaz oldu. gaz ayarını açsanız bile yola gitmez oldu. yani araba gözümde bitti.

motoru yeni yaptırmamıza rağmen, birçok kez ustaya ayar yaptırmamıza rağmen netice berbat..
en iyi ayarı ise gaz vanası kısık ve hava girişi %80 kadar kapalı iken alıyoruz. oysaki lovatoda hava ve ayar konusunda hiç sorun yaşamamıştık,hatta hava girişi bile tamamen açıktı..
1700 flash s le bile yolda bi iddam kamadı Sad

yani işin özeti sadece bi gaz beyni bile neler değiştiriyor anlamanızı istiyorum.belki memnun olabilirsiniz ama brc ve lovato boşyere pahalı değil ve boşyere yoksatmıyor..
dostum cok haklısın ben taktırırken öyle düşündüm brc aldım ve şuanda cok memnunum benzinden hiç bir farkı yok desem yeridir. benzinde aynı yokuşları kaçta çıkıyorsam aynı hızda çıkıyorum. o yuzden benden de tavsiye olarak bu işi bir kere yaptırıyorsunuz o yuzden yapmışken iyisini yapın ustaların sözüne kanıp yok be abi hepsi aynı o pahalı bu ucuz demelerine kanmayın bende çünkü herkes brc lovato alırsa adamlar aç kalır Smile saygılar
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

Doğum tarihi : 22/04/88
Aracınızın Modeli : 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-09, 20:56

çok doğru... Wink

ben sıralıyı taktırmdan önce ağzımdan sadece lovato kelimesi çıkıyodu...bizim etraftan çok bilen elemanlar çıkıp o sıralar ya gel fiayat alalım soralım falan demişlerdi...ya ben bunu taktıracam bana ne fiyatından yaw... Very Happy

o zaman voltran sıralıya 920 ytl istiyodu lovato 1500 ytl idi hiç düşünmeden gittim lovato taktırdım vadeli 1760 a geldi ama hiç pişman değilim benzinde neyse gazda o diyemem ama aradaki farkı çoğu kişi anlayamaz... Wink
http://www.ladatr.com
TRKR

TRKR

Doğum tarihi : 19/12/77
Aracınızın Modeli : Clio Symbol Alize 1.4 2006

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-10, 06:22

Arkadaşlar bir şanssızlık yaşamış olabilirsiniz.Benim aracımda 8 aydır Fema lpg kiti takılı.10.000 km'den fazla yol yapıldı.Araç montajdan çıkar çıkmaz yapılan ilk ayarda motordan randıman alındı.Yaz boyunca şehirlerarası gezdim ve hiç sorun yaşamadım.Ben söylemesem kimse araçta lpg sistemi takılı olduğunu anlamayacak kadar motor sessiz ve performanslı çalışıyor.İkinci ayarı da buji kabloları değiştiği ve yeni avans ayarı yapıldığı için gördü ve hemen ondan da randıman alındı.Ayrıca hava girişlerinin ikisinde de bant ya da başka bir hava kısıtlayıcı madde yok.Şu aralar sabahları 0 derecede tek marşta ve sorunsuz çalışıyor.Ben kesinlikle çok memnunum.Mesela babamın aracı da Renault 9 ve aracında BRC kiti takılı.Maalesef taktırdığından beri verim alamadı ve sürekli iyi ayar yapan bir yer arıyor.Ben karbüratörlü araçlarda çok farkettiğini düşünmüyorum.Ama çok noktadan enjeksiyonlu araçlardan söz açarsak fikirlerim farklı olur.
kLine

kLine

Aracınızın Modeli : 92 Broadway GTE R9

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-10, 10:13

TRKR demiş ki:
Arkadaşlar bir şanssızlık yaşamış olabilirsiniz.Benim aracımda 8 aydır Fema lpg kiti takılı.10.000 km'den fazla yol yapıldı.Araç montajdan çıkar çıkmaz yapılan ilk ayarda motordan randıman alındı.Yaz boyunca şehirlerarası gezdim ve hiç sorun yaşamadım.Ben söylemesem kimse araçta lpg sistemi takılı olduğunu anlamayacak kadar motor sessiz ve performanslı çalışıyor.İkinci ayarı da buji kabloları değiştiği ve yeni avans ayarı yapıldığı için gördü ve hemen ondan da randıman alındı.Ayrıca hava girişlerinin ikisinde de bant ya da başka bir hava kısıtlayıcı madde yok.Şu aralar sabahları 0 derecede tek marşta ve sorunsuz çalışıyor.Ben kesinlikle çok memnunum.Mesela babamın aracı da Renault 9 ve aracında BRC kiti takılı.Maalesef taktırdığından beri verim alamadı ve sürekli iyi ayar yapan bir yer arıyor.Ben karbüratörlü araçlarda çok farkettiğini düşünmüyorum.Ama çok noktadan enjeksiyonlu araçlardan söz açarsak fikirlerim farklı olur.

