RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  SSSSSS  Üye ListesiÜye Listesi  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  
Share | 

Karbüratör temizliği nasıl yapılır?

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
XDiscovery

Doğum tarihi: 08/12/75
Aracınızın Modeli: 1994-Rainbow

MesajKonu: Geri: Karbüratör temizliği nasıl yapılır?   2007-11-13, 12:32

xmen1979 demiş ki:
Renault9 demiş ki:
İşi iyi yapan bir yerde işçilik fiyatı normal,
parça olarak neler değişecek,conta haricinde?

xmen1979 demiş ki:
Merhaba arkadaşlar,
malum kış geldi ve aracı akşamları benzine alıyorum fakat sabahların zor çalışıyordu. Sorunun çözülmesi için karbüratör temizliği yapılmasını söylediler. 20 ytl malzeme 50 ytl işçilik 70 ytl'ye pırıl pırıl olur tek marşta çalışır diyorlar. ne dersiniz 70 ytl normal mi?

valla ne değişeceğini bende bilmiyorum memeler falan diye bişeylerden bahsetti ama tam olarak bilmiyorum

Söktürdünmü ? Yoksa sadece tel mi açtın ?

Adam sana sökmeden verdiği fiyat 50-70 arası değilmi ? Belki değişmesi gereken birşeyi olmayacak ve 50 alacaklar.Bende olduğu gibi.
Kullanıcı profilini gör
xmen1979

Doğum tarihi: 01/01/79
Aracınızın Modeli: Honda Civic

MesajKonu: Geri: Karbüratör temizliği nasıl yapılır?   2007-11-13, 12:36

XDiscovery demiş ki:
xmen1979 demiş ki:
Renault9 demiş ki:
İşi iyi yapan bir yerde işçilik fiyatı normal,
parça olarak neler değişecek,conta haricinde?

xmen1979 demiş ki:
Merhaba arkadaşlar,
malum kış geldi ve aracı akşamları benzine alıyorum fakat sabahların zor çalışıyordu. Sorunun çözülmesi için karbüratör temizliği yapılmasını söylediler. 20 ytl malzeme 50 ytl işçilik 70 ytl'ye pırıl pırıl olur tek marşta çalışır diyorlar. ne dersiniz 70 ytl normal mi?

valla ne değişeceğini bende bilmiyorum memeler falan diye bişeylerden bahsetti ama tam olarak bilmiyorum

Söktürdünmü ? Yoksa sadece tel mi açtın ?

Adam sana sökmeden verdiği fiyat 50-70 arası değilmi ? Belki değişmesi gereken birşeyi olmayacak ve 50 alacaklar.Bende olduğu gibi.

Telefon açtım. 50 ytl + olursa malzeme maliyeti dediler.
Ya kafam karıştı iyice benim sorunum şimdi kış geldiya akşamları benzine alıyorum 2-3 gün garajda yatıyor araba. daha sonra çalıştırmak istediğimde çok zor çalışıyor. oysa gaz da tek marşta çalışıyor. şimdi ben bu durumu araştırdım (arkadaş çevremde) kimisi karbüratör temizliği diyor kimisi karbüratör ayarı diyor. Bu karbüratörü temizletmek bu işi çözermi acaba? dün sanayiye uğradım bir yere sordum karbüratör temizliği yaparız tek marşta çalışır dedi.
Kullanıcı profilini gör
XDiscovery

MesajKonu: Geri: Karbüratör temizliği nasıl yapılır?   2007-11-13, 12:42

Dostum ,

Arabaya bineceksen yaptıracaksın. Yok ben 1-2 ay sonra satacağım diyorsan kendin bilirsin.

Gaz da yapmayıp benzinde yapması zaten direk olayın sebebini benzin sisteminde aramamıza neden oluyor.

Benzin sisteminde ne var ?

1- Benzin pompası
2- Benzin filitresi
3- Karburatör
4- Benzin deposu
5- Benzin hortumları

Artık kendin bilirsin. İstediğinden başla.....
Kullanıcı profilini gör
xmen1979

Doğum tarihi: 01/01/79
Aracınızın Modeli: Honda Civic

MesajKonu: Geri: Karbüratör temizliği nasıl yapılır?   2007-11-13, 12:46

XDiscovery demiş ki:
Dostum ,

Arabaya bineceksen yaptıracaksın. Yok ben 1-2 ay sonra satacağım diyorsan kendin bilirsin.

