RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Arkadaşlar forumumuz yeni adresine taşınmış olup kategorilerin ve konuların taşınma işlemine başlanmıştır. Bizden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü üyeliklerinizi yenilemeniz (çok kısa bir işlemdir) gerekmektedir. Paylaşımlarınıza www.renault9-11.com adresinden devam edebilirsiniz.
RENAULT 9-11 KULÜBÜ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RENAULT 9-11 KULÜBÜ

Türkiyenin ilk ve tek Renault 9-11 Kulübü (Taşındı! www.renault9-11.com)

AnasayfaAnasayfa  Renault 9 BlogRenault 9 Blog  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

ARABAMDAKİ YAKIT SORUNU

4 posters
YazarMesaj
rmz_akcay

Doğum tarihi : 24/11/80
Aracınızın Modeli : 1988

ARABAMDAKİ YAKIT SORUNU Empty
MesajKonu: ARABAMDAKİ YAKIT SORUNU   ARABAMDAKİ YAKIT SORUNU Empty2010-07-22, 09:37

Merhaba arkadaşlar benim 1988 model R11 gts arabam var uzun bir süredir arabam fazla yakıt tüketiyor. Defalarca gaz ayarı yaptırdım fayda etmedi sonunda yağ değişiminde subap ayarı yaptırdım biraz düzeldi ama yinede normalden fazla yakıyordu usta bir de gaz ayarı yaptır dedi bende 3-4 hafta sonra bilgisayarlı gaz ayarı yaptırdım. Yakıt tüketimi yine arttı şimde km'de 0,30 TL civarında yakıyor.
1- Subap ayarı kendiliğinden bozulabilirmi?
2- Lpg beynini değiştirsem sorun çözülür mü?
3- Lpg beyninin içindeki filtreyi değiştirmeye gerek yok dediler ama sorun ondan kaynaklanabilirmi (Hiç değiştirmedim yaklaşık 3 yıldır 18.000 Km yol yaptım.)

Tavsiyeleriniz nedir? Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.....
VetApex!

VetApex!

Doğum tarihi : 13/09/85
Aracınızın Modeli : aracı yok

MesajKonu: Geri: ARABAMDAKİ YAKIT SORUNU   ARABAMDAKİ YAKIT SORUNU Empty2010-07-22, 10:05

abi arabayı değiştirmen lazım desem bana çok kızarmısın ?

şimdi yazacağımız masraflar zaten çok yaktığını karşılamayacak.

ben olsam orjinal buji kısa aralık ayar ile işe başlardım. buji kablosunu ve bobini değiştirirdim. karbüratörü söktürmek lazım, contalarını değiştirmek lazım. güzel temizlik yapılmalı. gaz beyni zaten 30 40 bin yaptıysa değişmeli. bide borularda kurum olabiliyor onlarıda değiştirin.

rotbalans ve teker havalarına bakın, arabadaki fazla ağarlığı atın. hatta gaz filtresinide değiştirseniz iyi olur. sonra birdehava filtresi var Rolling Eyes

bütün motor bağlantılarının kaçırmadığından emin olun, motora giden gelen küçük dahi olsa boruların mutlaka yerlerinde olduğuna dikkat edin.

subap ayarı aslında yaz kış yapılmalı tabiki ama hemen bozulmaz.

gazı tamamen boşaltıp güvenilir biryerden alın. shell aygaz mogaz ..

termostat çok önemli, yüksek dereceli termostat takın ve mutlaka radyatörü güzelce temizletin.

en son gaz ayarı yapılır. yok ozamanda pek bişey değişmezse motora yeni yağ ve yağ filtresi ile bor katkısından koyun..

aküyü kontrol ettirin. seviyenin yanı sıra kablolar, kutup başları önemlidir. bir akünün yaklaşık 2 yıldır

kolay gelsin Rolling Eyes
http://www.nettekalite.com
barut

barut

Doğum tarihi : 22/01/77
Aracınızın Modeli : 1997 Golf Sport

MesajKonu: Geri: ARABAMDAKİ YAKIT SORUNU   ARABAMDAKİ YAKIT SORUNU Empty2010-07-22, 10:11

bende de 89 GTS var

ilk aldığım zamanlar benzinde çalışmadığı için ve bu siteyi bilmediğimden ne yakıyor bilmiyordum.

öncelikle benzinde adam gibi çalışmasını sağlayın sonrasında depo boşken lpg alıp 100kmde yaktığı değeri ölçün.
https://renault9-11kulubu.yetkin-forum.com/t10029-yte-yeni-barut-
rmz_akcay

Doğum tarihi : 24/11/80
Aracınızın Modeli : 1988

MesajKonu: Geri: ARABAMDAKİ YAKIT SORUNU   ARABAMDAKİ YAKIT SORUNU Empty2010-07-22, 10:25

VetApex! demiş ki:
abi arabayı değiştirmen lazım desem bana çok kızarmısın ?