garantinin 100.000 km oldugunu düşünürsek 10.000 km de sorun cıkarırsa zaten cıkarıp çöpe atmak gerek kardeş saygılar.. ayrıca zaten sorunlar genelde 100.000 km civarında cıkıyor ya da ilk taktırır taktırmaz ama senin başında güzel ayar tutmuş inşallah sonuna kadar hep böyle gider.ayrıca markadan cok montajında onemli olduguna inanıyorum saygılar
adu040

adu040

Doğum tarihi : 13/06/88
Aracınızın Modeli : 1992 SPRING

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-10, 13:08

karadeniz demiş ki:
çok doğru... Wink

ben sıralıyı taktırmdan önce ağzımdan sadece lovato kelimesi çıkıyodu...bizim etraftan çok bilen elemanlar çıkıp o sıralar ya gel fiayat alalım soralım falan demişlerdi...ya ben bunu taktıracam bana ne fiyatından yaw... Very Happy

o zaman voltran sıralıya 920 ytl istiyodu lovato 1500 ytl idi hiç düşünmeden gittim lovato taktırdım vadeli 1760 a geldi ama hiç pişman değilim benzinde neyse gazda o diyemem ama aradaki farkı çoğu kişi anlayamaz... Wink

Deniz 8v arabaya niye sıralı taktırdın? 8v lere klasik sistem uygulanabiliyor diye biliyorum.

Bu arada ben de Lovato kullanıyorum ciddi manada memnunum.
adu040

adu040

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-10, 13:10

kLine demiş ki:

ayrıca markadan cok montajında onemli olduguna inanıyorum saygılar

Aynen öyle. Ama aynı usta takacaksa orda marka devreye giriyor. Bende Lovato var bir arkadaşımda da öyle onun arabası 93 Doğan SL her durumda o benim nalları toplamakla uğraşıyor.
scaracco

scaracco

Doğum tarihi : 10/06/83
Aracınızın Modeli : 95 SPRING

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-10, 13:18

arkadaşlar bende 95 spring var bende düşünüyodum lpg taktırmayı ama vazgeçtim lpg den pek farkı yok die bilirim hem motorum 9000 de daha pekte üzmek istemiyorum
bizim mahalleden bi abi dodge arabası vardı 8 silindir ona takmıştı hiç memnun deildi
haklıda 8 silindire tüp yakışırmı yolların devi altında ama tüplü Smile
suç bizde deil dünyanın en pahalı yakıtını kullandıran başımızdakilerde Sad
adu040

adu040

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-10, 14:04

scaracco demiş ki:
arkadaşlar bende 95 spring var bende düşünüyodum lpg taktırmayı ama vazgeçtim lpg den pek farkı yok die bilirim hem motorum 9000 de daha pekte üzmek istemiyorum
bizim mahalleden bi abi dodge arabası vardı 8 silindir ona takmıştı hiç memnun deildi
haklıda 8 silindire tüp yakışırmı yolların devi altında ama tüplü Smile
suç bizde deil dünyanın en pahalı yakıtını kullandıran başımızdakilerde Sad

Evil or Very Mad Evil or Very Mad . Siyaset yapmayalım lütfen. LPG bakımı iyi yapıldığında ve kaliteli gaz kullanıldığında iyidir. Unutmayalım hiçbirimiz İngiliz Kraliyet ailesinden zengin değiliz .
dalgaci38

dalgaci38

Doğum tarihi : 15/12/80
Aracınızın Modeli : Spring 1993

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-12, 23:03

ben geçen gün bir ayar yaptırdım
her zaman gittiğimden farklı bi ustaya tavsiye üzerine gittim her zaman gittiğim usta egsaja bir şey takıp yapıyordu biraz oluyordu ama bu son gittiğim usta motorun değişik yerlerine (buji kabloları gibi) bir şeyler taktı kalp grafiği gibi bişeyler göründü ekranda (bu arada sen bu arabayı nasıl çalıştırdın diyerek) platin ayarının tamamen kapalı olduğunu söyledi ayarladı arabanın sesi değişti biraz düzeldi. tasarruf husuna gelince daha değerlendiremedim. ama araba düzeldi.
(benim halime düşenlere uyarı)
http://yamacoba.meb.k12.tr/
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-12, 23:16

adu040 demiş ki:
karadeniz demiş ki:
çok doğru... Wink

Deniz 8v arabaya niye sıralı taktırdın? 8v lere klasik sistem uygulanabiliyor diye biliyorum.