Gaz da yapmayıp benzinde yapması zaten direk olayın sebebini benzin sisteminde aramamıza neden oluyor.

Benzin sisteminde ne var ?

1- Benzin pompası
2- Benzin filitresi
3- Karburatör
4- Benzin deposu
5- Benzin hortumları

Artık kendin bilirsin. İstediğinden başla.....

ok. teşekkür ederim. sorunu çözünce inşallah yazacağım nasıl çözüldüğünü
Kullanıcı profilini gör
Renault9
Admin

Doğum tarihi: 07/12/85
Aracınızın Modeli: 2005 Fiat Punto Dynamic 1.3 Multijet

MesajKonu: Geri: Karbüratör temizliği nasıl yapılır?   2007-11-13, 12:48

Karbüratör ayarıda önemlidir ancak belli bir süre sonra karbüratöründe temizlenmesi gerekiyor. Benim sabah çalıştırma sorunum olmamasına rağmen temizletmek için çabalıyorum,benimkisi 14 yaşında ve devamlı benzinde kullanıldı ama ona rağmen bu parçanın bakımını yaptırmak gerekiyor,14 sene az bir süre değil...enjektörler bile 60000de bir temizleniyor...
Kullanıcı profilini gör http://www.renault9-11.com
Elbruz

Doğum tarihi: 19/12/84
Aracınızın Modeli: Broadway

MesajKonu: Geri: Karbüratör temizliği nasıl yapılır?   2007-11-13, 14:21

Benimki de 15 sene motoruna gram lpg gitmeden çalıştı,ve benzinde lpg'deki kadar kolay çalışmıyor.Daha sinir bozucu olan,benzinle motor 60 dereceye gelene kadar jikleyle gitmek gerekiyor,yoksa tekliyor.Ama gazda hiç jikle çekmeden çalışıp teklemeden yürüyebiliyor.Tabi çok soğukta bir dakika kadar ısınmasını bekliyorum,hem bu arada akü de şarj oluyor ve voltaj düşüp multivalf kapanmıyor.
Kullanıcı profilini gör
karadeniz
Çakma Admin

Doğum tarihi: 22/04/88
Aracınızın Modeli: 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: Karbüratör temizliği nasıl yapılır?   2007-11-13, 19:44

Renault9 demiş ki:
Karbüratör ayarıda önemlidir ancak belli bir süre sonra karbüratöründe temizlenmesi gerekiyor. Benim sabah çalıştırma sorunum olmamasına rağmen temizletmek için çabalıyorum,benimkisi 14 yaşında ve devamlı benzinde kullanıldı ama ona rağmen bu parçanın bakımını yaptırmak gerekiyor,14 sene az bir süre değil...enjektörler bile 60000de bir temizleniyor...

valla benim enjektörleri elleyen olmadı ercan... Very Happy
Kullanıcı profilini gör http://www.ladatr.com
Renault9
Admin

Doğum tarihi: 07/12/85
Aracınızın Modeli: 2005 Fiat Punto Dynamic 1.3 Multijet

MesajKonu: Geri: Karbüratör temizliği nasıl yapılır?   2007-11-13, 19:46

Elletsen iyi olacak denizcim.ultrasonic temizliyorlar yada carbon clean tarzı yöntemlerle...

karadeniz demiş ki:
Renault9 demiş ki:

valla benim enjektörleri elleyen olmadı ercan... Very Happy
Kullanıcı profilini gör http://www.renault9-11.com
karadeniz
Çakma Admin

Doğum tarihi: 22/04/88
Aracınızın Modeli: 112 1.6 16v HD AC (LikitPetrolGücüspor)

MesajKonu: Geri: Karbüratör temizliği nasıl yapılır?   2007-11-13, 19:47

aslında zaman ayırıp ilgilenmek lazım ama zamanım yok arabaya ayıracak...

Embarassed
Kullanıcı profilini gör http://www.ladatr.com
anatomist

Aracınızın Modeli: 1997 Beyaz Broadway RN

MesajKonu: Karbüratör temizliği   2007-11-23, 15:41

Arkadaşlar arabamın karbürator temizliğine ihtiyacı var galiba. İki-üç haftadan önce bir ustaya gitme imkanım olmayacak gibi. Bir tecrübem de yok ancak teknik işlerde, sökme takma işlerinde kendime güvenim var. Acaba bu karbüratör temizliği zor bir işmidir? (sadece temizlik yani ayar veya dağıtma değil) Özel bir alet-araç gereç gerekli mi? Bir günümü bu işe ayırarak yapabilirmiyim acaba. Yoksa arabanın zor çalışma durumlarına katlanıp biraz daha sabretmelimiyim? Ne tavsiye edersiniz?