şimdi yazacağımız masraflar zaten çok yaktığını karşılamayacak.

ben olsam orjinal buji kısa aralık ayar ile işe başlardım. buji kablosunu ve bobini değiştirirdim. karbüratörü söktürmek lazım, contalarını değiştirmek lazım. güzel temizlik yapılmalı. gaz beyni zaten 30 40 bin yaptıysa değişmeli. bide borularda kurum olabiliyor onlarıda değiştirin.

rotbalans ve teker havalarına bakın, arabadaki fazla ağarlığı atın. hatta gaz filtresinide değiştirseniz iyi olur. sonra birdehava filtresi var Rolling Eyes

bütün motor bağlantılarının kaçırmadığından emin olun, motora giden gelen küçük dahi olsa boruların mutlaka yerlerinde olduğuna dikkat edin.

subap ayarı aslında yaz kış yapılmalı tabiki ama hemen bozulmaz.

gazı tamamen boşaltıp güvenilir biryerden alın. shell aygaz mogaz ..

termostat çok önemli, yüksek dereceli termostat takın ve mutlaka radyatörü güzelce temizletin.

en son gaz ayarı yapılır. yok ozamanda pek bişey değişmezse motora yeni yağ ve yağ filtresi ile bor katkısından koyun..

aküyü kontrol ettirin. seviyenin yanı sıra kablolar, kutup başları önemlidir. bir akünün yaklaşık 2 yıldır

kolay gelsin Rolling Eyes

Yok kızmam Very Happy zaten bu araba beni bıktırdı masrafları bununla bitse iyi ön takımdan ses geliyor bakıma girecek, iki gündür fan çalışmıyor Fanın bütün kablolarını kontrol ettim bir sorun görünmüyor aküden kablo ile fan çalışıyor. 1-2 haftaya kadar satmayı düşünüyorum. Alan arkadaşa yapılacak yerlerini söylerim artık kendisi uğraşsın Laughing verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim....
yasin gökmen

Doğum tarihi : 06/01/75
Aracınızın Modeli : reno 9

MesajKonu: Geri: ARABAMDAKİ YAKIT SORUNU   ARABAMDAKİ YAKIT SORUNU Empty2010-07-22, 13:40

rmz_akcay demiş ki:
Merhaba arkadaşlar benim 1988 model R11 gts arabam var uzun bir süredir arabam fazla yakıt tüketiyor. Defalarca gaz ayarı yaptırdım fayda etmedi sonunda yağ değişiminde subap ayarı yaptırdım biraz düzeldi ama yinede normalden fazla yakıyordu usta bir de gaz ayarı yaptır dedi bende 3-4 hafta sonra bilgisayarlı gaz ayarı yaptırdım. Yakıt tüketimi yine arttı şimde km'de 0,30 TL civarında yakıyor.
1- Subap ayarı kendiliğinden bozulabilirmi?
2- Lpg beynini değiştirsem sorun çözülür mü?
3- Lpg beyninin içindeki filtreyi değiştirmeye gerek yok dediler ama sorun ondan kaynaklanabilirmi (Hiç değiştirmedim yaklaşık 3 yıldır 18.000 Km yol yaptım.)

Tavsiyeleriniz nedir? Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.....

Arkadaşım daha önce yazmıştım ama yinede tekrarlayalım.Aracın ilk önce benzin performansına bakman lazım.
1-Sibob ayarı hemen bozulmaz.Doğru düzgün bi usta yapmışsa 25-30 bin km gitmesi lazım şimler yıpranınca bozulur..
2-Ortalama bir lpg beyni 50.000Km gitmesi lazım(tabi hararet yaptırmadıysan)
3-Lpg beyninin içinde filtre olmaz gaz kesici valfin altında olur..

4-İlk bakacağın ateşleme sistemi(Distribitör manyotesi,İndiksiyon bobini,buji,buji kablosu)
5-Karbüratör ayarı(memeler temizlenmeli uzun süre gazda kullanmışsan tıkanma yapabilir.
6-Sibop ayarı(yaptırmışsın)avans tabancasıyla yapılmış avans ayarı

Bu durumda aracının rolatisini ayarlat çekişine bak lpgde avansı 1,1,5 derece yüksek ayarlamaları lazım.
Daha sonra gaz sistemine geç fakat senin sorunun bunları yaptığında hallolacaktır sadece hava ayarı düzgün olsun..

http://yasingokmen@windowslive.com

ARABAMDAKİ YAKIT SORUNU
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» mikser sorunu
» LPG'de tekleme sorunu.