Klasik sistem uygulansa bile güç daha da düşer,yakıt da daha fazla olur,kısacası verim olarak sıralıya yaklaşamaz.Verim alamadıktan sonra,ki bazıları sıralıdan bile verim alamıyor ve sorunlarla uğraşıyor,ne anladım lpg'den.

Bir de arkadaşım benim nalları toplamakla uğraşıyor demişsin,bi kere bariz pilotaj farkı olmadıktan sonra ne zaman bir R9'un Tofaş'ın nallarını topladığı görülmüş? Very Happy
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-13, 11:15

adu040 demiş ki:
karadeniz demiş ki:
çok doğru... Wink

8v ile ne alakası var araç enjeksiyonlu ise sıralı sistem takmak zorundasın...tabi canını parandan daha çok seviyosan...

bizim arablarda düz tip takıp verim alan insanlar var ama bazılarında rolanti sorunu oluyor... Wink bende de olmuştu ama sonradan düzeldi...son zamanlarda gene olmaya başlamıştı aracın ECM sinde sorun olduğunu düşündük ustamla deneme amaçlı değiştirince hakikaten düzeldi rolanti şu an hiç 1 problem yok... Wink

performans olarak da benzin/lpg neredeyse aynı...aradaki farkı ancak aynı arabayı yıllarca kullanıp artık ezberlemiş ve arabadan hakikaten anlayan insanlar hissedebilir... Wink

çıkıp ben şu sistemi taktım hiç fark yok diyenlere de pek inanmayın... Wink
adu040

adu040

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-13, 16:17

karadeniz demiş ki:

8v ile ne alakası var araç enjeksiyonlu ise sıralı sistem takmak zorundasın...tabi canını parandan daha çok seviyosan...

bizim arablarda düz tip takıp verim alan insanlar var ama bazılarında rolanti sorunu oluyor... Wink bende de olmuştu ama sonradan düzeldi...son zamanlarda gene olmaya başlamıştı aracın ECM sinde sorun olduğunu düşündük ustamla deneme amaçlı değiştirince hakikaten düzeldi rolanti şu an hiç 1 problem yok... Wink

performans olarak da benzin/lpg neredeyse aynı...aradaki farkı ancak aynı arabayı yıllarca kullanıp artık ezberlemiş ve arabadan hakikaten anlayan insanlar hissedebilir... Wink

çıkıp ben şu sistemi taktım hiç fark yok diyenlere de pek inanmayın... Wink

Ben de ilk önce 8v olması ile alakası yok demiştim. Ben de biliyorum enjeksiyonlu,plastik manifoltlu araçlara sıralı taktıklarını ama enjeksiyonlu 8v araçları kastettim ben.(Yine yanlış anlaşılmaya sebep verdim :dash: )
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-13, 17:15

Dediğin yine aynı kapıya çıkıyor,karbüratörlü 8v araçlara zaten sıralı takmak gibi bir şansımız yok,o halde yine enjeksiyonlu 8v demek oluyor bu.Ve Deniz'in dediği gibi aracın 8V olmasıyla ne alakası var?Belki 16V olanlarda patlatma riski daha yüksektir ama 8V araçlarda da risk oluyor,manifolt metal olsa bile bu sefer de hava filtresi kutusunu patlatabilir,sonuç olarak enjeksiyonlu arabaya sıralıdan başka sistem takmak iyi sonuç vermiyor.
adu040

adu040

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-13, 18:03

Elbruz demiş ki:
Dediğin yine aynı kapıya çıkıyor,karbüratörlü 8v araçlara zaten sıralı takmak gibi bir şansımız yok,o halde yine enjeksiyonlu 8v demek oluyor bu.Ve Deniz'in dediği gibi aracın 8V olmasıyla ne alakası var?Belki 16V olanlarda patlatma riski daha yüksektir ama 8V araçlarda da risk oluyor,manifolt metal olsa bile bu sefer de hava filtresi kutusunu patlatabilir,sonuç olarak enjeksiyonlu arabaya sıralıdan başka sistem takmak iyi sonuç vermiyor.

Galiba bazı şeyleri eksik konuşunca bunlar başıma geliyor. :dash:. Ben sadece 8v araçlara uygulanabildiğini hatta daha iyi sonuç verdiğini duyudum Deniz'e de sıralı taktırma sebebini soracaktım. Başka bir forumda yeni araba alan birsi 16v olsa sıralı taktırmak zorunda kalacaktım iyi ki 8v olanını almışım dedi(Galiba araç clio idi).