Bir de LPG regülatörünün içinde yağ birikiyormuş, bunun periyodik olarak boşaltılması gerekiyormuş acaba neresinden nasıl yapılır bu iş, ben yapabilirmiyim?
Kullanıcı profilini gör http://www.fotokritik.com/kullanici/anatomist
XDiscovery

MesajKonu: Geri: Karbüratör temizliği nasıl yapılır?   2007-11-23, 16:06

Karburatörü kendin dağıtıp toplasan bile conta,meme,kelebek gibi değişmesi gereken parça çıkacaktır. Ayrıca hafızan çok çok çok iyi değilse geri toplayamasın...Boşuna karburatörcü diye meslek türememiştir.Kısaca bu işi ustasına yaptırmanı tavsiye ederim.
Gaz regülatörünün en alt kısmında plastik vida var. Onu çıkarınca yağ akar.Bu işlemi regülatör sıcak iken yap.
Kullanıcı profilini gör
fsevencan

Doğum tarihi: 03/03/85
Aracınızın Modeli: 1999 broadway RN

MesajKonu: gensoru   2008-01-03, 22:57

arkadaşlar karbürötöre wd40 veya benzim gibi maddeler sıkmak sorun yapmayacakmı karbürötörde. yanı o sıkılan madde veya benzin orda kalacak pisliklerle beraber. sorun yapmayacakmı...
Kullanıcı profilini gör
qsoft

Doğum tarihi: 28/01/75
Aracınızın Modeli: 1994 spring

MesajKonu: Geri: Karbüratör temizliği nasıl yapılır?   2008-01-28, 12:37

kolay gelsin arkadaşlar,
ben spring'imi alalı 2 ay oldu karburator yüzünden çok problem yaşadım.
benden önce ki sahibi sürekli gazda kullandığından karburator içerisindeki şamandıra topunu resmen eritmiş. bulunması da zor bir parça uzun süren bir araştırma sonucunda yedpa diye biryerde 5 ytl'ye buldum. daha sonra karburatör'un contalarını değiştirdim. karburator iki parça ikisi de rahatça çıkabiliyor. ama altta bulunan parça işin zor kısmı. sökmeniz gerekmiyorsa sökmeyin. çıkarırken çıkardığınız vidaların nereden çıktığına dikkat edin. ayrıca alt parçada bulunan pompaya bastıınızda benzini fışkırtan bir parça var. bu parçanın düz bir şekilde (şamandıranın buluduğu deposuna benzin koyarak) fışkırdığına emin olana kadar ucunu düzeltin. bu işlemden emin olduktan sonra mutlaka iki parçayı birbirine bağlayan contalsını değiştirin. takım halde satıyorlar ama sadece 1 contayı değiştirin. karburator üzerinde ki parçaları sökmeden bu yaptıklarımı yapabilirseniz bence karburator bakımı yapılmış sayılır. diye düşünüyorum. bir de filtreyi takmadan önce jikle telini doğru taktığınıza da emin olun. ben tekrar sökmüştüm bu yüzden. şimdi aracım saat gibi çalışıyor. aslında her parçasının bakıma ihtiyacı vardır. ama hiç deilse sabah çalıştırma problemi olan ve çoğunlukla gazla kullananlar için yapılabilecek bakım yeterlidir.
Kullanıcı profilini gör
drahreis

Doğum tarihi: 14/05/85

MesajKonu: Geri: Karbüratör temizliği nasıl yapılır?   2008-12-20, 18:40

en iyisi işin ehli adamlardır kendiniz yapmaya çalışıp ta bozmayalım lütfen
Kullanıcı profilini gör
onea

Aracınızın Modeli: broadway 1996

MesajKonu: Geri: Karbüratör temizliği nasıl yapılır?   2008-12-22, 08:12

cumartesi karbüratör temizliği yaptırdım..

karbüratör temizliği ve contalarının değişim
buji ve distirbütör kapağının temizliği
benzin filtresi ve hava filtresi değişimi

toplam 100 ytl tuttu.
Kullanıcı profilini gör
Liceneus

Doğum tarihi: 11/06/75
Aracınızın Modeli: 1991 Spring

MesajKonu: Geri: Karbüratör temizliği nasıl yapılır?   2008-12-22, 15:20

anatomist demiş ki:
Arkadaşlar arabamın karbürator temizliğine ihtiyacı var galiba. İki-üç haftadan önce bir ustaya gitme imkanım olmayacak gibi. Bir tecrübem de yok ancak teknik işlerde, sökme takma işlerinde kendime güvenim var. Acaba bu karbüratör temizliği zor bir işmidir? (sadece temizlik yani ayar veya dağıtma değil) Özel bir alet-araç gereç gerekli mi? Bir günümü bu işe ayırarak yapabilirmiyim acaba. Yoksa arabanın zor çalışma durumlarına katlanıp biraz daha sabretmelimiyim? Ne tavsiye edersiniz?