Sonuç en önce duyduklarımı yazıp sonra sorumu sorsam daha iyi olacakmış. :whistle: .

Sonuç 2 her zaman yeni teknoloji elbette iyidir ama bazen birlikte kullanacağımız ikili uyumsuz olabilir(örnek eski bir anakar ve yeni bir ram). Uyumlu ise yeni teknolojiyi kullanmakta fayda var.

Sonuç 3 ortaya birşey attım sayfanın konunun başlığı ile alakası kalmadı.

Sonuç 4 bir özür borçluyum galiba.

Sonuç 5 özür dilerim. :senile:
karadeniz
Çakma Admin
karadeniz

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-13, 19:11

hehehe ne alakası ar yaw... Laughing

aslında dediğin doğru 16v araçların bazılarında sıralı takılsa bile ilk gaz vermede tekleme sorunu oluyormuş...bende soğukken bu oluyor ilk geçtiği anda ve 5 dakika çok kötü özellikle gaza aniden yüklendiğimde bariz belli oluyor bu... Exclamation ancak teknik açıklamasını ben de bilmiyorum...

şunu da duymuştum enjeksiyonlu araçlara düz tip montajlarına vize vermeyeceklermiş...bence de vermemeliler çünkü dediğiniz gibi hiç ama hiç güvenli değil... Exclamation Exclamation Exclamation
rona13

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-14, 00:52

tek noktadan enjrksiyonlu motorlara r9 rni mesala hangi sistem uygun acaba.
r9 dostu

r9 dostu

Aracınızın Modeli : r9 broadway

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-14, 01:21

rona13 demiş ki:

benim bildigim sıralı takılıyor.. yani ben montaja gittigimde tek nokta enj. broadway gelmişti adamla konusurken duymustum.. belki normal sistemde takılıyordur pahalı diye sıralı takılıyorda olabilir Very Happy
rona13

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-16, 21:09

r9 dostu demiş ki:
rona13 demiş ki:

benim bildigim sıralı takılıyor.. yani ben montaja gittigimde tek nokta enj. broadway gelmişti adamla konusurken duymustum.. belki normal sistemde takılıyordur pahalı diye sıralı takılıyorda olabilir Very Happy

rni motoruna lpg taktırıp sorunlarını çözdüremediği için söktürene rastlamıştım ne tür taktırmıştı bilmiyorum.
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-17, 00:39

Tek noktalı motora isteseniz de sıralı takamazsınız,onlara da tek noktalılar için uyarlanan,ECU ünitesine sahip ayrı bir sistem takılıyor,ama dediğin gibi pek randıman vermiyormuş.Biraz da şans işi sanırım,hiç sorun yaşamayan da var.
hakki_selvi

hakki_selvi

Doğum tarihi : 03/01/80
Aracınızın Modeli : 1993 r 11 rainbow 1,6 motor

MesajKonu: lpg ayar zor işşş   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-17, 08:35

arkadaslar bende gecen ay lpg taktırdım
ilk ayarda iyi guzeldi hosuma gidiyordu. sonra bi ayarı bozuldu (ayar vidası dusmus). gittim duzeltsinler diye daha da kotu oldu bi daha gittim bu sefer daha kararlı bir sekilde duzelmeden arabayı teslim almayacagım dedim. arkadas 10-15 dakika ugrastı. hava filtresinin ustunden ayar - lpg beyninden ayar - hava girisini biraz kapattı (hosuma gitmedi ama olumlu oldu) -(gaz telinde bosluk varmıs onuda aldı )
bin ve sur dedim oyle teslim alacam . bindi sürdü ve araba rahatlamıstı bende denedim evet araba eskisinden iyi olmustu.
yakında yakıt maliyeti cıkar onuda sizinle paylasırım.
ankarada isteyen olursa http://www.dag-cey.com/
bordo93

bordo93

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-25, 11:55

aracım 25 ykr yakıyordu,gaz ayarını yaptırdım ama yakıt tüketimi halen düşmedi
tüpün beynindeki arıza yakıt tüketimini ne kadar etkiler
sahinmustafa

sahinmustafa

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-25, 13:43

hakki_selvi demiş ki:
arkadaslar bende gecen ay lpg taktırdım
ilk ayarda iyi guzeldi hosuma gidiyordu. sonra bi ayarı bozuldu (ayar vidası dusmus). gittim duzeltsinler diye daha da kotu oldu bi daha gittim bu sefer daha kararlı bir sekilde duzelmeden arabayı teslim almayacagım dedim. arkadas 10-15 dakika ugrastı. hava filtresinin ustunden ayar - lpg beyninden ayar - hava girisini biraz kapattı (hosuma gitmedi ama olumlu oldu) -(gaz telinde bosluk varmıs onuda aldı )
bin ve sur dedim oyle teslim alacam . bindi sürdü ve araba rahatlamıstı bende denedim evet araba eskisinden iyi olmustu.
yakında yakıt maliyeti cıkar onuda sizinle paylasırım.
ankarada isteyen olursa http://www.dag-cey.com/

Bilindik şeyleri yapmış usta, hava girişini kapamak vs. Fakat hava girişi kapalıyken benzinde zor çalışır dengeyi iyi kurmak lazım.
Elbruz

Elbruz

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-25, 14:33

bordo93 demiş ki:
aracım 25 ykr yakıyordu,gaz ayarını yaptırdım ama yakıt tüketimi halen düşmedi
tüpün beynindeki arıza yakıt tüketimini ne kadar etkiler

Baya etkiler,gaza hükmeden parça arıza yaparsa tabii ki tüketim yükselir.
samsunlu R-9

samsunlu R-9

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : .

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-27, 19:02

Arkadaşlar brc lpg sistemlerini ithal eden firmanın forum sitesi (2a kaliteyi zaman belirler) çok faydalı,
ben brc beyni yılda 1 kendim söküp temizleyip takıyorum sonrasında ayarı ustama yaptırıyorum. su olan kısım kireçli gibi oluyor gaz olan kısım kahverengi çamur-yağ gibi (kostik), (diyaframı yırtmamak önemli tamir takımı 30ytl) yakıt baya fark ediyor 2 saatimi alsada buna değer. platinli araçlarda lpg ayarı yapılırken platin ayarınıda yaptırmalı, birde hava filtresini ayardan önce yenileyin. :senile:

Lpg ayarı yaz kış değişir. Smile
sahinmustafa

sahinmustafa

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-27, 19:08

samsunlu R-9 demiş ki:
Arkadaşlar brc lpg sistemlerini ithal eden firmanın forum sitesi (2a kaliteyi zaman belirler) çok faydalı,
ben brc beyni yılda 1 kendim söküp temizleyip takıyorum sonrasında ayarı ustama yaptırıyorum. su olan kısım kireçli gibi oluyor gaz olan kısım kahverengi çamur-yağ gibi (kostik), (diyaframı yırtmamak önemli tamir takımı 30ytl) yakıt baya fark ediyor 2 saatimi alsada buna değer. platinli araçlarda lpg ayarı yapılırken platin ayarınıda yaptırmalı, birde hava filtresini ayardan önce yenileyin. :senile:

Lpg ayarı yaz kış değişir. Smile

belki siz çok titiz ve dikkatli yapıyorsunuz ama şunu da unutmamak gerek; su hortumunu düzgün bağlamazsanız su sızdırınca sızmayı farkedersiniz de gaz hortumunda kaçak olacak şekilde bağlarsanız farkerdilmesi zor ve büyük tehlike arzedecek. Lpg ustaları elektronik gaz dedektörleriyle bağlantıdan sonra kontrol ediyorlar.
samsunlu R-9

samsunlu R-9

Doğum tarihi : 01/01/00
Aracınızın Modeli : .

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-01-27, 19:27

Haklısınız Sahinmustafa, hani bi reklamda diyorya kontrolsüz güç, güç değildir diye, aynen öyle. sonuçta can (yada canlar) taşıyoruz. Shocked
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)   LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli) Empty2008-05-06, 20:41

usta taksın bi 100km deneyin??
bence yakıt değişmez ama şöle ;
tam gaz basmassanız yakıt düşebilir ! oda regülatörden sonra bi çatalla boruları 2 ye ayırmanız ve her karbüratör girişine birini bağlamanız gerek Wink
yok eğer sadece tek boruyu aynı vana ile kontrol ederseniz değişen bişey olmas..

özellikle gazın ilk 3/4 ü ekonomik olacak şekilde ayarlanır, son 1/4 te ise 2. boğaz açılır biraz daha fazla gaz ile daha iyi performans sağlayabilir..

çok yakma aracın durumuna çok bağlı.. (aslında belki 50 tane nedene bile bağlarım ama.. anlamışsındır Wink )

kolay gelsin
http://www.nettekalite.com

LPG ayar olayına açıklık getirelim..(Resimli)
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki
 Similar topics
-
» GAZ LPG AYARI