Bir de LPG regülatörünün içinde yağ birikiyormuş, bunun periyodik olarak boşaltılması gerekiyormuş acaba neresinden nasıl yapılır bu iş, ben yapabilirmiyim?

İlk sorun için çekimser yaklaşıyorum; keza arabamı aldığımda çalışma sorunu yaşıyordu ve karbüratörü elden geçmişti. Her ne hikmetse iyi bir ustaya denk gelmiş (!) o da parça artırmış. Uzun lafın kısası içinden memeydi, iğneydi, bilyaydı epey bir parça eksik çıktı. Bu yüzden bir müddet sabredip, iyi bir karbüratörcüye götürmekte fayda var diye düşünüyorum.

İkinci sorunun yanıtı ise LPG markasına göre değişiyor diye biliyorum. Benim aracımda bulunan Lovato marka sistemin beyin tabir edilen aksamında, en altta plastik bir vida var, onu sökmek birikimin dışarı atılması için yeterli oluyor. Vida el ile sökülebilecek şekilde tasarlanmış, alete ihtiyacın olacağını sanmıyorum. Eğer yeri konusunda bir sıkıntı yaşarsan resim koymaya çalışırım.
Kullanıcı profilini gör
drahreis

Doğum tarihi: 14/05/85

MesajKonu: Geri: Karbüratör temizliği nasıl yapılır?   2008-12-23, 20:35

reguletörde yağ birikmesini peribiyotik olarak 500 km de bir yapılmalı dreyn tıpası denilen bir yer var araba çalışmazken o tıpayı söküp bir miktar yağ çıkıyor çok az
:salak: :
Kullanıcı profilini gör
fsevencan

Doğum tarihi: 03/03/85
Aracınızın Modeli: 1999 broadway RN

MesajKonu: bugun komple karbüratörü söktüm   2009-05-17, 23:15

arkadaşlar aracım gaz pedalını bırakınca stop ediyordu.
jike çektğim halde işlemiyordu.
pazr olduğu için tamircilerde açık değildi.
ben bi bakayım dedim.
komple karbüratorü söktüm. sökülebilecek en küçük parçaya kadar.
sökerken dikkatimi çeken karbüratoru motor bloğuna bağlayan 4 vida gevşekti. karbürator sallanıyordu. hava aldığı içinde çalışmada sorun yaıpyor ve stop ediyordu. birde jikle kelebeğinin contası çıkmıştı.
ilk önce mazot dolu bi kapta güzelcene bütün parçaları temizledim. sıfır gibi oldular.
sonra söktüğüm gibi topladım. sonuç yarım marşta araba çalıştı. çok hoşuma gitti.
ustaya gitmrdrn halledebilmem çok hoş oldu.
hafızasına güvenen ve azda olsa el becerisi olan becerebilir kanaatindeyim..

ama birşeyi anlayamadı. bi elektrik müşürü var. ama bişe bağlı değildi ona. karbürotorda ne müşürü varki..
Kullanıcı profilini gör
pegasos14

Doğum tarihi: 11/05/76
Aracınızın Modeli: 1996 SPRİNG

MesajKonu: Geri: Karbüratör temizliği nasıl yapılır?   2009-05-21, 07:40

bence hiç dokunma derim, karbiratör biraz zor bi iş. ya toplayamazsan rezil olursun..
ama deneyeceğim dersen kolay gelsin.
Kullanıcı profilini gör

Karbüratör temizliği nasıl yapılır?

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Similar topics

-
» karbüratörlü ve tek nokta araçlada LPG ayarı nasıl yapılır.
»  uD / FUd Nedir Nelerle Hangi Programlarda Undetect Yapılır !!
» Taekwondo Nasıl Bir Branştır
» sopcast ta maç nasıl izlenir.....
» Muay Thai Nasıl Bir Dövüş Sanatıdır